تفاوت بازاریاب و ویزیتور

خیلی از ما مبحث بازاریابی و ویزیتوری را یکسان می دانیم  و فکر می کنیم این دو موضوع یکسان هستند. اما اگر بخواهیم کمی عمیق تر در مورد این مباحث صحبت کنیم خواهیم دید این دو مقوله با هم متفاوت هستند. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله تفاوت بازاریاب و ویزیتور را مورد بررسی قرار دهیم.

اما ابتدا بیایید تعریفی از هر کدام از موارد بالا داشته باشیم .

ویزیتور کیست؟

خیلی از ما افرادی را دیده ایم که با یک تبلت از مغازه ای به مغازه ای دیگر می روند و محصولات شرکتی را به فروش می رسانند . موضوعی که درباره این افراد وجود دارد این است آن ها نماینده شرکتشان هستند اما با مسئولیت هایی محدود! اگر در منابع خارجی جست وجو کنیم معنا و مفهومی به نام ویزیتور وجود ندارد یعنی فقط در ایران از این اصطلاح استفاده می شود اما در کل دنیا به جای این کلمه از عبارت نماینده شرکت یا نماینده فروش استفاده می کنند.

در گذشته این افراد به صورت حضوری محصول خود را به فروش می رسانند و به اصطلاح محصولات خود را ویزیت می کردند اما در زمان کنونی آن ها از ابزارهای دیجیتال نیز استفاده می کنند که کار آن ها را راحت تر کرده است. با این حال گاهی ما ویزیتورهایی را می بینیم که بدون اینکه شور و هیجانی داشته باشند با حالتی بی روح از یک مغازه به یک مغازه دیگر می روند و محصولات خود را به فروش می رسانند.

بازاریاب کیست؟

بازاریاب کیست؟

حال برای اینکه تفاوت بازاریاب و ویزیتور را بهتر درک کنید به این موضوع می پردازیم که بازاریاب کیست. همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم خیلی از افراد ویزیتورها و بازاریاب ها را یکسان می دانند اما تفاوت های فاحشی بین این دو وجود دارد. اما فردی که بازاریاب است به این فکر می کند چگونه می تواند بازاری جدید پیدا کند و یا بازار فعلی خود را توسعه دهد.

او در مورد این تحقیق می کند که آیا مشتری های او افرادی هستند که او می خواهد محصول خود را به او ارائه دهد یا خیر.با این حال گاهی بازاریاب ها شروع به بازارسازی می کنند و درجایی که مشتری وجود ندارد مشتری می سازد.

موقعیت هایی  که یک بازاریاب و یک ویزیتور در آن قرار دارند با هم بسیار متفاوت است. با این حال یک بازاریاب فروش بیشتر را ترویج می دهد، مفاهیم را معرفی می کند و مردم را با آنچه که کسب و کار انجام می دهد آشنا می کند. آن‌ها مشتری های احتمالی را با صحبت ، شبکه‌سازی، برقراری تماس‌های تلفنی و به طور کلی معرفی خود شناسایی می‌کنند.

آن‌ها مانند یک بیلبورد در حال حرکت هستند که به طور مداوم به مردم در مورد محصول یا خدماتی که کسب و کارشان ارائه می دهد و نحوه کمک آن ها به مشتری صحبت می کنند. آن‌ها  همچنین در مورد دستاوردهای شرکت و کسب و کار خود صحبت می کنند.

به طور کلی، بازاریاب ها وظیفه دارند افراد را وارد  قیف فروش کنند. آن‌ها در حال پوشش دادن زمینه های مختلفی از کسب و کار خود هستند  که بر ارتباط با تعداد زیادی از مخاطبین تمرکز دارند و وظیفه آن‌ها این است که تا حد امکان مردم را از محصولات و خدمات شرکت خود آگاه کنند.

تفاوت بازاریاب و ویزیتور

استراتژی

استراتژی

ما در بالا وظیفه افراد را در این دو حوزه مورد بررسی قرار دادیم اما حال می خواهیم تفاوت بازاریاب و ویزیتور را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور مثال این دو حوزه در داشتن و یا نداشتن استراتژی با هم متفاوت هستند. در نتیجه یک ویزیتور شاید استراتژی خاصی برای فروش یک محصول نداشته باشد زیرا از طریق شرکت اصلی به او آزادی عملی داده نشده است در صورتی که یک بازاریاب می تواند با آزادی عملی که دارد روش های مختلفی را برای گسترش شبکه مشتری خود کار کند . به همین خاطر می تواند استراتژی های خود را به راحتی پیاده سازی کند.

نحوه فروش

در بیان تفاوت بازاریاب و یک ویزیتور مهم است که بدانید ویزیتورها چگونه محصولی را به فروش می رسانند؟ یک بازاریاب چطور؟ همان طور که قبلاً هم گفتیم یک ویزیتور از یک مغازه به یک مغازه دیگر می رود و فقط محصولی را در یک منطقه خاص که شرکت برای او مشخص کرده است به فروش می رساند به همین خاطر او میانگین درآمدی ثابتی را تجربه می کند. این در حالی است که بازاریاب به بی نهایت مشتری دسترسی دارد و حتی می تواند بازارهای جدیدی بسازد. این در حالی است که او می تواند درآمد بسیار بالایی نیز داشته باشد.

نحوه حضور

از آنجایی که میزان دسترسی بازاریاب ها و ویزیتورها متفاوت است، یک ویزیتور ممکن است با تعداد مشخصی از مشتریان در ارتباط باشد به همین خاطر به دفعات زیاد با آن ها دیدار می کند و با آن ها در ارتباط می باشد. این در صورتی است که یک بازاریاب به بی نهایت مشتری دسترسی دارد اما ممکن است هیچ کدام از آن ها را حتی یک بار هم نبیند.

بنابراین، بین موقعیت هایی که یک بازاریاب و یک ویزیتور تجربه می کند، تفاوت وجود دارد.

تمرکز و علاقه

تمرکز و علاقه

موضوع دیگری که باید در مورد تفاوت بازاریاب و ویزیتور بدانید مربوط به تمرکز و علاقه این دو گروه است. به طور مثال ویزیتورها  با مشتریان بالقوه کار می کنند. آن‌ها راه حل های خاصی را پیشنهاد می کنند، تأیید می کنند که مشتریان بالقوه علاقه مند هستند یا خیر، پیشنهادهایی را ارائه می دهند که به وسیله مشتریان بالقوه تأیید شده است و در نهایت چرخه فروش را پایان می دهند. ویزیتورها به طور کلی بر میانه و انتهای قیف فروش متمرکز هستند. آن‌ها مشتری بالقوه را  به یک مشتری واقعی تبدیل می کنند.

مهارت های مورد نیاز برای هر شغل نیز کاملاً متفاوت است. به طور مثال بازاریاب ها باید با افراد زیادی ارتباط برقرار کنند که در بیشتر مواقع آن ها را نمی شناسند . حتی آن ها به وسیله تماس تلفنی با این افراد ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را از این طریق در اختیار آن ها قرار می دهند.

آن‌ها مسئول ایجاد سطوح اولیه ارتباط با افرادی هستند که ممکن است مشتریان خوبی برای آن ها باشند. از سوی دیگر، ویزیتورها ، از طریق مشتریان احتمالی، مسئول هرس کردن ان ها هستند. به طور مثال آن‌ها قرار است بفهمند چه کسی مشتری خوبی است و چه کسی باید از چرخه فروش خارج شود.

هنگام تلاش برای درک اینکه تفاوت بازاریاب و ویزیتور چیست و آگاهی از این موضوع که به کدام یک از آن ها نیاز دارید، با ارزیابی قیف فروش، چشم انداز خود برای هر محصول یا خدماتی که می فروشید را آغاز کنید. بنابراین میزان فرآیند  قیف فروش را در نظر بگیرید، به عنوان مثال  شما باید بدانید از اولین باری که با یک فرد صحبت می کنید تا بستن قرارداد چه مقدار زمان لازم است؟ و چه اقداماتی برای این کار باید انجام شود.

حال دو سناریو برای درک بهتر تفاوت بازاریاب و ویزیتور رو مورد بررسی قرار می دهیم.

سناریو 1:

فرض کنید شما به مشتریان بالقوه بیشتری نیاز دارید. حال این سؤال پیش می آید که  آیا برای اطلاع رسانی و جذب مشتریان بالقوه به شرکت خود نیاز به کاری بیش از بازاریابی اینترنتی و تبلیغات دارید؟ آیا یک فروش معمولی برای شرکت شما پیچیده و رابطه محور است؟ منظور ما از این سؤال، این است که خریدار بالقوه شما قبل از وارد شدن به مذاکره جدی، بفهمد شرکت شما چه می کند و اطمینان خاطر پیدا کند که شرکت شما به خوبی از عهده تعداتش برمی‌آید.

سناریو 2:

در این سناریو شما باید به سؤالاتی که در ادامه آن ها را بازگو می کنیم پاسخ دهید. آیا شرکت ها یا افراد کافی برای کسب اطلاعات با شرکت شما تماس می گیرند؟ آیا چالش های اصلی شما بیشتر حول کار برای بستن قراردادها با افراد بالقوه است؟ آیا چشم انداز درستی برای به دست آوردن خواسته های منطقی خود دارید؟ آیا موقعیت های عالی با اهمال‌کاری و یا دادن فرصت بیش از حد برای شما از دست رفته است؟

اگر به سناریو 1 پاسخ مثبت دهید، به یک بازاریاب نیاز دارید. اگر به سناریو 2 پاسخ مثبت دهید، احتمالاً می توانید از ویزیتور استفاده کنید. اگر به هر دو پاسخ مثبت دهید، احتمالاً به هر دو نیاز دارید. ابتدا با موقعیت بازاریاب شروع کنید و قیف فروش خود را با فرصت های موجود پر کنید. سپس روی مهارت های بستن قرارداد تمرکز کنید. به‌عنوان مالک یک کسب و کار، ممکن است متوجه شوید که مهارت‌های خوبی در این زمینه دارید، به همین خاطر می توانید آن را با نیروهای خود در میان بگذارید و روش های خود را به آن ها یاد دهید تا نتیجه مطلوبی را دریافت کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله تفاوت بازاریاب و ویزیتور را مورد بررسی قرار دادیم  و این دو مورد را در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار دادیم همچنین دو سناریو متفاوت را به تصویر کشیدیم که به شما کمک می کند اگر کسب و کاری دارید با پاسخ به سوالاتی متوجه شوید ، آیا به یک بازاریاب نیاز دارید و یا به یک ویزیتور!

بنابراین و با توجه به این توضیحات به نظر شما چه تفاوت های دیگری بین بازاریابان و ویزیتورها وجود دارد؟

لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما یعنی تیم ماهان تیموری در میان بگذارید.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید