اصل پارتو

اصل پارتو ، همچنین به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود ، به یک نظم آماری اشاره دارد که در تعدادی از زمینه ها مشاهده شده است. طبق این قاعده ، 80 درصد ارزش کلی از 20 درصد از مهمترین اقلام بدست می آید. تدارکات این اصل را در نظر گرفته است تا خریدهای خود را با استفاده از سه دسته اولویت بندی کندA ، B و C .

اصل پارتو چیست؟

 

اصل پارتو چیست

 

در قرن نوزدهم ، ویلفردو پارتو ، جامعه شناس و اقتصاددان ایتالیایی ، یک مطالعه آماری در مورد نابرابری درآمد در ایتالیا انجام داد. این مطالعه نشان داد که به طور متوسط 80 درصد ثروت کشور در اختیار 20 درصد جمعیت آن است. سپس این قانون توزیع درآمد را به یک فرمول ریاضی تبدیل کرد.
چند دهه بعد ، جوزف موسی جوران اصطلاح “اصل پارتو” را به این معنا بیان کرد که حدود 80 درصد از ارزش کلی توسط 20 درصد از مهمترین اقلام تولید می شود. این قاعده آماری ، همچنین به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود ، از آن زمان در بسیاری از موارد مشاهده شده است. به عنوان مثال:
80 درصد از گردش مالی یک شرکت توسط 20 درصد از مشتریان آن ایجاد می شود
80 درصد مالیات بر درآمد از 20 درصد افراد دریافت کننده ناشی می شود
80 درصد فضای ذخیره سازی توسط 20 درصد محصولات اشغال شده است
80 درصد شکایات توسط 20 درصد مشتریان انجام می شود
این قانون اهمیت بهینه سازی منابع برای دستیابی به بهترین بازده را برجسته می کند. به عبارت دیگر ، ما باید روی 20 درصد تمرکز کنیم تا 80 درصد نتایج را تولید کنیم. در دنیای تدارکات ، این موضوع بهینه سازی هزینه را مطرح می کند. تدارکات از یک سیستم طبقه بندی الهام گرفته از پارتو که به روش ABC معروف است برای اولویت بندی خریدهای خود استفاده می کند. سه دسته مجزا وجود دارد:

خریدهای کلاس A 80 درصد از هزینه کل خریدهای 20 درصد از تامین کنندگان را شامل می شود
خریدهای کلاس B 15 درصد از هزینه کل خریدهای 30 درصد از تامین کنندگان را شامل می شود
خریدهای کلاس C ، 5 درصد از کل خریدهای 50 درصد از تامین کنندگان را شامل می شود
مطابق با اصل پارتو ، بخشهای تدارکات بر کنترل خریدهایی با تأثیر قابل توجه بر ارزش کلی ، یعنی کلاس A یا شاید کلاس B تمرکز کرده اند.
دسته سوم ، که از نظر ظاهری چندان مهم نیست ، مدت هاست توسط خریداران مورد غفلت قرار گرفته است. اگرچه این هزینه ها تنها 5 درصد از کل هزینه های خرید را شامل می شود ، هزینه های غیر مستقیم (مدیریت تامین کنندگان ، ثبت سفارشات ، هزینه های بی کیفیت ، خریدهای بدون برنامه ریزی و غیره) را شامل می شود.

 

پیشنهاد ما به ما : کسب و کار خانگی

 

درک اصل پارتو

 

درک اصل پارتو

 

مشاهده اصلی اصل پارتو با رابطه بین ثروت و جمعیت مرتبط بود. طبق آنچه پارتو مشاهده کرد ، 80 درصد از اراضی ایتالیا متعلق به 20 درصد از مردم بود. پس از بررسی تعدادی از کشورهای دیگر ، او متوجه شد که در خارج از کشور نیز کاربرد دارد. در بیشتر موارد ، اصل پارتو یک مشاهده است که همه چیز در زندگی همیشه به طور مساوی توزیع نمی شود.
اصل پارتو می تواند در طیف وسیعی از زمینه ها مانند تولید ، مدیریت و منابع انسانی اعمال شود. به عنوان مثال ، تلاش 20 درصد از کارکنان یک شرکت می تواند 80 درصد از سود شرکت را به دنبال داشته باشد. اصل پارتو را می توان به ویژه در مشاغلی که خدمات مشتری را بر عهده دارند ، اعمال کرد. این برنامه توسط انواع برنامه های نرم افزاری کوچینگ و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پذیرفته شده است.

همچنین می تواند در سطح شخصی اعمال شود. مدیریت زمان متداول ترین مورد برای استفاده از اصل پارتو است ، زیرا اکثر مردم تمایل دارند زمان خود را به جای تمرکز بر مهمترین وظایف تقسیم کنند. از نظر مدیریت زمان شخصی ، 80 درصد از خروجی مربوط به کار شما می تواند تنها از 20 درصد از زمان کار شما باشد.

نمونه ای از اصل پارتو

 

نمونه ای از اصل پارتو

 

مشاغل مشاور مالی معمولاً از اصل پارتو برای مشتریان خود استفاده می کنند. این تجارت به توانایی مشاور در ارائه خدمات عالی به مشتریان بستگی دارد ، زیرا هزینه های آن متکی به رضایت مشتریان است. با این حال ، هر مشتری میزان یکسانی از درآمد را به مشاور ارائه نمی دهد. اگر یک مشاوره دارای 100 مشتری است ، طبق اصل پارتو ، 80 درصد درآمد مشاور مالی باید از 20 مشتری برتر تامین شود. این 20 مشتری دارای بالاترین میزان دارایی و بالاترین کارمزد هستند. شیوه های مشاوره ای که اصل پارتو را اتخاذ کرده اند ، در مدیریت زمان ، بهره وری و رضایت کلی مشتری بهبود یافته است.
اصل پارتو ساده به نظر می رسد اما اجرای آن دشوار است. این اصل نشان می دهد که از آنجا که 20 مشتری 80 درصد از کل هزینه ها را پرداخت می کنند ، باید حداقل 80 درصد از خدمات مشتری را دریافت کنند. بنابراین ، مشاوران باید بیشتر وقت را برای 20 مشتری برتر خود صرف کنند.
با این حال ، همانطور که طبیعت انسان نشان می دهد ، این اتفاق نمی افتد. اکثر مشاوران تمایل دارند زمان و خدمات خود را با توجه کمتر به وضعیت مشتری در اختیار دیگران قرار دهند. اگر مشتری تماس بگیرد و مشکلی داشته باشد ، مشاور بدون توجه به میزان درآمد مشتری از مشاور ، بر این اساس رفتار می کند. این اصل همچنین باعث شده است که مشاوران بر تکرار 20 درصد مشتریان خود تمرکز کنند ، زیرا می دانند که افزودن مشتری با آن اندازه بلافاصله بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد.

مزایای اصل پارتو

مزایای اصل پارتو

 

برای استفاده از اصل پارتو یک دلیل عملی وجود دارد. به سادگی می تواند فرصتی به شما بدهد که به چه کسی پاداش دهید یا چه چیزی را ترمیم کنید. به عنوان مثال ، اگر 20 تا از نقص های طراحی در یک خودرو منجر به 80 تصادف شود ، می توانید این نقایص را شناسایی و برطرف کنید. به طور مشابه ، اگر 20 درصد از مشتریان شما 80 درصد از فروش شما را هدایت می کنند ، ممکن است بخواهید روی آن مشتریان تمرکز کرده و به خاطر وفاداری آنها پاداش دهید. از این نظر ، اصل پارتو به راهنمای نحوه تخصیص کارآمد منابع تبدیل می شود.

معایب اصل پارتو

معایب اصل پارتو

 

در حالی که تقسیم 80/20 برای مشاهده پارتو صادق است ، این لزوما به این معنا نیست که همیشه درست است. به عنوان مثال ، 30 درصد نیروی کار (یا 30 نفر از 100 کارگر) ممکن است فقط 60 درصد نیروی کار را تکمیل کنند. کارگران باقیمانده ممکن است به همان اندازه مولد نباشند یا فقط در حال انجام شغل خود باشند. این امر دوباره تأکید می کند که اصل پارتو و لزوماً یک قانون نیست.

اصل پارتو در زندگی روزمره

 

اصل پارتو در زندگی روزمره

 

20 درصد از دارایی شما بیشترین ارزش را از چه چیزی دارد؟
20 درصد از وقت خود را صرف چه کاری می کنید که 80 درصد شادی شما را به ارمغان می آورد؟
20 درصد از افرادی که با شما نزدیک هستند و شما را خوشحال میکنند که هستند؟
20 درصد لباسی که 80 درصد مواقع می پوشید چقدر است؟
20 درصد غذاهایی که 80 درصد مواقع می خورید چقدر است؟
به احتمال زیاد این سوالات برای شما آسان است که به آنها پاسخ دهید. شما قبلاً هرگز آنها را در نظر نگرفته اید.
و هنگامی که به آنها پاسخ دادید ، می توانید به راحتی بر افزایش کارایی در زندگی خود تمرکز کنید. به عنوان مثال ، 80 درصد افرادی که با آنها وقت می گذرانید فقط 20 درصد لذت زندگی شما را اضافه می کنند (زمان کمتری را با آنها بگذرانید). 80 درصد مزخرفاتی که 20 درصد از مواقع استفاده می کنید (آن را دور بیندازید یا بفروشید). 80 درصد لباس هایی که 20 درصد مواقع می پوشید (همان چیز). شناسایی 20 درصد از غذاهایی که می خورید 80 درصد مواقع احتمالاً توضیح می دهد که آیا رژیم غذایی سالمی دارید یا نه و چقدر سالم است. فقط مطمئن شوید که 20٪ از غذاهایی که می خورید 80٪ مواقع سالم است. همچنین بسیار محتمل است که 80 درصد از دارایی های شما مقدار کمی لذت یا شادی را برای شما به ارمغان بیاورد. یک مکان واضح برای شروع 80/20 از خودتان ، همه چیزهای اضافی است که در اطراف قرار دارد. مورد دیگر زمان و نحوه صرف آن است. برطرف کردن حواس پرتی ها و تنظیم پربارترین ساعات (صبح یا شب) برای موفقیت این است که چگونه می توانید 80 درصد از کارهای روز را در 20 درصد مواقع انجام دهید.

برخی از سرگرمی های من (نمایش های تلویزیونی و بازی های ویدئویی) 80 درصد از وقت من را تشکیل می داد ، اما تنها 20 درصد از موفقیت من را برایم به ارمغان آورد.
من از چند نفر از دوستانم که 80 درصد وقتم را با آنها گذرانده بودم لذت نمی بردم (بنابراین در زندگی اجتماعی خود خوشحال نبودم).
80 درصد از هزینه ای که من صرف آن کردم برای زندگی من مفید یا مفید نبود.
شناخت این موارد سرانجام باعث ایجاد تغییرات اساسی در انتخاب و شیوه زندگی من شد. بازی های ویدئویی و تلویزیون را برای یک نفر کنار گذاشتم. من سعی کردم دوستان دیگری را برای گذراندن وقت بیشتر با آنها شناسایی کنم و بیشتر به آنچه با پول خود خریداری کردم توجه کردم.

نقش پارتو (تجزیه و تحلیل پارتو) در مدیریت کیفیت چیست؟

 

نقش پارتو (تجزیه و تحلیل پارتو) در مدیریت کیفیت چیست؟

 

ابزارها ، تکنیک ها و نمودارهای زیادی در مدیریت کیفیت برای تجزیه و تحلیل و بهبود کیفیت فرآیند استفاده می شود. نمودار پارتو (همچنین به عنوان تجزیه و تحلیل پارتو یا نمودار پارتو شناخته می شود) یکی از هفت ابزار اساسی کیفیت است که به تعیین بیشترین نقص ها ، شکایات یا هر عامل دیگری کمک می کند. این یک ابزار بصری است که به طور گسترده توسط متخصصان برای تجزیه و تحلیل مجموعه داده های مربوط به یک مشکل یا مسئله خاص استفاده می شود. از این نظر ، می توان از آن به عنوان ابزاری کارآمد برای حل مشکلات استفاده کرد.

بهداشت و ایمنی شغلی

متخصصان بهداشت و ایمنی شغلی از اصل پارتو برای تأکید بر اهمیت اولویت بندی خطرات استفاده می کنند. با فرض اینکه 20 درصد از خطرات 80 درصد از آسیب ها را تشکیل می دهند ، و با طبقه بندی خطرات ، متخصصان ایمنی می توانند آن 20 درصد از خطرات را که 80 درصد از جراحات یا تصادفات را ایجاد می کنند ، هدف قرار دهند. از طرف دیگر ، اگر خطرات به صورت تصادفی برطرف شوند ، یک متخصص ایمنی به احتمال زیاد یکی از 80 درصد خطرات را که فقط بخشی از 20 درصد باقی مانده از جراحات را تشکیل می دهد ، برطرف می کند.

تست نرم افزار

اصل پارتو در زمینه آزمایش نرم افزار معمولاً به این صورت تفسیر می شود که “80٪ از همه اشکالات را می توان در 20٪ ماژول های برنامه یافت”. به عبارت دیگر ، نیمی از ماژول ها ممکن است اصلاً فاقد اشکال باشند. استفاده از اصل پارتو در فعالیتهای کنترل کیفیت یک نرم افزار می تواند به کاهش زمان آزمایش و افزایش کارایی سیستم کمک کند ، اما استفاده از اصل خود به مهارتهای تحلیلی و منطقی خوبی نیاز دارد.

پیامدهای بهداشتی و اجتماعی

در مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده ، در یک مورد تقریباً 20٪ از بیماران از 80٪ از منابع مراقبت های بهداشتی استفاده می کنند. مطالعه داندین نشان داده است که 80٪ جنایات توسط 20٪ جنایتکاران انجام می شود. این آمار برای حمایت از سیاست های متوقف و متوقف کننده و پلیس شکستن پنجره ها مورد استفاده قرار گرفته است ، زیرا دستگیری آن جنایتکارانی که مرتکب جنایات جزئی می شوند ، بسیاری از مجرمان تحت تعقیب (یا کسانی که معمولاً مرتکب می شوند) را تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال ، این اصل در عمل نادرست ثابت شده است ، زیرا بیش از 90 درصد شهروندان قربانی سیاست های توقف و ناگهانی هیچ جنایتی مرتکب نشده اند . این اصل به اشتباه اعمال شد و در عوض ساکنان مورد هدف نژاد قرار گرفتند و تأثیر چندانی بر جنایت نداشتند . به طور کلی اقتصادهای بهبود یافته با کاهش میزان جرم و جنایت ارتباط بسیار بیشتری داشته اند .

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز