سرمایه گذاری طلا با کمترین ریسک

سلام ماهانی عزیز. می‌خوای تو طلاسرمایه بذاری  کنی اما از ریسکش میترسی؟ این مقاله رو بخون تا با همه‌ی جوانب سرمایه گذاری  طلا آشنا بشی.

 

این روزها، بازار طلا، بازار داغیه و خیلی‌ها برای اینکه سرمایشون رو از شر رکود و تورم حفظ کنن، توی بخش‌های مختلفی مثل بازار بورس، بازار مسکن، بازار خودرو و بازار طلا و ارز ، سرمایه خودتو بذاری . اما یکی از اون بازارهای پرطرفدار در بین مردم ما، بازار طلاست.

بازار طلا نه تنها توی ایران، بلکه در همه‌ی جهان، یک بازار پرطرفدار و مطمئن محسوب میشه.  اما به دلایلی که توی همین مقاله با هم بررسی می‌کنیم، خیلی‌ها میخوان سرمایه هاشون رو در این کالا بذارن و این رو یه ریسک میدونن و از این کار دوری میکنن. ولی از یه طرف هم دوست دارن که توی این حوزه سرمایه بذارن  کنن.

اول از همه باید بگیم که اگر به بازار طلا و گذاشتن سرمایه هاتون در این حوزه فکر میکنید، باید به تصمیم تون آفرین بگید. همین که به فکر این هستید که پولتون رو چند برابر کنید و در معرض تورم نگذاریدش و شاهد بی ارزش شدنش نباشید، همین عالیه.

اما اولین نکته‌ای که قبل از شروع این آموزش باید بهت بگم اینه که وقتی از بازار صحبت می‌کنیم. وقتی از بهترین سرمایه گذاری صحبت می‌کنیم، فرقی نمیکنه بازار ارز یا سرمایه گذاری در طلا، به طور مستقیم داریم در مورد ریسک صحبت می‌کنیم. چون بازار همیشه از دو طرف تشکیل شده، سود و ضرر.

اما هنر یک سرمایه گذار، خصوصا توی این بخش اینه که ضرر رو به صفر برسونه و سود رو به بالاترین حد ممکن. ولی اگر دوست داری بدونی که ریسک سرمایه گذاری در طلا چقدره، باید بگم که این مطلب یه اطلاعات جامع بهت میده که خیالت رو بابت تصمیم سرمایه گذاری  راحت میکنه.

ریسک سرمایه گذاری طلا + راهکارهای عملی برای مدیریت ریسک

سرمایه گذاری طلا هم مثل همه‌ی انواع سرمایه گذاری یه سری ریسکایی داره که باید بهش توجه کنیم:

نگهداری از طلا سخته؟ !!!!

خیلی‌ها میگن که نگهداری از طلا سخته. برای چی؟ برای اینکه ممکنه کسی طلای ما رو بدزده و یا اینکه ما گمش کنیم. این جز معایب سرمایه گذاری در طلا هست این دلیل مهمی برای بعضیا هستش که  برای ریسک سرمایه گذاری میگن و اگر بخوام بدون تعارف باهاتون صحبت کنم، باید بگم که:

” یه جوری بعضیا میگن نگهداری از طلا سخته و ممکنه از ما بدزدن، که انگار صد تا شمش طلا تو خونشون دارن و یا هر روز ده کیلو طلا با خودشون حمل میکنن و نگرانن که کسی از اونا این طلا رو بدزده. “. در حالی که اکثر مردم ما توان سرمایه گذاری  رو به قدر متوسط دارن.

نهایت شما ده تا، بیست تا، صد تا سکه طلا داشته باشید که یه بار قراره اونا رو خریداری کنید و بیارید تو گاو صندوق خونتون بگذارید. درست؟ پس ریسک سرمایه گذاری در طلا، اونم تو این مبحث که کسی طلا رو از ما بدزده، تقریبا صفره و جای نگرانی نداره.

اما بحث گم کردن طلا. اینجا باید بگم که: ” وقتی این سرمایه گذاری رو شروع می‌کنی، به همون میزان هم حواست جمع میشه. شما یک سکه 100 سوتی الیزابتی بخر. قیمتش الان کمتر ازصد و پنجاه هزار تومنه. اونوقت ببین که چقدر حواست جمعه که این سکه تو جیبت هست یا نیست. ؟ “.

هر کسی بهتون این حرف رو زد که این سرمایه گذاری  خطرناکه و ازتون میدزدن و طلا گم میشه و هزار صحبت دیگه، بجای گوش دادن به حرفش، به این فکر کنید که شما طلا دارید و اون هنوز توی ترس سرمایه گذاری در طلا، داره آب شدن سرمایشو تماشا میکنه به همین خاطر ما باید یاد بگیریم چگونه طلا بخریم که سود کنیم؟

حالا برای اونایی که نگرانن و یه خرده احساس ترس میکنن از نگهداری طلا و این براشون مانعی شده که این سرمایه گذاری  رو شروع نکنند، یه راهکار میدم که خیلی بهشون کمک میکنه. اگر مقدار طلاتون کمه، که هیچ میتونید بیارید تو گاو صندوق خونه. اما اگر مقدار طلایی که دارید زیاد هست، بهترین راه اینه که برید و توی صندوق امانات بانک، طلاهاتونو بگذارید. تموم شد رفت.

 

طلا حبابه؟ !!!!!

این روزها همه حباب شناس شدن. من کسایی رو میشناسم که تو عمرشون، حتی یک صفحه هم در مورد اقتصاد نخوندن و هیچی از بازارهای سرمایه گذاری نمیدونن و جالب تر اینکه من کسایی رو میشناسم که فرق بین نیم سکه و ربع سکه رو نمیدونن و معتقدن که سرمایه گذاری طلا ریسکه، چون حبابه.

حقیقت اینجاست که کسی نمیتونه منکر حبابی بودن قیمت‌ها در ایران بشه. ما سالهاست که درگیر تورم هستیم و خب دلایل مختلفی هم داره. از تحریم‌ها گرفته تا وضعیت تولید داخل و هزار مسئله‌ی دیگه. اما مسئله اینجاست که حباب قیمت، تبدیل به یک روند شده و ما نمیتونیم بگیم که این روند به همین راحتی‌ها شکسته میشه.

در واقع ما دیگه نباید بر اساس حباب بازار رو در نظر بگیریم. وقتی که همه چیز در مسیر گرون شدن قرار گرفته و از سمت دیگه رکود اقتصادی داریم، طبیعتا ارزش دارایی‌های ما از قبیل سهام بورسی، طلا و سایر سرمایه گذاری‌ها هم بالا میره، چرا که این‌ها طبیعتا یک نسبت ثابت با ارزش پول ملی دارن و باید گپ ارزشی خودشون رو پر کنن. یه کارشناس اقتصادی‌ای، حرف خوبی میزد و میگفت که: ” این طلا نیست که در حال گرون شدنه، بلکه این ارزش پول ماست که داره هر روز کمتر میشه. “.

پس به هیچ وجه به این فکر نکنید که سرمایه گذاری طلا برای شما خطرناکه چون قیمت طلا حباب نیست. البته من کارشناس اقتصادی نیستم. ولی کارشناسان اقتصادی که در تیم من هستند، بارها سر این مسئله صحبت کردند که اگر به نمودار طلا و رشد قیمت در سرمایه گذاری طلا در سی سال اخیر نگاه کنیم، می‌بینیم که طلا همیشه روند صعودی داشته و هیچ گاه نزولی نبوده و این یعنی سرمایه گذاری طلا یه حاشیه‌ی امن همیشه برای ما داره.

از سمت دیگه، این مسئله به ما ین چشم انداز رو میده و این قدرت پیش بینی رو میده که طلا همیشه تابعی از قیمت جهانی، قیمت ارز و تورم در ایران بوده. با این اوصاف، اگر بخوایم بدون تعارف با هم صحبت کنیم. طلا حالا حالاها نزولی نمیشه و فقط در یک رنج ثابتی، نوسان میکنه و این یعنی سرمایه گذاری در طلا، یک سرمایه گذاری امنه.

سال 98 طلا یه افت قیمت داشت. اما الان در سال 99 می‌بینیم که نه تنها شکاف افت قیمتشو پر کرد بلکه بیش از صد در صد هم رشد قیمت داشته. پس به هیچ وجه نباید نگران نوسان‌ها بود و تنها ریسکی که در گذاشتن سرمایه  باید به جون خرید، اینه که ما نقطه‌ی ورود مناسب رو پیدا کنیم و از سمت دیگه صبر داشته باشیم.

من ماهان تیموری این نکته رو همیشه به دوستان و کسانی که دوره‌های هوش طلا رو دنبال می‌کنند گفتم که گذاشتن سرمایه در این حوزه ، یک سرمایه گذاری بلند مدتی و همگام با نرخ رشد تورم در کشور ماست.

 

سوالات متداول

هر کسی بهتون این حرف رو زد که گذاشتن سرمایه در این حوزه خطرناکه و ازتون میدزدن و کالا گم میشه و هزار صحبت دیگه، بجای گوش دادن به حرفش، به این فکر کنید که شما این کالا را دارید و اون هنوز توی ترس گذاشتن سرمایه در این مورد ، داره آب شدن سرمایشو تماشا میکنه.

حالا برای اونایی که نگرانن و یه خرده احساس ترس میکنن از نگهداری کالا و این براشون مانعی شده که سرمایه گذاری طلا رو شروع نکنند، یه راهکار میدم که خیلی بهشون کمک میکنه. اگر مقدار طلاتون کمه، که هیچ میتونید بیارید تو گاو صندوق خونه. اما اگر مقدار طلایی که دارید زیاد هست، بهترین راه اینه که برید و توی صندوق امانات بانک، طلاهاتونو بگذارید. تموم شد رفت.

حقیقت اینجاست که کسی نمیتونه منکر حبابی بودن قیمت‌ها در ایران بشه. ما سالهاست که درگیر تورم هستیم و خب دلایل مختلفی هم داره. از تحریم‌ها گرفته تا وضعیت تولید داخل و هزار مسئله‌ی دیگه. اما مسئله اینجاست که حباب قیمت، تبدیل به یک روند شده و ما نمیتونیم بگیم که این روند به همین راحتی‌ها شکسته میشه.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید