مشاوره کاری چیست و چه کمکی به شما می کند؟

شاید افرادی را دیده باشید که یک روز اینجا کار می کنند ، یک روز آنجا ، یک روز در جای دیگر ! خیلی از این افراد آن‌قدر از این شاخه به آن شاخه پریده اند که نمی دانند واقعاً چه کاری به درد آن ها می‌خورد و خسته و درمانده به همین روش به زندگی خود ادامه می دهند . برخی از این افراد وقتی می بینند یک نفر در یک کار موفق شده است ، با خود فکر می کنند که این چه کار خوبی است پس بهتر است وارد این حوزه شوم و در این حوزه کار کنم اما بعد از مدتی از آن شغل زده می شوند و سر کار بعدی می روند.
چرا این اتفاق می افتد ؟ اگر شما هم این مشکل را دارید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید پس بهتر است این مقاله را دنبال کنید تا راه حلی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید در مسیر درستی قرار بگیرید.
با این توضیح کوتاه ذهن شما را آماده کردیم تا اگر شما هم این چالش را دارید، بتوانید آن را از بین ببرید و در نهایت مشغول به فعالیتی شوید که در آن شغل سی سال دوام بیاورید. با این حال پیدا کردن شغلی که با اهداف شما هم جهت باشد و بتواند ارزش های شما را پوشش دهد می تواند موضوع مهمی برای شما در زندگی باشد.
با این حال پیدا کردن چنین شغلی در نگاه اول آن قدرها هم آسان نیست؛ درست است؟ اما نگران نباشید ما در ادامه در مورد مشاوره کاری صحبت می کنیم که شما می توانید به کمک آن شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

مشاوره کاری چیست؟

 

مشاوره کاری چیست؟

 

مشاوره کاری خدمتی است که برای پیدا کردن شغل به افراد داده می شود که گاهی جلسات آن را پیشرفت کاری نیز می نامند . این کسب و کار به شما کمک می کند اهداف شغلی خود را پیدا کنید و اگر لازم باشد اقداماتی را جهت رسیدن به آن انجام دهید.
اهمیت مشاوره کاری
مشاوره کاری به این دلیل اهمیت دارد که شما را می تواند از سردرگمی نجات دهد و راهی را برای شما روشن کند که باید درآن قرار بگیرید . یک مشاور کسب و کار باعث می شود بهترین انتخاب را داشته باشید و در مسیری قرار بگیرید که تا به حال به آن توجه نکرده اید.
مشاوره کاری به کمک روش ها و ابزارهای مختلف این کار را انجام می دهد که عبارت‌اند از:
• ارزیابی و گرفتن آزمون
• بررسی گزینه های کاری مختلف
• نوشتن برنامه شغلی
• پیدا کردن موانع و نشان دادن موانع مختلف به شما

مشاوره کاری به درد چه کسی می خورد؟

 

مشاوره کاری به درد چه کسی می خورد؟

 

اگر بخواهیم صادقانه به این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم این موضوع برای هر فردی می تواند مفید باشد زیرا مشاوره کاری می تواند هر فردی را که تازه وارد شغلی شده است، در حال اخراج شدن است و یا در مسیر شغلی خود قرار دارد ، کمک کند با این حال حتی اگر بخواهید شغل دومی داشته باشید مشاوره کاری ابزار بسیار قدرتمندی است که به شما مسیر درست را نشان می دهد.

یک مشاور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که می دانید مشاوری می تواند به ما کمک کند که دارای ویژگی های قابل قبولی باشد که یکی از آن ها را می توان تجربه بالای او دانست .با اینکه تحصیلات او مهم است و هر فردی که در این حوزه فعالیت می کند باید تحصیلات خوبی داشته باشد؛ اما با این حال تجربه و میزان رضایت افراد دیگر هم شرط مهمی است که باید به آن توجه شود.

تأثیر مشاوره کاری بر انتخاب شما

 

تأثیر مشاوره کاری بر انتخاب شما

 

انتخاب کار یکی از موارد بسیار مهم در زندگی هر فرد است که اگر به درستی این انتخاب انجام نشود می تواند استعدادها و توانایی های فرد را از بین ببرد و در نهایت مشکلات زیادی را به وجود آورد.به طور مثال اگر در اینستا گرام هم دیده باشید فردی به عنوان کارگر صدای بسیار جذابی دارد اما به جای استفاده از هنر خود مشغول به کار دیگری شده است و یا حتی فردی نوازنده بسیار خوبی است اما او در شغلی دیگر مشغول به فعالیت است. با این وجود خیلی از این افراد این چنینی وجود دارند که مسیر شغلی خود را پیدا نکرده اند.
با این تفاسیر یک مشاوره کاری به طوراصولی می تواند به داد چنین افرادی برسد و راه را برای آن ها هموار کند تا بتواند به موفقیت های زیادی در این بخش از زندگی خود دست پیدا کند.

مشاوره کاری چه وظایفی دارد؟

اگر بخواهیم به صورت تخصصی به ماجرا نگاه کنیم باید بگوییم که اولین کار مشاوره کاری این است که کمک کند فرد نقاط قوت و ضعف خود را کشف کند و با توجه به شرایط ، استعداد، تحصیلات ، مهارت و علاقه ای که فرد دارد شغل مناسب خود را پیدا کند و در آن مشغول به کار شود.

مهارت های مشاوره کاری

هر مشاوره کاری حرفه ای باید مهارت هایی داشته باشد که به کمک آن بتواند مشکل اصلی فرد را پیدا کند و در نهایت راه را به او نشان دهد . به طور مثال مشاوره کاری باید مهارت هایی مثل گوش شنوا، حل مسئله، تفکر انتقادی، مایند ست یا طرزتفکر، مسیر عصبی و… داشته باشد و از آن ها در جلسات مشاوره خود به خوبی استفاده کند تا بتواند بهترین مشاوره را به افراد بدهد. با این حساب شما می تواند به صورت حضوری و یا حتی غیرحضوری و مجازی در جلسات مشاوره شرکت کنید و در نهایت بتوانید مسیر شغلی درستی داشته باشید.

کلام آخر

همان طور که گفتیم مشاوره کاری یکی از شاخه های روانشناسی است که به افراد کمک می کند مسیر درستی را در انتخاب شغل طی کنند و در نهایت وارد شغلی شوند که آن را دوست دارند و حاضرند سی سال آینده را در آن مشغول به فعالیت باشند. برای اینکه بتوان از این افراد کمک گرفت ابزارهای مختلفی وجود دارد به طور مثال شما می توانید به صورت آنلاین جلسات خود را برگزار کنید و در نهایت نتیجه مطلوبی بگیرید.
حتی شما می توانید در کارگاه های تخصصی شرکت کنید که افراد زیادی در آن ها شرکت می‌کنند و این موضوع باعث می شود از تجربه دیگر ان هم استفاده کنید و در نتیجه شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.
با توضیحاتی که ارائه کردیم به نظر شما از چه راه های دیگری می توان از مشاوره کاری کمک گرفت؟
آیا دوست دارید یک مشاور کاری داشته باشید؟
لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز