آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

نظریات کریس آرجریس در مدیریت

نظریات کریس آرجریس در مدیریتReviewed by حسین تیموری on Mar 24Rating: 5.0
 
ما در این مقاله به بیان نظریات کریس آرجریس در مدیریت می پردازیم. وی از نظریه پردازان در حوزه سازمان و مدیریت و اهل کشور آمریکا می باشد.

او شهرت خود را بیشتر از نظریه شخصیت و سازمان پیدا کرد.

 

نظریه شخصیت و سازمان از نظریات کریس آرجریس در مدیریت

وی در این نظریه اینگونه نتیجه گیری می کند، سازمان هایی که بر روی سلسله مراتب سنتی اتکا دارند با شخصیت افراد بالغ ناسازگارند این کار منجر به بی علاقگی، بی حوصلگی و پایین آمدن سطح امیال کارکنانشان می شوند. به عنوان مثال آرجریس معتقد است که اصل تخصص گرایی که موجب می شود افراد وظایف خود را به طور کارا تر انجام دهد مانع خود شکوفایی افراد می گردد.
همچنین در مورد نظریه وبر که می گویید سلسله مراتبی برای سازمان باید ترتیب داده شود به نحوی که کارکنان سطوح بالاتر کارکنان سطوح پایین تر را هدایت و کنترل کند، آرجریس معتقد است این کار به تدریج وابستگی افراد به مدیران خود را به وجود می آورد، تا حدی که ممکن است کارکنان به این باور برسند که دیگر کنترلی بر کار خود ندارند.
همچنین در رابطه با اصل وحدت مدیریت در نظریه فایول که می گوید هنگامی که کار افراد سازمان برنامه ریزی شده باشد و مدیریتی واحد افراد را به سمت اهداف سرپرستی کند بیان می دارد اصل وحدت زمینه عدم آرامش روانی را در افراد ایجاد می کند. زیرا افراد زمانی به آرامش روانی دست می یابند که خودشان هدفگذاری کرده باشند و به سمت آن حرکت کنند.

 

نظریه بلوغ و عدم بلوغ از نظریات کریس آرجریس در مدیریت

آرجریس معتقد است که رفتار ارباب رعیتی در سازمان مانع رشد افراد سازمان می شود. او بیان می دارد در سازمانی که از اصول دیوان سالاری استفاده می کنند افراد سازمان نابالغ می مانند و باید برای رشد و بلوغ آنان زمینه سازی کرد

اصول تغییر شخصیت از کودکی به بلوغ

 • فرد نابالغ متکی است و مانند کودک غیر فعال است. درحالیکه فرد بالغ دامنه فعالیتش به تدریج گسترش می یابد و خود تصمیم گیری می کند
 • فرد نابالغ افق دید محدودی دارد درحالیکه افراد بالغ به صور متعدد فکر می کنند
 • فرد به چند روش محدود کارها را انجام می دهد درحالیکه افراد بالغ روش های متعددی را برای انجام کارها اتخاذ می نمایند
 • چشم انداز زمانی افراد نابالغ کوتاه مدت است. در حالیکه افراد بالغ دامنه دیدشان متوجه گذشته و آینده می شود
 • افراد نابالغ خود کنترلی ندارند. در حالیکه افرا بالغ دارای خود کنترلی می باشند و دارای اعتماد به نفس بالایی هستند

طبق نظریه آرجریس نابالغ نگه داشتن افراد از سیاست های تشکلات اداری می باشد. بنابراین وی معتقد است اگر افراد از خود رضایت و خوشنودی داشته باشند در این حالت است که می توانند کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.بنابراین وظیفه مدیریت است تا زمینه رضایتمندی را در کارکنان ایجاد کند

 

نظریه x و y از نظریات کریس آرجریس در مدیریت

آرجریس با مطالعات فراوان روی سازمان های مختلف به این نتیجه رسید که  برخی سازمان ها عملکرد خوبی داشته و همه کارکنان با اشتیاق به کار خود ادامه می دهند درحالیکه سازمان های دیگر تعارض زیادی در بین سلسله مراتب سازمان ها با علایق و تمایلات کارکنانشان وجود دارد. بنابراین در این نظریه دو الگوی رفتاری را برای مدیران درنظر می گیرد.

الگوی x  

مدیران رفتار خود را بر پایه 4 فرض می گذارند

 • کارگر به طور ذاتی کار را دوست ندارد و بنابراین به دنبال فرصت است تا از کار فرار کند
 • چون کارگران از کار بدشان می آید بنابراین باید آنها را مجبور به انجام کار کرد. در این کار از ابزارهای زور و تهدید و جریمه استفاده می کنند
 • کارکنان از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند و مادام مدام به راهنمایی دارند
 • کارکنان بیشتر به امنیت شغلی می اندیشند و اهداف بلند پروازانه ای ندارند

الگوی y

در این الگو نیز مدیران رفتار خود را بر پایه 4 اصل می گذارند

 • کارگران می توانند کار را مثل یک تفریح و سرگرمی تصور کنند
 • اگر کارکنان هدف داشته باشند برای رسیدن به اهداف نیاز به کنترل نداشته و به بهترین شکل کار می کنند
 • اکثر کارکنان می توانند مسئولیت پذیری را یاد بگیرند
 • توانایی خلاقیت و نوآوری در همه وجود دارد و همه در پی اهداف والا هستند

او چنین نتیجه گیری می نماید که گروه x افراد احساسات خود را سرکوب کرده و رک نبوده و بی میلی نسبت به کار دارند در حالیکه در الگو y پویایی ، ذوق و شوق و خلاقیت وجود دارد و همه به بهترین نحو به کار می پردازند.

 

با توجه به مطالب گفته شده ما باید افراد سازمان خود و سبک ارائه مدیریت در سازمان خود را بسیار دقیق بشناسیم تا بتوانیم سازمانی را رهبری که کنیم به به اهدافی که مشخص کرده دست پیدا خواهد کرد و همچنین توجه به کارکنان سازمان نیز از مهمترین شاخصه های رهبری می باشند که اهداف کارکنان نیز باید محقق گردد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. حسن فکری کاربر می‌گوید

  مرسی عالی

 2. حسن فکری کاربر می‌گوید

  ممنون عالی بود