اصول متقاعدسازی

متقاعد سازی را می توان تعبیری از یک رفتار یا مهارتی دانست که شخص متقابل را در راستای رسیدن به اهداف خود به گونه ایی متقاعد کنیم که با هم هم مسیر باشد و در خصوص در خواست ما از او، کار مورد نظر انجام شود.

پس این مسیر متقاعد کردن اشخاص در خصوص هدف مورد نظر ما خود دارای اصول و ویژگی است که در صورت انجام به نتیجه خواهد رسید.

در این مقاله ما این اصول متقاعد سازی در رابطه با افراد را برای شما بیان می کنیم که بهتر است برای درک بیشتر این موضوع، این مطلب را در سایت استاد ماهان تیموری مطالعه فرمایید.

سه نکته بسیار مهم در خصوص متقاعد کردن افراد وجود دارد که رعایت آن نیز توصیه می شود اما نکته ایی که وجود دارد این است که شاید شخص مقابل شما در صورت رعایت تمامی این موارد هیچ گاه به شما پاسخ مثبتی ندهد و در نتیجه شما دل سرد و ناراحت خواهید شد که بهتر است در کنار تجربه این کار تصمیم بگیرید که اشتباهات خود را تکرار نکنید و اصول آن را بهتر رعایت فرماید. این اصول به شرح زیر است:

 

  1. عمل متقابل

در بیشتر موارد عمل متقابل یک اصل پذیرفته شده در میان افراد زیادی است که به صورت خودکار درصدد آن هستند که لطف شخص مقابل را جبران کنند. اصول متقاعدسازی

در این جا به صورت غیر مستقیم در زندگی و روابط شخص دخالت می کند و بدون آنکه حتی موجه عمل خود شود، عکس العمل متقابل انجام می دهد.

برای مثال شما برای همکار و یا دوست خود یک هدیه خریداری می کنید و او نیز تلاش می کند که جواب شما را بدهد و برای شما نیز به صورت خودکار هدیه می خرد. پس این عمل متقابل نیز بسیاری اوقات خارج از اراده شخص است.

  1. تعهد و یکپارچگی

تعهد و یکپارچگی

اصولا انسان ها بر انتخاب های قبلی خود پای بند هستند و به سختی آن ها را تغییر می دهند و یا اینکه بسیاری از آن ها برایشان بسیار سخت است که یک دفعه در زندگی خود تغییر ایجاد کنند. در نتیجه بهتر است آرام آرام و در یک پروسه خاص جلو بروید و با آرامش خاطر این تغییر را ایجاد نمایید. و این مورد یکی از اصول متقاعدسازی در خصوص تعامل با افراد است.

 

به طور مثال می توان گفت که زمانی که شما می خواهید از مشتری خود که یک سری از وسایل را جایگزین وسایل فعلی نمایید و از ان استفاده کند در این صورت ممکن است در مرحله اول این مورد را قبول نکند، اما اگر شما از طریق یک پیشنهاد ساده جلو بروید کم کم می توانید که از او بخواهید محصول خود را تغییر دهد و از محصولات پیشنهادی دیگر نیز استفاده کند.

 

 

  1. اثبات اجتماعی «Social Proof»

حتما تا به حال دیده اید که یک محصول در سایت کامنت های زیادی می خورد و افراد زیادی مایل به خرید آن هستند در نتیجه می توان گفت، که این روش  در خصوص فروش بیشتر بسیار مفید است که مشتری به سوی آن جلب شود و به دلیل استقابل دیگران از آن، محصول مورد نظر خود را خریداری نماید.

در برخی دیگر از موارد شاهد این موضوع هستیم که افراد مشهور از آن کالا خریداری نموده و یا اینکه  تبلغیات آن را انجام می دهند که در این صورت این روش می تواند یک تصویر سازی مفید در ذهن مخاطب ایجاد کند و او را به سمت خرید محصول سوق دهد.

این مورد چنانچه به خوبی رعایت شود می توان گفت که  اصول متقاعدسازی به خوبی رعایت شده است و شخص در این جا منفعت لازم را برده است.

 

4.    علاقه‌مندی «Liking»

زمانی که یک شخص مورد علاقه شما در دنیای دیجیتال امروز اگر یک چیز را به عنوان علاقه خودش معرفی کند شما ترغیب خواهید شد که راجع به آن سرچ نمایید. در واقع در این جا شخص صاحب برند تلاش می کند که از طریق اشخاصی که مردم آن ها را دوست دارند محصولات خود را تبلیغ کند و سپس مشتری بگیرد. و این مورد نیز یکی از اصول متقاعدسازی در خصوص علایق افراد است.

در این جا او از اصول متقاعد سازی کمک می گیرد و افراد زیادی را جذب برند خود می کند. پس می توان گفت که در این جا اصل علاقه مندی در میان می آید.

در واقع اینجا اشخاص به خاطر دوست داشتن افراد مورد نظر خود، به حرف های او گوش می دهند و مسیری را که او می رود، طی می کنند.

فالوورهای یک شخص در دنیای مجازی بیان گر همین موضوع است که ان ها بر اساس علایق شخصی خود، مسائل مربوط به فالوینگ های خود را دنیال می کند.

 

5.   کمیابی «Scarcity»

اصولا اشخاص مورادی را دوست دارند که در نوع خود کمیاب باشد و یا به قولی صرفا برای آن ها تلقی شود. همچنین لازم به ذکر است که در محیط بیرون تحقق چنین امری کاری سخت است و به این راحتی ها ممکن است به وقوع نپیوندد.

تا به حال حتما برای شما پیش آمده است که به یک مغازه رفته اید و آن اجناس را که از همه کمتر باقی مانده است را جلب شده اید که خریداری نمایید. پس می توان گفت که اصل متقاعدسازی نیز در این جا مهم است.

و مثال دیگری که که می شود در این حوزه زد و بدان اشاره کرد تخفیف های لحظه آخر است که فرد تشویق می شود حتی در صورت عدم نیاز خریداری نماید چرا که ممکن است در نظر او محصولات به زودی تمام شود و دیگر نتواند از جای دیگر تهیه نماید.

در واقع می توان گفت که این روش یک روش بسیار خوب در خصوص فروش محصول است که اکثر فروشندگان از آن استفاده می کنند.

6.   قدرت و اعتبار «Authority»

افراد قدرتمند همواره در خصوص اثر گذاری در دنیای مدرن خود، جایگاه ویژه ایی دارند و توانسته اند که بر بسیاری اشخاص اثرات مثبت و حتی منفی بگذارند.

به صور مثال یک رئیس محبوب اگر از یک مدل قهوه برای مصرف استفاده کنید دیگران نیز تمایل پیدا می کنند که از آن استفاده کنند. پس در این جا می توان گفت که قدرت مثل شهرت همواره اثر گذاری بسیار بالایی دارد و اشخاص ناخوداگاه نیز از آن پیروی می کنند.

گاهی هم همین اعتبار داشتن و یا قدرت شخص در اصول متقاعدسازی افراد را به صورت غیر مستقیم وادار می کند که از او تابعیت کنند اما در ظاهر اشخاص از روی انتخاب شخصی خود این کار را کرده اند.

7 . اصل یگانگی

یکی از اصول بسیار رایج در اصول متقاعدسازی،یگانگی است. مثال بارز این موضوع در خصوص پیج های انگیزشی است که شخص از لحاظ روحی احساس نیاز می کند که او بایستی مانند شخصی رفتار کند که یک زمان مانند خود او انگیزه نداشته است، رفتار کند و به نوعی رفتار خود را شبیه به طرف مقابل کند در نتیجه می تواند گفت که در این جا فرد احساس کرده که شبیه به گذشته دیگری است و برای او بهتر است که رفتاری را انجام دهد که مورد تایید طرف مقابل باشد و تمامی این موارد خود اثرگذاری غیر مستقیم است.

اصول متقاعد سازی چه مزایای دارد؟

با توجه به موارد بالا می توان گفت که چنانچه این اصول به خوبی رعایت شود می تواند گستردگی زیادی را در زمینه معرفی شخص،محصول و دیگر موارد داشته باشد.

یکی دیگر از مزایای اصول متقاعدسازی را می توان در خصوص بازاریابی انلاین بررسی کرد که این شیوه به طور کلی بر فروش بیشتر تاثیر می گذارد و حتی یکی از ابزار بازاریابی دیجیتال محسوب می شود و می تواند به رشد فروش شما بیشتر کمک کند.

یکی دیگر از مزایای اصول متقاعدسازی، توسعه برندینگ است که این همین امر اگر درست صورت گیرد به رشد سازمان کمک خواهد کرد.

پس می توان گفت که برای توسعه برندینگ ما می بایست یک بازاریابی اصولی بر پایه اصول متقاعدسازی داشته باشیم تا بگویم شرکت ما به سود مورد نظر خود رسیده است و در تلاش است که آن را پیشرفت دهد و بهم میزان بالایی از راندمان اقتصادی و اجتماعی برسد.

کلام آخر

همان طور که در مقاله بالا گفته شد، اصول متقاعدسازی از جمله مواردی است که می تواند در زمینه توسعه فردی و اجتماعی به فرد کمک کند. در واقع اگر که شما این اصول را به خوبی رعایت نمایید می توانید که مشتریان زیادی را جلب نمایید و سود خو را نیز بالا ببرید.

در واقع اصول متقاعد سازی برای گرفتن تاییدیه طرف مقابل در خصوص موضوعی است که شخص می خواهد به نتیجه برسد. به طور مثال یک فروشنده لوازم آرایش زمانی که میخواد محصول خود را به طرف مقابل بفروشد بسیار بهتر است که بار اول مستقیم به مشتری خود نگوید که محصول او را بخرد. در واقع می تواند با توجه به این اصول متقاعدسازی، آرام آرام می شود که مشتری را به سمت خود جذب کرد و سپس او را متقاعد کند که حصول او را خریداری نماید.

به فرض مثال می تواند در ابتدای صحبت خود راجع به آب و هوا و یا حتی چالش های زندگی صحبت کند و سپس به بگوید تمایل دارید که این محصولات را ببینید و پس کم کم به سمت فروش پیش برود.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید