تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf

تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf: قبل از اریک برن تئوری های زیادی در مورد رفتارهای انسانی وجود داشتند که مربوط به دوران زیگموند فروید بودند. فروید در اوایل قرن بیستم با نظریه های خود در مورد شخصیت انسان ظهور کرد. فروید معتقد بود که شخصیت دارای سه جزء است که همه آن‌ها باید با هم کار کنند تا رفتارهای پیچیده ما را توجیح کنند.

این سه جزء یا جنبه ها عبارت بودند از ای دی Id، ایگو Ego و سوپرایگو Superego که فریود اعتقاد داشت این سه مؤلفه باید بین آن ها تعادل داشته باشند تا سلامت و ثبات روانی معقولی در فرد ایجاد شود. به عقیده فروید،ای دی Id در بخش غیرمنطقی و عاطفی ذهن عمل می کند، ایگو به عنوان بخش عقلانی ذهن عمل می کند، و سوپرایگو را می توان به عنوان بخش اخلاقی ذهن، تجلی ارزش های اجتماعی یا والدین خود در نظر گرفت.

با این حال ما قصد داریم در این مقاله تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf را مورد بررسی قرار دهیم. اما شاید بزرگ‌ترین سهم فروید (و چیزی که اریک برن را تحت تأثیر قرار داد) این واقعیت بود که شخصیت انسان چند وجهی است. صرف نظر از طبقه بندی یا نامی که به یک حوزه خاص از شخصیت داده می شود، هر فردی دارای جناح هایی است که اغلب با یکدیگر برخورد می کنند.
و همین برخوردها و تعاملات بین این جناح های شخصیتی است که خود را به صورت افکار، احساسات و رفتارهای فرد نشان می دهد. بنابراین، تحت نظریات فروید، رفتار یک فرد را می توان با تحلیل و درک سه جناح درک کرد. اما در نکته ای که بعداً در این مقاله بر آن تأکید می شود، دکتر برن معتقد بود که ساختارهای پیشنهادی فروید «مفاهیم آن واقعیت های پدیدارشناختی» هستند.

دانشمند دیگری که کمک هایش بر دکتر برن در توسعه تحلیل رفتار متقابل تأثیر گذاشت، دکتر وایلدر پنفیلد نام داشت ، او جراح مغز و اعصاب از دانشگاه مک گیل در مونترال بود. آزمایش‌های پنفیلد بر اعمال جریان‌های الکتریکی در مناطق خاصی از مغز متمرکز بود که در نهایت باعث کشف این موضوع شد که هنگام اعمال جریان به لوب گیجگاهی بیماران زنده و هوشیار، خاطرات معناداری را تحریک می شود.

علاوه بر این، نه تنها تصاویر واضحی از گذشته آن شخص فاش شد، بلکه احساسات و عواطف مرتبط با آن رویداد نیز آشکار گردید. این بیماران این وقایع را بازگو می‌کردند، حتی اگر در بسیاری از موارد این رویدادها وقایعی بودند که خود بیماران قادر به یادآوری آنها نبودند.
پنفیلد این آزمایش‌ها و آزمایش‌های مشابه را برای سال‌های متوالی انجام داد. برخی از نتایج کلیدی که او به آن دست یافت ، توسط تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf توسعه یافت.
مغز انسان از بسیاری جهات مانند یک دوربین فیلم‌برداری عمل می کند و رویدادها را به وضوح ضبط می کند. در حالی که ممکن است آن رویداد لزوماً به طور آگاهانه توسط مالک آن بازیابی شود، زیرا رویدادها همیشه در مغز ثبت هستند.

هم رویداد و هم احساسات تجربه شده در آن می تواند در مغز ذخیره شوند. رویداد و احساسات به هم تنیده شده اند و هیچ کدام بدون دیگری قابل یادآوری نیستند.
هنگامی که فردی تجربیات خود را تکرار می کند، می تواند آن ها را به گونه ای واضح بازگو کند که فرد دوباره همان احساساتی را که در گذشته تجربه کرده ، دوباره تجربه می کند. به قول شاگرد اریک برن در این مورد «من نه تنها احساس خودم را به یاد می‌آورم، بلکه اکنون نیز همین احساس را دارم».

 

تعاملات تعریف شده

 

تعاملات تعریف شده

 

قبل از نظریه تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf منتشر شود، او سال ها زمان خود را صرف تدوین چارچوب این رویکرد کرد. کلید این روش شناسی یک واحد اساسی روابط اجتماعی بود که در نهایت باعث شد برن سکته یا شوک مغزی را نیز تعریف کرد.
برن مدت‌ها قبل از انتشار مطالب خود به کمک بازی‌های مختلف، تحلیل رفتار متقابل را تعریف می‌کرد، اما توصیف او از تراکنش‌ها در این بازی‌ها به راحتی قابل درک شد:
«واحد ارتباط اجتماعی تعامل نامیده می شود. اگر دو یا چند نفر با یکدیگر روبرو شوند، دیر یا زود یکی از آن‌ها صحبت را شروع می کند، یا نشانه دیگری از تصدیق حضور دیگران می دهد. به همین دلیل این محرک رفتار متقابل نامیده می شود. سپس شخص دیگری چیزی را می گوید یا انجام می دهد که به نوعی با محرک مرتبط است که به آن پاسخ رفتار متقابل می گویند.»

با این تعریف، دکتر برن واحد اصلی تحلیل را مورد بررسی قرار داد. در ساده ترین سطح آن، تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf روشی برای مطالعه تعاملات بین افراد مختلف است. با شناسایی و استانداردسازی بر روی یک واحد، توسعه و ترویج این نظریه به راحتی تسهیل شد. به همین دلیل روان‌درمانگران توانستند در مورد نظریه‌های برن بخوانند و آن‌ها را در شیوه‌های خود آزمایش کنند.
باید توجه داشت که این رویکرد عمیقاً با رویکرد فروید متفاوت است. در حالی که فروید و اکثر روان‌درمانگران دیگر رویکرد نسبتاً ساده‌ای را در پیش گرفتند که از بیمار در مورد خودشان سؤال کنند، برن رویکرد جایگزینی برای درمان در پیش گرفت. برن احساس می‌کرد که یک درمانگر می‌تواند با مشاهده آنچه که در رفتار متقابل مانند کلمات، زبان بدن، حالات چهره، منتقل می‌شود، بفهمد مشکل اصلی بیمار چیست.

بنابراین به جای اینکه مستقیماً از بیمار سؤال بپرسد، مرتباً بیمار را در یک محیط گروهی قرار می داد و می گذاشت بیمار خودش صحبت کند و تمام اتفاقاتی را که بین بیمار و سایر افراد رخ داده بود را یادداشت می کرد.

سه حالت تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf

 

سه حالت تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf

 

علاوه بر تجزیه و تحلیل تعاملات بین افراد، تجزیه تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf همچنین شامل شناسایی حالات خود فرد در پشت هر تعامل است. برن حالت ایگو را به عنوان «الگوی ثابت در احساس و تجربه که مستقیماً با الگوی رفتاری منطبق با سازگاری مرتبط است» تعریف کرد.
در یک جلسه مشاوره، برن یک وکیل 35 ساله را درمان کرد. در طول جلسه، وکیل به او گفت: «من واقعاً یک وکیل نیستم. من فقط یک پسر کوچک هستم.» اما خارج از محدوده مطب دکتر ، این بیمار یک وکیل موفق و سخت کوش بود. بعداً، در جلسات آن‌ها، وکیل مرتباً از دکتر برن می‌پرسید که آیا او «با وکیل یا پسر کوچک» صحبت می‌کند.
برن مجذوب این موضوع شد، زیرا او می‌دید که یک فرد دو «حالت وجودی» را از خود نشان می‌دهد. به همین منظور برن شروع به اشاره به این دو حالت یعنی “والد” و “کودک” کرد. بعداً، برن حالت سومی را شناسایی کرد، حالتی که به نظر می‌رسید نشان‌دهنده آن چیزی است که بیمار در زمانی که کوچک بود در والدینش مشاهده کرده است.

اریک برن این حالت را به عنوان “بالغ” یاد کرد. هنگامی که برن به سایر بیماران خود روی آورد، شروع به مشاهده کرد که این سه حالت نفسانی در همه آن‌ها وجود دارد. همان‌طور که برن به این نظریه اعتماد پیدا کرد، یک سال قبل از انتشار مقاله اصلی خود در معرفی تحلیل رفتار متقابل، این موارد را در مقاله ای در سال 1957 معرفی نمود.

برن در نهایت سه حالت را بالغ، والد و کودک تعریف کرد. بنابراین باید به دقت توجه داشت که توصیفات این حالت‌های ایگو لزوماً مطابق با تعاریف رایج آن‌ها در زبان انگلیسی نیست.
قبل از توصیف هر یک از سه حالت ایگو، توجه به این نکته مهم است که این حالت ها اساساً با ایگو، ای دی و سوپر ایگو فروید متفاوت هستند. این موضوع به بهترین نحو در تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf توصیف می شود.
برای اینکه این سه حوزه را درک کنید مثال های زیر را در نظر بگیرید.

وقتی فرد در نقش والدین است:

 

وقتی فرد در نقش والدین است

 

“هرگز با غریبه ها صحبت نکن”
“همیشه با دهان پر حرف نزن”
“قبل از عبور از خیابان به هر دو طرف نگاه کن”
شایان ذکر است که در هنگام ثبت این رویدادها، کودک خردسال راهی برای فیلتر کردن داده ها ندارد. وقایع بدون سؤال و بدون تحلیل ثبت می شوند. می توان در نظر گرفت که این اتفاقات به کودک تحمیل می شود. داده های دیگری نیز توسط کودک تجربه شده است که در والدین ثبت نشده اند.

وقتی فرد در نقش کودک است:

بر خلاف حالت والد، حالت کودک نشان دهنده ثبت رویدادهای درونی مرتبط با رویدادهای بیرونی است که کودک فقط آن را درک می کند. به بیان دیگر این درک ، عواطف یا احساساتی هستند که با رویدادهای بیرونی همراه هستند و در ذهن کودک ذخیره می شوند.
به طور مثال کودک می گوید:
“وقتی صورت هیولا را دیدم، واقعاً ترسیدم”
(دلقک در جشن تولد واقعاً خنده دار بود!)

وقتی فرد در نقش بالغ قرار می گیرد

 

وقتی فرد در نقش بالغ قرار می گیرد

 

فرد در نقش بالغ در تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf آخرین حالت شخصیتی فرد است. نزدیک به یک سالگی، کودک شروع به فعالیت حرکتی می کند. کودک یاد می گیرد که می تواند فنجانی را کنترل کند که از آن آب بنوشد و یا یک اسباب بازی را در دست بگیرد. در محیط های اجتماعی، کودک می تواند سرسره بازی کند و حتی خطرات را درک کند. در این حالت فرد با سوالات قدرتمند می خواهد حقیقت را درک و رفتار درست را از خود نشان دهد.

سکته مغزی

همان‌طور که قبلاً گفته شد، سکته و شوک مغزی به عنوان «واحد اساسی کنش اجتماعی» یا تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdfاست. شوک مغزی واحدی از تشخیص رفتار متقابل است، زمانی که یک فرد رفتار و حالات شخص دیگری را به صورت کلامی یا غیرکلامی تشخیص می‌دهد ، می توان آن را سکته یا شوک دانست. برن ایده سکته مغزی را بر اساس تحقیقات رنه اسپیتز، محققی که کار پیشگامی در زمینه رشد کودک انجام می داد، وارد تحلیل رفتار متقابل کرد. اسپیتز مشاهده کرد که اگر یک نوزاد از لمس شدن محروم باشد، مستعد مشکلات عاطفی و جسمی می شود.
برن از مشاهدات اسپیتز از این نوزادان استفاده کرد و تئوری هایی را در مورد نیاز بزرگسالان به سکته یا شوک را به وجود آورد. برن فرض کرد که بزرگسالان نیز مانند نوزادان به تماس فیزیکی نیاز دارند، اما آموخته اند که به جای تحریک فیزیکی، انواع دیگر از آن را جایگزین این موضوع کنند. بنابراین، در حالی که یک نوزاد به نوازش نیاز دارد، یک بزرگ‌سال هوس یک لبخند، چشمک، حرکت دست یا سایر اشکال تشخیص را در دل دارد. بنابراین برن اصطلاح شناخت-گرسنگی را برای این نیاز بزرگسالان برای دریافت شوک تعریف کرد.

برن همچنین استدلال کرد که هر سکته یا شوک، چه مثبت و چه منفی، بهتر از عدم دریافت شوک است. برای مثال، اگر در جلوی خانه خود راه می روید و همسایه خود را می بینید، احتمالاً به او لبخند می زنید و با او احوال پرسی می کنید و احتمالاً او پاسخ شما را می دهد. این نمونه ای از سکته مغزی مثبت است. همسایه شما نیز می تواند به شما اخم کند و چیزی نگوید که این نمونه ای از سکته مغزی منفی است. اما اگر همسایه‌تان کاملاً شما را نادیده گرفته بگیرد، این موضوع برای شما بسیار ناگوار خواهد بود.
دکتر کلود اشتاینر، یکی از شاگردان دکتر برن که در ادامه کتاب های زیادی در زمینه تحلیل رفتار متقابل منتشر کرد که تکیمل کننده تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf است.

کلام آخر

تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf یکی از شناخته شده ترین عوامل تشخیص رفتار انسان هاست که بعد از فروید منتشر شد و هم اکنون نیز در حال توسعه است . با این حال این موضوع سه بخش مختلف از رفتارهای انسانی را به ما نشان می دهد که رفتار قالب افراد در این حوزه دسته بندی می شود که شامل بالغ،والد و کودک است.
شما می توانید برای درک تحلیل رفتار متقابل اریک برن pdf ؛ مقاله تحلیل رفتار متقابل را مطالعه کنید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز