چگونه تبدیل به یک کارمند نمونه شویم

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم درباره این صحبت کنیم که چطور باید خودمان را به یک کارمند نمونه تبدیل کنیم و اصلاً کارمند نمونه بودن چه مزایایی برای ما دارد.

چرا باید کارمند نمونه باشیم؟

شاید خیلی‌ از کارمندان از شرایطشان راضی نباشند و احساس کند که محل کار آنها نمی‌تواند حتی نیازهای اولیه آنها را برآورده کند چه برسد به اینکه بخواهد آرزوی آنها را برآورده کند به همین علت یا بهره وری خودشان را در محیط کار از دست می‌دهند ویا اینکه مدام به فکر این هستند که هر چه زود تر محل کار خودشان را ترک کنند و برای خودشان کاری راه‌اندازی کنند.

البته این بد نیست که افراد بخواهند کسب‌وکار خودشان را راه اندازی کنند، بد قضیه آنجاست که افراد به نیت راه‌اندازی کار شخصیشان محل کارشان را ترک می‌کنند و وقتی که از محل کارشان خارج می‌شوند نمی‌دانند که چه کاری باید انجام دهند و آنقدر وقت تلف می‌کنند که در نهایت هم احساس می‌کنند که نمی‌توانند کاری کنند و استخدام یک سازمان دیگر می‌شوند

با این تفاوت که الآن علاوه بر اینکه باز هم از درآمدشان ناراضی هستند بلکه احساس سرخوردگی هم بابت شکستشان دارند و در چنین شرایطی ممکن کارمند چند سال از عمر خود را به این شکل زندگی کند و مانند آبی راکد هیچ پیشرفتی نکند.

اگر به شما بگویم که درآمد برخی از کارمندان از برخی از کارفرمایان بهتر است چه می‌گویید؟ بله درست است درآمد برخی از کارمندان از برخی از کسانی که برای خودشان کاری راه انداخته‌اند بیشتر است، این در حالی است که علاوه بر اینکه درآمدشان بیشتر است خیلی دغدغه های کم‌تری هم دارند.

متاسفانه اغلب کسانی که کسب‌وکار راه می‌اندازند به دلیل اینکه دانش مدیریتی زیادی ندارند از کارمندان خود هم بیشتر کار می‌کنند. آنها مدام در حال برگزاری جلسات مختلف، پیداکردن مشتری جدید، صحبت کردن با مخاطبین، حساب و کتاب کردن هستند و مدام نگران این هستند که نکند نتوانند حقوق این ماه کارکنانشان را بدهند و با این همه مشغله ذهنی و دغدغه و مشکلات مختلف در‌آمدشان از برخی از کارمندان کم‌تر است.

پس اگر به کارآفرینی علاقه‌ای ندارید و صرفا به دلیل اینکه درآمد شما بیشتر شود لازم نیست آن کار را انجام دهید. شما اگر حرفه و شغل خودتان را دوست دارید می‌توانید به جای ترک سازمانتان و تبدیل شدن به یک کارآفرین به یک کارمند نمونه تبدیل شوید. یک کارمند موفق و خوب نه تنها درآمد خیلی خوبی دارد بلکه می‌تواند درجات پیشرفت را طی کند به سمت مدیریت در سازمانش برسد.

اگر شما تبدیل به یک کارمند موفق شوید سازمانی که درآن مشغول به کار هستید روی شما حساب ویژه‌ای باز می‌کند و در این شرایط که سازمان دوست ندارد که شما را از دست دهد و امکاناتی برای شما فراهم می‌کند که محل کار را برای شما جذاب تر کند.

علاوه بر آن وقتی شما در کارتان ماهر و حرفه‌ای می‌شوید می‌توانید با سازمان های دیگر هم به صورت دورکاری و پروژه‌ای کار کنی و بازهم درآمد خودتان را افزایش دهید و این کار اعتبار شما را هم افزایش می‌دهد.

رابطه مستقیم اعتماد به نفس با کارمند نمونه بودن در محل کار:

رابطه مستقیم اعتماد به نفس با کارمند نمونه بودن در محل کار:

شما در زندگی شخصی چه کاری را بهتر از همه چیز انجام می‌دهید؟ شاید برخی از شما خیلی خوب مذاکره می‌کنید و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می‌کند، برخی دیگر مهارت آشپزی خیلی خوبی دارید یا برخی از شما خیلی خوب فوتبال بازی می‌کند شما در هر فعالتی که در آن خوب هستید و در آن مهارت دارید به عبارتی می‌توان گفت که شما در آن کار اعتماد به نفس دارید.

اعتماد به نفس یعنی احساس توانمدی کردن و در هر حوزه‌ای که شما مهارت داشته باشید و احساس توانمندی کنید می‌توان گفت که در آن کار اعتماد به نفس دارید. پس بنا به این تعریف از اعتماد به نفس هرکسی که خوب صحبت می‌کند فقط در صحبت کردن با دیگران اعتماد به نفس دارد و شاید همین فرد در آشپزی از اعتماد به نفس زیادی برخوردار نباشید.

حال شما تصور کنید که در شرکت و سازمانی که در آن مشغول به کار هستید بهتر از تمامی همکارانتان وظایف خود را انجام می‌دهید می‌کنید و به کیفیت عالی شناخته شده اید و خودتان و دیگران به توانمندی شما اعتماد دارند و روی آن حساب می‌کنند، همین موضوع باعث می‌شود که شما با یک اعتماد به نفس خاصی وارد سازمانتان بشوید و با اعتماد به نفس بیشتری کار کنید.

پس با ماهر شدن در کار شما احساس اعتماد به نفس بیشتری را تجربه خواهید کرد و می توانید از آن اعتماد به نفس برای شروع کار های دیگر هم وام بگیرد و مثل با خود بگوید وقتی من به تنهایی می‌توانم تا این در فروش سازمانم موثر باشم و همه روی من حساب کنند پس می‌توانم مدیریت فروش هم برعهده بگیرم.

همین کافی است که برای شروع یک کار دیگر از اعتماد به نفس خود وام بگیرد و جرأت کند آن کار را انجام دهد فارغ از این که چه نتیجه‌ای یعنی اعتماد به نفس خوبی داره.

پیش از اینکه راهکارهایی که به شما کمک می‌کند که کارمند بهتری باشید را بررسی کنیم بهتر است که مقداری درباره تاثیری که ذهنیت و شخصیت شما روی روند کاری شما می‌گذار و به شما کمک می‌کند که کارمند موفقی باشید صحبت کنیم:

شخصیت:

شخصیت:

شخصیت شما یکی از مواردی است که خیلی در موفقیت شما تاثیر می‌گذارد و نکاتی برای آنکه شخصیت خودتان را ارتقا دهید را بررسی کردیم.

 

 

 

۱-شناختن خودتان:

تفاوتی هم نمی کند که چه سن و سالی دارید و یا در چه موقعیت اجتماعی ای هستید ُ مهم این است که باید برای خودتان ارزش قاپل شوید. در واقع هر کسی یک حد و سقف برای زندگی خود دارد و باید به این حد و سقف و رشد آن بسیار مسئول باشد و سی در ارتقای آن داشته باشد.

بگذارید یک مثال برایتان بزنم که مرتبط به محل کار باشد و بتوانید آن را در مسیر زندگی خود نیز تعمیم دهید. فرض کنید که شما در یک مجموعه ای کار می کنید که اکثریت اعضا توجهی به کارتان ندارند و مدام شما را سرزنش می کنند و بدین طریق شما دچار یک عدم ضایت شغلی شده اید ، خب در این شرایط چه می کنید.

ایا خود را در همان فضا و با همان المان ها سازگار می کنید یا آنکه سعی می کنید که فضا را تغییر دهید و به بهترین شکل ممکن از وجود خودتان در این دنیا لذت ببرید؟ طبیعتا اگر تا به الان متوجه ارزش شخصیت خودتان شده باشید باید به این نکته آگاه باشید که هیچ چیز جای ارزش ها و شخصیت شما را نمی گیرد و هیچ کس نمی تواند تحت هیچ شرایطی شما را نادیده بگیرد.

علاوه بر تمام موارد گفته شده شناختن خودتان باعث می‌شود که بدانید که شما باچه چیز‌هایی انگیزه می‌گیرید و هر وقت که دچار مشکلات سختی شدید از آنها برای بهبود اوضاع خودتان استفاده می‌کنید. شناختن خودتان نه تنها باعث می شود که به یک کارمند نمونه تبدیل شوید بلکه به شما این امکان را می دهد که به یک انسان نمونه نیز تبدیل شوید.

۲-اصالت داشته باشید:

این مورد بسیار در شخصیت شما تاثیر خواهد گذاشت و به شما کمک خواهد کرد. اصالت بعد از خود شناسی به وجود می‌آید و به معنای پذیرش خود است. وقتی که شما خودتان را می‌شناسید و از ارزش‌های خود آگاه می‌شوید، استعدادهای خود را کشف می‌کنید و مواردی که در زندگی به شما انگیزه می‌دهند را پیدا می‌کنید وقت آن است که همه آنها را قبول کنید و تلاش کنید که آنها را تقویت کنید.

به شما یادآوری می‌کنم که اصالت داشتن به معنای پذیرش تمام و کمال خود است. شما باید سعی کنید که گذشته خودتان را هم بپذیرید. بگذارید برای شما یک مثال بزنم: هوارد شولتز در زمستان سال ۱۹۶۱ در بروکلین به دنیا آمد.

روزی در حوالی سنین هفت سالگی مچ پای پدرش که کارگر یک شرکت باربری بود به علت سر خوردن روی یخ شکست. این اتفاق باعث شد که پدرش از کار اخراج شود و از آنجایی که بیمه سلامت هم نداشت هیچ پولی نداشتند.

مادر هوارد هم باردار بود و نمی‌توانست کار کند به همین علت آنها مدام از دیگران پول قرض می‌کردند و درگیر بدهی بودند. گذشت وگذشت تا اینکه هوارد مدیر عامل شرکت استارباکس شد و اکنون بیش از 190 هزار کارمند دارد که همه آنها تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

هوارد می‌گوید این اتفاق که در کودکی برای من افتاد باعث شد که من در رویاهای خود به دنبال تاسیس شرکتی باشم که پدرم آرزوی کارکردن در آن را داشت. همان طور که می‌بینید شما نباید خود واقعیتان را انکار کنید و ادا در بیاورید بلکه باید تلاش کنید که خودتان را همین طور که هستید بپذیرید و فقط سعی کنید که خودتان را ارتقا دهید.

اصالت یکی دیگر از الزامات تبدیل شدن به کارمند نمونه است.

 

 

 

ذهنیت

ذهنیت

مثبت اندیشی را تمرین کنید: مثبت اندیش بودن به این معناست که شما شرایط را همان طور که هستند بپذیرید و با وجود اینکه می‌دانید شاید در تغییر دادن این شرایط با شکست مواجه می‌شوید باز هم تلاشتان را بکنید و برای تغییر قدمی بردارید.

داشتن مثبت اندیشی در محل کار به شما کمک خواهد کرد که شما خیلی زود در برابر شرایطی که وجود دارد برای مثال مشتریان از طرز بیان شما ناراضی اند یا مدیرتان اصلاً به شما اهمیت نمی‌دهد و یا هر مشکل دیگری که دارید تسلیم نشوید و سعی کنید که با قدرت به دل این مشکلات بروید و برای حل کردن آنها قدمی بردارید.

باور: می‌توانم به شما بگویم که باورهای شما مسیر زندگی شما را مشخص می‌کنند پس بهتر است که باور های مثبت و سازنده داشته باشید. برای مثال اگر شما باور داشته باشید که با ارتقای خودتان و مهارت هایتان می توانید به سمت‌های بالاتری در کار خود دست پیدا کنید و از این طریق خوتان را رشد دهید بدون داشتن پارتی به موفقیت می‌رسید همه تلاشتان را می‌کنید که خودتان را ارتقا بدهید.

چطور یک کارمند موفق باشیم: تا به اینجا مواردی را بررسی کردیم که پذیرش و ایجاد آنها در خودتان خیلی به روند کاریتان کمک می کرد. اما حالا می‌خواهیم مواردی را بررسی کنیم که به شما کمک می‌کند خودتان را به کارمند نمونه تبدیل کنید:

۱. دلسوز کارتان باشید:

دلسوز بودن به این معناست که شما کاری کنید که سازمانتان پیشرفت کند. برای اینکار باید سعی کنید که کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و تحت هیچ شرایطی کم نگذارید. اگر سرتان خلوت است خودتان نزد مدیرتان بروید و از بخواهید که کار بیشتری در اختیار شما بگذارد.

سعی کنید به مدیرتان پیشنهادهایی در جهت بهبود و توسعه سازمانتان بدهید و نقطه ضعف‌ها را هم با حالتی دوستانه به او بازخورد بدهید.

۲. انتقادپذیر باشید

یکی از مهمترین اتفاقاتی که باعث بروز شخصیت شما می‌شود  رفتاری است که در برابر انتقاد هایی که می شود از خودتان نشان می‌دهید. وقتی همکارتان یا مدیرتان از شما انتقادی می‌کند خیلی سریع مقابل او گارد نگیرید بلکه سعی کنید که ببیند او برای چه این حرف‌ها را به شما می‌زند.

اکثر اوقات وقتی که دیگران به شما انتقاد می‌کنند چیزی را می‌بینند که شما نمی‌بینید. پس سعی کنید که روی انتقاد آنها فکر کنید و اگر منطقی بود آن را بپذیرید و از آنها تشکر کنید.

اگر خودتان می‌خواهید به دیگران انتقاد کنید باید سعی کنید که خیلی دوستانه اینکار را انجام دهید و به طرف مقابل خود این احساس را منتقل کنید که از سر دوستی به او بازخورد می‌دهید. انتقاد اگر سازنده باشد به تبدیل شدن شما به یک کارمند نمونه کمک می کند.

 

۳.  تخصص گرایی:

شما برای پیشرفت کردن در کار خودتان و تبدیل شدن به یک کارمند نمونه باید به شخصی تبدیل شوید که شبیه آن نه تنها در سازمان وجود ندارد بلکه در خارج از سازمان هم افراد کمی باشیند که مانند شما کار می‌کنند و مهارت شما را دارند. برای این کار باید آموزش و تمرین مهارت های مورد نیاز کارتان را جزئی از روند زندگیتان کنید.

اول از همه مشخص کنید که چه مهارت‌هایی را نیاز دارید تا در حرفه خودتان به یک متخصص تبدیل شوید و سپس شروع کنید آنها را یاد بگیرید. پس برای کارمند نمونه شدن باید متخصص شوید.

۴. رشد روابط:

۴. رشد روابط:

رابطه شما با همکارانتان یکی از مهم ترین فاکتورها برای موفق شدن در کسب‌وکار است. یادتان باشد یک کارمند معمولی با اخلاق خوب که به همکارانش کمک می‌کند و دیگران روی او حساب می‌کنند بسیار موفق تر از کارمندی است که در کار خودش متخصص است ولی همکارانش از دست او ناراضی هستند و بسیار ناراحت هستند.

همیشه با این دید به دیگران نگاه کنید که همکارشما، مدیر شما، مشتری شما، یک فرد خلاق و توانمندی است که از او فقط یک نسخه در دنیا وجود دارد. این دیدگاه به شما کمک می‌کند که بهتر بادیگران رابطه برقرار کنید.

تمرین انتقاد، سازنده و منصفانه به شما در تبدیل شدن به یک کارمند نمونه کمک می کند. البته به شرطی که فقط از همکاران نزدیک که تبدیل به دوست شما شده اند انتقاد کنید و این انتقاد نیز سازنده باشد.

 

۵.  درآمد شما مساوی است با مهارت شما:

قطعاً یک کارمند نمونه پکیجی از انواع مهارت های مورد نیاز تخصصش است. این نکته را هرگز فراموش نکنید. شما هرچه مهارت‌های بیشتری داشته باشید در حوزه های بیشتری می‌توانید به سازمانتان خدمت کنید و سازمان بیشتر روی شما حساب باز خواهد کرد.

این کار به شما کمک می کند که چند بتوانید پروژه های مختلف را در دست بگیرید، اگر خواستید علاوه بر کار سازمانیتان کاری را انحام دهید به راحتی آن کار را انجام دهید و حتی اگر روزی خواستید محل کارتان را عوض کنید راحت تر کار پیدا می‌کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که در حرفه خودتان به صد برسید و مهارت‌هایی هم که در راستای کارتان هستند را یاد بگیرید.

۶.انضباط را رعایت کنید و پوشش مناسب داشته باشید:

هرگز انضباط را فراموش نکنید. سعی کنید همیشه قبل از شروع ساعت کاریتان در محل کارتان حاضر شوید، پوشش مناسبی داشته باشید و محیط کاریتان را تمیز نگه دارید.

مهم‌تر از همه این‌ها سعی کنید که اگر پروژه‌ای را قبول می‌کنید و تعهد می‌دهید که تا فلان تاریخ آن را انجام می‌دهید سعی کنید که به قول خودتان عمل کنید و در نهایت سعی کنید که تا آخرین لحظه کارتان حتی گاهی اوقات اگر کارتان هم تمام شده بود با انرژی کار کنید.

۷. همیشه از کارفرمای خود بپرسید انتظار چه نتیجه‌ای را دارد؟(رئیس خود را بشناسید)

همیشه از کارفرما و مدیر خود بخواهید که انتظارش از شما را برایتان به صورت شفاف بیان کند. با این کار برای شما مشخص می‌شود که برای اینکه مدیرتان از شما راضی باشد باید در چه زمینه ای بیشتر تمرکز کنید و سعی کنید آن نقطه را بهبود دهید.

سوالات متداول

تصور کنید که در شرکت و سازمانی که در آن مشغول به کار هستید بهتر از تمامی همکارانتان وظایف خود را انجام می‌دهید می‌کنید و به کیفیت عالی شناخته شده اید و خودتان و دیگران به توانمندی شما اعتماد دارند و روی آن حساب می‌کنند، همین موضوع باعث می‌شود که شما با یک اعتماد به نفس خاصی وارد سازمانتان بشوید و با اعتماد به نفس بیشتری کار کنید. پس با ماهر شدن در کار شما احساس اعتماد به نفس بیشتری را تجربه خواهید کرد و می توانید از آن اعتماد به نفس برای شروع کار های دیگر هم وام بگیرد.

مثبت اندیشی را تمرین کنید: مثبت اندیش بودن به این معناست که شما شرایط را همان طور که هستند بپذیرید و با وجود اینکه می‌دانید شاید در تغییر دادن این شرایط با شکست مواجه می‌شوید باز هم تلاشتان را بکنید و برای تغییر قدمی بردارید. داشتن مثبت اندیشی در محل کار به شما کمک خواهد کرد که شما خیلی زود در برابر شرایطی که وجود دارد برای مثال مشتریان از طرز بیان شما ناراضی اند یا مدیرتان اصلاً به شما اهمیت نمی‌دهد و یا هر مشکل دیگری که دارید تسلیم نشوید و سعی کنید که با قدرت به دل این مشکلات بروید و برای حل کردن آنها قدمی بردارید.

 نکته آخر:

به یاد داشته باشید که شما اگر بخواهید می توانید از نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، استفاده کنید و سعی کنید که خودتان را به یک کارمند نمونه تبدیل کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم گاهی اوقات پیش می آید که درآمد یک کارمند موفق بسیار بیشتر از یک مدیر و یا صاحب کسب و کار است. شما با تبدیل شدن به یک کارمند نمونه، باعث می شوید که مدیرتان بیشتر روی شما حساب کند و همچنین می توانید از این طریق درآمد خودتان را به صورت چشم گیری افزایش دهید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید