معنی وایرال در اینستاگرام

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در اینستاگرام زمانی که به اکسپلور می روید، یکسری محتوای یکسان را در تمام فضای نت میبینید. اصطلاحاً به این اتفاق وایرال شدن محتوا در اینستاگرام می گویند. کسانی که متوجه می شوند وایرال در اینستاگرام به چه معناست، می توانند به راحتی محتوای وایرال در این فضا تولید کنند. بلاگرها و کسب و کار هایی که در بستر اینستاگرام تولید محتوا می کنند، با ساخت و انتشار محتوای وایرال، راحت تر مخاطب چذب می کنند و خودشان را در ذهن مردم بیشتر ماندگار می کنند. در این مقاله قصد داریم فاکتور هایی که باعث می شود یک محتوا وایرل و میان مخاطبان دست به دست شود را بررسی می کنیم.

به طور کلی هنگامی که این اتفاق برای یک پست می افتد تعامل به شدت بالا می رود و همه چه در فضای مجازی و چه در خارج از آن فضا در مورد آن صحبت می کنند. این محتواها بیشتر احساسات افراد را هدف قرار داده اند بنابراین می توان گفت یکی از کلیدی ترین عوامل به معنی وایرال شدن است.

اگر بخواهیم یک نمونه از آن را برایتان بازگو کنیم: سخنرانی های دکتر الهه قمشه ای ، دکتر هولاکویی و… است که خیلی از افراد در برابر آن واکنش نشان می دهند.

وایرال یعنی چه یا معنی وایرال به چه معناست ؟

زمانی که محتوایی واقعاً در رسانه‌های اجتماعی مطرح می‌شود و با دریافت مقدار غیرمعمول اشتراک‌گذاری و قرار گرفتن در معرض دید، خیلی سریع به مخاطبان زیادی می‌رسد، ویروسی ( viral ) شدن نامیده می‌شود. چه یک توییت، یک پست فیس بوک یا یک ویدیو، انواع مختلف محتوا می تواند ویروسی شود. یکی از بهترین مثال‌ها برای محتوای وایرال شده، اجرای آهنگ برای توسط شروین  حاجی پور بود.

 

معنی وایرال در اینستاگرام چیست؟

امروز در این مقاله قصد داریم راجع به کلمه ای صحبت کنیم که به طرز عجیبی در چند سال اخیر با آن بارها مواجه شده اید.  به همین خاطر شاید دوست دارید بدانید معنی وایرال در اینستاگرام چیست؟ لغت وایرال در انگلیسی به معنای همه گیر شدن می باشد. مثلا وقتی ویروس کرونا پخش شد در اخبار می گفتند کرونا وایرال شده.
حالا شاید این سوال هم برای شما پیش بیاد که چه اتفاقی میفتد که یه محتوا در عرض چند روز تعداد فالوور هایش چند برابر می شود.
تعداد آدم هایی که این اتفاق برای آن ها افتاده در کشورمان کم نیست. پیج هایی که با انجام فعالیتی کاملا رادیکال و خارج عرف باعث جلب توجه میلیونها نفر در عرض چند ساعت می شوند.

البته هنجار شکنی یکی از راه هایی است که باعث همه گیر شدن محتوا می شود. دلیلش هم این است که مردم، چیزی را تماشا میکنند که یک باور یا ارزش اجتماعی که طی سالها به وجود آمده است را نقض می کند.

راه های دیگری نیز وجود دارد که می توانید به وسیله آن یک محتوای وایرال تولید و منتشر کنید.
اگر بخواهیم از نگاه تحلیلی به قضیه  وایرال شدن نگاه کنیم، با جنبه ها و اتفاقات مختلف مواجه می شویم. وایرال شدن شاید مستقیما برای اهداف مارکتینگ و جذب مشتری استفاده ای نداشته باشد ولی با اندکی ابتکار و تفکر می توان با ترکیب مفاهیم مارکتینگ و محتوای با پتانسیل وایرال شدن پیشرفت بسیار زیادی در مدتی کوتاه برای خود رقم بزنیم.

محتوای وایرال در اینستاگرام چه خاصیتی دارد؟

 

محتوای وایرال در اینستاگرام چه خاصیتی دارد؟

 

مهم ترین ویژگی هر محتوایی که احتمال وایرال شدن دارد یک رفتار یا طراحی یا حرکت کاملا جدید و عجیب هست. به حدی عجیب که در شما این حس را ایجاد کند که شما حتما باید این محتوا را به همه نشان دهید. ممکن است موضوع محتوا حتی مسخره باشد ولی بیش از حد عجیب و نو بودن آن باعث جلب توجه می شود. البته توجه کنید که نیاز به یک تعداد مخاطب اولیه برای ویرال شدن دارید. چون تمام روند وایرال شدن با اشتراک گذاری اتفاق می افتد.

 

پیشنهاد ما به شما : ویو اینستاگرام

 

فقط محتوای مسخره و بی معنی وایرال در اینستاگرام نمی شود

شاید بیشتر محتوای وایرالی که تا به حال دیده اید بسیار مسخره و دور از ذهن بوده باشد. ولی باید بدانید که محتوای باکیفیت و خوش ساخت هم در صورت داشتن ایده ی جدید و مبتکرانه می تواند وایرال شود. شرکت کاله با تولید یک محتوای منشوری و کاملا خلاف قواعد کشور توانست در عرض چند روز میلیون ها بازدید کسب کند. و یا کابی معروف فقط با عجیب کردن حالات صورت و دستاش و استفاده از محتوای مسخره ی بقیه توانست میلیون ها فالوور کسب کند.

قدرتمند ترین ویژگی محتوای ویروسی یا محتوای وایرال در اینستاگرام افزایش آگاهی برند است

 

قدرتمند ترین ویژگی محتوای ویروسی یا محتوای وایرال در اینستاگرام افزایش آگاهی برند است

 

وقتی محتوای پیجی وایرال می شود، انتشار آن به صورت توانی زیاد می شود و پس از چند مرحله شاخه خوردن بالاخره به دست تعداد بسیار زیادی از افراد می رسد که به هیچ عنوان تاکنون شما را نمی شناختند. این موضوع آگاهی برند شما را بسیار افزایش می دهد. آگاهی برند به معنای ثبت شدن نام برند شما هرچند به صورت گذرا و سطحی در ذهن افراد مختلف است. این موضوع باعث می شود در صورت برخورد دوباره در آینده با تبلیغات و یا محتوای شما احتمال ورود به لایه دوم قیف فروش به مقدار زیادی افزایش یابد.

هر محتوایی به معنی وایرال در اینستاگرام نیست

اگر محتوا به صورت منفی وایرال شده باشد، یعنی به این علت همه گیر شده باشد که دارای ویژگی مخرب برای عوامل داخل محتوا داشته باشد به هیچ عنوان از لحاظ مارکتینگ دارای اعتبار نیست. چرا که در مارکتینگ هدف نهایی جذب مشتری و فروش می باشد و در این روند اطمینان داشتن فرد برای خرید بسیار مهم است. ولی در سناریوی محتوای وایرال منفی چهره فرد صاحب پیج کاملا منفی می شود و اگر هم فالوور های آن پیج بالا برود صرفا اعدادی کاذب و بی معنی در فروش خواهند بود.
تلاش خود را بر این موضوع بگذارید که با حفظ کیفیت استاندارد و پیاده سازی کامل و فکر شده ی ایده مورد نظر محتوای خودتان را وایرال کنید. محتوایی که صرفا به خاطر ایده ی خوبش وایرال شود می تواند برای برند نقش یک سکوی پرتاب داشته باشد. چرا که در مدت زمان بسیار کوتاهی توسط افراد بسیاری شناخته شده و در صورت تداوم تبلیغات با کیفیت میزان فروش را چندین برابر کند.

چه محتوایی وایرال می شود؟

 

چه محتوایی وایرال می شود

 

حال می خواهیم به صورت آنالیز شده به وایرال شدن یک محتوا نگاه کنیم. البته گفتیم که منظور ما وایرال مثبت می باشد. ویژگی هایی که پتانسیل همه گیر شدن محتوا را افزایش میدهند عبارتند از:

به محرک های درونی مخاطب توجه کنید

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می شود توجه به محرک های درونی است. منظور از محرک های درونی، نیازهای درونی مخاطبین هستند. آگاهی داشتن بر نیازهای درونی مخاطبین می تواند کمک شایانی به تولید محتوا کند. برای مثال پلتفرم اینستاگرام از نیاز به دیده شدن و در معرض توجه قرار گرفتن، تایید شدن توسط اجتماع، آشنایی با افراد در طراحی برنامه خود استفاده کرده است. خبر خوب این است که کلیت نیاز افراد در گذر زمان تغییر نمی کند و تنها تفاوتی که به وجود میاید در پاسخ هایی است که به آن نیاز داده می شود. برای مثال در گذشته مردم به صورت منظم به افراد خانواده خود سر می زدند، با دوستان خود زمان بیشتری را سپری می کردند و از این طریق نیازهایشان به برقراری ارتباط و در معرض توجه قرار گرفتن را ارضا می کردند اما امروز از طریق اینستاگرام این نیاز را ارضا می کنند.

برای ساخت محتوای وایرال می توانید، محرک های درونی و نیازهای مخاطب را شناسایی کنید و با نشان دادن راه حل آنها در محتوا یا اشاره کردن به آنها، محتوای وایرالی تولید کنید.

باعث برانگیختگی احساسات شود

برای اینکه معنی وایرال در اینستاگرام را بهتر درک کنید باید بدانید ، محتوایی که باعث ایجاد احساسات مختلف مانند غرور، شادی، تحسین، حیرت، غم، نوع دوستی، وطن پرستی، عصبانیت و … شود گزینه ی بسیار خوبی است که به معنی وایرال شدن می باشد. دقت کنید که محتوای وایرال می تواند ضد و نقیض باشد. به این معنا که می تواند باعث شکل گیری مخالفان و موافقان شود. ممکن است شخصی با حالت رضایت و تحسین محتوا را ارسال کند و همچنین کسی که مخالف است با غم و ناراحتی این کار را بکند. و این موضوع برای شما نباید فرقی کند چرا که به هر حال محتوا پخش شده، توسط افراد بیشتری دیده شده است با درک این موضوع راحت تر می توانید معنی وایرال در اینستا را درک کنید.

برای آنکه محتوایی که تولید می کنید وایرال شود، علاوه بر آنکه باید با نیازهای درونی مخاطب هماهنگی داشته باشد؛ باید با اخبار روز جامعه منطبق باشد و با مسائل روز ارتباط داشته باشد. برای مثال در صورتی که کل جامعه خوشحال هستند، تولید محتوایی که بتواند این خوشحالی را با احساس غرور ترکیب کند، می تواند در مدت زمان کوتاهی وایرال شود.

محتوایی که پیام مثبت دارد

 

محتوایی که پیام مثبت دارد

 

ممکن است محتوا به هر دلیلی وایرال شود ولی دقت کنید محتوایی که دارای یک پیام و انرژی مثبت است شانس بیشتری برای وایرال شدن دارد. همیشه تلاش کنید محتوایی به اشتراک بگذارید که باعث ایجاد انرژی مثبت در ذهن بیننده شود. در نهایت باید همیشه دقت کنید برای فروش مناسب نیاز به مشتری با حال خوب دارید و فرد خشمگین هیچگاه مشتری خوبی برای برند شما نخواهد بود.

محتوایی که مفید باشد

یکی دیگر از مواردی که باعث درک معنی وایرال در اینستاگرام می شود به مفید بودن ماجرا بر می گردد. سعی کنید با محتوایتان به نیازهای مهم بیننده اشاره کنید. اگر محتوای شما بتواند به بیننده برای حل مشکلاتش کمک کند می تواند باعث ایجاد حس متقابل در فرد شده و در او نسبت به برند شما علاقه و وفاداری ایجاد شود.

در نهایت نتیجه ای که می توان گرفت این است که اگر بتوانید محتوایی تولید کنید که بتواند حسی را در بیننده برانگیزد قطعا آن محتوا پتانسیل فراگیر شدن دارد.

خلاقیت داشته باشید

با خلاقیت دنیا زیباتر می شود. پس شما هم تلاش کنید که محتوای خود را به صورت خلاقانه به مخاطبین انتقال دهید. البته پیش از انتشار محتوا باید چندین بار آن را بررسی کنید و ببینید که آیا با استراتژی شما سازگاری دارد یا نه. برای مثال برخی از کسب و کار های بزرگ به بهانه وایرال شدن، محتوایی منتشر می کنند که تصویری که از برندشان در ذهن مخاطب ایجاد شده است را از بین می برد. گاهی اوقات خلاقیت بی جا، مانع کسب است.

 

کلام آخر

ما در این مقاله در مورد معنی وایرال در اینستاگرام  و مواردی که باعث اتفاق افتادن آن صحبت کردیم. همیشه در مبحث مارکتینگ خلاقیت و ایجاد راه های میانبر و سریعتر برای بیشتر دیده شدن مورد استقبال بوده است. معنی وایرال در اینستا به شما کمک می کند محتوا به نوعی در تبلیغات معجزه حساب می شود و این معجزه توسط اینستاگرام و فضاهای تبلیغاتی جدید کاملا قابل انجام و دسترس شده است. همین الان می توانید با شرکت در دوره ی آموزشی هوش اینستاگرام ترفند ها و مهارت های مورد نیاز برای وایرال شدن را فرا بگیرید.

 

منبع : plannthat

سوالات متداول

به این دلیل وایرال شدن معنای ویروسی می دهد که مانند همان در بین مردم پخش می شود و اکثر جوامع را تا مدت ها درگیر خود می کند.

در سال 2019 یک تخم‌مرغ در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی وایرال شد و دامنه‌ی آن به کل اینترنت کشیده شد. در 4 ژانویه 2019 یک اکانت اینستاگرام عکسی از یک تخم‌مرغ با مضموم بیایید یک رکورد ثبت کنیم منتشر شد و واقعاً هم این اتفاق افتاد و 52 میلیون لایک دریافت کرد.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید