آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

۱۰ قدم ساده برای تغییر عادات بد

۱۰ قدم ساده برای تغییر عادات بدReviewed by حسین تیموری on Jan 27Rating: 5.0

عادت های بد اینقدر بزرگ میشوند که حتی در بعضی موارد متوجه نمیشویم که داریم آنها را انجام میدهیم، حال میتواند کوچک باشد مانند شکستن بند انگشتان یا بزرگ باشد مانند سیگار کشیدن، تلاش آگاهانه و برنامه‌ ریزی هوشمندانه کلید شکستن این چرخه است. اگر نمی‌توانید آن را به تنهایی بشکنید، به دنبال کمک حرفه‌ای بگردید.

 

۱. جزئیات عادت خود را یادداشت کنید: یک دفتر یادداشت داشته باشید تا عادت خود را ثبت کنید. حداقل یک هفته، هر زمان که عادت بدی را انجام می‌ دهید و یا احساس می‌ کنید که این کار برای شما بد است، شرحی از کاری که انجام دادید و احساسی که داشتید را بنویسید. این کار به شما کمک می‌ کند تا الگوهای رفتار خود را پیدا کنید و باعث می‌ شود که شما به طور عمدی به این عادت فکر کنید. این عوامل ممکن را در نظر بگیرید:

  • آیا این عادت بد اغلب زمانی اتفاق می‌ افتد که استرس دارید؟
  • آیا اغلب در بعضی مکان‌ ها و یا در طول فعالیت‌ های خاص بیشتر اتفاق می‌ افتد؟

۲. از شر وسوسه خلاص شوید: سعی کنید از افراد، اشیاء و مکان هایی که باعث میشود شما عادت بد خود را تکرار کنید دوری کنید دفترچه راهنمای عادت باید به شما کمک کند این موارد را شناسایی کنید. 

از آنجا که عادت اغلب با هر تفکر آگاهانه انجام می‌ شود، حذف محرک بسیار آسان‌ تر از توقفعادتاست.

۳. چیزی ناخوشایند را به این عادت اضافه کنید: این به شما انگیزه توقف می‌ دهد و از حذف کردن عادت به طور نا خودآگاه جلو گیری می‌ کند. اگر امکان پذیر باشد این امر بسیار موثر باشد.

برای عادت‌ هایی که آسان نیست، یک نوار لاستیکی دور مچ خود بگذارید و هر بار که عادت را تکرار کردید با نوار لاستیکی درد خفیفی ایجاد کنید.

۴. یک عادت بد را با یک عادت خوب یا خنثی جایگزین کنید: انتخاب یک عادت جدید و مثبت به جای عادت بد قبلی انگیزه فوق العاده ای برای ترک عادت به شما خواهد داد.

برای مثال: برای اجتناب از غذاهای ناسالم، خود را به صرف شام سالم چند بار در هفته دعوت کنید.

۵. هوشیار باشید: اگر خودتان را در وضعیتی پیدا کردید که به راحتی به عادت برگردید، آن را تکرار نکنید، این کار را نکنید حتی این کار را در ذهن خودتان هم انجام ندهید. اگر میدانید که از قبل در چنین شرایطی قرار میگیرید برنامه ای برای خودتان و رفع ترک عادت بد داشته باشید این اقدامات آگاهانه برای سرکوب کردن عادات ناخودآگاه که انجام میدادید بسیار آسان‌ تر می‌ شود.

به عنوان مثال: اگر سیگار را ترک می‌ کنید، برنامه‌ ریزی کنید که بلند شوید و قهوه خود را آماده کنید و یا با یکی از همکاران خود صحبت کنید که سیگار کشیدن را ترک کرده است. اگر یکی از دوستان شروع به کشیدن سیگار در طی یک مکالمه می‌ کند، به خودتان فکر کنید نه متشکرم، نه متشکرم در صورتی که او به شما فقط یک پیشنهاد می‌ دهد.

۶. یک تعطیلات کوتاه داشته باشید: شکستن یه عادت بسیار ساده تر هست زمانی که شما در یک محیط ناآشنا قرار می گیرید، به این احتمال که دیگه ذهن شما آماده شده برای یک مسافرت و شروعی تازه

۷. به خود پاداش دهید: بعد از مدتی که عادت بد را دیگه تکرار نکردید به خودتان پاداش دهید برای موفقیت جدیدی که کسب کردید و توانسته اید بهبود فردی داشته باشید.

شاید لازم باشد بعد از اینکه به خودتان پاداش دادید از خودتان بپرسید که ایا هنوز عاشق عادت بد فراموش شده هستید یا خیر، اگر اینطور است دفعه بعد یک پاداش متفاوت را امتحان کنید.

۸. مدیتیشن زمانی که خود را در وضعیتی پیدا می‌ کنید که به احتمال زیاد به عادت بد خود سقوط کردید، هر کاری که میکنید را متوقف کنید و برای چند دقیقه تمرکز کنید. زمانی که تنها شروع میکنید ممکن است عادت بد برای شما حواس پرتی ایجاد کند و بهترین راه برای ثابت ماندن در قدم تغییر ایجاد تمرکز و پشتکار هست.

۹. به دوستان و خانواده خود اعتماد کنید: افرادی که شما را هر روز می بینند و دوست دارن تاثیر شگفت انگیزی برای ترک عادت دارند تا زمانی که آن‌ ها تلاش‌ های شما را جدی تلقی کنند. از آن‌ ها بخواهید به شما کمک کنند در تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد می‌ کنید و به اجرا در می آورید.

۱۰. به دنبال کمک حرفه‌ ای باشید: اگر عادت بد شما تاثیر جدی روی زندگی شما میگزارد از یک مشاور کمک بگیرید او میتواند به شما به صورت مرحله ای کمک کند تا به ترک کامل عادت برسید.

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.