آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟

شاید اسم نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری به گوشتان خورده است با این حال نمی دانید آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است یا خیر؟ به همین دلیل هنوز مجاب نشده اید که از این پلتفرم استفاده کنید به همین منظور قصد داریم در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم تا در نهایت بتوانید فروش بیشتری را تجربه کنید.

نرم‌افزار CRM مجموعه‌ای یکپارچه از برنامه‌هایی است که حوزه های بازاریابی، فروش و خدمات را در بر می گیرد، که وظیفه آن جمع‌آوری و ذخیره داده های مربوط به مشتری است. بنابراین می توان گفت این یک پلتفرم متمرکز برای تیم های فروش فراهم می کند تا تعاملات مشتری را مدیریت کنند و فعالیت ها را اولویت بندی کنند تا هیچ مشتری احساس نادیده گرفته شدن نکند و درنتیجه تجربه مشتری بهبود یابد و در نهایت فرد را به این نتیجه برساند که آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است، یا خیر؟

نرم افزار CRM یکی از مهم‌ترین ابزارهای جامع برای نمایندگان فروش است به همین خاطر این نرم افزار چیزی بیش از یک سیستم مدیریت تماس است. اگر CRM با تمام ظرفیت خود استفاده شود، به نمایندگان فروش اجازه می دهد با مشتریان ارتباط بیشتری داشته باشند. هر چه زمان بیشتری با مشتریان سپری شود، معاملات بیشتری انجام می شود و مشتریان وفادار بیشتری باقی می مانند.

شرکت ها در هر اندازه ای که باشند با استفاده از CRM کاملاً یکپارچه و چندکاره سود خواهند برد و پاسخی به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است، خواهند داشت.

نشانه هایی که به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است پاسخ می دهد.

این نرم افزار یک سیستم آماری را در اختیار ما قرار می دهد تا گذشته و رفتارهای مشتری را مورد بررسی قرار دهیم . یک سیستم CRM با ذخیره و مدیریت هوشمند اطلاعات مشتریان، تعداد سرنخ‌های ورودی را افزایش می‌دهد و به تیم بازاریابی شما کمک می‌کند تا مشتریان جدید را سریع‌تر پیدا کنند.
همچنین از تیم های فروش شما در بستن معاملات بیشتر پشتیبانی می کند و خدمات به مشتری را افزایش می دهد. به عنوان مثال، با افزودن داده‌های مشتری به نرم‌افزار خدمات مشتری خود، نمایندگان مرکز تماس بهتر می‌توانند نیازهای مشتریان را به شیوه‌ای جذاب‌تر، سازنده‌تر و کارآمدتر برآورده کنند.
برای اینکه به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است به 8 مورد اشاره می کنیم که می تواند پاسخ درستی برای این سؤال باشد.

1. فروش یک مبارزه است

 

فروش یک مبارزه است

 

اولین پاسخ به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است یا خیر باید بدانید فروش یک مبارزه است. در برخی مواقع، همه شرکت ها نیاز به ورود به بازارهای جدید یا معرفی محصولات جدید دارند. اما اگر در تلاش هستید تا با کسب‌وکاری که اکنون ایجاد می‌کنید همگام باشید، ممکن است نیاز داشته باشید که بر روی CRM یکپارچه سرمایه‌گذاری کنید.

CRM می‌تواند سرنخ‌های فروش شما را دسته‌بندی، تجزیه و تحلیل و اولویت‌بندی کند تا تیم فروش شما بتواند روی فرصت‌هایی که احتمالاً به آن ها توجهی نشده است ، تمرکز کند و پاسخ‌های دقیقی را به مشتریان ارائه دهد. این در حالی است که این کار سریع و کارآمد انجام شود و تیم خدمات مشتری شما اطلاعاتی را که برای افزایش فروش نیاز دارند در اختیار داشته باشد.

2. ایجاد پروفایل های مشتری دشوار است

اگر نمی توانید تمام داده های مربوط به مشتری خود را پیدا کنید، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که زمان ایجاد پروفایل مشتری ایده آل خود را حدس بزنید و در نهایت هیچ دیدی نسبت به فعالیت های تیم فروش خود نخواهید داشت. برای فهمیدن این اطلاعات، باید جلسات بیشتری برگزار کنید و فروشندگان خود را از مشتریان دور کنید تا بتوانید به کمک آموزش مدیریت ارتباط با مشتری این مشکل را برطرف کنید.

3. خدمات مشتری خوب نیست

زمانی که خدمات به مشتری خوب نیست دانستن این موضوع که آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است یا خیر را به خوبی مشخص می کند و شما را به این نتیجه می رساند که آیا نرخ حفظ مشتری شما کاهش یافته است یا خیر؟ میانگین اولین پاسخ شما چقدر است؟

اگر نمایندگان خدمات مشتری شما نسبت به مسائل مشتری واکنش نشان می دهند و فعالانه با مشتریان کار نمی کنند، وقت آن رسیده است که از ابزاری مانند CRM برای تیم خدمات خود استفاده کنید، ابزاری که می تواند دیدی یکپارچه از مشتری به شما ارائه دهد تا نمایندگان بتوانند خدمات فوق العاده ای به آن ها ارائه دهند.

4. بخش های بازاریابی و فروش با هم همکاری نمی کنند

برای اینکه درک کنید آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟ می توان به این موضوع دقت کرد که آیا بخش های مختلف یک کسب و کار باهم کار می کنند یا خیر؟ از آنجایی که یک CRM خوب می تواند انواع اطلاعات را در خود نگه دارد، می تواند نقطه تجمع تیم های مختلف نیز باشد.
عدم همکاری بین بخش های مختلف بسیاری از مشکلات را برای مشتری به وجود می آورد. به طور مثال وعده هایی که به افراد داده می شود از بین می رود. زیرا به نظر می رسد هیچ کس نمی داند در گذشته مشتری چه رفتارهایی را از خود بروز داده است و چه سبک خریدارهای خود را انجام داده است.

همسو کردن فرآیندهای تجاری بین فروش، خدمات مشتری، بازاریابی و حتی برخی از نقش‌های پشتیبان (مانند پشتیبانی از صورت‌حساب، موجودی، یا تدارکات) یک امر دشوار است. اما اگر همه اجزای در یک CRM یک مدل داده مشترک را به اشتراک بگذارند، همه کارمندان می توانند به داده ها دسترسی داشته باشند، استفاده کنند و اضافه کنند.

آن‌ها می توانند به طور مشترک کار کنند و بینش ها، سرنخ ها، مشکلات و سابقه خرید را به اشتراک بگذارند. هنگامی که اطلاعات بین تیم ها به اشتراک گذاشته می شود، بهره وری و کارایی سر به فلک می کشد،داده های اشتباه حذف می شوند و کل شرکت شما به عنوان یک واحد منسجم برای مشتری ظاهر می شود زیرا شما به تازگی یک سازمان داده محور ساخته اید که به راحتی به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟ پاسخ داده است.

5. حساب های با ارزش بالا ناشناخته هستند.

 

حساب های با ارزش بالا ناشناخته هستند

 

هنگامی که یک مشتری با ارزش وجود دارد پاسخ به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است یا خیر می تواند سرنوشت ساز باشد. شما نمی خواهید بهترین مشتریان خود را از دست بدهید، اما اگر ندانید این مشتریان چه کسانی هستند، این موضوع می تواند برای شما مشکل ساز باشد و مامکان از دست دادن مشتری را به شدت بالا می برد. بنابراین ابزار CRM می تواند آن‌ها را شناسایی کند تا هر کارمندی که با مشتری روبرو است بتواند آن‌ها را تصدیق کند، مشوق های مناسب را ارائه دهد و آن‌ها را برای افزایش وفاداری مشتری پرورش دهد.

6. مخاطبین داخل یک حساب قابل شناسایی نیستند.

راه‌حل‌های CRM می‌توانند به پیگیری مخاطبین در یک کسب ‌و کار کمک کنند و به تیم‌های فروش و بازاریابی اجازه دهند ارتباطات را شخصی‌سازی کنند. راه حل هایی که در CRM وجود دارد، می توانند اطلاعات حساب و تماس خود را از طریق منابع داده شخص ثالث تکمیل کنند تا همه اطلاعات کامل و به روز باشد. بنابراین، اگر مخاطبی شغل خود را تغییر داد، تیم‌های فروش، خدمات و بازاریابی شما از آن مطلع هستند .با این تفاسیر این برنامه به آن‌ها اجازه می‌دهد ، روابط مهم خود را با مشتری حفظ و بازسازی کنند.

7. اطلاعات مشتری ناقص یا نادرست است.

زمانی که اطلاعات مشتری ناقص است پاسخ به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟ یا خیر می تواند خود را به خوبی نشان دهد .داده های ناقص و کثیف یک مشکل بزرگ برای برندها در سراسر جهان است. بنابراین راه‌حل‌هایی که CRM ارائه می دهد، به‌طور خودکار اطلاعات حساب و اطلاعات تماس شخص ثالث را به سیستم CRM شما منتقل می‌کند و اطلاعات گمشده‌ای را که فروشندگان نادیده می‌گیرند را بازیابی می کند و هوشمندانه موارد تکراری را حذف می‌کند.

8. پیش‌بینی و گزارش‌دهی دشوار است.

 

پیش‌بینی و گزارش‌دهی دشوار است.

 

اگر گزارش‌ها همچنان با بارگیری داده‌ها در صفحات گسترده تولید می‌شوند، زمان زیادی برای ایجاد آن‌ها صرف خواهد شد که این موضوع نشان می دهد احتمالاً در راه نا درستی قرار داریم. گزارش های نادرست منجر به برنامه ریزی و پیش بینی اشتباه می شود. در حالی که از طرف دیگر کارهای اداری وقت گیر و اطلاعات زیاد وبه درد نخور، تیم فروش شما را از انجام کاری که باید انجام دهند، یعنی فروش، باز می دارد.

بنابراین یک سیستم CRM خوب، داده‌ها را در یک مکان متمرکز و به راحتی در دسترس نگه می‌دارد و گزارش‌دهی و پیش‌بینی دقیق و بی‌درنگ را آسان می‌کند که این موضوع می تواند پاسخی بسیار مناسب برای سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟ باشد.

دلیل اینکه باید به سؤال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است پاسخ دهیم، چیست؟

هنگامی که داده های شما توسط یک پلتفرم CRM سازمان دهی و مدیریت می شود، درک جامع تری از مشتریان خود خواهید داشت که به نوبه خود منجر به اطلاع رسانی هماهنگ تر در بین گروه های فروش و بازاریابی و خدمات می شود. بسیاری از فعالیت‌ها (هم در پشت صحنه و هم در تعاملات مستقیم با مشتری) می‌توانند به صورت دیجیتالی و خودکار انجام شوند، که به شما کمک می‌کند تلاش‌های بازاریابی خود را هدف قرار دهید، چرخه‌های فروش را سرعت بخشید و خدمات بهتر و کارآمدتری به مشتریان ارائه دهید. در نهایت، با CRM کاملاً یکپارچه، اطلاعات بیهوده حذف می‌شوند و همکاری بین بخش‌ها را آسان می‌کند.

سناریویی برای پاسخ به سوال آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟

بیایید نگاهی به دو سناریو از دیدگاه مشتری بیندازیم.
فرض کنید شما به عنوان یک مشتری محصولی را از شرکتی خریده اید که قبلاً با آن تعامل داشته اید به همین خاطر دوباره به آن خدمات نیاز پیدا کرده اید. بنابراین وقتی با خط پشتیبانی مشتری تماس می‌گیرید، نماینده نمی‌داند شما چه کسی هستید، چه چیزی خریداری کرده‌اید یا چه زمانی خرید خود را انجام داده اید. اکنون باید فرآیند خسته کننده ارائه اطلاعاتی را که باید در اختیار نماینده قرار گیرد، مانند مدل یا شماره سریال (که دسترسی به آن‌ها سخت است) را دوباره ارائه دهید.

با این شیوه نه تنها زمان ارزشمند خود را تلف می کنید تا این اطلاعات را برای شرکتی که باید آن را در دسترس داشت، تلف کرده اید، بلکه احساس می کنید برای آن‌ها اهمیت زیادی ندارید، زیرا به نظر می رسد آن‌ها چیزی در مورد شما نمی دانند. حتی اگر خدمات مورد نیاز را دریافت کردید، دفعه بعد که در مورد خرید از آن شرکت اقدام می کنید ، دوباره این فرآیند برای شما تکرار می شود.

حال یک سناریوی دیگر را در نظر بگیرید. شما با پشتیبانی تماس می گیرید. نماینده صرفاً با وارد کردن نام شما در سیستم و تأیید اینکه شما چه کسی هستید، کل سابقه خرید و خدمات شما را در اختیار دارد و مانند مشتری ارزشمندی با شما رفتار می کند. در این هنگام شما چه احساسی پیدا می کنید؟
CRM از نوع دوم تجربه مشتری پشتیبانی می کند. هر تعامل مبتنی بر CRM فرصتی را برای مشتری شما ایجاد می کند تا تجربه شخصی تر و قانع کننده تری داشته باشد. همچنین این موضوع برای ایجاد ارزش ویژه و حس خوب نسبت به برند و بهبود رضایت و فروش بیشتر بسیار کار ساز است و به این ترتیب باعث وفاداری مشتری می شود.

کلام آخر

ما در این مقاله به سؤال که آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟ پاسخ دادیم و مواردی را که آن را تحت تأثیر قرار می دهد را بررسی کردیم تا شما اهمیت داشتن سیستم یک پارچه CRM را درک کنید و در نهایت بتوانید، فروش خود را افزایش دهید و آن را مورد بررسی قرار دهید.
حال با توضیحاتی که خدمت شما ارائه دادیم، به نظر شما آیا سیستم مدیریت مشتری یا CRM برای کسب و کار مفید است؟
لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما یعنی تیم ماهان تیموری در میان بگذارید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید