جدول ارزش پول کشورها

ما در کل دنیا 180 واحد پولی داریم که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته است. با این حال برخی از آن ها ارزش بسیار بالایی دارند و برخی دیکر ارزش چندانی ندارد. به همین خاطر این ارزش مستقیما در رفاه و آسایش مردم تاثیر دارد به عنوان مثال با ارزش ترین پول دنیا مربوط به کشور کویت است . در این کشور نرخ بیکاری و تورم بسیار ناچیز است که همین موضوع یکی از دلایل مهم برای باارز تر شدن ارز آن کشور است.

این موضوع حتی روی صادرات و واردات تاثیر می گذارد. به عنوان مثال صادرات جذاب تر می شود زیرا ارزش واحد پول کشور مبدا پایین تر از ارز مرجع یعنی دلار است اما در مقابل واردات از جذابیت کم تری برخوردار می شود زیرا کالای مورد نظر قیمت بالاتری نسبت به قبل پیدا می کند. به همین خاطر قصد داریم در ابتدا جدول ارزش پول در میان کشورها را مورد بررسی قرار دهیم و بعد از آن به  جدول واحد مالی کشورها بپردازیم.

 

با توجه به جدول ارزش پول کشورها 2021 ، نرخ ارز (یا نرخ تسعیر) بیان کننده مقدار پولی است که یک کشور در ازای خرید یا مبادله یک واحد پول خارجی مرجع مانند دلار ( یا ارزهای جهانی دیگر نظیر یورو، پوند انگلیس، فرانک سوئیس و… ) می پردازد. امروزه با وجود نوسانات بیش از حد ارز شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با ارزش ترین واحدهای پولی در جهان، چه واحدهایی می باشند؟!با ارزش ترین پول  دنیا طور کلی این گونه می توان گفت که پول هر کشوری به عنوان بخش مهمی از اقتصاد آن کشور به شمار می رود و ارزش واحد  پول یعنی افزایش نرخ ارز(افزایش کمیت های پول داخلی درمقابل یک واحد ارز خارجی).

وقتی ارزش واحد پول داخلی یک کشور کاهش پیدا می کند (قیمت ارزخارجی گران می شود)، صادرات آن کشور برای خارجی ها ارزان و واردات آن برای اتباع داخلی، گران می شود .

نرخ ارز یا ارزش پول کشورها چیست؟

نرخ ارز با توجه به ارزش پول به دلار آمریکا و ارزهای جهانی دیگر مانند یورو و پوند و… در جدول ارزش پول دنیا مقایسه و مشخص می شود. این موضوع زمانی خود را نشان می دهد که نوسانات پولی زیادی را ببینیم  و همین موضوع ما را به این فکر فرو می برد که ارزشمندترین پول در دنیا متعلق به کدام کشور است.

همان طور که می دانید جدول ارزش مالی کشورها  مهم ترین بخش در حوزه های اقتصادی آن کشور است به همین خاطر است که و وقتی ارزش پول کشوری افزایش پیدا می کند یعنی این پول نسبت به ارزهای مرجع ارزش بیشتری پیدا کرده است. در مقابل زمانی که ارزش پول یک کشور کاهش پیدا می کند نسبت به ارزهای مرجع کیفیت کمتری پیدا می کند.

بهترین واحدهای پولی در جدول ارزش پول کشورها 2021 متعلق به کدام کشور است؟

زمانی که در یک کشور صادرات بیشتری دارد این موضوع نشان می دهد تقاضا برای واحد پولی آن کشور زیاد است و هر کشوری که می خواهد از این کشور محصولی را وارد کند باید بهایی را پرداخت کند که ارزش واحد پولی کشور صادرکننده را می تواند بالا ببرد.

پیشنهاد ما به شما : آموزش سرمایه گذاری

 

ارزشمند ترین پول کشورها

با ارزش ترین پول دنیا

دینار کویت (KWD)

 

یک دینار کویت:3.42 دلار

در میان جدول ارزش پول کشورها 2021 ،دینار کویت واحد رسمی پول کویت و با ارزش ترین پول دنیا است. این واحد پولی نخستین بار در در سال 1961 معرفی شد. کویت به دلیل منابع غنی نفتی و صادرات این طلای سیاه، کشور ثروتمندی در جهان شناخته می شود. خیلی افراد برای به دست آوردن پول زیاد آمریکا را برای کار انتخاب می کنند در حالی که ارزش واحد پول کویت بیش از دیگر کشورهاست.

دینار بحرین (BHD)

 

یک دینار بحرین:2.65 دلار

در بین قیمت پول های جهان بحرین دارای دومین پول با ارزش جهان بوده و به دلیل داشتن فرصتهای شغلی فراوان بسیار معروف است. دینار بحرین نخستین بار در سال 1965به جای روپیه خلیج فارس معرفی شد. دلیل ارزشمند بودن پول این کشور به دلیل ارتباط با عربستان سعودی و ذخایر نفتی است به همین دلیل بسیاری از افراد در نقاط مختلف جهان،برای یافتن شغل به این کشور می روند.

ریال عمان (OMR)

ریال عمان

یک دینار عمان = 2.60 دلار آمریکا

برای بررسی جدول ارزش پول  کشور عمان باید گفت ، ریال عمان سومین واحد پولی با ارزش جهان است که پیش از سال 1940 میلادی روپیه هند و ماریا ترزا در عمان به عنوان واحد های پولی در معاملات استفاده می شدند و روپیه هند تا سال 1959 در این کشور ارزش خود را حفظ کرد. قیمت نفت موضوع بسیار مهمی در عمان بوده و این کشور دارای ذخایر بیش از حد و فراوان نفت می باشد.

دینار اردن (JOD)

 

یک دینار اردن = 1.41 دلار آمریکا

در میان جدول ارزش پول کشورها 2021  دینار اردن به 10 درهم، 100 قرش و یا 1000 فلس تقسیم می شود. کشور اردن بر خلاف سه کشور بالا دارای ذخایر نفتی زیاد و یا حتی کشوری پر رونق با اقتصاد مناسبی نمی باشد. با این وجود کشور اردن دارای چهارمین واحد پولی با ارزش جهان می باشد.

 

پیشنهاد ما به شما : مدیریت سرمایه گذاری

 

پوند انگلیس(GBP)

 

یک پوند انگلیس = 1.39 دلار آمریکا

اکثر مردم جهان بر این باورند که پوند انگلیس با ارزش ترین پول دنیا 2021 است و در جدول ارزش پول جای  بسیار خوبی دارد و این می تواند به دلیل شنیدن بیش از حد این واحد پولی باشد و در میان قیمت پول های جهان  ارزش بالاتری دارد. با این وجود پوند کشور انگلیس در زمره پنجمین واحد پولی بار ارزش جهان قرار دارد. جالب است بدانید که این واحد پولی، قدیمی ترین واحد پولی جهان می باشد که واحد کوچکتر پوند انگلیس به نام پنی می باشد که در اصل هر پوند مساوی با صد پنی می باشد.

یورو اتحادیه اروپا (EUR)

یورو اتحادیه اروپا

یک یورو = 1.24 دلار آمریکا

یورو یکی دیگر ارز ارزهای معتبر جهانی است که در  جدول ارزش پول بسیار معتبر است و کشورهای اروپایی از این واحد پولی استفاده می کنند.این واحد پولی که بزرگ ترین قدرت تجاری دنیا را شکل داد، با هدف وصل کردن کشورهای اروپایی برای مقاصد تجاری و سیاسی و در بحبوحه آشوب های سیاسی و اقتصادی در سال 1999 معرفی شد و هم اکنون در 17 کشور از جمله آلمان، فرانسه، بلژیک، ایتالیا،هلند، یونان، پرتغال، اسپانیا استفاده می شود. امروزه ارزش یورو بیش از دلار است.

دلار کایمن (KYD)

 

یک دلار کایمن = 1.22 دلار آمریکا

در میان جدول ارزش پول کشورها 2021 واحد پولی جزایر کایمن یکی دیگر  از با ارزش ترین پول دنیا 2021 می باشد که برای اولین بار در سال 1972 معرفی شد. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ مرجع پولی جزایر کیمن قرار دارد. جالب است بدانید از مزایای این واحد پولی آن است که مالیات به آن تعلق نمی گیرد!!!

فرانک سوئیس (CHF)

 

یک فرانک سوئیس = 1.06 دلار آمریکا

فرانک واحد پول کشورهای سوئیس و لیختن اشتاین می باشد که کشور سوئیس  خود یکی از مکان های پرگردشگر دنیا می باشد که دارای زیبایی ها وجذابیت های بسیار زیادی می باشد. علاوه بر این، امروزه کشور سوئیس جزء یکی از کشورهای پیشرفته در صنعت تکنولوژی است و بزرگ ترین بانک های دنیا در این کشور قرار دارند.به همین خاطر این ارز نیز در جدول ارزش پول رتبه بالایی دارد.

یکی از تفاوت های بزرگ واحد پولی فرانک سوئیس، عمودی بودن اسکناس های این منطقه می باشد که در هیچ کدام از اسکناس های جهان نمی توان چنین چیزی را مشاهده کرد.

 

دلار آمریکا (USD)

 

یک دلار آمریکا = 1 دلار آمریکا

با توجه به قدرت جهانی اقتصاد کشور آمریکا، واحد پولی این کشور در مقام نهم جهان در جدول ارزش پول قرار دارد و در میان قیمت پول های جهان ارزش خوبی دارد. با این وجود  از این واحد پولی  می توانید در تمامی کشورهای جهان  استفاده نمایید.

دلار استرالیا (AUD)

دلار استرالیا

یک دلار استرالیا = 0.78 دلار آمریکا

کشور استرالیا به دلیل زیبایی ها و اقتصاد قدرتمندش در دنیا مشهور است به همین خاطر در میان جدول ارزش پول ارزش نسبتاً خوبی دارد. با این وجود دلار استرالیا یکی از با ارزشترین واحدهای پولی جهان  به شمار می رود که معمولا با علامت اختصاری $.A و یا بصورت غیر رسمی AUD$ نمایش داده می شود.

حال که به معرفی ارزشمند ترین پول ها پرداختیم به معرفی بی ارزش ترین پول دنیا نیز میپردازیم

بی ارزش ترین پول دنیا

بی ارزشترین پول های دنیا

نایرا نیجریه

 

هر دلار آمریکا برابر است با ۳۶۱ نایرا نیجریه

در میان جدول ارزش پول ، نایرا پول رسمی مورد استفاده در کشور نیجریه است که به اختصار NGN نامیده می‌شود. نایرا از زیرمجموعه‌هایی به نام کوبو تشکیل شده است که در آن یک نایرا برابر با ۱۰۰ کوبو است. نیجریه اولین نایرا را در ژانویه سال ۱۹۷۱ صادر کرد و آن را جایگزین پوند با نرخ، ۱ پوند برابر با ۲ نایرا کرد که در آن زمان نسبتا ارز ارزشمندی محسوب می‌شد.

وون کره شمالی

 

هر دلار برابر است با ۹۰۰ وون کره شمالی

در میان ارزش پول کشورها ، وون، ارز رسمی کشور کره شمالی است که به اختصار KPW نامیده می‌شود. وون دارای ۱۰۰ زیر واحد به نام چوون است. وون از سال ۱۹۴۷ جایگزین ین کره شد. وون به طور انحصاری توسط شهروندان کره شمالی و بازدیدکنندگان خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحریم‌های خارجی و مدیریت ضعیف موجب تورم بالا در اقتصاد این کشور شده و در میان قیمت پول های جهان، ارزش وون را به شدت کاهش داده است. بانک مرکزی جمهوری دموکراتیک خلق کره مجبور شد که اسکانس‌هایی تا ۵۰۰۰ یوون چاپ کند. هزار  وون کره شمالی برابر 3320 تومان است.

سوم ازبکستان

 

هر دلار برابر است با ۸.۰۵۰ سوم ازبکستان

سوم (so’m) مدرن در سال ۱۹۹۴ و با حذف ۳ صفر از پول قبلی، به عنوان واحد پولی رسمی ازبکستان انتخاب شده و با نماد UZS مشخص می‌گردد.

سوم با نرخ برابری ۰.۰۰۱۲ در مقابل دلار، یکی از کم ارزش ترین ارزهای جهان در سال ۲۰۱۸ بوده و هر دلار آمریکا قیمتی در حدود ۸.۰۰۰ سوم ازبکستان دارد.

کیپ لائوس

 

هر دلار آمریکا برابر است با ۸.۴۰۰ کیپ لائوس

در میان ارزش پول کشورها، کیپ لائوس، واحد رسمی پول در کشور لائوس بوده و شامل ۱۰۰ زیرواحد به نام آت است. کیپ لائوس، به طور رسمی پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۵۲ به رسمیت شناخته شد و جای واحد پول، پیاستر هندوچین را گرفت.

با این حال، تورم بالا در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، موجب شده است که بانک مرکزی لائوس، اسکناس‌های ۱۰۰ هزار کیپی را هم چاپ کند. واحد پول این کشور به یکی از کم ارزش ترین واحدهای پولی جهان تبدیل شده است. در سپتامبر ۲۰۱۶، یک دلار آمریکا برابر با ۸۰۸۸ کیپ لائوس بود.

لئون سیرالئون

 

هر دلار آمریکا برابر است با ۸.۴۰۰ لئون سیرالئون

در میان ارزش پول کشورها ،سیرالئون یک کشور کوچک در آفریقای غربی است و لئون به عنوان پول رسمی این کشور شناخته می‌شود. این واحد پولی کم ارزش به اختصار SLL نامیده می‌شود. سیرالئون شامل ۱۰۰ زیرواحد به نام سنت است.

لئون پس از استقلال کشور سیرالئون معرفی و جایگزین پوند انگلیس شد. جنگ داخلی سیرالئون که بیش از یک دهه ادامه داشت، موجب تورم و سقوط اقتصادی در این کشور شد و ارز این کشور تبدیل به یکی از کم ارزشترین ارزان‌های جهان گردید. در سال ۲۰۱۷، یک دلار آمریکا معادل ۵۴۶۵ لئون سیرالئون بود.

فرانک گینه

 

هر دلار برابر است با ۹.۰۰۰ فرانک گینه

در میان جدول ارزش پول دنیا ، فرانک گینه، ارز رسمی کشور آفریقای غربی گینه است و به اختصار GNF خوانده می‌شود. فرانک گینه شامل زیرواحدهای سانتیم است. هر ۱۰۰ سانتیم معادل یک فرانک است. گینه در سال ۱۹۵۹ فرانگ گینه را جایگزین فرانک سی‌اف‌ای کرد.

با این وجود، افزایش تورم دولت گینه را مجبور به جایگزینی فرانک با سیلی در سال ۱۹۷۱ کرد. یک سیلی معادل ده فرانک است. البته شرایط اقتصادی ناخوشایند باعث شد که از ارزش فرانک نیز کاسته شود. بانک مرکزی جمهوری گینه حتی مجبور شد که اسکانس‌های ۲۰ هزار فرانکی را هم چاپ کند. در ژانویه ۲۰۱۷ یک دلار آمریکا معادل ۹۳۶۸ فرانک گینه مبادله شد.

روپیه اندونزی

روپیه اندونزی

هر دلار آمریکا برابر است با ۱۴.۸۲۸ روپیه اندونزی

در میان ارزش پول کشورها ،روپیه اندونزی پول رسمی کشور اندونزی است و به اختصار IDR نامید می‌شود. روپیه دارای ۱۰۰ زیرواحد به نام سن است. روپیه اندونزی دارای اسکناس‌ها و سکه‌هایی با کمترین مقدار ۱۰۰۰ روپیه است. روپیه پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۴۹ به طور رسمی در این کشور مورد استفاده قرار گرفت.

در آن زمان، یک دلار آمریکا معادل ۳.۸ روپیه بود. با این وجود، از ارزش ارز روپیه به تدریج کاسته شد و دولت اندونزی هم نتوانست اقدام قابل‌توجهی برای بهبود وضعیت اقتصادی و ارز این کشور انجام دهد. در ژانویه ۲۰۱۷، یک دلار آمریکا معادل ۱۴.۸۰۰ روپیه اندونزی شد و با این اوصاف، روپیه به یکی از بی ارزش ترین پول دنیا  تبدیل گردید.

 

دانگ ویتنام

 

هر دلار آمریکا برابر است با ۲۳.۲۰۰ دانگ ویتنام

در میان ارزش پول کشورها ، دانگ ویتنام، پول رسمی مورد استفاده در کشور ویتنام است که به اختصار VND نامیده می‌شود. دانگ دارای ۱۰۰ زیرواحد به نام ژو یا ۱۰ زیرواحد به نام هائو است که هر دو هم اکنون در این کشور ارز رایج بوده و در گردش هستند.

دانگ ویتنام پس از ادغام ویتنام شمالی و ویتنام جنوبی در سال ۱۹۷۸ مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان، ۲ دانگ ویتنام با یک دلار آمریکا مبادله می‌شد. پس از آن دولت ویتنام مجبور شد تا طی چند سال، چندین بار در ارزش دانگ تجدید نظر کند که این موضوع موجب افزایش نرخ تورم در این کشور گردید. دانگ ویتنام در حال حاضر دومین ارز کم ارزش جهان پس از ریال ایران در جدول ارزش پول قرار دارد. که در دسامبر سال ۲۰۱۶، هر دلار آمریکا با ۲۲۷۶۹ دانگ مبادله می‌شد.

ریال ایران

ریال ایران

هر دلار آمریکا برابر است با 280.۰۰۰ ریال ایران

واحد پولی ریال از سال ۱۷۹۸ در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۱۳۵۷، هر ۷۵ ریال با یک دلار آمریکا مبادله می‌شد، اما وضعیت فعلی ریال نسبت به چند دهه‌ی گذشته، تغییر فاحشی داشته تا جایی که اکنون ریال به یکی از کم ارزش ترین ارزهای جهان تبدیل شده است.

تحریم‌های ثابت بین‌المللی که در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ به ایران اعمال شد، در این مورد نقش زیادی داشته‌ است تا جایی که نرخ دلار در ایران طی سال‌های اخیر به تدریج افزایش زیادی یافت. در اتفاقی بی‌سابقه و در پی خروج آمریکا از برجام، فساد سازمان یافته در بخش مدیریت اقتصادی و بی برنامگی مطلق تصمیم گیرندگان، قیمت دلار در ایران به مرز ۱۵.۰۰۰ تومان رسیده و پس از حذف ۵ صفر از بولیوار ونزوئلا، با قرار گرفتن در صدر جدول کم ارزش ترین ارزهای جهان ، با قدرت و اختلاف زیاد عنوان بی ارزش ترین پول جهان در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده است.

نکته جالب این است که ریال حتی با نرخ دولتی ۴۲.۰۰۰ در برابر دلار، بازهم رتبه نخست در فهرست کم ارزش ترین ارزهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد!

ارزش پول کشورها تفاوت زیادی باهم دارند.

ریال ایران

سوالات متداول

قدیمی‌ترین واحد پولی در حال استفاده در جهان پوند انگلیس است. تا سال 1970 پوند تقسیمات پیچیده ای داشت! هر پوند، 20 شیلینگ بود؛ هر 2 شیلینگ 1 فلورین بود؛ هر شیلینگ، 12 پنی بود؛ هر 5 شیلینگ، 1 کرون بود.

بی ارزش ترین پول های دنیا به ترتیب ریال ایران، بولیوار ونزوئلا، دونگ ویتنام، روپیه اندونزی، لئون سیرالئون، سام ازبکستان، فرانک گینه، کیپ لائوس، گوارانی پاراگوئه، ریل کامبوج هستند.

همین حالا شروع کن!

6 پاسخ

    1. درود خدمت شما عیسی عزیز. قدیمی ترین واحد پولی که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیره پوند انگلستان هست.

  1. سلام حاج اقا تیموری
    من یه کارمند ساده و بازنشسته هستم 700 سرمایه دارم ..ارثیه .. هیچ کاری هم بلد نیستم بغیر از کار اداری . من هم میتونم با دوره های شما یک میلیاردر بشم ؟هیچ جسارت اقتصادی هم ندارم. شما که استاد این کار هستی چقدر میگیرید سرمایه من رو در امر اقتصادی سرمایه گذاری کنید؟ من الان فرصت یادگیری وفراگیری را هم ندارم ..اصلا حال این کارها رو ندارم .. ادم تنبلی هستم .. ولی خیلی دلم میخواد این پول رو با مدیریت یک نفر ادم کار بلد و موفق میلیاردر مثل شما بکار بیندازم .. هزینه مدیریت رو هم متحمل میشم .. چون ذاتم ولانگاری و حال مسئولیت سرمایه رو هم ندارم.. دوست دارم بشینم یه گوشه راحت لم بدم و … لطفا راهنماییم کنید ممنون …
    البته به حرفام نخندین …خواستم صادقانه شخصیت ساده خودم ووالبته ساده و خوشگذران و طالب راحتی را بخوبی بیان کنم …

    1. سلام عرض ادب فکر می کنم که با بورس بتونین هم تو خونه بشینین و هم پول در بیارین. برای توضیحات بیشتر یه سر به صفحه هوش بورسی ما بزنید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز