عوامل استرس در زندگی

شناخت عوامل استرس در زندگی همیشه یکی از دغدغه های اصلی افراد بوده است چون این مورد مشکلی است که تقریبا همه ی مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند و درگیر این چالش شده اند پس قطعا باید به دنبال راه حلی برای آن باشیم تا بتوانیم برای همیشه این چالش را از خودمان دور کنیم و به شخصی تبدیل شویم که یا فقط چالش و استرس های مفید دارد و یا کمترین میزان استرس را دارد.

در این مقاله به نوع مفید استرس نمی پردازیم چون باید خوشحال نیز باشیم که انها وجود دارند اما به مباحثی که به عنوان عوامل استرس در زندگی به آنها نگاه می شود به صورت کامل می پردازیم چون برای اینکه کیفیت زندگی ما بالا تر برود و بتوانیم عملکرد مناسب تری از خودمان به جای بگذاریم باید تحت هر شرایطی استرس های مضر خود را کنار گذاشت.
چون وجود استرس در زندگی ما باعث می شود که تمرکز از ما گرفته شود و ذهن ما درگیر حاشیه شود و به چیزهایی فکر کند که به هیچ وجه مارا رشد نمی دهند  و حتی در بسیاری از مواقع همان طور که گفته شد مانع رشد می شود پس باید در سریع ترین زمان ممکن برای همه ی آن استرس ها راه چاره ای بنا نهاد و از دست آنها خلاص شد.

عوامل استرس در زندگی :

در این بخش لازم می دانیم که به بررسی همه ی عواملی برویم که وجودشان باعث می شود استرس وارد زندگی ما بشود. عواملی که برخی مربوط می شوند به محیطی که در آن زندگی می گذرانیم و برخی  مربوط به یک اتفاق و حادثه هستند. پس به شما پیشنهاد می کنیم قطعا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید چون در این مقاله نکاتی را آموزش می بینید که باعث می شود کیفیت زندگی خود را بالا ببرید آن هم با از بین بردن عوامل استرس زا در زندگی شخصی خودتان.

 

1)چهره و قیافه :

یکی از عوامل استرس در زندگی بدون شک چهره و ظاهر است. برای پذیرفتن این جمله کافی است چند لحظه زمانی را به یاد بیاورید که ساعت ها روبه روی آینه به چهره ی خودتان نگاه می کردید و از رشد جوش ها بر صورت خودتان گلایه می کردید چون از آن حالت صورت خود بیزار بودید و نمی خواستید که خودتان را با آن چهره ببینید.
و یا زمانی را به موهای سر خود نگاه می کردید و می دیدید که با هر دست چرخاندن در موهایتان،تعدادی از موهای سرتان می ریزد و رفته رفته به سمت کچل شدن در حال حرکت کردن هستید. یا بسیاری دیگر از وزن اضافه ای که دارند و یا از اینکه بسیار لاغر هستند گلایه دارند و از این شرایط فراری هستند.
در همین زمان اما به صورت نامحسوس و البته گاهی به صورت محسوس، انسان درگیر استرس می شود به طوری که همه ی وجود او را می گیرد و با خود می گوید پس من چه زمانی از این شرایط خلاص می شوم و به زندگی عادی بر می گردم.تصویر ایده عال هارا در ذهن خود تصور می کند و بعد با برگشتی که به خود دارد، به میزان استرس خود اضافه می کند.
چون فاصله را بین خود و ایده عال را بسیار زیاد می بیند و حس می کند که هیچ گاه دیگر نمی تواند به انسانی جذاب و دوست داشتنی تبدیل شود. همین باعث می شود که استرس همه ی وجود او را بگیرد و از شدت استرس اعتماد به نفس او تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
همین دلایل باعث شده است که زیبایی و چهره به یکی از عوامل استرس در زندگی تبدیل شود. عاملی که به شدت بر روی انسان تاثیر می گذارد و تجربه نشان داده است گاهی مقدار زیادی از این نوع استرس باعث شده است که شخص به افسردگی گرفتار شود چون استرس همه ی وجود او را می گیرد و از میزان اعتماد به نفس او تا حد زیادی کم می کند.
تا جایی که شخص دیگر نمی خواهد به میان جمع و شلوغی برود چون می داند که استرس می گیرد و همین باعث می شود که نتواند بهترین خود را نشان دهد و همیشه چهره ی م-نفی از خود نشان خواهد داد.

2)رقابت :

رقابت خود به دو بخش تقسیم می شود و باید بگوییم آیا منظورتان رقابت مفید است یا رقابت مضر . چون مثال های زیادی از هر دو نوع دیده می شود و همه ی ما نیز با این دو نوع رقابت در زندگی مواجه شده ایم. یعنی گاهی به خاطر رقابت و استرس مثبتی که داشته ایم رشد کرده ایم و به جایگاه بهتری رسیده ایم و گاهی نیز همان رقابت اما از نوع مضرش، به ما آسیب و استرس منفی وارد کرده است.
پس لطفا از امروز حواستان جمع باشد که درگیر کدام نوع از رقابت شده اید آیا نوع مثبت آن است و یا نوع منفی. چون هردوی این مورد ها استرس زیادی ایجاد می کنند و باعث می شوند که ما همه ی وجود استرس را احساس کنیم. اما بحث اصلی امروز ما همان طور که گفتیم در مورد استرس منفی است و باید شرایطی را اماده کنیم که دیگر برای همیشه از دست این نوع رقابت خلاص شد.
و دیگر هیچگاه این نوع رقابت پر استرس را تجربه نکرد چون قطعا مانع رشد است و باعث می شود که احساس درونی ما منفی و پر از کینه و رقابت طلبی منفی شود تا هر طور شده طرف مقابل را شکست داد و همین نیز به ما استرس وارد می کند چون احتمال دارد که نتوانیم و از این نتوانستن ترس به دل داریم و همین نیز باعث می شود که نتوانیم کار به بهترین شکل ممکن انجام- بدهیم.
مثالی از رقابت مفید و مثبت اگر برای شما بزنیم باید به رونالدو و مسی اشاره کرد که در طول 17 سال باعث رشد یک دیگر شدند به طوری که اگر یکی از آنها نبود،دیگری امکان نداشت بتواند تا این سطح رشد کند و البته اگر نیز رشد می کرد امکان نداشت تا این سن در این سطح ادامه دهد و خستگی ناپذیر شود.
اما برای مثالِ مضر و منفی رقابت، دوست داریم خودتان به مثال آن فکر کنید و پررنگ ترین موردی که در ذهنتان شکل می گیرد را برای ما در بخش نظرات بارگذاری کنید.

3)روابط عاطفی و خانوادگی :

روابط عاطفی و خانوادگی

یکی دیگر از عوامل استرس در زندگی، روابط عاطفی و مشکلات خانوادگی است که بسیار نیز فراگیر است و همیشه یکی از چالش های افراد جامعه بوده است چون یکی از فاکتور های اصلی هر شخصی احساسات او است و هر انسانی جلوتر از هر چیزی با احساس خود است که تمایز ایجاد می کند.
پس همه ی افراد و انسان ها می توانند از سمت احساسات به استرس کشیده شوند اما سوال اینجاست چگونه ؟ کافی است خودتان و یا دوست نزدیکتان را که به یک رابطه ی عاشقانه وارد شده بود را تجسم کنید تا به خوبی با گفته های ما تعامل برقرار کنید و تجربه هایی را که دیده اید تجسم کنید و به شما یادآوری شود که چگونه رابطه و احساسات باعث بوجود آمدن استرس در انسان می شود.
چون زمانی که شما درگیر رابطه می شوید اتفاقاتی در مسیر آن برای شما رخ می دهد که باعث می شود استرس وجود شما را بگیرد به طوری که دیگر نمی توانید خودتان را کنترل کنید و مانع بروز استرس شوید. اما مورد بعدی که مربوط به مشکلات خانوادگی می باشد را از سنین کم تا بزرگ سال همه آن را تجربه کرده اند.
برای مثال خیلی از ما دعوا و چالش هایی که بین مادر و پدر ما صورت می گرفت را به یاد می آوریم و در خاطرمان مانده است که دیدن و شنیدن آن صحنه ها به چه اندازه ما را درگیر استرس کرده است چون صحنه هایی بوده که دوست نداشته ایم رخ بدهد اما متاسفانه در یک سن کم با آنها روبه رو شده بودیم و طبیعی نیز است که کودکی خردسال درگیر استرس ناشی از آنها شود. روابط خانوادگی و عاطفی یکی از خطرناک ترین عوامل استرس در زندگی هستند.

4)حوادث گذشته :

حوادث گذشته
مسائل و موضوع های گذشته متاسفاه یا خوشبختانه تاثیر بسیار زیادی در زندگی حال وو فردا ما دارد تا جایی که در برخی اوقات زمانی که ما این حوادث را به یاد می آوریم بازهم درگیر استرس می شویم و حس می کنیم که گویا دوباره آن اتفاق در حال تکرار شدن است و باز هم ما با آن اتفاق در حال روبه رو شدن هستیم.
برای مثال شخصی که چند سال قبل با ماشین تصادف کرده است و یکی از عزیزان خود را، ازدست داده است هنوز که هنوز است با به خاطرآوردن آن لحظه،استرس را به خوبی احساس می کند و دوباره به آن روز بر می گردد و یا رزمنده های جبه در بسیاری از مواقع دیده شده است که به یک باره به فکر می روند و با تامل به روزهایی بر می گردند که زیر توپ و گلوله بودند و هر لحظه امکان داشت که شهید بشوند.
بعد از چند لحظه دیده می شود که رزمنده ی دیروز و جانباز امروز پیشانی اش عرق می افتد و استرس دوباره همه ی وجودش را می گیرد چون دقیقا در حال تجسم آن روز ها می باشد و خطری که جان آنها و دوستان و برادرانشان را تهدید می کرد.

5)مشکلات مادی و مالی :

استرس در کار
در میان عوامل استرس در زندگی، مورد پنجم همچون یک الماس می درخشد چون در این چند ساله به دلیل تحریم ها و مشکلات اقتصادی که گریبان گیر همه ی مردم شده است تقریبا دیگر کسی نیست که با این مورد روبه رو نشده باشد و استرس ناشی از آن را درک نکند اما به رسم ادب و وظیفه مجددا این مورد را نیز توضیح خواهیم داد.
فرض کنید که در حساب بانکی تان پولی نیست و چند روز قبل نیز از شغل کارمندی بخور و نمیرتان اخراج شده اید و در حال حاضر درآمدی ندارید. حالا به این شرایط کاملا معمولی، کرایه ی خانه را نیز اضافه کنید. چه احساسی خواهید داشت ؟ قطعا همین حالا بسیاری از شما صرفا باتجسم کردن این اوضاع،استرس گرفتید چون درک کردید که اداره کردن چنین زندگی چه قدر سخت خواهد بود.
پس حالا می توانید شخصی که در زندگی واقعی با چنین چالش های مالی روبه رو شده است را به خوبی درک کنید و خود را به جای او بگذارید و به خود بگویید: آن شخص اگر استرس نگیرد باید تعجب کرد و به دنبال دلیل آن گشت.
موضوعات مالی چه بخواهیم چه نخواهیم بسیار پر اهمیت هستند و یکی از مهم ترین عوامل استرس در زندگی هستند چون بیشتر جامعه را در بر می گیرد و نوع استرسی که دارد سراسر منفی است و حتی شاید گاهی استرس آنقدر افزایش پیدا کند که شخص را از پای درآورد.

6)استرس ناشی از تغییری جدید :

می گویند بعد از مرگ،سخن رانی در جمع بیشترین آمار ترس را در طول تاریخ به خود اختصاص داده است. اما افراد چرا از سخن رانی می ترسند ؟ جواب در یک عبارت است: چون سخن رانی در جمع یکی از تغییرات جدیدی است که در زندگی او رخ می دهد و باید به خاطر انجام دادنش از دایره ی راحتی خود خارج شود و به یک مدار جدید وارد شود که تا به امروز به آن ورود پیدا نکرده بود.
اما شخصی را در نظر بگیرید که سخن ران چندان خوبی نیز نیست اما به این دلیل که به دفعات این موقعیت را تجربه کرده است زمانی که برای سخن رانی در حال آماده شدن است هیچ استرسی ندارد و یا حداقل استرس بسیار کمی دارد. چرا؟؟ چون این عمل را انقدر تکرار کرده است که برای او گویا تکراری شده است و دیگر چیز جدیدی در آن نمی بیند که از آن بترسد.

سخن پایانی :

ما در این مقاله 6 مورد از عوامل استرس در زندگی را به طور کاملا شیوا و شفاف توضیح دادیم. امیدواریم مطالب این مقاله باعث شود که آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند و بتوانید تا جایی که امکان دارد از این موارد در امان بمانید.
یادتان باشد اگر سوالی یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات برای ما بارگذاری کنید.مطمئن باشید  کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به همه ی سوالات شما پاسخ خواهند داد. با تشکر از شما دوستان عزیز/ مانا و جاودان باشید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید