زبان بدن در فروش

زبان بدن در فروش یکی از مواردی است که اگر به آن توجه داشته باشید می توانید ارتباط بهتری با مشتریان ارتباط برقرار کنید و در نهایت راحت تر محصول خودتان را به فروش برسانید. در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره زبان بدن بررسی کنیم که می توانید به راحتی آن ها را انجام دهید و تاثیرش را در افزایش فروش ببینید.

تصویر زبان بدن در فروش

اصل برقراری ارتباط موثر

همان طور که در مقاله برقرار ارتباط به طور مفصل بررسی کردیم، برقرار شدن یک ارتباط به سه قسمت نیاز دارد، ۱- گیرنده پیام ۲-فرستنده پیام ۳-پیام

شما در هر ارتباط موثری، هر سه مورد را تجربه خواهید کرد. زبان بدن به شما کمک می کند که فرستنده خوبی باشید و بتوانید پیام خودتان را به خوبی به شنونده یا مشتری خودتان انتقال دهید. در این  صورت اثر پیام چندین برابر افزایش می یابد.

به عبارتی ما از تکینک های زبان در فروش استفاده می کنیم تا پیام خودمان را به خوبی و با کیفیت بیشتری در اختیار مخاطبین قرار دهیم. در ادامه مهم ترین قسمت های زبان بدن که در فروش شما تاثیر گذار خواهد بود را با هم بررسی می کنیم.

 

پیشنهاد مطالعه :فنون فروش

تصویر ارتباط چشمی

ارتباط چشمی اصولی

یکی از مهم ترین اصول زبان بدن در فروش و برقرار کردن ارتباط موثر برقرار کردن ارتباط چشمی درست می باشد. برای برقرار کردن ارتباط چشمی درست باید یک مثلث را در نظر بگیرید و با چشمانتان این مثلث را دنبال کنید.

قاعده این مثلث باید چشمان طرف مقابل و راس این مثلث باید پیشانی طرف مقابلتان باشد. شما با دنبال کردن این مثلث می توانید به مشتری احساس اطمینان را به او القا کنید.

تصویر لبخند بزنید

لبخند

عامل دیگری که در زبان بدن هنگام فروش تاثیر گذار است، لبخند می باشد، لبخند به مشتری احساس مثبتی را انتقال می دهد، در نهایت مشتری از شما خوشش می آید. به یاد داشته باشید، برای آنکه مشتری با خیال راحت زمانش را در اختیار شما بگذارد باید تلاش کنید تا او را به خودتان جذب کنید.

لبخند زدن یکی از بهترین راه هایی است که می توانید به وسیله آن مشتری را به خودتان جذب کنید.

پیشنهاد مطالعه : آموزش فروش

تصویر صاف نشستن

صاف بنشینید

یکی از تکنیک های موثر زبان بدن در فروش که شما می توانید به وسیله آن اعتماد به نفستان را به مشتری نشان دهید، این است که کمی از صندلی خودتان فاصله بگیرید و صاف بنشینید.

همچنین شما می توانید کمی دستان و سینه های خودتان را بازتر کنید تا این احساس تقویت شود. با این کار ناخوداگاه اعتماد به نفس خودتان نیز افزایش پیدا می کند و در نتیجه می توانید با احساس قدرت بیشتری این کار را انجام دهید.

با زاویه ۹۰ درجه از مشتری بنشینید

زمانی که شما رو به روی مشتری می نشینید، مشتری در ذهنش ناخودآگاه نسبت به شما گارد می گیرد. در چنین شرایطی احتمال خرید از شما کاهش پیدا می کند . اگر تلاش کنید که زاویه مشتری با شما ۹۰ درجه باشد، یعنی شما دقیقاً در مقابل او نباشید،‌ می توانید از این کار استقبال کنید.

حرکات خود را متفاوت کنید

برای درگیر کردن مخاطب خود ، حرکات خود را در طول ارائه تغییر دهید. حرکات باز ، حرکات کوچک و حرکاتی که سر ، بازوها و دستان شما را درگیر می کند بهترین است. همچنین عاقلانه است که حرکاتی را انجام دهید که فقط دستان شما یا فقط سر شما را درگیر کند – و حرکات گسترده نیز خوشایند و جذاب هستند. این کارها به شما این امکان را می دهند تا با صحبت هایتان حوصله آنها را سر نبرید و کاری کنید که با تمام وجود به شما صحبت کنند.

فاصله خود را با مشتری رعایت کنید

اگر زیاد به مشتری نزدیک شوید ممکن است باعث شوید که مشتری احساس راحتی نداشته باشد، همچنین اگر فاصله شما بیش از حد باشد، نمی توانید پیامتان را به خوبی منتقل کنید وهمچنین امکان دارد که نتوانید صدای مشتری را به خوبی بشنوید و در نهایت متوجه نیازهای دقیق او نشوید.

شما باید تلاش کنید که فاصله ای حدود یک متری را با مشتری داشته باشید. یک متر نه بسیار نزدیک است و نه بسیار دور. رعایت فاصله حدودی یکی دیگر از کارهایی است که می توانید برای تقویت ارتباطتان با مشتری انجام دهید.

حرکات دست

بسیاری از افراد تکنیک های زبان بدن در فروش  را رعایت نمی کنند و دقیقا مثل یک مجسمه رفتار می کنند. همین مسئله باعث می شود که نتوانند آنطور که باید با مشتری ارتباط برقرار کنند.

شما باید سعی کنید، زمانی که با مشتری صحبت کنید باید همزمان از دستان خودتان استفاده کنید. این کار باعث می شود که پیام شما با قدرت بیشتری منعکس شود. همچنین باید توجه داشته باشید که در این کار زیاده روی نکنید.

حرکات ظریف دست خوب است و حرکات گاه به گاه قوی ممکن است مناسب باشد (بستگی به مشتری شما دارد) ، اما مطمئناً این موارد باید استثنائات نادری باشند

به جز حرکات دست، حرکات پا نیز بسیار می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد. برای مثال شما می توانید یک پای خودتان را روی پای دیگران بیاندازید.

آراسته باشید

همانطور که گفتیم شما باید مشتری را به خودتان جذب کنید. شاید برایتان جالب باشید که شما با داشتن لباسی مرتب و موهایی جذاب ۲۳ درصد شانس دارید که مشتری را در نگاه اول به خودتان جذب کنید.

آراسته بودن نیز یکی دیگر از تکینک های زبان بدن در فروش است که می توانید با استفاده از آن مشتری را به خوبی جذب کنید. از طرفی آراسته باعث افزایش اعتماد به  نفس شما نیز می شود.

با ریتم صحبت کنید

یکی از مهم ترین کاربرد های دست ها در زبان بدن که منجر به افزایش فروش می شود، این است که شما می توانید با استفاده از حرکات دستانتان و همزمان قطع کردن صحبت و از سر گیری صحبت، باعث شوید که مفهوم ساده تر به ذهن مشتری برسد. پس باید تلاش کنید که با یک ریتم صحبت کنید. پیشنهاد میکنیم حتما با کسب مهارت و تمرین راه ھای افزایش مھارت ھای کلامی را فرا گیرید.

کلام آخر

همه ی بر و بچه های خفن ماهان تیموری میدانند مجسمه بودن و بی حرکت بودن نمی تواند شما را تبدیل به یک فروشنده تمام فن حریف کند. شما باید یاد بگیرید که از تک تک اعضای بدنتان کمک بگیرید و  از تکینک های زبان در فروش استفاده کنید تا بتوانید مشتریان را به خودتان جذب کنید.

همین حالا شروع کن!

2 پاسخ

    1. متشکرم از نظر شما دوست عزیز
      به شما پیشنهاد می کنم مقاله فنون فروش یا آموش فروش رو هم مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید