برندینگ سازمانی چیست؟

برندینگ سازمانی یکی از مفاهیمی است که اغلب با بازاریابی و طراحی اشتباه گرفته می شود. زمانی این اشتباه اتفاق می افتد که مردم صرفاً  برند را لوگو یا رنگ و یا امضای یک کسب و کار یا سازمان می دانند. اما برند بسیار مفهومی تر از این موضوعات است زیرا یکی از با ارزش ترین دارایی های شما محسوب می شود. در حالی که همیشه به راحتی قابل تعریف نیست، اما با این حال همیشه قابل تشخیص است. این نحوه درک مخاطبان از شماست و با ترکیبی از شهرت، هویت و صدای شما ایجاد می شود.
به عبارت دیگر، برندینگ سازمانی مکانیزمی است که برای شکل دادن، پرورش و تکامل برند شما مورد استفاده قرار می گیرد. این  موضوع شامل بسیاری از عناصر، از جمله نام، لوگو، برچسب، وب سایت، رنگ ها، پیام، موقعیت، عناصر گرافیکی، رسانه های اجتماعی و دیگر پلت فرم های اطلاع رسانی است.
برندسازی یک سازمان یک فرآیند بی پایان است که همیشه در کنار کسب و کار شما در حال تکامل است و گاهی اوقات اگر سازمانی به مزیت رقابتی نیاز داشته باشد، مأموریت خود را محوری قرار داده است  و یا مدت طولانی در کسب و کار بوده است، نیاز به تغییر نام تجاری دارد.
برندینگ در تار و پود زندگی روزمره ما تنیده شده است، چه متوجه آن باشیم چه نباشیم. برندسازی یک سازمان یا کسب و کار برای موفقیت آن بسیار مهم است.

چرا برندسازی یک سازمان یا کسب و کار مهم است؟

برندینگ سازمانی دارای مزایای فراوانی است، از جمله:

باعث شناخت می شود

 مشتریان بیشتر از کسب و کار یا سازمانی که با آن آشنا هستند ارتباط برقرار می کنند، حتی اگر این شناخت حداقلی باشد. همچنین احتمال بیشتری دارد که دوباره از محصولات برند استفاده و دیگران را تشویق به انجام همین کار کنند.

تمرکز ایجاد می کند

 

تمرکز ایجاد می کند

 

برندینگ سازمانی به شما کمک می کند تا روی اهداف کسب و کار خود تمرکز کنید و از تلاش هایی که از استراتژی برندینگ سازمان شما حمایت نمی کنند را درک کنید.

از بین بردن شلوغی ها و حواس پرتی ها

توجه مصرف کنندگان به راحتی از بین می رود و دامنه توجه کوتاهی دارند. بنابراین شما فرصت های محدودی برای جلب توجه آنها دارید. نام تجاری شما باید قدرتمند و قانع کننده باشد تا آنها را جذب کند و به آنها کمک کند شما را به خاطر بسپارند.

برجسته سازی

 رقابت در بازار کنونی شدید است. مخاطبان هدف شما با گزینه های زیادی روبرو هستند، بنابراین کسب و کار یا سازمان شما باید خود را از دیگران متمایز کند.

شفافیت برای مخاطبان

برندینگ سازمانی به کسانی که برای شما مهم هستند از جمله کارمندان، مشتریان و حامیان شما ، کمک می کند تا بدانند شما چه کسی هستید، برای چه چیزی ارزش قائل هستید و چه انتظاراتی می توانند از شما داشته باشند.

با این توضیح این سؤال پیش می آید چه چیزی باعث موفقیت برندسازی سازمانی می شود؟

چندین عنصر وجود دارد که برندسازی یک سازمان را قوی می کند.

راه های تقویت برندینگ سازمانی

 

راه های تقویت برندینگ سازمانی

 

منحصر به فرد بودن

 برندسازی مؤثر به متمایز کردن شما از سایرین در فضای رقابت کمک می کند.

اصالت

 برندینگ سازمانی باعث قدرتمندی و ماندگاری شما می شود. در نتیجه این موضوع به مخاطب می گوید که شما چه کسی هستید که این موضوع باعث می شود با هر تعامل آن را تقویت  و ارتباط طولانی مدت با شما برقرار کند. این موضوع تصوری را تقویت می کند که در آن  مصرف کنندگان آنچه را که از شما انتظار دارند به دست خواهند آورد.

ارتباط

برند شما باید نشان دهد که چگونه به زندگی مشتریان و حامیان ارزش می بخشد.

ثبات

برندینگ سازمانی به صورت قدرتمند برای پاسخگویی به نیازهای مخاطبان در زمان های مختلف ممکن است تغییر کند و یا حتی کامل تر شود بنابراین  مخاطبان هدف شما برای ایجاد و حفظ رابطه خود با شما به ثبات نیاز دارند.

جسارت

برندهای قوی از تصمیمات هراسی ندارند و به دل چالش ها می زنند. آنها گهگاه برای به دست آوردن مزیت رقابتی ریسک های تاکتیکی می کنند.
برندینگ سازمانی اساس کار شماست. برندینگ شما آجرهایی است که برای ساختن ساختار آن مورد استفاده قرار می گیرد . هر آجر نقشی در دستیابی به اهداف شما دارد.
برندینگ سازمانی جایی است که بخش منابع انسانی، بازاریابی و مدیریت استعداد باهم کار می کنند تا بتوانند به نتایج عالی دست پیدا کنند. در بازاری با رقابت شدید، سازمان‌هایی که می‌خواهند منحصر به ‌فرد و برجسته باشند، باید دلایل متقاعدکننده‌ای برای این موضوع داشته باشند.

رهبری در برندینگ سازمانی

 

رهبری در برندینگ سازمانی

 

به‌عنوان یک رهبر کسب ‌و کار، کمک به کارکنان در درک مفاهیم اصلی برندسازی که اقدامات روزانه آن‌ها بر آن تأثیر می‌گذارد، مهم است. به همین خاطر سازمان خود را به عنوان ترکیبی از افراد در نظر بگیرید. آنها در فرهنگ شرکت با ایده های مشترک کار می کنند که به تقویت این مفاهیم اصلی کمک می کند.
به طور مثال آن‌ها می‌توانند فعالیت‌هایی مانند ایجاد محتوای خوب برای وب‌ سایت و کمک به مشتریان برای انتخاب درست محصول را انجام دهند. دکتر جیسون دی مرس در مجله فربز Jayson DeMers در این باره توضیح می دهد که استراتژی بازاریابی محتوای یک شرکت کوچک باید بر اساس تحقیقات باشد، اما باید مجموعه‌ای از اهداف عینی را نیز شامل شود.
کارمندان باید بدانند چرا برای کمپین در رسانه های اجتماعی محتوا می نویسند یا بیشتر مطالب را در وبلاگ رسمی بازنویسی می کنند. کارمندان باید تفکری که در پشت سایر فعالیت های بازاریابی که شرکت آنها برای آینده نزدیک برنامه ریزی کرده است را درک کنند.

کسب و کارها همیشه به دنبال مزیت رقابتی بوده اند. به همین دلیل مشتریان شما هر روز با هزاران پیام بمباران می شوند. بنابراین چه چیزی شما را از رقبای خود متمایز می کند؟

یک چیز مطمئن در این باره وجود دارد، رقابت برای شما به این معناست که راه‌های جدید و خلاقانه برای به دست آوردن برتری به وجود آورید به طور مثال :
• تغییر ساختار قیمت گذاری برای موفقیت در رقابت
• ارائه خدمات اضافی فراتر از آنچه در حال حاضر انجام می دهید.
• ایجاد ارزش برای مشتریان بالقوه با به اشتراک گذاری دانش صنعت.
برای مقابله با این استراتژی ها از رقابت خود چه می کنید؟ آیا وقتی می دانید که راه حل مناسبی وجود ندارد، به کاهش قیمت فکر می کنید؟ آیا افزودن خدمات جدید به منابع محدود شما فشار وارد می کند؟
یک راه برای اطمینان از اینکه از رقبا جلوتر هستید این است که ارزیابی منصفانه ای از برندتان داشته باشید. اما، بررسی برند خود به چه معناست؟
ممکن است فکر کنید که لوگوی شرکت شما نیازی به بازسازی ندارد زیرا آن را به همان شکلی که هست دوست دارید، اما این چیزی نیست که ما در مورد آن صحبت می کنیم. لوگو قطعه ای از برند شماست.
نام تجاری مهم است زیرا مشتریان باهوش هستند
قبلاً در این مقاله اشاره کردم که چگونه رقبای شما ممکن است به روش‌های جدید برای مخاطبان هدف خود ارزش ایجاد کنند. ارائه محتوای آموزشی در حال تبدیل شدن به راه اصلی برای جذب مشتری است زیرا مصرف کنندگان مدرن نسبت به گذشته فهیم تر شده‌اند.

مصرف‌کنندگان امروزی برای حل مشکلات خود از اینترنت استفاده می‌کنند. بنابراین پاسخ به این سؤال که شما چه مشکلی را حل می کنید بسیار مهم است؟

اگر مشکلات خاصی وجود دارد که فقط شما می توانید آن ها را حل کنید، پس دست به اقدام بزنید و در مورد موضوع تولید محتوا کنید. پاسخ به سؤالاتی که مخاطبان شما می پرسند به شما کمک می کند از رقبای خود یک قدم جلوتر باشید. نشان دادن فیلم های آموزشی حتی راه حل بهتری برای چنین موضوعاتی است. قرار گرفتن در مقابل دوربین و پاسخ دادن به سؤال مشتری کمک می کند تا :
• با آموزش به کسانی که از قبل به دنبال پاسخ هستند، ارزش ایجاد کنید.
• به برند خود شخصیت بدهید تا در فضایی که معرفی می شوید مورد احترام قرار بگیرد.
درک مصرف‌کننده امروزی به شما این امکان را می‌دهد که پیام‌های برند خود را به روش‌هایی که هرگز فکر نمی‌کردید امکان‌پذیر باشد، تقویت کنید.

برندینگ سازمانی شما را از رقبایتان جدا می کند

 

برندینگ سازمانی شما را از رقبایتان جدا می کند

 

آیا در بازاری که کار می کنید احساس امنیت می کنید؟ به این دلیل چنین سؤالی را از شما می پرسیم  زیرا ممکن است در بازاری که محصولات خود را ارائه می دهید، رقابت زیادی وجود نداشته باشید.  با این اوصاف 3 سال دیگر چه احساسی خواهید داشت که شرکت های دیگری در بازار شما ظاهر شوند تا با شما رقابت کنند. آیا احساس امنیت کمتری می کنید؟ سؤال را به شکل دیگری طرح می کنیم:

آیا مطمئن هستید که مشتریان فعلی شما به دنبال محصول بهتر نیستند یا رقیب جدیدی برای شما به وجود نخواهد آمد؟

اگر رقابت زیادی ندارید، باید بدانید این موضوع زیاد طول نمی کشد. هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا مشتریان از شما خرید کنند.
اما، اگر برندینگ سازمانی شما به درستی انجام شده باشد، آنها به شما اعتماد خواهند کرد، زیرا رفتار شما با آن ها در زمانی که “بقیه افراد” آنها را سردرگم کردند مناسب بوده است. این زمانی  اتفاق می افتد که رقبای شما برای حفظ حاشیه‌ سود خود، کیفیت را پایین آورده اند به همین دلیل مردم از آن ها دوری می کنند در حالی که به برند شما برای ارائه ارزشی که برای ان ها قائل شده آید احترام می‌گذارند.

برندینگ سازمانی یک علم است

در حالی که ما در مورد اهمیت برندسازی از منظر خارجی (مشتری و رقابت) صحبت کرده ایم، برندسازی در داخل سازمان شما نیز ضروری است. همسویی اعضای سازمان با نام تجاری و آنچه که نشان دهنده آن است، برای موفقیت شرکت شما حیاتی است.
اعضای تیم شما باید همیشه از آنچه شرکت شما به دنبال ان است آگاه باشند. هر کارمند، صرف نظر از نقشی که دارد، باید درک به‌روز و عمیقی از برند و ارزش های آن داشته باشد.
هنگامی که برند خود را در سراسر سازمان خود به اشتراک می گذارید، اتفاقات شگفت انگیزی شروع می شود. رسیدن به موفقیت برای تیم شما آسان تر می شود زیرا همه آنها می دانند موفقیت برای شرکت چگونه اتفاق می افتد. زمانی برند شما قدرتمند می شود که کارمندان موقعیت ها را با ثبات و به صورت هدفمندی مدیریت کنند.

ارتقای برند با معیارهای تعریف شده

برای تقویت برند خود، روشی را که با مخاطبان خود به آن فکر می کنید در نظر بگیرید. آیا برند شما در جامعه شما قابل تشخیص است؟ وقتی مردم درباره برند شما با دیگران صحبت می کنند، چگونه این کار را انجام می دهند؟ بیایید به برخی از معیارهایی که می توانید برای ارتقای برند خود استفاده کنید نگاهی بیندازیم. ما همچنین به چند روش می پردازیم که می توانید برند خود را از این کانال ها ارتقا دهید.

خاطره انگیز بود

یکی از اهداف اصلی شما برای برندینگ سازمانی باید کمک به افراد برای دستیابی به سطح بالایی از آگاهی از برند باشد. هر عنصری که آگاهی را ارتقا دهد ذاتاً به یاد ماندنی است. عناصر برند که توجه مخاطبان شما را به خود جلب می کنند، احتمالاً به یادآوری یا شناسایی دوباره شما کمک می کند. این موضوع به شما کمک می کند تا برای کسانی که برایتان مهم هستند به یاد ماندنی باقی بمانید.
یکی از راه های به یاد ماندنی برای مخاطبان این است که به دقت رنگ هایی را که در برند خود استفاده می کنید را انتخاب کنید. به طور مثال استفاده از رنگ بنفش ممکن است به مخاطبان شما کمک کند تا شما را به عنوان فردی متفکر به یاد بیاورند.  اگر برند شما  از رنگ نارنجی بهره گرفته باشد ممکن است این حس را القا کند که  شما خوش اخلاق و خوش بین هستید، اما همچنین می تواند باعث شود که مخاطبان شما را به عنوان فردی پر سر و صدا یا بیهوده تصور کنند.
بنابراین روانشناسی رنگ ها می تواند تأثیر مثبت یا منفی بر برند شما داشته باشد. در هر صورت، رنگ ها به برند شما کمک می کنند تا برای مخاطبان به یاد ماندنی باشید.

قابلیت انتقال

 

قابلیت انتقال

 

قابلیت انتقال میزانی را می سنجد که عناصر موجود به ارزش ویژه برند برای محصولات جدید یا در بازارهای جدید برای برند می‌افزاید. به همین خاطر انتقال پذیری راه دیگری برای تشخیص این است که برند شما چقدر در بازارهای جدید قابل تشخیص است یا می تواند باشد.
نام برند خود را در نظر بگیرید. آیا نام برند شما در نحوه صحبت با بخش کوچکی از محصولات یا خدماتی که می توانید ارائه دهید محدود شده است؟
وقتی نوبت به شناخت اهمیت برندینگ سازمانی می رسد، این نقطه  مانند کوه یخ عمل می کند. منابع گسترده ای وجود دارد که می تواند بینشی را در حین توسعه برند خود ارائه دهید.

کلام آخر

 ما دراین مقاله برندینگ سازمانی را توضیح دادیم  و به این موضوع اشاره کردیم که چگونه می توان با روش ها و تکنیک هایی برندسازی  خود را از رقبایتان متمایز کنید . همچنین ما در این مقاله برندسازی سازمانی رهبری را بیان و مواردی را که باعث تقویت برند شما می شود را مورد بررسی قرار دادیم.
با این توضیحات به نظر شما برندینگ سازمانی چگونه به کسب و کارتن کمک می کند؟
لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما یعنی گروه بین المللی ماهان تیموری در میان بگذارید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید