زبان بدن چشم

پنجره روح

قطعا بارها این جمله را شنیده‌اید که چشم پنجره‌ی روح است. اما هیچ‌گاه به معنای آن دقت کرده‌اید و در آن ژرف شده‌اید؟ یعنی چشمان ما حقایق را بی کم و کاست بروز می‌دهند؟ این به آن معنا است که چشمان ما هرچه در ذهن و قلب ما می‌گذرد را هویدا می‌کنند؟ این را می‌دانیم که اولین ارتباط ما با جهان پیرامون ارتباط چشمی است؛ یعنی قبل از هر چیزی با چشمان خود اطراف را می‌نگریم و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم.
ما با چشم‌هایمان دنیا را می‌بینیم؛ جنگل و دریا را، دشت و صحرا را، انسان‌ها و حیوانات را در هر لحظه با همین چشم‌ها نگاه می‌کنیم. از این رو اگر زبان بدن چشم خودمان را بشناسیم، می توانیم با دیگران راحت تر ارتباط برقرار کنیم.
چشم‌ها هم مانند دیگر اعضای بدن زبان خاص خود را دارند. نوع نگاه کردن زبان گفت‌وگوی چشم‌ها است. هر کدام از این نوع نگاه‌ها مقصود خاصی را به مخاطب می‌رساند. شاید برای همین است که وقتی طرف مقابل شما عینک آفتابی زده‌است بعد از مدتی شما دوست دارید او عینکش را بردارد تا چشم‌هایش را ببینید. این‌گونه شما می‌توانید با چشم‌های او صحبت کنید و قطعا چشم‌های او حقایقی را برای شما بازگو می‌کند. این حقایق می‌تواند شامل هر احساسی از قبیل ترس، ناراحتی، خوش‌حالی، استرس و اضطراب، تفکر و حتی عشق باشد.

نگاه در آینه

تا به حال به گالری‌های عکاسی رفته‌اید؟ آیا در گالری‌های عکاسی، عکس‌های چهره افراد را دیده‌اید؟ عکس‌ها با شما سخن می‌گفتند؟ از چشم‌های افراد در عکس چه احساسی را دریافت کردید؟ مثلا عکس کودکی گرسنه با نگاهی عمیق و غمگین را دیده‌اید که انگار می‌گوید من غمگین هستم. یا عکس زنی سالخورده را دیده‌اید که با نگاه خود می‌گوید من تنها هستم. حتما عکس کارآفرینان را هم دیده‌اید که با نگاه کردن به آن‌ها پی به قدرت، شهرت و بزرگی آن‌ها می‌برید.
حتی اگر به گالری‌های عکاسی نرفته باشید حتما در فضای مجازی و یا در بین عکس‌های آلبوم‌های قدیمی خانه خودتان چهره‌هایی را دیده‌اید که با نگاهشان حرف می‌زنند. گاهی می‌خندند و حتی گاهی اشک می‌ریزند و… شما روزی چندبار خودتان را در آینه می‌بینید؟ هیچ‌گاه به این دقت کرده‌اید که چشم‌هایتان احساسات درونیتان را در آینه به شما نشان می‌دهند؟ حتما امتحان کنید وقتی خوش‌حال هستید خودتان را در آینه ببینید که چشمانتان می‌خندند و یا اگر مضطرب هستید و یا ترسیده‌اید چشمان شما در آینه منعکس کننده احساس شما است.
من آنم که چون جام گیرم به دست/ ببینم در آن آینه هرچه هست
حافظ نیز خود و احوالاتش را در آینه می‌نگریست.

نوع نگاه و طرز بیان

 

نوع نگاه و طرز بیان

همان‌طور که در بالا ذکر شد چشم‌ها می‌توانند با ما صحبت کنند یعنی ما می‌توانیم بدون استفاده از کلام با نوع نگاه کردنمان با اطراف ارتباط برقرار کنیم. ما باید یاد بگیریم که هر نوع نگاه چه معنایی دارد. درست مانند همان احساسی که در گالری عکاسی به شما دست می‌دهد و به آن در بالا اشاره کردیم.

زبان بدن چشم | خیره شدن

وقتی به چیزی عمیق نگاه می‌کنید و به آن خیره می‌شوید، یعنی به آن علاقه دارید. اگر دو شخص به یکدیگر عمیق نگاه کنند و نگاهشان به هم قفل شود شاید بحث عشق در میان باشد. اگر شخصی به لب‌های فردی خیره می‌شود، تمایل به بوسیدن فرد مقابل دارد. پس مسیر حرکت چشم‌ها حائز اهمیت است. البته در مواردی نگاه خیره نشانگر عدم تمرکز یک فرد می‌باشد. حتما برای شما هم پیش آمده‌است که از موضوعی نگران و مضطرب هستید و در همان لحظه مشغول صحبت با شخص دیگری نیز می‌باشید، گهگاهی به جائی خیره می‌شوید و این نگاه به صورت ناخودآگاه شکل می‌گیرد. زیرا فکر شما مشغول مسئله مهمی است و تمرکز کافی را برای گفت‌وگو با آن شخص ندارید.

زبان بدن چشم | خیره شدن نشانی از قدرت

 

خیره شدن نشانی از قدرت

 

این نوع نگاه می‌تواند نشانه‌ای از قدرت باشد. نگاهی پر جذبه که درمقابل شخص یا اشخاصی قدرت‌نمائی می‌کند تا امری را بر روی آن‌ها تحمیل کند. بارها شاهد این بوده‌ایم که مدیر یک مجموعه و یا شرکتی به اصطلاح برای اینکه حساب کار دست کارمندانش بیاید چند لحظه‌ای سکوت می‌کند و با نگاهی پر از قدرت به آن‌ها خیره می‌شود. این خیره شدن نشانی از قدرت است. یعنی من به شما دستور می‌دهم و شما هم باید این دستور را انجام دهید. گاهی در بین والدین هم می‌بینیم که وقتی کودکشان مرتکب اشتباهی می‌شود، برای اینکه به کودکان نشان دهند که اشتباه کرده‌اند و کاری که انجام داده‌اند درست نبوده به آن‌ها خیره می‌شوند و معمولا کودک با نگاه پدر و مادر خود متوجه اشتباهش می‌شود و در تلاش برای جبران آن بر می‌آیند.

نگاه کردن به کل بدن طرف مقابل

این نوع نگاه کردن به معنای این است که شخص ناظر بر طرف مقابل مسلط است و یا حتی می‌تواند یک نوع تهدید محسوب شود. یعنی تو برای من بی اهمیت هستی و باید تسلیم نگاه‌های خیره من بشوی. در مواردی نیز می‌تواند نشانگر میل جنسی فردی به فرد دیگری باشد.

زبان بدن چشم | پلک زدن

 

زبان بدن چشم | پلک زدن

هر چه میزان اضطراب انسان بیشتر باشد و یا فکرش مشغول‌تر باشد سرعت پلک زدنش بیشتر می‌شود. مثلا وقتی آزمون مهمی دارید و اضطراب شما بیش از حد است به سرعت پلک می‌زنید یا وقتی انتظار چیزی را می‌کشید که دلهره‌آور است همین اتفاق تکرار می‌شود. پلک زدن می‌تواند نشانگر اتصال دو قلب یا دو فکر به هم باشد. گاهی هم انسان‌ها سریع پلک می‌زنند تا بگویند من شخص مهمی هستم پس چرا باید شما را نگاه کنم.

زبان بدن چشم | نگاه کردن به چپ و راست

نگاه کوتاه به طرفین می‌تواند نشانگر سنجیدن باشد. یا شاید فردی که به چپ و یا راست نگاه می‌کند بخواهد رویش را از سمت مقابلش برگرداند. همچنین این نوع نگاه می‌تواند نشانگر به یاد آوردن صدایی باشد. برای مثال شما مشغول انجام کاری هستید مسئله‌ای به خاطرتان می‌آید و ذهن شما می‌خواهد صدای آن را تکرار کند، شما ناخودآگاه نگاهتان را به یکی از طرفین می‌برید.

زبان بدن چشم | نگاه به سمت بالا

 

زبان بدن چشم | نگاه به سمت بالا

اگر کسی به سمت بالا نگاه کند احتمالا در حال تفکر کردن است. شاید حتی در ذهنش تصویری از آن تفکر پرورانده باشد. نگاه به سمت بالا می‌تواند به معنای این باشد که شخص مطلبی را به یاد آورده است و یا خاطره‌ای را در ذهنش مرور می‌کند. گاهی هم فرد از خستگی زیاد به بالا نگاه می‌کند؛ شاید از محیط اطراف خود خسته شده‌است و به دنبال فضای جالب‌تری می‌گردد.

زبان بدن چشم | نگاه به سمت پائین

در اغلب موارد این نوع نگاه کردن نشانگر تسلیم شدن است. یعنی فردی که به سمت پائین نگاه می‌کند یا فرمان‌بردار است و یا حس گناه می‌کند. مثلا زمانی که در محل کار خود عملی را به اشتباه انجام می‌دهید و دچار حس شرمندگی و گناه می‌شوید به سمت پائین نگاه می‌کنید.

زبان بدن چشم | نگاه به اطراف

اگر فردی چشم‌های خود را به چپ و راست، بالا و پائین و در کل از سمتی به سمت دیگر می‌برد می‌تواند نشانگر دروغ گفتن او باشد، انگار به دنبال راه چاره‌ای می‌گردد. گاهی شخص از یک سو به سوی دیگر نگاه می‌کند تا ببیند کسی به نقشه او پی برده است یا خیر. این مورد را بسیار زیاد در کودکان می‌بینیم. وقتی کودکی به شما دروغ می‌گوید به سرعت متوجه دروغ گفتن او می‌شوید زیرا در هنگام حرف زدن به شما مدام نگاه خود را به اطراف می‌دهد و نمی‌خواهد مستقیم به شما و چشم‌های شما نگاه کند.

زبان بدن چشم | نگاه کوتاه

فردی که به چیزی نگاهی کوتاه می‌اندازد احتمالا میلی به آن چیز دارد. اگر فردی به فرد دیگری نگاهی کوتاه کند یعنی به او توجه می‌کند و میل صحبت دارد. اگر فردی همراه با نگاهی کوتاه ابروهایش بالا رود احتمالا به آن شخص یا آن چیز جذب شده‌است.

زبان بدن چشم | چشمک زدن

چشمک زدن عمدی است و نشانگر این است که دو فرد در یک جمع از چیزی آگاهی دارند اما بقیه افراد نسبت به آن آگاه نیستند. گاهی هم پیش می‌آید که شما با شخصی بسیار صمیمی هستید. ممکن است در زمان سلام و احوال‌پرسی و یا خداحافظی به او چشمک بزنیم، این نوع چشمک زدن نشانگر صمیمیت بین دو فرد است.

زبان بدن چشم | تماس چشمی

این نوع ارتباط چشمی به طرق متفاوتی انجام می‌شود.

تماس چشمی طولانی

تماس چشمی طولانی معانی زیادی دارد. یکی از نشانه‌های آن توجه و دقت زیاد به حرف‌های شنونده است. می‌تواند نشان از دوست داشتن هم باشد. افرادی که همدیگر را دوست دارند، می‌توانند به مدت طولانی به هم نگاه کنند. همیشه زوج‌هایی را در کافه‌ها، رستوران‌ها و پارک‌ها می‌بینیم که بدون حرف زدن با یکدیگر به مدتی طولانی به هم نگاه می‌کنند، آن‌ها همدیگر را دوست دارند. گاهی تماس چشمی طولانی باعث اضطراب می‌شود. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید و دچار اضطراب شدید، به بینی مخاطب خود نگاه کنید.

تماس چشمی کوتاه

اگر شخصی تماس چشمی کوتاهی برقرار می‌کند می‌تواند نشانگر عدم حس امنیت او باشد. یکی از دلایل دیگر تماس چشمی کوتاه، دروغ است. کسی که حقیقتی را پنهان می‌کند موقع صحبت کردن نگاه خود را می‌دزدد.

جذب

اگر کسی سه ثانیه به چشم‌های فرد دیگری نگاه می‌کند، نگاهش را می‌دزدد و دوباره به آن‌ها نگاه می‌کند ممکن است برای جلب توجه و جذاب نشان دادن خودش باشد. آن شخص با نگاه دوباره به طرف مقابل می‌خواهد متوجه شود که آیا فرد مقابل را جذب خود کرده‌است یا خیر.

قطع کردن تماس چشمی

با قطع کردن تماس چشمی می‌توان نشان داد که من ناراحت شده‌ام و یا به من توهین شده‌است و یا تهدید شده‌ام و… قطع تماس چشمی به این معناست که از وضعیت موجود رضایت ندارم. به عنوان مثال شخصی به شما چیزی گفته‌ که باب میل شما نبوده‌است و از شنیدن آن احساس ناراحتی کرده‌اید بلافاصله تماس چشمی خود را با او قطع می‌کنید و به سمت دیگری چشم می‌دوزید.

خماری چشم‌ها

در خماری چشم‌ها ماهیچه‌های چشم شل می‌شوند و طرف مقابل را با نگاهی خمار می‌بینند. این موقعیت نشانگر تمایلی عاشقانه و یا در اکثر مواقع نشانگر تمایل جنسی می‌باشد.

تنگ کردن چشم

شما در چه مواقعی چشمان خود را تنگ می‌کنید؟ وقتی که فکر می‌کنید طرف مقابل به شما دروغ می‌گوید؟ مثلاً وقتی طرف مقابلتان حرفی می‌زند و مسئله‌ای را بازگو می‌کند اما شما متوجه‌ی آن موضوع نشده‌اید، چشمانتان را تنگ می‌کنید. تنگ کردن چشم‌ها در مواقعی هم نشانگر عدم اطمینان شماست.
جالب است که بدانید وقتی چشمانتان را تنگ می‌کنید، می‌توانید اطراف را دقیق‌تر ببینید یعنی نگاهتان تیزبین می‌شود.
در مواردی اشخاصی که دروغ گفته‌اند و نمی‌خواهند طرف مقابلشان پی به دروغ آنها ببرد، چشم‌هایشان را تنگ می‌کنند.
گاهی هم این تنگ شدن عضلات دور چشم غیر ارادی است، مانند اوقاتی که خورشید به شدت به سمت شما می‌تابد.ناگفته نماند که افراد در زمان بوسیدن معشوقه‌ی خود نیز چشمانشان را تنگ می‌کنند.

اشک

اشک هم می‌تواند نوعی زبان بدن چشم محسوب شود. انسان در مواقعی اشک می‌ریزد که شدت ناراحتی‌اش بسیار زیاد است و این‌گونه ناراحتی بیش از حد خود را بروز می‌دهد و یا در مواردی از شادی وصف‌ناپذیر اشک می‌ریزد.
حضرت حافظ می‌فرمایند:
سوز دل بین که ز بست آتش اشکم دل شمع / دوش بر من ز سر مهر چو پروانه بسوخت

 هماهنگی زبان بدن با زبان چشم

ما افراد کاریزماتیک را می‌شناسیم و می‌دانیم که زبان بدن به آن‌ها کمک ویژه‌ای می‌کند. این افراد حتی اگر سخنی نگویند می‌توانند با کمک زبان بدن و چشم‌هایشان، ارتباط برقرار کنند. حالات مختلف زبان بدن چشم را مرور کردیم و می‌دانیم که این حالت‌ها نشان‌دهنده بروز چه رفتارهایی است. افراد کاریزماتیک با هماهنگ کردن زبان بدن و زبان بدن چشم‌هایشان به تاثیرگذارترین افراد جامعه تبدیل شده‌اند. این افراد با هماهنگ کردن اعضای بدن خود و حالات چشمی مختلف بهترین هارمونی شخصیتی یک رهبر یا مدیر را ارائه می‌دهند.
حال بیندیشید که چگونه زبان بدن چشم‌های خود را با زبان اعضای بدن خود هماهنگ کنید؟ بهترین عملکرد شما در برابر مخاطب خود هماهنگ کردن بدن و چشمتان است. باید بدانیم که دانستن و آموختن این زبان‌ها به کیفیت روابط اجتماعی ما کمک می‌کند و حتی می‌تواند ما را به شخصی کاریزماتیک تبدیل کند. پس بیاموزیم که در چه لحظاتی و در چه موقعیت‌هایی چه عکس‌العملی انجام دهیم و چگونه حتی با نگاهمان تاثیرگذار باشیم. حضرت سعدی می‌فرمایند:
آخر نگاهی باز کن وانگه عتاب آغاز کن / چندان که خواهی ناز کن چون پادشاهان بر خدم

کلام آخر

شما پس از مدتی که آگاهانه زبان چشمانتان را کنترل می کنید می توانید با دیگران راحت تر ارتباط برقرار کنید، زیرا همانطور که گفتیم چشم‌ها، پنجره روح است.

همین حالا شروع کن!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز