معنی وایرال در اینستاگرام

معنی وایرال به چه معناست؟
وایرال شدن اتفاق شانسی ای حساب میشود؟
آیا برای وایرال شدن تکنیکی وجود دارد؟
امروز در این مقاله قصد داریم راجع به کلمه ای صحبت کنیم که به طرز عجیبی در چند سال اخیر با آن بارها مواجه شده اید. لغت وایرال در انگلیسی به معنای همه گیر شدن می باشد. مثلا وقتی ویروس کرونا پخش شد در اخبار می گفتند کرونا وایرال شده.
حالا شاید این سوال هم برای شما پیش بیاد که چه اتفاقی میفته که یه محتوا در عرض چند روز تعداد فالوور هاش چند برابر میشه.
تعداد آدم هایی که این اتفاق واسشون افتاده در کشورمون کم نیست. پیج هایی که با انجام فعالیتی کاملا رادیکال و خارج ارف باعث جلب توجه میلیونها نفر در عرض چند ساعت می شوند.
اگر بخواهیم از نگاه تحلیلی به قضیه ی وایرال شدن نگاه کنیم، با جنبه ها و اتفاقات مختلف مواجه می شویم. وایرال شدن شاید مستقیما برای اهداف مارکتینگ و جذب مشتری استفاده ای نداشته باشد ولی با اندکی ابتکار و تفکر می توان با ترکیب مفاهیم مارکتینگ و محتوای با پتانسیل وایرال شدن پیشرفت بسیار زیادی در مدتی کوتاه برای خود رقم بزنیم.

محتوای وایرال در اینستاگرام چه خاصیتی دارد؟

 

محتوای وایرال در اینستاگرام چه خاصیتی دارد؟

 

مهم ترین ویژگی هر محتوایی که احتمال وایرال شدن دارد یک رفتار یا طراحی یا حرکت کاملا جدید و عجیب هست. به حدی عجیب که در شما این حس را ایجاد کند که شما حتما باید این محتوا را به همه نشان دهید. ممکن است موضوع محتوا حتی مسخره باشد ولی بیش از حد عجیب و نو بودن آن باعث جلب توجه می شود. البته توجه کنید که نیاز به یک تعداد مخاطب اولیه برای ویرال شدن دارید. چون تمام روند وایرال شدن با اشتراک گذاری اتفاق می افتد.

 

پیشنهاد ما به شما : ویو اینستاگرام

 

فقط محتوای مسخره و بی معنی وایرال نمیشود

شاید بیشتر محتوای وایرالی که تا به حال دیده اید بسیار مسخره و دور از ذهن بوده باشد. ولی باید بدانید که محتوای باکیفیت و خوش ساخت هم در صورت داشتن ایده ی جدید و مبتکرانه می تواند وایرال شود. شرکت کاله با تولید یک محتوای منشوری و کاملا خلاف قواعد کشور توانست در عرض چند روز میلیون ها بازدید کسب کند. و یا کابی معروف فقط با عجیب کردن حالات صورت و دستاش و استفاده از محتوای مسخره ی بقیه توانست میلیون ها فالوور کسب کند.

قدرتمند ترین ویژگی محتوای ویروسی یا محتوای وایرال در اینستاگرام افزایش آگاهی برند است

 

قدرتمند ترین ویژگی محتوای ویروسی یا محتوای وایرال در اینستاگرام افزایش آگاهی برند است

 

وقتی محتوای پیجی وایرال می شود، انتشار آن به صورت توانی زیاد می شود و پس از چند مرحله شاخه خوردن بالاخره به دست تعداد بسیار زیادی از افراد می رسد که به هیچ عنوان تاکنون شما را نمی شناختند. این موضوع آگاهی برند شما را بسیار افزایش می دهد. آگاهی برند به معنای ثبت شدن نام برند شما هرچند به صورت گذرا و سطحی در ذهن افراد مختلف است. این موضوع باعث می شود در صورت برخورد دوباره در آینده با تبلیغات و یا محتوای شما احتمال ورود به لایه دوم قیف فروش به مقدار زیادی افزایش یابد.

هر محتوای وایرال در اینستاگرام خوب نیست

اگر محتوا به صورت منفی وایرال شده باشد، یعنی به این علت همه گیر شده باشد که دارای ویژگی مخرب برای عوامل داخل محتوا داشته باشد به هیچ عنوان از لحاظ مارکتینگ دارای اعتبار نیست. چرا که در مارکتینگ هدف نهایی جذب مشتری و فروش می باشد و در این روند اطمینان داشتن فرد برای خرید بسیار مهم است. ولی در سناریوی محتوای وایرال منفی چهره فرد صاحب پیج کاملا منفی می شود و اگر هم فالوور های آن پیج بالا برود صرفا اعدادی کاذب و بی معنی در فروش خواهند بود.
تلاش خود را بر این موضوع بگذارید که با حفظ کیفیت استاندارد و پیاده سازی کامل و فکر شده ی ایده مورد نظر محتوای خودتان را وایرال کنید. محتوایی که صرفا به خاطر ایده ی خوبش وایرال شود می تواند برای برند نقش یک سکوی پرتاب داشته باشد. چرا که در مدت زمان بسیار کوتاهی توسط افراد بسیاری شناخته شده و در صورت تداوم تبلیغات با کیفیت میزان فروش را چندین برابر کند.

چه محتوایی وایرال می شود؟

 

چه محتوایی وایرال می شود

 

حال می خواهیم به صورت آنالیز شده به وایرال شدن یک محتوا نگاه کنیم. البته گفتیم که منظور ما وایرال مثبت می باشد. ویژگی هایی که پتانسیل همه گیر شدن محتوا را افزایش میدهند عبارتند از:

باعث برانگیختگی احساسات شود

محتوایی که باعث ایجاد احساسات مختلف مانند غرور، شادی، تحسین، حیرت، غم، نوع دوستی، وطن پرستی، عصبانیت و … شود گزینه ی بسیار خوبی برای وایرال شدن می باشد. دقت کنید که محتوای وایرال می تواند ضد و نقیض باشد. به این معنا که می تواند باعث شکل گیری مخالفان و موافقان شود. ممکن است شخصی با حالت رضایت و تحسین محتوا را ارسال کند و همچنین کسی که مخالف است با غم و ناراحتی این کار را بکند. و این موضوع برای شما نباید فرقی کند چرا که به هر حال محتوا پخش شده و توسط افراد بیشتری دیده شده است.

محتوایی که پیام مثبت دارد

 

محتوایی که پیام مثبت دارد

 

ممکن است محتوا به هر دلیلی وایرال شود ولی دقت کنید محتوایی که دارای یک پیام و انرژی مثبت است شانس بیشتری برای وایرال شدن دارد. همیشه تلاش کنید محتوایی به اشتراک بگذارید که باعث ایجاد انرژی مثبت در ذهن بیننده شود. در نهایت باید همیشه دقت کنید برای فروش مناسب نیاز به مشتری با حال خوب دارید و فرد خشمگین هیچگاه مشتری خوبی برای برند شما نخواهد بود.

محتوایی که مفید باشد

سعی کنید با محتوایتان به نیازهای مهم بیننده اشاره کنید. اگر محتوای شما بتواند به بیننده برای حل مشکلاتش کمک کند می تواند باعث ایجاد حس متقابل در فرد شده و در او نسبت به برند شما علاقه و وفاداری ایجاد شود.

در نهایت نتیجه ای که می توان گرفت این است که اگر بتوانید محتوایی تولید کنید که بتواند حسی را در بیننده برانگیزد قطعا آن محتوا پتانسیل فراگیر شدن دارد.

جمع بندی

همیشه در مبحث مارکتینگ خلاقیت و ایجاد راه های میانبر و سریعتر برای بیشتر دیده شدن مورد استقبال بوده است. موضوع وایرال شدن محتوا به نوعی در تبلیغات معجزه حساب می شود و این معجزه توسط اینستاگرام و فضاهای تبلیغاتی جدید کاملا قابل انجام و دسترس شده است. همین الان می توانید با شرکت در دوره ی آموزشی هوش اینستاگرام ترفند ها و مهارت های مورد نیاز برای وایرال شدن را فرا بگیرید.

 

منبع : plannthat

دیدگاهتان را بنویسید