سرمایه گذاری در طلا با کمترین ریسک

خیلی از افراد در خاورمیانه علاقه زیادی به طلا دارند و کشور ما ایران هم از این موضوع مستثنا نیست. به عنوان نمونه بیشترین طلای ساخته شده در جهان را زنان هندی دارند. این موضوع نشان می دهد این کالا از محبوبیت زیادی در جهان برخوردار است که همین اتفاق باعث شده است سرمایه گذاری در طلا یکی از جذاب ترین روش ها باشد.

حال اگر شما هم جز افرادی هستید که دوست دارید در حوزه طلا سرمایه گذاری کنید پس به خواندن این مقاله ادامه دهید. همان طور که خودتان هم به خوبی می دانید، بازار طلا همیشه داغ است و همه ما این موضوع را به خوبی می دانیم .

این در حالی است که این فلز گران بها یکی از کالاهایی است که مردم برای حفظ سرمایه خود از آن استفاده می کنند البته باید بدانید برعکس آن  نیز صادق است . یعنی برای خیلی از افراد سرمایه گذاری در این حوزه ریسک بالایی دارد.به همین خاطر است که برخی از افراد برای سرمایه گذاری حوزه هایی مانند زمین، بورس و خودرو را به جای طلا انتخاب می کنند.

اما نکته ای که باید به شما بگوییم این است که اگر می خواهید در این حوزه سرمایه گذار کنید ، کار درستی را انجام می دهید که در ادامه دلایل آن را مورد بررسی قرار می دهیم تا شما بتوانید تصمیم درستی برای افزایش سرمایه  و رشد دارایی های خود بگیرید.

اما قبل از این که بخواهیم سراغ اصل مطلب برویم و وارد جزییات شویم بهتر است بدانید وقتی در مورد بازار و حتی بهترین سرمایه گذاری صحبت می کنیم ، جدا از اینکه در کدام یک از حوزه ها قرار است وارد شویم، به طور مستقیم در مورد ریسک کردن و سود و زیانی که ممکن است نصیب ما شود، صحبت می کنیم.

موضوع پر اهمیت در این مورد این است که هنر افراد موفق در بازار ضرر خود را به حداقل و سود خود را به بالاترین حد ممکن می‌رسانند. بنابراین اگر این سؤالات در ذهن شما نقش بست که من چگونه می توانم این موضوع را در سرمایه گذاری در طلا پیاده سازی کنم؟ به خواندن این مقاله ادامه دهید تا خیالتان را از این موضوع راحت کنیم تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را برای ایجاد سرمایه در این حوزه بگیرید.

سرمایه گذاری در طلا

حال ما قصد داریم با یک سنت شکنی به این موضوع بپردازیم که تنها صرف خرید فیزیکی آن  راه سرمایه گذاری در این حوزه نیست بلکه راه های دیگری وجود دارد که شما می توانید به راحتی در آن ها سرمایه گذاری کنید و از طلا سود خوبی را نصیب خود کنید که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

در طلا سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

با این تفاسیر این سؤال پیش می آید که آیا ما در بخش طلا سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟ پاسخ این سؤال بسیار ساده است و ما پیشنهاد می کنیم حتماً بخشی از سبد دارایی خود را برای خرید طلا در نظر بگیرید، زیرا این گونه دارایی ها همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم باعث سبقت گرفتن شما از تورم می شود و در اصل باعث حفظ پول شما خواهد شد. اما این در حالی است که شما دید بلند مدت به این موضوع داشته باشید.

انواع روش های سرمایه گذاری در طلا

همان طور که همه ما می دانیم روش مرسوم برای برای این موضوع خرید فیزیکی آن است اما روش های دیگری مانند صندوق های سرمایه گذاری طلا، گواهی سپرده سکه در بورس و یا حتی انتخاب شغل طلاسازی است با این حال هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد اما برای اینکه به درک بهتری از این موضوع برسیم تعریف کوتاهی از صندوق سرمایه گذاری برای طلا و معایب صندوق سرمایه گذاری طلا خواهیم داشت.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

این نوع صندوق بر دارایی های قابل سرمایه گذاری تمرکز دارد که با نماد ETC نشان داده می شود که مربوط به صندوق کالاهای قابل معامله است . چنین صندوق هایی این امکان را برای مخاطب خود به وجود می آورد تا به جای خرید فیزیکی ، حفظ و نگهداری و هزینه های مرسوم با خرید اوراق آن کالا از صندوق سرمایه گذاری استفاده کنند و در نهایت مسئولیت حفظ و نگهداری آن را برعهده نمی گیرد. بنابراین بیشتر دارایی هایی که در این صندوق ها قرار دارند سکه و طلا هستند که از طریق نوسانات بازار به شما سود می رساند.

خرید فیزیکی طلا و سکه

اولین روش برای سرمایه گذاری در طلا مربوط به خرید فیزیکی طلا است که از زمان های قدیم هم رواج داشته و هنوز هم رواج دارد . از طرفی در زمانی که در حال نگارش این مقاله هستیم انواع مختلف طلا از سکه گرفته تا طلاهای ساخته شده، در دسترس و در حال خرید و فروش است که گاهی دچار حباب قیمتی نیز می شود.

چرا نباید طلا بخریم؟!

شاید برای شما تعجب آور باشد که چرا این سؤال را مطرح کردیم ؟ برای پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم ، سرمایه گذاری طلا با خرید طلاهای ساخته شده یا بهتر است بگوییم طلای تزئینی بسیار متفاوت است به همین خاطر ، این نوع سرمایه گذاری خوبی برای ما محسوب نمی شود زیرا زمانی است که شما طلای ساخته شده ای را خریداری می کنید علاوه بر کارمزد مالیات و دستمزد نیز پرداخت می کنید . در نتیجه اگر همان لحظه قصد فروش آن را داشته باشید ضرر و زیان زیادی را متحمل خواهید شد . بنابراین خرید طلای ساخته شده بسیار کار اشتباهی است.

گواهی سپرده طلا

نوع دیگر از سرمایه گذاری در طلا مربوط به گواهی سپرده طلا است. این نوع سرمایه گذاری بیان می کند شما می توانید با داشتن اوراق خود که به منزله خود کالا یا همان طلا ، مالکیتی به اندازه همین مدارک خود دارید.

این دسته از دارایی ها، به گواهی سپرده طلا معروف است. بنابراین در دست داشتن گواهی سپرده دقیقاً عین داشتن خود دارایی است. این در صورتی است که شما برای خرید و فروش این اوراق باید در بورس این کار را انجام دهید. به همین خاطر شما برای استفاده از آن به کد بورسی نیاز دارد که هر 10 ورقه به منزله یک سکه است.

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

روش کار صندوق های سرمایه گذاری بدین گونه است که آن ها به صورت کاملاً حرفه ای دارایی های خود را مدیریت می کنند و این کار را نیز برای دیگران انجام می دهند . بنابراین شما نیز می توانید از این ابزار بهره بگیرید و کار سرمایه گذاری روی طلا را به آن ها بسپارید.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که  سرمایه گذاری در طلا با این روش یک نوع معامله محسوب می شود که شما برای معامله آن به کد بورسی نیاز دارید. بزرگ‌ترین مزیتی که این روش دارد مربوط به از بین بردن ریسک نگهداری آن است که کاملاً از بین می رود از طرفی این روش کارمزد بسیار پایین تری نسبت به روش های دیگر دارد.

حال فرض کنید قیمت سکه و طلا بالا برود و این موضوع باعث شود قدرت خرید افراد پایین بیاید . با این اتفاق آیا امکان خرید برای افراد وجود دارد؟ مشخص است که کار سخت می شود این درحالی است که اگر در این صندوق ها و از این روش سرمایه گذاری در این حوزه را انجام دهند به راحتی می توانند از نوسانات این کالا سود ببرند و یا حتی سرمایه خود را حفظ کنند.

معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

نکته بسیار مهمی که شما به عنوان یک سرمایه گذار باید بدانید و این جزئی از بدیهیات سرمایه گذاری است ، هر روشی مزایای و معایب خود را دارد به همین خاطر صندوق هایی که در موردشان حرف می‌زنیم از این موضوع نیز مستثنا نیستند. بنابراین معایب صندوق سرمایه گذاری طلا را باید بدانید تا به دیدی باز وارد میدان شوید.

اگر خاطرتان باشد در بالا به این موضوع اشاره کردیم که صندوق سرمایه گذاری طلا قابل معامله است و تنها فرق آن با سایر صندوق ها این است که طلا در بورس کالا عرضه می شود اما سایر صندوق ها در اوراق بهادار عرضه می گردند.

از آنجایی که صندوق های سرمایه گذاری نسبت به گذشته رشد چشم گیری داشته اند اشکالاتی نیز دارند. به عنوان مثال یکی از معایب صندوق های سرمایه گذاری در این حوزه مربوط به میزان نقد شوندگی پایین و کارمزد بالای آن است. اما باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید این معایب در میان معایب سرمایه گذاری های مختلف بسیار ناچیز است و ضمانت آن  ها را بانک مرکزی بر عهده دارد.

از طرفی خود سرمایه گذاری در طلا نیز معایبی را به  دنبال دارد که عبارت اند از:

  1. داشتن ریسک بالا در مدت زمان کم
  2. نگهداری سخت
  3. تأثیر پذیری بالا از اخبار

ما تا به این جای کار در مورد سرمایه گذاری کردن در طلا ، معایب صندوق سرمایه گذاری طلا و مزایای آن صحبت کردیم. حال می خواهیم در این قسمت از مقاله روش دیگری را برای سرمایه گذاری بیان کنیم که مناسب همه نیست. با این حال آشنایی با آنم می تواند برایتان جالب باشد.

طلاسازی یکی از راه های سرمایه گذاری در این حوزه است که سود بسیار خوبی دارد اما معایب زیادی هم دارد . به عنوان مثال یکی از معایب شغل طلاسازی مربوط به سلامتی افراد است. این در حالی است که برای وارد شدن به این حرفه سرمایه زیادی نیز لازم است که یکی دیگر از معایب شغل طلاسازی است. از طرفی هم شغل طلاسازی نیاز به امنیت بالایی دارد که این موضوع می تواند استرس فراوانی را به افراد وارد کند. به همین خاطر این روش را برای همه توصیه نمی کنیم.

کلام آخر

ما  در این مقاله در مورد سرمایه گذاری در طلا، معایب صندوق سرمایه گذاری طلا و معایب شغل طلاسازی صحبت کردیم و به این موضوع پرداختیم که خیلی از افراد برای سرمایه گذاری در این حوزه می ترسند از طرفی روش های متفاوت دیگر را بررسی کردیم که در ان فرد بدون نگهداری فیزیکی طلا روی ان سرمایه گذاری می کند و از آن کسب درآمد می کند.

با این توضیحات به نظر شما چه راه های دیگری می توان در این حوزه سرمایه گذاری کرد؟

لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما یعنی گروه بین المللی ماهان تیموری در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

هر کسی بهتون این حرف رو زد که گذاشتن سرمایه در این حوزه خطرناکه و ازتون میدزدن و کالا گم میشه و هزار صحبت دیگه، بجای گوش دادن به حرفش، به این فکر کنید که شما این کالا را دارید و اون هنوز توی ترس گذاشتن سرمایه در این مورد ، داره آب شدن سرمایشو تماشا میکنه.

حالا برای اونایی که نگرانن و یه خرده احساس ترس میکنن از نگهداری کالا و این براشون مانعی شده که سرمایه گذاری طلا رو شروع نکنند، یه راهکار میدم که خیلی بهشون کمک میکنه. اگر مقدار طلاتون کمه، که هیچ میتونید بیارید تو گاو صندوق خونه. اما اگر مقدار طلایی که دارید زیاد هست، بهترین راه اینه که برید و توی صندوق امانات بانک، طلاهاتونو بگذارید. تموم شد رفت.

حقیقت اینجاست که کسی نمیتونه منکر حبابی بودن قیمت‌ها در ایران بشه. ما سالهاست که درگیر تورم هستیم و خب دلایل مختلفی هم داره. از تحریم‌ها گرفته تا وضعیت تولید داخل و هزار مسئله‌ی دیگه. اما مسئله اینجاست که حباب قیمت، تبدیل به یک روند شده و ما نمیتونیم بگیم که این روند به همین راحتی‌ها شکسته میشه.

همین حالا شروع کن!

4 پاسخ

    1. درود خدمت شما دوست و همراه گرامی. بله شما اگر 30 گرم طلا در بانک کارگشایی که زیر مجموعه بانک ملی هست سپرده کنید وام 2 میلیونی با سود 4 درصد به شما پرداخت می کنه و اگه 100 گرم طلا در رهن بانک بزارید 20 میلیون تومن وام به شما پرداخت می کنن که به این صورت هست که شما یک سال بعد با سودش باید وام را به بانگ پرداخت کنید.

    1. درود خدمت شما دوست و همراه گرامی. ببینید اگر دید بلند مدت مثلا 5 تا 10 ساله دارید، خوبه اما اگر دید بلندمدت ندارید روش خوبی نیست چون شما هم اجرت ساخت پرداخت می کنید، هم 7 درصد سود طلافروش و 9 درصد ارزش افزوده را پرداخت می کنید به همین خاطر اگه قیمت طلا چند برابر نشه شما سود زیادی از این موضوع نخواهید برد پس سرمایه گذاری در طلای ساخته شده به صرفه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز