اهمال کاری چیست

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری کار به تأخیر انداختن یا اهمال کاری کارها تا آخرین دقیقه یا پایان مهلت آنها است. برخی از محققان تعلل را به عنوان شکلی از انجام غیرمنطقی وظایف ، تعریف می کنند. به گفته جوزف فراری ، استاد روانشناسی در دانشگاه DePaul در شیکاگو و نویسنده ، حدود 20 درصد از بزرگسالان آمریکایی تعلل کنندگان مزمن هستند. مهم نیست که چقدر منظم و متعهد هستید ، این احتمال وجود دارد که ساعت ها در کارهای بی اهمیت (تماشای تلویزیون ، به روزرسانی وضعیت فیس بوک خود ، خرید آنلاین) در زمانی که باید آن زمان را در محل کار یا مدرسه اختصاص می دادید سرگردان باشید.

این که آیا شما در به اتمام رساندن یک پروژه برای کار ، اجتناب از تکالیف خانه یا نادیده گرفتن کارهای خانه می پردازید ، اهمال کاری کارها می تواند تأثیر عمده ای بر شغل ، نمرات و زندگی شما داشته باشد. در بیشتر موارد ، اهمال کاری نشانه یک مشکل جدی نیست. این یک گرایش رایج است که اکثر مردم در مقاطعی به آن تن می دهند. در سال های اخیر ، برنامه ریزی و تعیین هدف به موضوعی رایج در کتاب ها ، روزنامه ها و موسسات آموزشی تبدیل شده است. افراد کمی را می توان یافت که اهمیت برنامه ریزی را نپذیرند. البته ، شما کسی را نخواهید یافت که در مهارتهای برنامه ریزی مهارت داشته باشد و بتواند برنامه هایی را که برای خود تعیین کرده است دنبال کند. در حقیقت ، به جای تمرکز بیش از حد بر برنامه ریزی و اهمیت آن ، پرسیدن دلیل آن مفیدتر به نظر می رسد ، هر چند ما معمولاً می دانیم چه باید بکنیم و همچنین می دانیم که به هر حال باید کارهای خاصی را انجام دهیم ، ما هنوز ترجیح می دهیم تا آنجا که ممکن است کارها را به تعویق بیندازیم. این تعلل است. رفتاری که در فارسی ، اصطلاحات اهمال ، فسق و تعلل به عنوان معادل به کار می رود.

 

علل

آن زمانی را که فکر می کردید یک هفته دیگر برای اتمام پروژه ای که واقعاً فردای آن قرار بود باقی بماند ، به خاطر دارید؟ در مورد زمانی که تصمیم گرفتید آپارتمان خود را نظافت نکنید ، چرا “در حال حاضر تمایلی به انجام آن ندارید؟” چطور؟ ما اغلب تصور می کنیم که اتمام پروژه ها آنقدرها که طول می کشد طول نمی کشد و معتقدیم که هنوز زمان زیادی برای انجام این وظایف داریم. یکی از بزرگترین عوامل موثر در اهمال کاری این است که ما در انجام یک کار احساس الهام یا انگیزه نداشته باشیم. واقعیت این است که اگر منتظر بمانید تا برای انجام برخی کارها (مخصوصاً کارهای نامطلوب) در چارچوب ذهنی مناسب قرار بگیرید ، احتمالاً متوجه خواهید شد که زمان مناسب به سادگی فرا نمی رسد و کار هرگز به پایان نمی رسد.

موارد زیر چند عامل دیگر هستند که باعث تعلل می شوند.

 

دانشگاهیان

محققان پیشنهاد می کنند که تعلل به ویژه می تواند در بین دانش آموزان مشهود باشد. متاآنالیز 2007 منتشر شده در بولتن روانشناسی نشان داد که 80 تا 95 درصد از دانش آموزان کالج به طور منظم کار را به تعویق می اندازند ، به ویژه در مورد تکمیل تکالیف و دروس.به گفته محققان ، برخی از تحریفات شناختی عمده وجود دارد که منجر به تعلل در تحصیل می شود:

برآورد بیش از حد زمان باقی مانده برای انجام وظایف
مدت زمان تکمیل برخی فعالیتها را دست کم بگیرید
به اشتباه تصور کنید که برای کار روی یک پروژه باید در ذهن خود باشند

 

افسردگی

 

افسردگی

اهمال کاری نیز می تواند نتیجه افسردگی باشد و کمبود انرژی می تواند شروع (و پایان دادن) ساده ترین کار را با مشکل مواجه کند. شک به خود یا وقتی نمی توانید بفهمید چگونه با یک پروژه کنار بیایید ، ممکن است به راحتی آن را به تعویق بیاندازید .

 

 

اختلال وسواس جبری (OCD)

اهمال کاری در افراد مبتلا به OCD بسیار رایج است. یکی از دلایل این است کهOCD باعث ایجاد ترس در مورد اشتباهات جدید ، تردید در مورد انجام درست کارها و نگرانی در مورد انتظارات دیگران از شما می شود.افراد مبتلا به OCD به جای تصمیم گیری ، کار را به تعویق میاندازند.

بیش فعالی

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) با اهمال کاری مرتبط است . هنگامی که شما از محرک های بیرونی و افکار داخلی پرت می شوید ، شروع به کار دشوار است ، به خصوص اگر این کار برای شما سخت است یا جالب نیست

رابطه ADHD و تعلل مزمن
دلایل بیشتری برای اهمال کاری
علاوه بر دلایلی که باعث اهمال کاری کارها می شود ، اغلب برای توجیه رفتار خود با تعدادی بهانه یا توجیه منطقی روبرو می شویم. به گفته محققان ، 14 دلیل اصلی برای اهمال کاری کارها وجود دارد:

ندانستن اینکه چه کاری باید انجام شود
ندانستن چگونه کاری را انجام دهند
عدم تمایل به انجام کاری
مهم نیست انجام شود یا خیر
وقتی کاری انجام می شود اهمیتی نمی دهد
احساس حوصله انجام این کار را ندارید
عادت به انتظار کشیدن تا آخرین لحظه
باور داشته باشید که تحت فشار بهتر کار می کنید
فکر می کنید می توانید در آخرین لحظه آن را به پایان برسانید
نداشتن ابتکار عمل برای شروع
فراموش کردن
سرزنش بیماری یا ضعف سلامتی
منتظر لحظه مناسب باشید
زمان برای فکر کردن در مورد کار

تاثیر منفی اهمال کاری

تنها در مواردی که اهمال کاری مزمن می شود ، به یک موضوع جدی تبدیل می شود. در چنین مواردی ، فقط داشتن مهارتهای مدیریت زمان ضعیف نیست ، بلکه بخش مهمی از شیوه زندگی آنها است. شاید آنها کار خود را در پروژه های بزرگ تا شب قبل از موعد مقرر آغاز نکنند ، خرید هدیه را تا روز قبل از تولد به تأخیر بیندازند و حتی اظهارنامه مالیات بر درآمد را دیر بررسی کنند. متأسفانه ، این به تعویق انداختن کارها بر سلامت روانی و رفاه اجتماعی ، شغلی و مالی فرد میتواند تاثیر داشته باشد:

سطوح بالاتر استرس و بیماری
روابط بد اجتماعی
نارضایتی دوستان و همکاران
عواقب بررسی نکردن اظهارنامه مالیات بر درآمد

خوشبختانه ، چندین کار مختلف وجود دارد که می توانید برای مبارزه با تعلل , اهمال کاری و شروع به موقع کارها انجام دهید.

تهیه فهرست وظایف: برای کمک به شما در مسیر صحیح ، در نظر گرفتن تاریخ سررسید کنار هر مورد را در نظر بگیرید.

 

تهیه فهرست وظایف

قدم های کوچک را بردارید: موارد موجود در لیست خود را به مراحل کوچک و قابل کنترل تقسیم کنید تا وظایف شما چندان زیاد به نظر نرسند.
علائم هشداردهنده را بشناسید: به هرگونه فکر به اهمال کاری توجه کنید و برای مقاومت در برابر هوس تلاش کنید. اگر به فکر تعلیق افتادید ، خودتان را مجبور کنید چند دقیقه ای را صرف کار خود کنید.
حواس پرتی را از بین ببرید: از خود بپرسید چه چیزی بیشترین توجه شما را به خود جلب می کند – اینستاگرام ، به روزرسانی های فیس بوک و این نوع منابع حواس پرتی را خاموش کنید.
با خود حرف بزنید: وقتی یک مورد از لیست کارهای خود را به موقع به پایان می رسانید ، به خودتان تبریک می گوئید و با انجام بموقع در کاری که برای شما جالب است ، به خودتان پاداش می دهید.

هرکسی در مقطعی از زندگی خود وظیفه ای را به تعویق انداخته است. (به عنوان مثال ، این مقاله را که قرار بود دیروز ارسال کنم در نظر بگیرید …) اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا شما یا دیگران تعلل می کنید؟ در حالی که برخی آن را (در خود یا افراد دیگر) به عنوان تنبلی می دانند ، ممکن است چیز دیگری در کار باشد.

در روانشناسی ، مدتهاست اعتقاد بر این بود که افرادی که کار را به تعویق می اندازند ، فکر می کنند زمان بیشتری برای انجام کاری نسبت به آنچه در واقع انجام می دهند خواهند داشت. در حالی که ممکن است برای برخی افراد صادق باشد ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که تعلل با مشکل مدیریت مرتبط است. به نظر می رسد که گریز از وظیفه مقصر است – یعنی وقتی مردم به کاری ناخوشایند نگاه می کنند (“این کار سخت ، خسته کننده ، دردناک خواهد بود …”) ، تمایل ندارند ان کار را انجام دهند.

در حالی که افراد تعلل کننده ممکن است در تلاش برای جلوگیری از ناراحتی باشند ، اما این رویکرد می تواند در درازمدت باعث ناراحتی بیشتری شود. تعلل و اهمال کاری می تواند منجر به افزایش استرس ، مشکلات سلامتی و عملکرد ضعیف تر شود. افرادی که به تعویق می افتند تمایل بیشتری به خواب دارند و نسبت به افرادی که به تعویق نمی اندازند پشیمانی استرس زا بیشتری را تجربه می کنند. علاوه بر این ، به تعویق انداختن کار می تواند عزت نفس شما را با احساس گناه ، شرم یا افکار انتقادی از خود که در نتیجه به تعویق انداختن کارها ایجاد می شود ، مختل کند. اگر با به تعویق انداختن کارها و اهمال کاری مشکل دارید ، یکی از این نکات را امتحان کنید تا بتوانید به مسیر خود برسید:

1. از شر فاجعه بار خلاص شوید.
یکی از بزرگترین دلایلی که افراد کارها را به تعویق می اندازند این است که ممکن است به سختی ، خستگی و یا دردناک بودن انجام کار مربوط باشد. در هر صورت ، موضوع اساسی این است که انجام کار “غیرقابل تحمل” خواهد بود.در واقع ، چالش ها ، کسالت و سخت کوشی شما را نمی کشد – یا حتی شما را بیمار نمی کند. به تعویق انداختن ، از سوی دیگر ، با استرس همراه است – به استرسی که هنگام اجتناب از تماس تلفنی که می دانید باید انجام دهید ، فکر کنید. بنابراین همه چیز را در چشم انداز نگه دارید: “مطمئناً ، این کار مورد علاقه من نیست ، اما می توانم از پس آن برآیم.”

2. “چرا” بر خود تمرکز کنید.

 

چرایی تمرکز بر خود

متخلفان بیشتر بر روی دستاوردهای کوتاه مدت (اجتناب از ناراحتی مربوط به کار) تمرکز می کنند ، برخلاف نتایج بلند مدت (استرس عدم انجام آن ، و همچنین عواقب اجتناب از این کار). در عوض ، سعی کنید روی دلیل انجام این کار تمرکز کنید: تکمیل آن چه مزایایی دارد؟ اگر تمیز کردن کمد را به تعویق انداخته اید ، تصور کنید وقتی داخل کمد باز می شود چه حس خوبی خواهد داشت. و در نظر بگیرید که با فروش اقلام در eBay چقدر درآمد خواهید داشت ، یا احساس نیاز افراد هنگام دریافت این اقلام به عنوان کمک مالی چگونه خواهد بود. اگر از برنامه های ورزشی است که از آن اجتناب می کنید ، تمرکز کنید که چگونه ورزش به شما کمک می کند انرژی مثبت بیشتری داشته باشید ، عزت نفس شما را افزایش می دهد و به عنوان یک الگوی عالی برای فرزندان خود عمل می کند.

3. از تقویم خود خارج شوید.
پروژه هایی که بر روی ” وقت دارم” انجام می شوند اغلب انجام نمی شوند. شما باید زمانی را که قرار است روی یک پروژه کار کنید برنامه ریزی کنید و زمان بگذارید ، درست مانند یک جلسه مهم. وقتی زمان انجام کار شما فرا رسید ، یک زمان سنج تنظیم کنید تا بتوانید برای کل زمان اختصاص داده شده متمرکز شوید.

4.کمال گرایی را کنار بگذارید.

کمال گرایی را کنار بگذارید

کمال گرایی یک ذهنیت همه یا هیچ است: چیزی یا کامل است یا شکست خورده. افرادی که تمایلات کمال گرایانه دارند تمایل دارند منتظر بمانند تا اوضاع کامل شود تا پیش بروند – بنابراین ، اگر کامل نیست ، نمی توانید کار را تمام کنید. یا اگر زمان مناسبی نیست ، معتقدید که نمی توانید شروع کنید. این ذهنیت همه یا هیچ می تواند شما را از شروع یا تکمیل کارها باز دارد. در عوض ، بر بهتر بودن تمرکز کنید. این بدان معناست که هنوز برای برتری ، ایجاد برتری یا ایجاد شرایط عالی تلاش کنید ، اما در عین حال ، بر انجام کار تمرکز می کنید. امروز “روزی” بسازید برای شروع پروژه خود ، این مراحل را دنبال کنید و به هر پیشرفتی که انجام می دهید افتخار کنید.

کلام آخر

اگر تأخیر در انجام کارها ، به تعویق انداختن کارها ، اهمال کاری یا “اتلاف وقت” برای شما مسئله ای است ، برنامه “شروع زندگی جدید” می تواند به شما کمک کند. این ابزار برای شناسایی کامل رفتار ، انتخاب در مورد آن و جایگزینی آن با روشهای موثر عملکرد ارائه می دهد. همچنین به شما کمک می کند تا هرگونه مشکل اساسی را شناسایی کرده و در حین حرکت به سمت شیوه ای پربارتر از زندگی پیش بروید – اولین کارها را در اولویت قرار دهید و کارها را انجام دهید. این یک برنامه مستقل عالی یا همراه با روشها یا رویکردهای دیگر است. این برنامه را می توان در حریم خصوصی خانه یا در یک گروه انجام داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید