قیمت پولکادات چقدر است و چرا یکی از داغ ترین بلاک چین های حال حاضر است؟

قیمت پولکادات : افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستند با مفاهیمی مانند بلاک چین آشنایی دارند . ما انواع مختلفی از بلاک چین را در بازارهای دیجیتال داریم بنابراین ارزهایی که برای خود بلاک چین خاص خود را دارند ارزشمند هستند. با این تفاسیر یکی از این رمز ارزها پولکادات است که بسیار محبوب و مشهور است. با این که این رمزارز بلاک چین مخصوص خود را دارد قیمت پولکادات بسیار مناسب است.
در یک اکوسیستم بلاک چین تحت سلطه بیت کوین و اتریوم، پولکادات که تنها یک سال پیش در ماه می گذشته راه اندازی شد دارای طرفداران زیادی است زیرا در حال حاضر خود را به عنوان یک بلاک چین نسل آینده معرفی کرده است. قابلیت بیت کوین برای تسهیل انتقال ارزش بدون یک مرجع مرکزی با محدودیت هایی در مقیاس بندی و قابلیت همکاری روبرو بود. این موضوع منجر به ظهور اتریوم و شبکه انعطاف پذیرتر آن شد.
اتریوم نه تنها یک سیستم غیرمتمرکز را ایجاد کرد بلکه در آن برنامه های متعددی بدون واسطه ساخته و اجرا کرد. همچنین اکوسیستمی ایجاد کرد که در آن ارزش را می‌توان با انعطاف‌پذیری بیشتری از طریق قراردادهای هوشمند منتقل کند. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از پروژه‌ها به دلیل ازدحام در شبکه اتریوم و هزینه‌های بالای کارمزد یا گس در حال از بین رفتن هستند. اینجاست که رقبای جدیدی مانند پولکادات وارد میدان شدند.
در جهان کنونی با بیش از 4000 ارز دیجیتال، ظهور پولکادات نقطه عطف بازارهای رمز ارزها شد. پولکادات با توکن اختصاصی DOT ، تنها در عرض چند ماه پس از راه‌اندازی به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر تبدیل شد با این وجود قیمت پولکادات بسیار معقول و مقرون به صرفه است.

پولکادات چیست؟

 

پولکادات چیست؟

 

Polkadot که توسط گاوین وود دانشمند IT بریتانیایی که اتریوم را نیز همین دانشمند بنیان‌گذاری کرده، ایجاد شده است. پولکادات پلتفرمی است که به بلاک چین های مختلف اجازه می دهد ارزش خود را به روشی غیرقابل ردیابی منتقل کنند و ویژگی های منحصر به فرد خود را در حین استفاده از یک کانال امن به اشتراک بگذارند. گاوین وود شبکه پولکادات را پاسخی برای ارتقای شبکه اتریوم می‌داند که در حال حاضر در حال توسعه است با این وجود قیمت اتریوم بالای3000 دلار است در صورتی که قیمت پولکادات زیر 50 دلار است.
پولکادات توجه خود را بر تبدیل شدن به یک شبکه کاملاً مقیاس پذیر و ناهمگن متمرکز کرده است که بر ایجاد یک فناوری چند زنجیره ای متمرکز است. بنیاد Web3 سازمان سوئیسی که این شبکه را اداره می کند ، پولکادات را به عنوان یک “بلاک چین نسل آینده” توصیف کرده است که همین موضوع می تواند قیمت پولکادات را به شدت بالا ببرد.

پولکادات چگونه شکل گرفت

 

پولکادات چگونه شکل گرفت

 

پولکادات با نوشتن یک مقاله به وجود آمد که گاوین وود در سال 2016 آن را منتشر کرد. وود، مدیر ارشد سابق اتریوم است که زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity اتریوم را در طول فعالیت خود در بنیاد اتریوم نوشته است.
گاوین وود در سال 2016 اتریوم را ترک کرد تا یک نسخه کوچک از اتریوم را بسازد. پس از آن، او بنیاد Web3 را راه اندازی کرد که بر تحقیق و توسعه فناوری های غیرمتمرکز از جمله پولکادات تمرکز دارد.
گاوین وود و جوتا اشتاینر، رئیس سابق امنیت اتریوم، شرکت پاریتی تکنولوژی Parity Technologies را تأسیس کردند که وظیفه آن ادامه توسعه پولکادات بود.
پولکادات از پروژه به نام کوساما در سال 2019 به عنوان یک شبکه قناری حسابرسی نشده متولد شد .این یک روش منحصر به فرد است . اگر بخواهیم روش قناری را برای شما شرح دهیم باید بگوییم در زمان های گذشته از قناری ها در معادن استفاده می کردند . زمانی که قناری ها خطری را احساس می کردند می مردند و معدنچیان می فهمیدن که باید محل را ترک کنند.
با همین استراتژی ویژگی قناری به تیم توسعه کمک می‌کند تا قبل از راه‌اندازی در شبکه اصلی، نگرانی‌های اصلی را کشف کنند. شبکه قناری گاوین وود اعلام کرد که شبکه کوسوما Kusama در حال حاضر منطق ارتقا یافته برای میزبانی پاراچین را اجرا می کند . به این معنی که عرضه پاراچین ها در پولکادات بسیار نزدیک به راه اندازی است و این موضوع می تواند بر قیمت پولکادات تأثیر فراوانی بگذارد.
پروژه کوساما، که پارامترهای حاکمیتی سریع‌تر و موانع ورودی کمتری دارد، یک شبکه جدا و مستقل را به وجود آورد. این شرکت، سیستم مجهول کوساما را ابزاری برای آزمایش و استقرار در مراحل اولیه می داند.
پولکادات برای اولین بار در می 2020 به عنوان یک پروتکل اثبات صلاحیت (PoA) راه اندازی شد. مدیریت آن توسط یک حساب سودو Sudo (ابر کاربر) کنترل می شد. پس از راه‌اندازی، اعتبارسنجی‌ها به شبکه پیوستند تا در پروتکل اجماع آن شرکت کنند.
این شبکه به سرعت الگوریتم اجماع اثبات اقتدار را کنار گذاشت و پروتکل اثبات سهام (PoS) را که به خوبی آزمایش شده بود در 18 ژوئن 2020 را تصویب کرد.
از آنجایی که شبکه بلاک چین توسط یک جامعه غیرمتمرکز اعتبارسنجی ایمن شده بود، حساب کاربری آن در جولای 2020 کنار گذاشته شد و شبکه حاکمیت را به دست دارندگان توکن خود منتقل کرد. این تغییر پارادایم باعث شد که پولکادات به هدف خود مبنی بر تبدیل شدن به یک پلت فرم غیرمتمرکز دست یابد و قیمت پولکادات نیز بنا بر همین موضوع افزایش خوبی را تجربه کرد.

نماد پولکادات (DOT)

توکن پولکادات با نماد DOT در حال حاضر هشتمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار در زمان انتشار این مقاله است. این توکن ابزار، عملکردهای حاکمیت، پیوند و سهامداری را در شبکه فراهم می کند و از طرفی قیمت پولکادات جذابیت فراوانی را برای افراد به وجود آورده است.
تابع حاکم در آن به دارندگان DOT اجازه می دهد تا کنترل شبکه پولکادات را در دست بگیرند. دارندگان DOT می توانند هزینه های عملیاتی شبکه، پویایی حراج و برنامه اضافه کردن پاراچین های جدید را تعیین کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند تصمیم بگیرند که چه زمانی ممکن است لازم باشد به‌روزرسانی‌ها و اصلاحات روی پلتفرم اجرا شود.
علاوه بر این، DOT نقش فعالی در ایمن سازی شبکه ایفا می کند. به عنوان یک پروتکل اثبات سهام، دارندگان DOT وظیفه دارند تا تراکنش‌های بین پاراچین‌ها را اعتبارسنجی کنند. برای این منظور، دارندگان DOT باید توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند.
سومین نقشی که DOT در شبکه ایفا می کند، توانایی اضافه کردن پاراچین های جدید با نگه داشتن توکن است که به عنوان “پیوند” شناخته می شود. در این دوره، توکن‌های DOT برای استفاده در دسترس نیستند و تنها زمانی آزاد می‌شوند که دوره باندینگ به پایان برسد و پاراچین حذف شوند.

 

فناوری معماری پولکادات

 

فناوری معماری پولکادات

 

پولکادات برای تبدیل شدن به یک شبکه بلاک چین ناهمگن، متفاوت از شبکه اتریوم عمل می کند به همین خاطر این موضوع می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت پولکادات باشد . این روش از پاراچین و پاراترید استفاده می کند که به زنجیره رله اصلی پولکادات متصل می شود. زنجیره ها همچنین از طریق پل های موجود در پلتفرم به شبکه های خارجی متصل می شوند که روی قیمت پولکادات تأثیر مثبتی دارد.
پولکادات از سه نوع زنجیره تشکیل شده است.

زنجیر رله

زنجیره رله قلب پروتکل پولکادات است. مسئولیت امنیت مشترک، اجماع و قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را بر عهده دارد. این بلاک چین اصلی در شبکه پولکادات است ، اینجاست که بلوک های انتقال ارزش و تراکنش تکمیل می شوند و همین موضوع می تواند قیمت پولکادات را به شدت بالا ببرد.
زنجیره رله عملیات بسیار کم را در رابط خود با مکانیسم، حراج‌های پاراچین و اثبات سهام تأیید شده (NPoS) اجرا می‌کند. پایه عملکرد سبک تر آن به زنجیره رله سرعت بیشتری برای پردازش تراکنش های جدید می دهد. طبق گزارش سال 2020، این روش منحصر به فرد باعث شده است که پولکادات 1000 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند و با توجه به قیمت پولکادات افراد را مجاب به خرید توکن DOT نماید.
پاراچین ها، بلاک چین های جدا و مستقلی هستند که بر روی پلتفرم پولکادات به عنوان میزبان عمل می کنند. این بلاک چین های سفارشی برای دستیابی به اهداف خاص و رفع چالش های تخصصی ساخته شده اند. آن‌ها از منابع محاسباتی پولکادات برای تأیید صحت تراکنش های انجام شده در شبکه استفاده می کنند. بنابراین به پاراچین‌ها این آزادی داده می‌شود که سیستم‌های حکوم فرمای خود را در حین استفاده از ویژگی امنیتی مشترک پولکادات، توسعه دهند.

پارادرید Parathread

پارادرید ها با چند تفاوت، عملکردی مشابه پاراچین ها دارند. Parathread ها پاراچین هایی هستند که به جای اجاره یک اسلات (slot یک اتصال پردازنده رایانه ای است که به روزرسانی پردازنده را بسیار ساده تر می کند )، که بر اساس مدل پرداختی ساخته شده اند مورد استفاده قرار گیرند. Parathread ها در درجه اول برای پروژه هایی مناسب هستند که نیازی به دسترسی مداوم به شبکه ندارند.

سایر ویژگی های مهم که بر قیمت پولکادات تأثیر می گذارند

 

سایر ویژگی های مهم که بر قیمت پولکادات تأثیر می گذارند

 

پل ها

پل ها هدف قابلیت همکاری پولکادات را برآورده می کنند. این ویژگی مهم به پولکادات اجازه می دهد تا با شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم ارتباط برقرار کند. پولکادات در حال حاضر در حال کار بر روی گسترش پل ها به سایر بلاک چین های درون اکوسیستم ارزهای دیجیتال است تا بتوان توکن ها را بدون یک مرجع مرکزی مبادله کند که همین موضوع یکی از عوامل تعیین کننده قیمت پولکادات است.

اثبات سهام (NPoS)

پولکادات از پروتکل اجماع مدرن تری در الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند. این برای به حداکثر رساندن امنیت مشترک شبکه طراحی شده است تا هیچ پاراچینی مورد سو استفاده قرار نگیرد. اثبات سهام به آن دسته از برنامه های توکن پولکادات اجازه می‌دهد تا اعتبارسنجی‌هایی را که فکر می‌کنند به بهترین وجه در خدمت و امنیت شبکه هستند را معرفی کنند. برخلاف سیستم مشابه با اثبات سهام، NPoS این امکان را برای سهام ها فراهم می‌کند که در صورت معرفی یک بازیگر بد، سهام او از بین برود.

چارچوب بستر

سابستریت Substrate یک چارچوب نرم افزاری است که توسط پاریتی تکنولوژی Parity Technologies برای ایجاد بلاک چین های سفارشی توسعه یافته است. پولکادات از یک چارچوب بستر به عنوان بخشی از فناوری زیربنایی خود استفاده می کند. همان‌طور که توسط تیم پاریتی توسعه یافته است، سابستریت Substrate به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بدون صرف زمان زیاد یا نیاز به متخصصان در زمینه بلاک چین، بلاک چین های هدفمند ایجاد کنند.
سابستریت Substrate علاوه بر این یک جعبه ابزار است که امکان دسترسی به کتابخانه ای از قالب های سفارشی را برای افزایش سهولت توسعه بلاک چین فراهم می کند. پروتکل وب اسمبولی” Wasm” (WebAssembly) آن به تیم های توسعه دهنده اجازه می دهد تا پلتفرم های قرارداد هوشمند را خارج از شبکه بسازند. این ویژگی ها می تواند عامل مهمی در مورد افزایش قیمت پولکادات باشد.
چرا برخی از سرمایه گذاران معتقدند پولکادات می تواند رقیب اتریوم باشد؟
بنیان‌گذاران پولکادات رقابت را با اتریوم تا حد ممکن کم کرده اند. تأثیر اتریوم را می توان در توسعه اکوسیستم پولکادات مشاهده کرد. بسیاری از کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال شباهت هایی بین این دو شبکه می بینند.
با این حال، محبوبیت بیش از حد اتریوم منجر به ازدحام شبکه، هزینه های بالای کارمزد و کاربران ناراضی در جستجوی جایگزین شده است. انتظار می‌رود که ارتقای اتریوم 2.0 این مشکلات را در زمان راه‌اندازی حل کند، اما برخی تصور می‌کنند که پولکادات راه‌حلی پایدارتر و مقیاس‌پذیرتر ارائه می‌کند و همین موضوع ممکن است در آینده باعث افزایش قیمت پولکادات شود. گفته می شود که شبکه چند زنجیره ای ناهمگن مستقل آن، ایجاد و استقرار پروژه های جدید را با سرعت بیشتر مقرون به صرفه برای توسعه دهندگان می کند.
ایده پولکادات در مورد یک اکوسیستم بلاک چین به هم پیوسته، برای توسعه دهندگانی است که می خواهند از جامعه بلاک چین تأسیس شده پولکادات برای ایجاد آگاهی برای پروژه های خود استفاده کنند. ایجاد قالب های جدید به تیم‌ها این امکان را می‌دهد تا شبکه‌های بلاک چین را به جای ساختن از پایه، در عرض چند دقیقه بسازند.
این ارتقاء عملکرد باعث شده است که توسعه دهندگان و سرمایه گذاران به پولکادات علاقه نشان دهند. ظرف چهار ماه پس از راه‌اندازی پولکادات، DOT به هفتمین ارز دیجیتال بزرگ جهان تبدیل شد و ارزش بازار آن به 3.7 میلیارد دلار رسید. ارزش بازار پولکادات از زمان انتشار به 39.1 میلیارد دلار رسیده است و قیمت پولکادات در بازار در ازای هر توکن حدود 50 دلار رساند. با این حال قیمت آن به خاطر ریزش های سنگین ارزها در ماه ژانویه 2022 قیمت آن به 22 دلار رسید.

چشم انداز پولکادات برای آینده

 

چشم انداز پولکادات برای آینده

 

به نظر می رسد پولکادات آماده ادامه مأموریت خود برای توسعه یک شبکه بلاک چین است که به روشی غیرقابل ردیابی برای تأیید داده ها و انتقال ارزش در تلاش برای ارائه اینترنت غیرمتمرکز عمل می کند.
این شبکه «پل‌هایی» را برای اتصال شبکه‌های خارجی به اکوسیستم خود راه‌اندازی کرده است. این پل ها به دنبال اطمینان از انتقال سریع و ایمن مقادیر و داده ها از طریق یک قانون متقابل هستند که در نهایت می تواند قیمت پولکادات را به شدت بالا ببرد.

کلام آخر

پولکادات یکی از ارزهای معروف است که خیلی از افراد آن را رقیب اتریوم می دانند .قیمت پولکادات در تاریخ نگارش این مقاله حدود 22 دلار است که بعد از سقوط قیمت بازار به این قیمت رسید ، اما مطمئناً در آینده این رمز ارز معروف و محبوب می تواند قیمت های بسیار بالاتری را تجربه کند. با این حساب شما می توانید با تحت نظر داشتن این رمز ارز روی آن سرمایه گذاری کنید.
با توضیحاتی که ارائه دادیم به نظر شما چه عوامل دیگری قیمت پولکادات را می تواند تحت تاثیر قرار دهد؟
لطفا نظر ارزشمند خود

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز