آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

مثبت اندیشی در کسب و کار

مثبت اندیشی در کسب و کارReviewed by on Jul 24Rating:

مثبت اندیشی در کسب و کار

تصمیم های ما هستند که مسیر زندگی مارا تعیین می کنند و این تصمیم ها انتخاب هایی است که تحت تاثیر نوع تفکر ما گرفته می شود.چه بسا این افکار در مسیری غیر سازنده و ناکارامد باشد ما را از مسیر اهدفمان دور می کند.افکار ما به دو دسته افکار سازنده و کارا که همان مثبت اندیشی گفته می شود و افکار غیر سازنده را منفی نگری می گوییم. مثبت اندیشی در کسب و کار  باعث می شود تا قدرت حل مسائل ،خلاقیت شما افزایش یابد و از توانایی هایتان در کسب و کار بهره بگیرید.مثبت اندیشی در کسب و کار  شرط رشد و پیشرفت در کسب و کارتان است.مثبت اندیشی در کسب و کار  باعث ایجاد انگیزه ، افزایش تمرکز در شما و کارمندان شما می شود.
برخی از ما ترس و نگرانی هایمان را که عامل منفی نگریست را احتیاط می نامیم.که مانعی بر سر تصمیم ها و انتخابهایمان می گذاریم که با عنوان افکار ناکارامد و غیر سازنده نام برده می شود.همه ما مثبت اندیشی را برای نجات خود از یک گرفتاری ،به کار گرفته ایم.اغلب اوقات نسبت به موقعیت ها «واکنش» نشان می دهیم و مثبت اندیشی را به گونه غیر ساختار یافته، درخدمت می گیریم.نقشه راه مثبت اندیشی هفت گام دارد که در اینجا به طور خلاصه ترسیم می کنم.

۱-موقعیت را تعریف کنید

برای شروع حل موففقیت امیز یک چالش کسب وکار ،صرف زمان و کوشش کافی برای تعریف روشن و در عین حال همه جانبه ان لازم است.انجام این کار ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد،اما این کار ساده می تواند:

هدف روشنی را برای متمرکز کردن کوششش هایتان به شما بدهد.

هر گونه اضطرابی که در مورد موقعیت مزبور داشته باشید را کاهش می دهد.

در تعریف موقعیت نیاز به تمرکز بر دو زمینه داریم.اول نگاه یا نگرش ما به موقعیت است. مطلب دوم،طریقه ای است که خویشتن را در برخورد با دیگران اداره می کنیم.

تعریف موقعیت باید توصیف کوتاه و موجزی از مساله «کسب و کار» ارایه دهد و بار احساسی موقعیت را بسنجد.

مثال:نگرش و عملکرد تیم من پایین است. لازم است این موقعیت را با اغاز جلسه اینده مان سریعا بهبود بخشم.نگرانم که تا اخر سال نتوانیم به اهداف خود برسیم.

به تازگی ارتقای کاری که حق من است نادیده گرفته شده ، و میخواهم با مدیر خودم برخورد کنم.دل شکسته و عصبانیم.

باید پروژه ام را برای مدیریت ارائه کنم تا علت صرف بودجه و زمان اضافی پروژه ام را توضیح دهم.من ترسان و نگرانم.

مساله ای که تعریف شود نیمی از ان حل شده است.

۲- به خودتان چه می گویید? 

در رابطه با موقعیت های بحث برانگیزی که هم اکنون تعریف کرده اید،به خودتان چه می گویید؟همانگونه که می دانید،افکارتان در باره هر موقعیتی که با ان روبه رو هستید ممکن است به نفع یا ضرر شما عمل کند.ایا به طور روشن و عقلایی فکر می کنید یا اجازه می دهید احساس های منفی از قبیل اضطراب ،ترس، عصبانیت و ناکامی جلوی رشد شما را بگیرند. مثبت اندیشی در کسب و کار

۳- نتیجه دلخواه شما چیست؟

در این مرحله شما باید در مورد موقعیتی که با ان رو به رو هستید، اگاه بوده و ان را از یک منظر مثبت مناسب و روشی سازنده بنگرید.«اکنون شما در موقعیتی برای تعیین نتیجه دلخواه خود قرار دارید.» نتیجه باید به طرقی قابل اندازه گیری ، بیان شود. لذا باید شامل اندازه گیری ها یا موازین کمی و کیفی باشد. این گام سه مفهوم پر قدرت را با هم ترکیب می کند:

 • تعیین اهداف
 •  تایید(تصریح)
 • تجسم

اگر بدانید چه می خواهید و برنامه ای را با استفاده از روش SMART  بنویسید، شانس بسیاری برای دستیابی به مطلب دلخواهتان خواهید داشت. نتیجه باید شرایط SMART را داشته باشد.روش SMART عبارت است از مشخص، قابل اندازه گیری، عمل گرا، واقع گرا و زمان دار.هنگامی که اهداف شیوه SMART را تعیین کردید، برنامه ای برای دست یابی به انها نیاز خواهید داشت.گام بعدی شما را در این گام کمک خواهد کرد.

۴-ویژگی های خود را بدست اورید.

در هر شخص مثبت اندیش و مثبت زیست، ده ویژگی رفتاری خاص ، به قرار زیر وجود دارد:

خوشبینی ، اشتیاق، ایمان (اعتقاد) ،صداقت، شجاعت، اعتماد به نفس، عزم (اراده)، صبر،ارامش، تمرکز. این ویژگی ها را می توان متبلور کرد و در موقعیت های چالشی ، به کار گرفت تا به شما در دستیابی به اهداف نزدیک و دورتان کمک کند.

۵-موقعیت را به طور ذهنی تمرین کنید.

تمرین ذهنی بر روی انچه باید اتفاق بیافتد تا شما به نتیجه دلخواهتان برسید، منجر به ان می شود تا شانس دستیابی به ان را بهبود بخشید.

۶-اقدام کنید.

پس از گام های قبلی ، اکنون باید در موقعیت خوبی برای اقدام مثبت باشید.در این مرحله، خوب است برنامه ای بریزید که خطوط کلی گام های ویژه ای که باید بردارید را مشخص کند.این یک فرایند ارگانیک است نه مکانیکی ودر خواهید یافت که برخی از موقعیت های چالش بر انگیز ، در دوره های زمانی چند هفته یا چند ماه گسترده شده و بنابراین شامل زیر گام های متعددی است. یک برنامه تفصیلی به شما کمک می کند تا در خصوص طریقه رویکرد به هر یک از فازها یا مراحل موقعیت مزبور بیاندیشید.

۷- نتایج اقدامات خود را بررسی کنید.

 • بررسی «پس از اقدام» را با پرسش سوال های زیر می توانید شروع کنید:

 • تا چه میزان واقعا به نتیجه مورد علاقه خود رسیدم؟

 • چه چیز هایی درست انجام شد؟چرا؟

 • کدام جنبه های برنامه ام ( نقشه راه از ۱-۶) از همه موثر تر بودند؟چرا؟

 • چه چیزی ممکن بود بهتر انجام شود؟چه کاری را دفعه اینده به طور متفاوتی انجام خواهم داد؟

 • عناصر ویژه موفقیت چه بودند؟

   

  نویسنده : مهسا فرازمند – ماهان تیموری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. کاربر می‌گوید

  عالی من در این مورد هر روز بهتر و بهتر میشم

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ثبت نام دوره هوش مالی پلاس