کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال، واژه جدیدی که چند سالی است به خانواده دیجیتال پیوسته است و در کنار دوربین دیجیتال، تلوزیون دیجیتال و… قرار گرفته است. به طور کلی کاربرد کیف پول های سنتی این است که از پول و کارت‌های بانکی ما محافظت کند. کیف پول دیجیتال هم این خصوصیت را حفظ کرده است با این تفاوت که کیف پول دیجیتال از ارز های دیجیتال ما محافظت می کند. پیدایش کیف پول دیجیتال، امنیت این کیف‌ها، انواع مختلف آنها و…. مواردی هستند که اگر در ابتدای راه سرمایه گذاری هستید، بهتر است که به طور کامل آنها را درک کنید.

کیف پول دیجیتال چیست؟

 

کیف پول دیجیتال

 

یک کیف پول دیجیتال، کلیدهای عمومی و خصوصی مورد نیاز برای خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را ذخیره می کند و امضاهای دیجیتالی را برای هر تراکنش فراهم می کند. این کیف پول های دیجیتال می تواند یک دستگاه، یک برنامه در یک برنامه یا وب سایت آنلاین یا یک سرویس ارائه شده توسط صرافی های رمزنگاری باشد.

شما باید کلید خصوصی کیف پول دیجیتالتان را در اختیار خودتان نگه دارید و به هیچکس ندهید.

کلید های خصوصی و عمومی:

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که درباره حفظ سرمایه‌مان باید به آن توجه کنیم امنیت است. به عبارتی اگر ما به این زمینه امنیت توجهی نداشته باشیم، ریسک از دست دادن سرمایه افزایش پیدا می کند. یکی از پارامترهایی که امنیت کیف پول دیجیتال را تامین می کند، کلید خصوصی آنها می باشد.

کلید خصوصی:

اگر بخواهیم به زبان ساده  راجع به کلید خصوصی صحبت کنیم باید بگوییم که کلیدهای خصوصی یا همان private key از یک سری توابع ریاضی به دست می آید. به این صورت که به این توابع برخی از ورودی ها داده می شود و بر اساس آنها خروجی تحویل داده می شود. این خروجی همان کلید خصوصی به حساب می آید.

کلید خصوصی هر کس منحصر به فرد است و حکم رمز کارت بانکی را دارد و به هیچ وجه نباید در دسترس دیگران قرار بگیرد. دیگران در صورت در اختیار داشتن کلید خصوصی می توانند حسابتان را خالی کنند.

کلید عمومی:

کلید عمومی هم مانند کلید خصوصی و  طبق یک سری توابع و الگوهای رمزنگاری شده به دست می آید. زمانی که شما می خواهید به حساب کسی کارت به کارت کنید، از شماره کارتتان استفاده می کنید.

کلید عمومی نیز دقیقاً حکم شماره کارت را دارد. در زمان خرید و فروش و انتقال ارز دیجیتال به کلید عمومی نیاز است. شما می توانید کلید عمومیتان را در اختیار دیگران قرار دهید و کارتان را از طریق آن انجام دهید.

دو دسته کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های سنتی و فیزیکی جنس‌های مختلفی دارند. برای مثال برخی از آنها پارچه‌ای هستند، برخی چرمی و اخیراً هم کیف پول‌هایی از جنس تیتانیوم تولید می شود. اما به طور کلی دو دسته کیف پول ارز دیجیتال داریم.

Cold wallet:

به زبان ساده Cold wallet ها کیف پول‌هایی هستند که برای ساخت کلید عمومی و خصوصی به اینترنت نیاز ندارند.

Hot wallet:

Hot wallet ها برخلاف Cold wallet برای ساخت کلید عمومی و کلید خصوصی به اینترنت نیاز دارند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

 

انواع کیف پول

 

در ادامه قصد داریم انواع این کیف ها را به شما معرفی کنیم.

کیف پول های دسکتاپ

همانطور که از نامش پیداست، کیف دسکتاپ نرم افزاری است که شما به صورت محلی در رایانه خود دانلود و اجرا می کنید. برخلاف برخی از نسخه های مبتنی بر وب، کیف پول های دسکتاپ به شما کنترل کامل روی کلیدها را می دهند.

هنگامی که یک کیف پول دسکتاپ جدید تولید می کنید، فایلی به نام “wallet.dat” به صورت محلی در رایانه شما ذخیره می شود. این فایل حاوی اطلاعات کلید خصوصی است که برای دسترسی به آدرس‌های ارز دیجیتال شما استفاده می‌شود.البته بهتر است که برای آن فایل یک رمز در نظر بگیرید.

اگر کیف پول دسکتاپ خود را رمزگذاری کنید، هر بار که نرم افزار را اجرا می کنید باید رمز عبور خود را ارائه دهید تا بتواند فایل wallet.dat را بخواند. اگر این فایل را گم کنید یا رمز عبور خود را فراموش کنید، به احتمال زیاد دسترسی به سرمایه خود را از دست خواهید داد.

بنابراین، تهیه نسخه پشتیبان از فایل wallet.dat و نگهداری آن در مکانی امن بسیار مهم است. همچنین، می‌توانید کلید خصوصی یا عبارت seed مربوطه را صادر کنید. با انجام این کار، در صورتی که رایانه شما از کار بیفتد یا به نحوی از دسترس خارج شود، می توانید به وجوه خود در دستگاه های دیگر دسترسی پیدا کنید.

به طور کلی، ولت های دسکتاپ ممکن است ایمن تر از اکثر نسخه های وب در نظر گرفته شوند، اما بسیار مهم است که قبل از راه اندازی و استفاده از ولت رمزنگاری، مطمئن شوید که رایانه شما از ویروس ها و بدافزارها پاک است.

کیف پول موبایل

ولت های موبایل بسیار شبیه به همتایان دسکتاپ خود عمل می‌کنند، اما به طور خاص به عنوان برنامه‌های کاربردی گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند. این اپلیکیشن‌‌ها بسیار راحت هستند زیرا به شما امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال از طریق استفاده از کدهای QR را می دهند.

به این ترتیب، کیف پول های تلفن همراه به ویژه برای انجام تراکنش ها و پرداخت های روزانه مناسب هستند و آنها را به گزینه ای مناسب برای خرج بیت کوین، BNB و سایر ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی تبدیل می کند. Trust Wallet نمونه بارز کیف پول دیجیتال موبایل است.

با این حال، درست مانند رایانه ها، دستگاه های تلفن همراه نیز در برابر برنامه های مخرب و آلودگی به بدافزار، آسیب پذیر هستند. بنابراین توصیه می شود که ولت موبایل خود را مانند کیف پول دیجیتال نسخه دسکتاپ، با یک رمز عبور رمزگذاری کنید و در صورت گم شدن یا خراب شدن گوشی هوشمند خود، از کلیدهای خصوصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

کیف پول های سخت افزاری

 

کیف پول سخت افزاری

 

ولت های سخت افزاری از جمله کیف پول دیجیتال های سرد هستند و از آنجایی که به اینترنت متصل نیستند، جز امن ترین کیف پول‌ها به حساب می آیند. کیف پول‌های سخت‌افزاری ابزارهای فیزیکی و الکترونیکی هستند که از یک تولیدکننده اعداد تصادفی (RNG) برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می‌کنند. سپس کلیدها در خود دستگاه که به اینترنت متصل نیست، ذخیره می شوند.

در حالی که این کیف پول‌ها سطوح بالاتری از امنیت را در برابر حملات آنلاین ارائه می‌دهند، اگر اجرای سخت‌افزار به درستی انجام نشود، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشند. همچنین کیف پول‌های سخت‌افزاری کمتر کاربرپسند هستند و دسترسی به وجوه در مقایسه با کیف‌پول‌های داغ دشوارتر است.

اگر قصد دارید رمزنگاری خود را برای مدت طولانی نگه دارید یا اگر مقدار زیادی ارز دیجیتال در اختیار دارید، باید ازولت سخت افزاری استفاده کنید. در حال حاضر، اکثر کیف پول‌های سخت‌افزاری به شما اجازه می‌دهند یک کد پین برای محافظت از دستگاه خود و همچنین یک عبارت بازیابی تنظیم کنید – که در صورت گم شدن کیف پول می‌توان از آن استفاده کرد. می توان‌ گفت که کیف پول سخت افزاری، بهترین کیف پول ارز دیجیتال به حساب می آید.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی تکه کاغذی است که روی آن یک آدرس رمزنگاری و کلید خصوصی آن به صورت فیزیکی در قالب کدهای QR چاپ می شود. سپس این کدها می توانند برای انجام تراکنش های ارز دیجیتال اسکن شوند.

برخی از وب‌سایت‌های کیف پول دیجیتال کاغذی به شما این امکان را می‌دهند که کدشان را دانلود کنید تا در زمان آفلاین بودن، آدرس‌ها و کلیدهای جدیدی تولید کنید. به این ترتیب، این کیف پول ها در برابر حملات هک آنلاین بسیار مقاوم هستند و ممکن است جایگزینی برای ذخیره سازی سرد در نظر گرفته شوند.

با این حال، به دلیل نقص های متعدد، استفاده از کیف پول های کاغذی اکنون خطرناک تلقی می شود و باید از آن اجتناب کرد. اگر همچنان می خواهید از آن استفاده کنید، درک خطرات آن ضروری است. یکی از ایرادات عمده کیف‌های کاغذی این است که برای ارسال ارزها مناسب نیستند.

به عنوان مثال، تصور کنید که یک کیف پول کاغذی تولید کرده اید و چندین تراکنش برای تامین مالی آن ارسال کرده اید که در مجموع 10 بیت کوین جمع آوری شده است. اگر تصمیم دارید 2 بیت کوین خرج کنید، ابتدا باید تمام 10 سکه را به نوع دیگری از ولت (مثلاً ولت دسکتاپ) بفرستید و تنها پس از آن بخشی از ارز (2 بیت کوین) را خرج کنید. بعداً می توانید 8 بیت کوین را به یک ولت کاغذی جدید برگردانید، اگرچه کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری انتخاب بهتری خواهد بود.

اکثر ولت‌های  های نرم افزاری امروز تغییرات را برای شما انجام می دهند و سکه های باقی مانده را به آدرسی که بخشی از کیف پول شما است ارسال می کنند. اما نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که کیف پول کاغذی شما پس از ارسال اولین تراکنش خالی خواهد بود و بنابراین امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد.

کیف پول های تحت وب

شما می توانید از کیف پول دیجیتال تحت وب برای دسترسی به بلاکچین، بدون نیاز به دانلود یا نصب برنامه‌ای استفاده کنید.

با این حال، برخی از ارائه دهندگان خدمات، کلیدهای خصوصی را از طرف شما نگه داشته و مدیریت می کنند. اگرچه این ممکن است برای کاربران بی تجربه راحت تر باشد، اما این یک عمل خطرناک است. زیرا همانطور که گفتیم در صورت دارا بودن کلیدخصوصی، حساب شما به خطر می افتد.

استفاده از صرافی‌ها به عنوان کیف پول:

 

صرافی ها

 

Exchanges یا همان صرافی‌ها این امکان را دارند که دارایی افراد را در کیف پول‌های مخصوص به خودشان نگه داری می کنند. صرافی‌ها کلید خصوصی را در اختیار شما قرار نمی دهند و فقط کلیدعمومی را در اختیار شما قرار می دهند و دلیلش هم این است که افراد بسیار زیادی از آنها استفاده می کنند.

هر زمانی که قصد فروش، خرید، ارسال و یا دریافت ارزهای دیجیتال را داشته باشید باید به این صرافی‌ها کارمزد پرداخت کنید.

کلام آخر

در این مقاله انواع کیف پول دیجیتال را معرفی کردیم. برای شروع سرمایه گذاری می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید و ارزهای خریداری شده‌تان را در آنها قرار دهید.

کیف پول موبایل و دسکتاپ امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های تحت وب دارا هستند. از آنجایی که موبایل و کامپیوتر در اکثر خانه‌ها وجود دارد، این دو کیف پول میان سرمایه گذاران رایج تر است.

اگر سرمایه زیادی دارید به شما پیشنهاد می کنیم که به جای استفاده از کیف پول موبایل و دسکتاپ، از کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری استفاده کنید.

سوالات متداول :

کلید عمومی شبیه نام کاربری یک حساب است که شناسایی کیف پول موردنظر را ممکن می‌سازد و کاربر می‌تواند بدون افشای هویت خود، به‌وسیله انتشار کلید عمومی رمزارز دریافت کند. به عبارتی این کلید عمومی حکم شماره کارت شما را دارد. اگر کسی شماره کارت شما را داشته باشد ولی سایر اطلاعات حسابتان مثل رمز کارت شما را نداشته باشد نمی تواند از حساب شما پول برداشت کند.

کلید خصوصی شبیه رمزعبور است؛ به کاربر اجازه دسترسی به کیف پول را می‌دهد تا موجودی حساب خود را بررسی کند، و پس از آن اقدام به تراکنش کند و موارد دیگر را انجام بدهد. بدون هر یک از این کلیدها، کیف پول عملا غیر قابل استفاده می باشد. این کلید خصوصی دقیقا مثل رمز کارت بانکی شما می باشد.

در کیف پول سلسله مراتب قطعی به صورت خودکار یک ساختار شبه درخت از کلید ها، آدرس های خصوصی ایجاد می کنند که از یک عبارت منبع استفاده می کنند. اگر بخواهیم این ساختار را به زبان ساده انجام دهیم باید به شما بگوییم ریشه منبع، یک رشته کلمات ۱۲ یا ۲۴ کلمه است که از بین ۲۰۴۸ کلمه کلی به صورت رندوم و تصادفی انتخاب می شود.

شما باید حواستان باشد که این رمز به دست شخص دیگری نیفتد و نکته بعدی این است که حتما بر روی دستگاهتان رمز بگذارید.

همین حالا شروع کن!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز