موفقیت شغلی

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم درباره موفقیت شغلی صحبت کنیم و با هم دیگر به این موضوع برسیم که اصلاً معنای موفقیت چیست و چطور می توان موفق شد و برای آنکه در شغل خودمان موفق شویم چه کاری را باید انجام دهیم.

شاید در هر شغلی بنای موفقیت با شغل‌های دیگر متفاوت باشد و اصلاً باید به این موضوع هم اشاره کنیم که موفقیت از نظر هرکسی یک معنای مشخصی دارد. شاید در نظر یک نفر موفقیت شغلی یعنی اینکه شما ساعت کم‌تری را کار کنید و درآمد زیادی هم به دست بیاورید. شاید هم از نظر بعضی دیگر موفقیت به این معنا باشد که شما بخواهید بهترین در حوزه خودتان شو ید و وقتی که بیشتر از همکاران یا رقبای خودتان کار می کنید لذت می‌برید. در نتیجه این تفکر شما هرچه بیشتر در محل کارتان بمانید موفقیت بیشتری‌ را به دست آورید.

تمامی این موارد به شما این امکان را خواهند داد. شما هر تعریفی که از موفقیت داشته باشید برای آنکه به آن برسید باید از یکسری اصول پیروی کنید. این اصول از مهارت‌‌های مختلفی تشکیل شده است، مهارت‌هایی که از طریق آنها خواهید توانست خودتان را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهید و سرانجام به همان تعریفی که از موفقیت شغلی دارید برسید.

 همچنین می توانید بخوانید : چرا یهودیان باهوش هستند

یادگیری را به هیچ شکل متوقف نکنید:

یادگیری را به هیچ شکل متوقف نکنید:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما را در شغلتان به موفقیت می‌رساند این است که تلاش کنید که هرگز آموزش دیدن را متوقف نکنید. آموزش دیدن باعث می‌شود که شما پس از مدتی به موفقیت شغلی برسید به این دلیل که شما سریع‌تر رشد می‌کنید  و در کارتان متخصص تر می شوید و هرچه یک نیرو متخصص تر باشد و مهارت‌های بیشتری داشته باشد درآمد بیشتری را تجربه خواهد کرد. اگر شما کارمند نیستید و برای خودتان کار می کنید با آموزش دیدن و عمل کردن به آموزش‌هایی که میبیند و آموزش دادن آن مهارت‌ها به دیگر همکارانتان می‌توانید به راحتی هرچه تمام خودتان را ارتقا دهید و پس از مدتی قادر خواهید بود که به رهبر صنف خودتان تبدیل شوید. برای مثال شما با شنیدن بهترین بازیکن فوتبال حال حاضر جهان نهایتاً نام دو یا سه بازیکن مثل مسی، رونالدو و … در ذهن شما نقش می‌بند و همان طور که می‌دانید درآمد این دوبازیکن از خیلی از فوتبالیست‌های جهان بیشتر است.

پس اگر شما هم می‌خواهید در حوزه خودتان به موفقیت شغلی برسید، باید روز به روز بیشتر آموزش ببینید و یادگیری مداوم داشته باشید و سعی کنید که به‌ آن آموزش‌ها عمل کنید و روز به روز خودتان را به روز نگه دارید. به این موضوع توجه داشته باشید که شما قادرید که به بهترین شکل ممکن خودتان را رشد دهید و پس از آن به هرآنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید.

سعی کنید که با همه ارتباط برقرار کنید:

 

سعی کنید که با همه ارتباط برقرار کنید

 

یکی از مهم‌ترین عوالی که موفقیت شغلی شما را تضمین می‌کند، این است که با تک تک همکارانتان رابطه خوبی را برقرار کنید، رابطه صمیمی و در عین حال سرشار از احترام.

شما باید سعی کنید که زبان بدن خودتان را رعایت کنید و بتوانید به دیگران به بهترین شکل ممکن گوش دهید و با همکارانتان ارتباط چشمی برقرار کنید.

رعایت انضباط شخصی:

انضباط شخصی یعنی انیکه شما تلاش کنید تحت هر شرایطی که قرار دارید، وظایفتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. شما با رعایت انضباط شخصی می‌توانید وظایف خودتان را با سرعت بیشتری نسبت به همکارانتان انجام دهید و با سرعت بسیار بیشتری از آنها رشد کنید.

به نقاط قوت‌تان اهمیت بدهید. یادتان باشد که تعریف نقاط قوت خود می‌تواند شما را در مسیر رشد مداوم شغلی قرار بدهد. باید بدانید که چه ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی دارید. اگر این موارد را بشناسید، به کمک آنها به جنگ نقاط ضعف خود هم خواهید رفت.

بهبود نقاط قوت:

به جای اینکه مدام خودتان را به خاطر نقاط ضعفی که دارید سرزنش کنید، سعی کنید که نقاط قوت خودتان را ارتقا دهید و پس از آن است که شما می‌توانید در حوزه‌ای که نقطه قوت شماست به رئیستان پیشنهاد بدهید که پروژه ای را انتخاب کنید. در این شرایط شما هم یک پروژه را با موفقیت به اتمام رسانده‌اید و هم باعث این موضوع شده اید که مدیرتان یک حساب ویژه‌ای رو شما باز کند.

ورزش کنید:

 

ورزش کنید

 

یکی از مهم ترین مواردی که موجب موفقیت شغلی می شود، داشتن احساس رضایت درونی می باشد. وقتی که شما ورزش می کنید، هورمون دوپامین ترشح می کنید. این هورمون دوپامین باعث می شود که حال درونی شما خوب باشد و در محل کار با روحیه بهتری کار کنید. پس سعی کنید ساعاتی در روز را به ورزش اختصاص دهید.

صبور باشید:

صبوری یکی از اصول مهم موفقیت شغلی می باشد. خیلی از افراد تا یک مشکل کوچک در محل کار برایشان پیش می آید، خیلی سریع و با عجله استعفا می دهند یا اینکه تا مدت ها با دلخوری به کارشان ادامه می دهند. اما اگر شما صبور باشید و به جای ناراحت شدن سعی کنید مشکل یا تنش به وجود آمده را حل کنید هم مدت زمان کم تری تمرکزتان را از دست می دهید.

 

همیشه نتیجه را در ذهن داشته باشید:

هر کاری که انجام می دهیم، قطعاً دلیلی دارد. و برای رسیدن به نتیجه ای مشخص است که همه ی این کارها را انجام می دهیم. در محل کار هم باید همین طور باشد. هر کار ناخوشایندی هم که مجبور به انجامش هستید را با در نظر گرفتن نتیجه و هدفتان به دقت انجام دهید. این به شما انگیزه هم می دهد.

کمک کردن و کمک گرفتن:

 

کمک کردن و کمک گرفتن

 

یکی دیگر از عواملی که باعث موفقیت شغلی شما در کسبو کار می شود این است که به همکاران خودتان کمک کنید. این کار از دو جنبه برای شما مفید است. اولین جنبه آن افزایش احساس ارزشمندی خودتان و در نتیجه افزایش عزت نفس می باشد. دومین جنبه مثبت کمک کردن هم این است که شما به یک شخصیت محبوب بین همکاران خودتان تبدیل می شوید.

از طرفی شما می توانید با کمک گرفتن از همکارانتان مشکل خود را ساده  تر حل کنید و به آنها کمک کنید که احساس عزت نفسشان تقویت شود.

 

کلام آخر:

وقتی که شما به موفقیت شغلی می رسید در نتیجه به شما اعتماد می شود و همه همکاران و مدیرتان روی شما حساب می کنند و به یک مهره کلیدی در کسب و کارتان تبدیل می شوید. در نهایت می توانید از این طریق میزان درآمد خودتان را نیز افزایش دهید.

 

سوالات متداول :

رسیدن به موفقیت شغلی ابزار های ثابتی وجود دارد. شما با استفاده از آنها می توانید به موفقیت برسید. برای مثال هدف گذاری درست یکی از ابزارهایی است که شما می توانید با استفاده از آن در هر کسب و کاری به موفقیت برسید.

هدف گذاری و برنامه ریزی، انتخاب کارفرمای مناسب، داشتن قانون شخصی برای کسب و کار، انظباط شخصی، خود باوری، تمرکز

شما باید روز به روز آموزش ببینید و از این طریق خودتان را تبدیل به یک متخصص کنید. در هر حرفه ای که باشید از طریق آموزش درست می توانید به موفقیت شغلی برسید و درآمد خودتان را به طور چشم گیری افزایش دهید.

شما برای آنکه خودتان را به بهترین شکل رشد دهید، باید تمرکز داشته باشید. تمرکز روی هدف، حرفه، کارمورد نظرتان و... اگر می خواهید به موفقیت شغلی برسید نباید اجازه دهید چیزی تمرکز شما را به هم بزند.

همین حالا شروع کن!

3 پاسخ

    1. سلام جناب قدیانی عزیز
      رضایت شغلی در وهله اول باعث ارامش خاطر در زندگی میشه ، استرس رو کاهش میده ، کارایی رو بالا میبره و در نهایت خلاقیت و موفقیت شغلی بسیاری در پی داره

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز