مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

برای سرمایه گذاری کردن سرمایه راه های بسیار زیادی وجود دارد. برای مثال شما می توانید سرمایه تان را در بازارهای مالی، طلا، مسکن و ارز سرمایه گذاری کنید. برخی از این سرمایه گذاری ها مانند سرمایه گذاری در بازارهای مالی در کوتاه مدت سود زیادی به شما می رسانند و برخی دیگر مانند سرمایه گذاری در ملک و طلا از جنس سرمایه گذاری های بلند مدت هستند. بازارهای مالی با وجود آنکه می توانند در کوتاه مدت سود خوبی به شما برسانند ریسک بیشتری دارند و اگر شما مهارت تحلیل کردن را نداشته باشید و نتوانید مدیریت سرمایه را به خوبی انجام دهید، احتمالاً با شکست مواجه می شوید. اصول مدیریت سرمایه در انواع بازارهای مالی تقریباً یکسان است. در این مقاله قصد داریم راجع به اصول کلی مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال با شما صحبت کنیم.

۱-همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید

 

همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید

 

یکی از مهم‌ ترین مباحثی که در مبحث مدیریت سرمایه در همه بازارها از جمله بازار ارزدیجیتال وجود دارد این است که شما نباید همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد بگذارید.
زمانی که شما تمام سرمایه‌ تان را روی یک ارز مانند بیت کوین یا اتریوم سرمایه گذاری می کنید، در صورت ریزش آن، شما سرمایه تان را از دست می دهید. اما اگر پولتان را روی چند ارز سرمایه گذاری کنید، در صورت ریزش یکی از آنها تمام سرمایه شما از بین نخواهد رفت.

۲-حد سود و حد ضرر را رعایت کنید

بسیاری از سرمایه گذاران در بازارهای مالی از جمله بازار ارزدیجیتال به دو دلیل، ضرر های وحشتناکی را متحمل می شوند.

۱-طمع داشتن

منظور از طمع داشتن این است که در زمانی که سرمایه گذاران در سود هستند، مدام طمع می کنند و این طمع باعث می شود که به موقع از معامله خارج نشوند زیرا تصور می کنند که در صورت خارج شدن فروختن ارزدیجیتال خود سود بسیار زیادی را از دست خواهند داد.

۲-خطای هزینه از دست رفته

 

خطای هزینه از دست رفته

 

از طرفی زمانی که ارز دیجیتالی که خریده اند دچار ضرر می شود، به موقع آن ارز دیجیتال را نمی فروشند. زیرا دچار خطای ذهنی هزینه از دست رفته می شوند. خطای هزینه از دست رفته باعث می شود فرد تصور کند که هزینه زیادی بابت سرمایه گذاریش انجام داده است و اگر ارز خود را بفروشد کار اشتباهی است. از این رو سهامش را نگه می دارد تا شاید روزی دوباره به او سود ببخشد.
برای غلبه بر این دوعامل به شما پیشنهاد می کنیم که از حد ضرر و حد سود در معاملات خود استفاده کنید. شما با توجه به دانشی کسب کرده اید نمودار را تحلیل می کنید و احتمال می دهید که ارزدیجیتال مورد نظر تا فلان قیمت رشد داشته باشد، آن قیمت را حد سود در نظر می گیرید. توجه داشته باشید که اگر ارز به آن قیمت رسید بدون هیچ طمعی، ارز دیجیتال خود را بفروشید.
همچنین شما باید یک حد ضرر هم برای خودتان تعیین کنید و در زمانی که به آن حد رسید بدون آن که دچار خطای هزینه از دست رفته شوید، از معامله ارزی که خریده‌اید خارج شوید.

۳- ریسک به ریوراد را رعایت کنید

حدود دو سال پیش بازار بورس سود بسیار خوبی برای سرمایه گذاران به همراه داشت و امروز در سال ۱۴۰۰ بازار ارز دیجیتال جای بورس را گرفته است. متاسفانه در زمانی که یک بازار سود خوبی به سرمایه گذاران می دهد، توجه به رعایت اصل ریسک به ریوارد که یکی از مهم ترین اصل های مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال است کاهش پیدا می کند.
ریسک به ریوارد به ما می گوید که نسبت سود به ضرری که ممکن است با آن رو به رو شویم باید سه به یک باشد. به عبارتی شما تنها در زمانی که با توجه به تحلیل هایی که انجام داده بودید، مطمئن بودید که سودتان سه برابر ضررتان خواهد بود این خرید را انجام دهید. برای مثال شما با توجه تحلیل‌هایتان متوجه می شوید که سود شما از خرید بیت کوین ۳۰ تا ۴۰ درصد است و حدضررتان ۱۰ درصد است. این بهترین نقطه برای ورود و خرید بیت کوین است.

۴-هیجانات خود را کنترل کنید

 

هیجانات خود را کنترل کنید

 

بسیاری از اوقات مشاهده می کنیم که در اثر منتشر شدن یک خبر، بسیاری از سرمایه گذاران دچار هیجان می شوند و دست به خرید و فروش سهام می‌ زنند. این موضوع باعث می شود که بسیاری از کسانی که به صورت هیجانی خرید و فروش می کنند، ضرر کنند. در صورتی که اگر شما بتوانید بر هیجانات خودتان کنترل داشته باشید، می توانید از هیجاناتی که در بازار توسط سایر سرمایه گذاران به وجود آمده است به نفع خودتان استفاده کنید و بتوانید از نزول و صعودهای ناگهانی سود بسیاری زیادی به دست بیاورید. کنترل کردن هیجانات یکی از سخت‌ ترین اقداماتی است که در مبحث مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال باید انجام دهید. در ادامه اقداماتی را به شما می‌گوییم که می تواند به شما در کنترل کردن هیجانات کمک کند.

همیشه بهترین ها را دنبال کنید:

گوش کردن به شایعات یا صحبت افرادی که متخصص نیستند، باعث می شود که بسیاری از ما دچار چالش در زمینه مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال شویم. التبه در اکثر موارد کسانی به شایعات گوش می کنند که تازه وارد این بازار شده اند و هنوز از دانش و تجربه کافی برخوردار نیستند. زیرا کسانی که مدتیست در این بازار فعالیت می کنند بیشتر از آنکه به شایعات و صحبت برخی رسانه‌ های غیر تخصصی گوش کنند، به تحلیل های خود و اخبارهایی که منبع موثق دارند گوش می کنند.

به نوسانات کوتاه مدت اهمیت ندهید:

 

 

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد هیجان می شود و اجازه نمی دهد به اصولی که برای خودمان در مبحث مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال در نظر گرفته‌ ایم پایبند باشیم، ترسیدن از نوسانات کوتاه مدت است.
بگذارید یک مثال برایتان بزنیم. تصور کنید مدتی پس از آنکه سرمایه گذاری را شروع کرده‌اید، میبیند که نمودار بیت کوین کمی دچار نوسان منفی شده است. با مشاهده این نوسان می ترسید. اگر این نوسان کمی ادامه داشته باشد، مدام تحریک می شوید که ارز خود را بفروشید.
اگر به طور کامل بر علم تحلیل تکنیکال مسلط باشید، به سادگی متوجه می شوید که کدام یک از این نوسانات جدی هستند. از طرفی اگر حد ضرر و حد سود را که کمی پیش در مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال توضیح دادیم را به خوبی رعایت کرده باشید، لزومی ندارد که نگران این موضوعات باشید.

کلام آخر

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال یکی از کارهایی است که به شما این امکان را می دهد تا با خیال راحت تری سرمایه گذاری کنید و ریسک صفر شدن پولتان را به حداقل برسانید. مدیریت سرمایه کار سختی نیست اما بسیاری از افراد همین اصول ساده را انجام نمی دهند.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز