تصمیم گیری شهودی

تحقیقات زیادی در مورد عملکرد مغز و تصمیم گیری شهودی در مقابل تصمیم گیری منطقی مورد بررسی قرار گرفته است. به همین دلیل این سوال برای ما پیش بیاید که هنگام تصمیم گیری های دشوار چقدر باید به شهود خود اعتماد کنیم؟ گری کلین در کتاب خود، قدرت شهود، بیان می کند که 90 درصد از تصمیمات حیاتی با استفاده از شهود ما گرفته می شود.

وقتی از شهود صحبت می کنیم منظورمان چیست؟

 

وقتی از شهود صحبت می کنیم منظورمان چیست

 

هنگامی که در مورد شهود صحبت می کنیم، چیزی را توصیف می کنیم که توسط غریزه، احساسات یا به صورت طبیعی بدون شواهد واقعی شناخت ، درک و یا باور شده است، به همین خاطر تفکر آگاهانه، عقل یا فرآیندهای عقلانی در آن نقش زیادی ندارند. با این حال این موضوع بدان معنا نیست که تصمیم گیری شهودی غیرمنطقی است. برعکس، منظور ما این است که انتخاب یک گزینه مستقیماً از طریق تفکر آگاهانه یا منطقی ما انجام نمی شود.
با این حال تحقیقات به بخش هایی از مغز اشاره می کند که هم‌زمان با فرآیندهای فکری آگاهانه ما کار می کنند و به عنوان سیستم های هوشمند به صورت موازی عمل می کنند. این سیستم ها پاسخ هایی معمولاً احساسی ایجاد می کنند که در تعیین پاسخ فرد با یکدیگر رقابت می کنند. هنگامی که تجربه با الگوهای قبلی هدایت می شوند، این پاسخ ها می توانند تصمیم گیری شهودی را به وجود آورد.

مشکلات تصمیم گیری شهودی

شهود نقش مهمی در انتخاب های ما دارند ، اما متأسفانه، فقط استفاده از شهود می تواند منشأ خطاهای قابل توجهی در تصمیم گیری باشد. در اینجا برخی از مشکلات شهودی وجود دارد که می توان با یک فرآیند تصمیم گیری ساختاریافته ترکیب شود و یا آن را از بین ببرند.

اطلاعات ناقص

تصمیم گیری شهودی به سرعت به اطلاعات نادرست، ناکافی، غیرقابل اعتماد یا ناقص بر اساس الگوهای تجربی قبلی پاسخ می دهد.

سوگیری عاطفی کوتاه مدت

 

سوگیری عاطفی کوتاه مدت

 

تحقیقات شناختی نشان داده است که حتی تصمیمات متخصصان در طول زمان تحت تأثیر احساسات نامرتبط قرار می گیرد.

در نظر نگرفتن گزینه ها

شهود به طور کلی بر تشخیص الگوها تکیه دارد و به راه حل هایی اشاره می کند که به خوبی با الگوی درک شده فعلی کار کرده اند. بنابراین گزینه‌های در نظر گرفته شده را محدود می‌کند، حتی ممکن است با یک موقعیت تصمیم‌گیری جدید سر و کار داشته باشید که ممکن است به یک راه‌حل جدید یا منحصر به فرد نیاز داشته باشد، به راحتی مانع آن می شود.

پیش داوری ها

یکی دیگر از مواردی که در تصمیم گیری شهودی ممکن است اتفاق بیفتد این است که فرد به راحتی با پیش داوری شروع به تصمیم گیری می کنند. احساسات به شکل گیری شهود ما کمک می کنند و می توانند به تجربیات ناقص اجازه دهند حقایق و شواهد صحیح را نادیده بگیریم.

عدم صراحت

هر فردی پایگاه تجربه متفاوتی دارد که بستر را برای تصمیم گیری شهودی او فراهم می کند. با توجه به اینکه شهود فرد به راحتی قابل توضیح نیست، استفاده از شهود در یک زمینه گروهی دشوار است.

کاربرد نامناسب

افرادی که تجربه، تخصص و شهود خوبی در یک زمینه دارند، می توانند دچار اعتماد به نفس کاذب شوند و شهود خود را در زمینه ای ناآشنا یا نامرتبط به کار گیرند. این روش می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد زیرا زمینه جدید هیچ سازگاری با روش قبل ندارد.

آیا می توان تصمیم گیری شهودی را آموخت و بهبود بخشید؟

آتش‌نشان ها ،کارشناسان و نظامیان معتقدند داشتن استراتژی یکی از موارد مهم برای تصمیم گیری در شرایط مختلف و بحرانی است. به همین خاطر است که مدل‌های شناختی در حال توسعه و تکامل هستند که به ما در درک شهود و تصمیم‌گیری کمک می‌کنند. مدل تصمیم گیری اولیه که توسط گری کلین و دیگران توسعه یافته است، نشان می دهد که تشخیص الگوها یا نشانه ها یک عنصر مهم در تصمیم گیری شهودی است که همراه با توانایی انجام یک شبیه سازی ذهنی سریع اتفاق می افتد که از نحوه عملکرد یک گزینه در برابر سایر نتایج موفق قبلی سرچشمه می گیرد. این مدل و مدل های دیگر به رویکردهای زیر برای بهبود تصمیم گیری شهودی اشاره می کنند:
زمانی که زمان اجازه می دهد از یک فرآیند ساختاریافته استفاده کنید ، این موضوع چارچوبی را برای گرفتن و یادگیری از تصمیمات قبلی فراهم می کند. همچنین از خطاهایی که هنگام استفاده از شهود رخ می دهد محافظت می کند.

بهتر گوش کنید

 

بهتر گوش کنید

 

داشتن گوش شنوا یکی از موارد مهم برای بهبود تصمیم گیری شهودی است. بنابراین بهبود گوش دادن به شما کمک می کند ، اطلاعات موقعیتی بیشتری دریافت کنید. هرچه این الگوها بهتر شکل بگیرد، احتمال بیشتری وجود دارد که شهود راه حلی متناسب با مشکل را به شما ارائه می دهد.
قبل از اجرا در مورد یک تصمیم فکر کنید
به دنبال مناطقی باشید که احساسات ممکن است درک شما از وضعیت فعلی را مخدوش کنند و نگذارند شما به درستی انتخاب کنید.

بررسی باورها

آیا باورها بر اساس حقایق و شواهد برای ما قابل اعتماد هستند؟ پاسخ این سوال منفی است زیرا خیلی از باورهایی که ما داریم توسط دیگران به ما القا شده است ولزوما درست نیستند با این حال تاثیر مستقیمی روی تصمیم گیری شهودی ما دارند که ممکن است باعث اشتباه در انتخاب درست شوند.

با دیگران مشورت کنید

 

با دیگران مشورت کنید

 

از دیگران در مورد موضوع بازخورد دریافت کنید و تأییدهایی برای تصمیم درست بگیرید. همچنین، به ارزیابی های نادرست توجه کنید.

ارتباط برقرار کنید

استدلال پشت شهود شما گاهی اوقات می تواند از طریق گفتگو با دیگران آشکار شود. عدم انجام این کار در یک تصمیم ممکن است به ضرر شما باشد زیرا هیچ یک از ما تمام زوایای یک ماجرا را نمی دانیم.

افزایش تجربیات

چیزهای جدید را امتحان کنید. الگوها از تجربیات ایجاد می شوند. تجربیات بیشتر الگوهای موفق را ایجاد می کنند و آن را شکل می دهد. همین موضوع منجر به شهود بهتر می شود.
از طریق تکرار در محیط های مختلف بیاموزید
تکرار در محیط های احساسی مختلف به بهبود ثبات تصمیم گیری شهودی کمک می کند.

تفسیر احساسات

یاد بگیرید که احساسات خود را تشخیص دهید و آن را تفسیر کنید . احساسات سیگنال هایی از الگوها و تجربیات قبلی ارائه می دهند. یادگیری آنچه که آن‌ها نشان می دهند و قابلیت اطمینان آن‌ها توانایی شما را در دانستن اینکه چه زمانی روی شهود خود حساب کنید، بهبود می بخشد.

محیط آموزشی مناسبی ایجاد کنید

 

محیط آموزشی مناسبی ایجاد کنید

 

تصمیم گیری شهودی از تصمیم گیری های زیاد ناشی می شود.عوامل محیطی می تواند اشتباهات را به حداقل برساند و تصمیمات را بدون تعرض به غرور و حیثیت شخصی که آن‌را انجام می دهند، بررسی کند و در نهایت به انتخاب های شهودی بهتری منجر شود.

از بازی‌های تصمیم‌گیری استفاده کنید

بازی‌ها، زندگی را شبیه‌سازی می‌کنند و یک محیط کم خطر برای توسعه الگوهایی که می‌توانند شهود را بهبود بخشند، فراهم می‌کنند.

چه زمانی استفاده از یک سبک تصمیم گیری شهودی منطقی است؟

مطمئناً استفاده از تصمیم گیری بصری برای تصمیمات بی اهمیت یا کم ارزش منطقی است. شکست یک تصمیم نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت با این حال شهود یک انتخاب سریع را فراهم می کند. این تصمیمات ساده، بی اهمیت هستند و در بسیاری از موارد ممکن است منجر به عادت شوند.
تصمیماتی که احساسات را در بر می گیرد، اغلب در معرض شهود هستند در نتیجه نقش مهمی در روابط شخصی ایفا می کند. با این حال، احساسات می توانند تغییر کنند و هنگامی که روابط با مشکل مواجه می شوند، تعجب نکنید اگر شهود شما دیگر نتایجی را که انتظار دارید ایجاد نمی کند. در این مواقع، روابط نقش بیشتری دارند، زیرا تصمیم گیری شهودی باید بازتر، صریح تر و منطقی تر شود. مردم متوجه می شوند که ممکن است نیاز به انتخاب هایی داشته باشند که توسط احساساتشان پشتیبانی نمی شود.
در نهایت، زمانی که سرعت برای یک نتیجه موفقیت‌آمیز حیاتی لازم است، انتظار داشته باشید که بیشتر به تصمیم‌گیری شهودی تکیه کنید.

کلام آخر

تصمیم گیری شهودی که مربوط به مواردی می شود که به صورت ناخودآگاه و با سرعت زیادی اتفاق می افتد با این حال نمی توانیم بگوییم این نوع تصمیم گیری غیر منطقی است زیرا از تجربیات، باورها ، سبک زندگی و ارزش های ما سرچشمه می گیرد که همه این موارد بر روی تصمیم گیری شهودی نقش زیادی دارند.
با این توضیحات از نر شما تصمیم گیری شهودی چیست؟
لطفا نظر ارزشمد خود ار با تیم ماهان تیموری در میان بگذارید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید