کسب و کار سنگ های تزئینی

کسب و کارسنگ های تزئینی یکی از کارهای در گذشته بسیار رواج داشت، اما زمان زیادی کسی به آن توجهی نمی کرد و یا   دست فراموشی سپرده شده بود. با این حال این کسب و کار دوباره جان تازه ای گرفته است. به همین خاطر یک فرصت شغلی برای کسانی که  به سنگ های قیمیتی و تزیینی علاقه دارند و یا این کار را  دوست دارند  به وجود آورده است.  در این بین شاخه دیگر از این حوزه وجود دارد که زیاد شناخته شده هم نیست.

این شاخه گوهر تراشی نام دارد که یک کسب و کار بسیار پرسود و پردامد در دنیا محسوب می شود . گوهر تراشی رشته بسیار جذابی است زیرا با سنگ های قیمیتی محسوب می شود، سر و کار خواهید داشت. این موضوع که افراد زیادی در این رشته وجود ندارد نشان می دهد که کسب و کار بسیار آینده داری است که شما می توانید وارد این حوزه شوید.

حال ما قصد داریم در این مقاله در مورد کسب وکار سنگ های تزئینی و گوهر تراشی و هزینه های راه اندازی آن  صحبت کنیم تا به شما یک دید کلی در مورد این کسب وکار دهیم.

کسب وکار سنگ های تزئینی یکی از کسب و کارهای ریشه دار و قدیمی ایران است که افراد متخصص در این حوزه می توانند درآمد زیادی از آن به دست بیاورند. کسب وکار سنگ های تزیینی این امکان را برای شما فراهم می کند که در خانه نیز بتوانید درآمد زایی کنید. در این مقاله به معرفی صفر تا صد این کسب و کار پرداخته ایم .

سرمایه اولیه:

شما با استفاده از هنر و یاد گرفتن این حرفه میتوانید با دویست هزار تومان این کار را در منزل خود استارت بزنید و کار حکاکی روی سنگ ها را انجام دهید.

اگر بخواهید کار را گسترش دهید با 10 میلیون به بالا میتوانید یک کارگاه راه اندازی کرده و در مراحل بعدی آن را تبدیل به فروشگاه کنید که هزینه آن 40 میلیون به بالا است.

کسانی که در این حرفه به طور تخصصی کار می کنند درآمدهای چند صد میلیاردی دارند. آن ها در کار تجارت الماس هستند.

اما شما برای استارت کارتان آن را از یک کسب و کار خانگی و با گرفتن مجوز شروع کنید، می توانید درآمدی بالای 2 میلیون تومان کسب کنید و آن را در کوتاه مدت توسعه دهید.

از مزایای این کسب و کار میتوان به شناخت سنگ ها در مرور زمان و کسب تجربه و جالب تر از این شما میتوانید از سنگی که گوشه خیابان افتاده است و کسی به آن حتی نگاه نمی کند نگین تزیینی بسازید.

دوستان شما از راه شبکه اجتماعی (تلگرام،اینستاگرام و …) میتوانید برای کارهایتان بازاریابی کنید و درآمد کسب کنید.

پیشنهاد ما به شما : مبل سازی

 

گوهر تراشی:

شغل‌هایی وجود دارند که خیلی در ایران شناخته‌شده نیستند؛ اما در جهان به یک تجارت پرسود و پر منفعتی تبدیل شده‌اند که مشتریان پروپاقرصی دارند. گوهرتراشی یکی از مشاغل طلا است که از دل سنگ‌های سخت، گردش این حرفه نگین‌های زیبا و زینتی بیرون می‌کشد که نه‌تنها زیبا هستند بلکه حتی خاصیت درمانی و معنوی آن‌ها هم ثابت‌شده است.

برای همین نه‌تنها در ایران که در کل جهان طرفدار پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که الان حدوداً ۶۰ میلیارد سرمایه در حال گردش در این حوزه است.

برای مثال ،در ایران خیلی از افراد هستند که با خرید و ساخت سنگ های قیمتی برای خودشان یک کسب و کار خانگی ایجاد کرده اند و به حوزه کسب و کار سنگ های تزیینی ورود کرده اند و توانسته اند که درآمد خوبی از این حوزه کسب کنند.

 

گوهر تراشی صبر زیادی می خواهد:

برای گوهرتراشی باید پشتکار، حوصله و دقت زیادی داشته باشید. اگر فقط بتوانید چهار الی پنج ساعت برای این کار وقت بگذارید، می‌توانید روزانه ۴۰ نگین دامله را آماده کنید و اگر بتوانید خوب کار کنید، احتمالاً در ابتدای کار ماهانه می‌توانید 2 ‌میلیون درآمد داشته باشید.

اگر وارد این کار می‌شوید، بهتر است از خواص درمانی سنگ‌ها اطلاع داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند که با اطلاعات بیشتری محصولات خود را به فروش برسانید و از این راه هم بازاریابی بهتری می‌کنید وهم کمک بزرگی به مشتریان خود می‌کنید.

حتما برای فعالیت خودتان از اینستاگرام استفاده کنید،شما می توانید اطلاعات مفیدی از سنگ ها در فضای اینستاگرام منتشر کنید و بتوانید که در این فضا هم با توجه به بازاریابی که انجام داده اید، فروش خوبی را تجربه کنید.

در کسب وکار سنگ های تزیینی ،داشتن مهارت در ارتباط گرفتن می تواند خیلی مهم باشد.چون مانند هر کسب و کار دیگری در شروع کار،مشتری های زیادی ندارید، بنابراین باید بازاریابی خودتان را از اطرافیان و حتی دوستان خودتان شروع کنید تا بتوانید کم کم بازاریابی خودتان را گسترش دهید و بتوانید مشتری های بیشتری برای خودتان جذب کنید.

 

از آنجایی‌که سنگ‌ها خواص درمانی هم دارند، کار گوهرتراشی با یک تیر دو نشان می‌زند و هم کاری هنری به‌حساب می‌آید هم کاری درمانی و معنوی است که حتی به لحاظ پزشکی هم آثار این سنگ‌ها تأیید شده است

سرمایه اولیه مورد نیاز برای گوهر تراشی:

در نظر داشته باشید که کسب و کار گوهر تراشی به سرمایه اولیه زیادی احتیاج ندارد،  برای کار گوهرتراشی شما به ابزار کار اولیه احتیاج دارید. اما قبل از آن اگر در این کار تجربه ندارید، حتماً باید کلاس‌ها و دوره‌هایی بگذرانید که در این کار حرفه‌ای شوید. گوهرتراشی در دو سطح دامله‌تراشی و کارولینگ انجام می‌شود. دامله همان نگین تراشی است که به‌اصطلاح به طرح‌های تخت اطلاق می‌شود.

کارولینگ طرح‌های فانتزی و تزیینی و زنانه‌تر را شامل می‌شود که فقط نگین معمولی نیست و از دامله‌تراشی پیچیده‌تر است و شامل طرح‌های درخواستی مشتریان هم می‌شود. کارولینگ کمتر از دامله در بازار مطرح است و انرژی و زمان بیشتری هم می‌برد. شما می‌توانید در آموزشگاه‌های مختلف حدوداً یک ماه و نیم تراش دامله و یک ماه و نیم تراش کارولینگ را فرا بگیرید و حتی در خانه کار خود را شروع کنید.

همه چیز درباره ی گوهرشناسی:

برای کار درزمینه گوهر تراشی به یک دستگاه دامله‌تراشی و در صورت تمایل یک دستگاه دیگر برای کارولینگ و مقداری ابزار کار احتیاج دارید که قیمت آن حدوداً 6 میلیون تومان می‌شود. در ابتدا باید کلوخه‌ سنگ‌های قیمتی را تهیه کنید. این کار به زمان و انرژی زیادی احتیاج ندارد و می‌توانید از طریق اینترنت سنگ‌های موردنیاز خود را به‌صورت آنلاین بخرید.

در این مرحله باید مراقب باشید که این سنگ‌ها حتماً اصل باشند. برای این کار یا باید خودتان سنگ‌شناس باشید یا از کسانی که در این حوزه کارشناس هستند، کمک بگیرید. بعد از این مرحله باید سنگ‌ها را تکه‌تکه کنید و شابلون بزنید و درنهایت برای ورود به دستگاه سنگ‌تراشی آماده کنید

معایب کار:

از معایب این کار می توان به وجود گرد و خاک در حین کار اشاره کرد که می توان از یک ماسک برای کم کردن آسیب استفاده نمود.

شما به راحتی میتوانید در دوره های آموزشی ساخت سنگ های زینتی شرکت کنید و آن را در عرض چند ماه یاد بگیرید.

دوستان توجه داشته باشید که شما برای هر کاری ابتدا سعی کنید که به شخصیت ثروت سازی تبدیل شده و آن را با مهارتتان ترکیب کنید.

پیشنهاد ما به شما : کارگاه مبل سازی

 

کلام آخر

در کل کسب و کار سنگ های تزیینی برای افرادی که برای شروع سرمایه اندکی دارند ،می تواند حرفه و شغل مناسبی باشد. فقط باید توجه داشته باشید که مانند هر شغل دیگری ،مهارت و استمرار و مداومت شما در این حوزه هست که حرف اول را می زند، پس شما با افزایش مهارت خودتان در این حوزه و داشتن استمرار می توانید درآمدهای فوق العاده ای داشته باشید

5 پاسخ

 1. درود بر شما تیم ماهان تیموری و درود بر استاد خوبم
  من میخوام وارد این کار بشم حالا کجا باید دوره ببینم؟اصن برم تو فنی حرفه ای دنبال اموزش چی؟گوهر تراشی هست اسمش؟و اینکه چقدر هزینه دوره میشه؟
  سپاس از شما دمتون گرم

 2. دوره سنگ های زینتی بهتره یا دوره طلا و جواهر؟یه سوال دیگه هم داشتم که شاید در این قسمت زیاد مناسب نباشه و بخاطرش پوزش میخوام اینکه ایا بافت فرش کار سود دهیه؟کار فرش بهتره یا سنگ؟

  1. سلام دوست عزیز

   سوالاتی که به صورت تخصصی روی یک کار بیان میشه یا در قالب مقاله و یا در قالب فوت کوزه گری پاسخ داده میشه، شما میتونید مطالب سایت رو دنبال کنید تا به جواب سوالتون برسید

 3. با سلام مجدد خدمت جناب تیموری و همکاران ارزشمند و گذامی ایشون
  عالی بود دمتون گرم
  جناب تیموری دو پیشنهاد داشتم خدمتون یکی اینکه در مورد کسب و کارهای انلاین و اینترنتی و ایمیل مارکتینگ مطلب بزاریید
  دوم اینکه اگه ممکنه در یک قسمت از سایتتون جایی بزاریید که افراد عضو بتونن مطالب خود را به صورت ویس یا کلیپ هم بزارن و فقط به صورت مطلب و نوشته نباشه
  ممنون

 4. سلام خدمت شما و تیم آموزشی ماهان تیموری
  بنده اطلاعات کمی دارم که شاید بتوانم آن را به اشتراک بگذارم و دوستان استفاده کنند.
  همانطور که جناب آقای تیموری گفتند این شغل با پشتکار و کسب تجربه در طی چند سال میتواند درآمد چند ده میلیونی برایتان کسب کند.این کسب و کار تلفیق هنر و حرفه است.البته حرفه من ساخت و تعمیر طلا و نقره بود و با سوار کردن نگین بر روی مدال و انگشتر و گوشواره سود قابل توجهی کسب میکردم.این ساده ترین و بیشترین کاری بود که من از راه سنگهای زینتی انجام دادم.
  بنده با آموزش و کارآموزی این هنر را آموختم . رشته های جواهر سازی و سنگ شناسی امروزه در دانشگاه ها نیز تدریس میشود.
  در ضمن شما با اخذ مدرک فنی حرفه ای میتوانید تا سقف 100 میلیون تومان تسهیلات از بانک دریافت و کارتان را شروع کنید.
  ممنونم از وبسایت آموزشی ماهان تیموری و قسمت بسیار جذاب فوت کوزه گری

دیدگاهتان را بنویسید