فورتونا یک فرصت آموزشی عالی

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

ماهان تیموری

آموزش هوش مالی و رسالت زندگی من

تصمیم گرفتم در این شرایط سخت به رسالت خود عمل کنم و هوش مالی را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهم. هوش مالی مجموعه ای است حاصل تجربیات من از مسیر درآمد روزانه ۱۰۰۰ تومان تا ساختن کسب و کاری که هر روز دستاورد های بزرگی را خلق می کند و دانشی که در این سالها به دست‌ آورده ام. در هوش مالی شما یاد می گیرید چطور باور های خودتان را تقویت کنید، با صفر تا صد راه اندازی کسب و کار آشنا می شوید، بر انواع فوت و فن های قرارداد و چک مسلط می شوید، می توانید عادت های پولساز را با عادت های غلط جایگزین کنید و در کل هرچیزی که برای رسیدن به موفقیت مالی را نیاز دارید دسترسی پیدا می کنید.

مشاوره رایگان

برقراری ارتباط : 10 روش کاملا عملی برای ارتباط با دیگران

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم درباره موضوع برقراری ارتباط چیست؟ صحبت کنیم که چطور می‌توان در محل کار و یا در زندگی شخصی با
5/5

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم درباره موضوع برقراری ارتباط چیست؟ صحبت کنیم که چطور می‌توان در محل کار و یا در زندگی شخصی با دیگران ارتباط ایجاد کنید و بتوانید این ارتباط را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید.

برقراری ارتباط چیست؟

ارتباط موثر چگونه است؟

بررسی شخصیت از لحاظ برونگرایی و درونگرایی و تاثیر آن در ایجاد ارتباط

۱۰ روش برای اینکه با هر شخصیتی که دارید بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید

همه ما انسان‌ها با برقراری ارتباط زنده هسیم و با برقراری ارتباط با دیگران است که می‌توانیم نیازهای خودامان را به بهترین شکل ممکن بیان کنیم و از دیگران انتظار داشته باشیم که به انتظارات ما پاسخ بدهند و نیاز های ما را برطرف کنند. همچنین ما با ارتباط برقرار کردن با دیگران است که می‌توانیم احساسات خودمان را بیان کنیم و اگر با کسی ارتباطی نداشته باشیم در واقع نخواهیم توانست احساسات خودمان را نسبت به آنها بگوییم و از آنها انتظار داشته باشیم که احساسات خودشان را به ما بگویند. اما ارتباط به چه معناست؟

ارتباط به معنای انتقال پیام بین یک گیرینده و یک ارسال کننده است به شرطی که معناها در ذهن آن دو نفر همسان باشد. شاید این جمله بسیار کتابی باشد و درک آن کمی پیچیده به نظر برسد ولی اگر بخواهیم آن را ساده سازی شده تعریف کنیم می توانیم بگوییم شما یک نفر را تصور کنید که مقابل شما ایستاده و با شما صحبت می‌کند، در این شرایط می‌توانیم بگوییم که کسی که طرف مقابل شماست فرستنده پیام به حساب می‌آید، شما هم که در حال گوش دادن به او هستید گیرنده به حساب می‌آیید. منظور از پیام هم که صحبت های طرف مقابل است. اما همسان بودن معنای پیام به چه معناست؟

این قسمت یکی از مهم‌ترین قسمت های برقراری ارتباط است و همسان بودن یک پیام به این معناست که آن چیزی که در ذهن فرستنده پیام است با آن چیز که در ذهن شماست تفاوت‌هایی دارد که شما باید متوجه آن تفاوت ها باشید. راه پی بردن به این تفاوت های ذهنی و آگاه شدن از این که دقیقا منظور طرف مقابل چیست، این است که سعی کنیم که از مراحل مختلف برقراری ارتباط را رعایت کنیم. زیرا این مراحل باعث خواهند شد که ما به بهترین شکل ممکن بتوانیم گفت‌وگو را ادامه دهیم و سعی کنیم که طرف مقابلمان را به راحتی درک کنیم و سعی کنیم که دقیقا متوجه شویم وقتی که او یک موردی را تعریف می‌کند دقیقا منظور او چیست. برای مثال طرف مقابل به شما می‌گوید که من اعتماد به نفس ندارم و  هر کاری را که می‌خواهم در زندگی خودم انجام دهم می‌ترسم و قدمی بر نمی‌دارم. در این جا اعتماد به نفس در ذهن طرف مقابل شما یک معنی دارد و در ذهن شما هم یک معنی دارد شما باید از طرف مقابلتان بپرسید که منظورت دقیقاً از اعتماد به نفس چیست و او می‌گوید که اعتماد به نفس از نظر من این است که تو شجاعت انجام یک کاری را داشته باشی. این در حالی است که شاید شما فکر می‌کردید اعتماد به نفس به معنای توانایی صحبت کردن در جمع است و در این جا متوجه می‌شوید که منظور طرف مقابلتان از کلمه اعتماد به نفس این است که شجاعت شروع یک کاری را داشته باشد و سعی کند آن کار را به بهترین شکل ممکن آن کار را شروع کند. شما در این شرایط که متوجه منظور طرف مقابلتان شدید می‌بینید که مشکل او نداشتن شجاعت و ترسیدن از شروع کردن است. همین موضوع یعنی اینکه طرف مقابل توانسته منظورش را به درستی هرچه تمام به شما منتقل کند و شما علارقم اینکه معنای اعتماد به نفس در ذهن شما تفاوت داشته است ولی معنای طرف مقابل را پذیرفته‌اید، برای اینکه می‌خواهید طرف مقابلتان را درک کنید و به او کمک کنید که سعی کند خودش را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهد. این که منظور طرف با شفافیت کامل به شما رسیده است و شما منظور طرف مقابلتان را به درستی درک کرده اید نشان دهنده آن است که پیام میان شما دونفر همسان سازی شده است و هر دو شما می‌دانید که درباره چه موضوعی می‌خواهید صحبت کنید.

پیشنهاد ما به شما :برقرار کردن ارتباط با مدیر

اولین مورد برقراری ارتباط توانایی شنیدن است

این مرحله یکی از مهم ترین قسمت‌ها در برقراری ارتباط است و ما به وسیله آن خواهیم توانست که به طور کامل به طرف مقابلمان گوش کنیم و سعی کنیم که او را به بهترین شکل ممکن درک کنیم. این مرحله است که اگر به طور کامل اتفاق بیوفتد به شما این امکان را خواهد داد که بتوانید معانی را به بهترین شکل ممکن شفاف کنید و مرحله همسان ساز ی پیام به درستی هرچه تمام رعایت شود. به عبارتی می‌توان گفت که شما با درست شنیدن و داشتن یک گوش شنوا قادر خواهید بود که طرف مقابلتان را به درستی هر چه تمام بشنوید و سعی کنید که به بهترین شکل ممکن معنا را بین خودتان همسان سازی کنید و  پس از آنکه همسان سازی کردید ارتباط را بر اساس همان معانی جلو ببرید و مدام سعی کنید که طرف مقابلتان را به درستی درک کنید.

یکی از مهم ترین قسمت هایی که در مرحله شنیدن به شما کمک خواهد کرد این است که شما بتوانید به درستی از طرف مقابلتان سوال بپرسید. زیرا سوال پرسیدن است که باعث شفاف شدن مسائل می شود و شما را قادر می‌سازد که بتوانید با طرف مقابلتان به بهترین شکل ممکن ارتباط برقرا کنید و بتوانید معانی که در ذهن اوست را در ک کنید.

یک نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که طرف مقابل شما و یا همان فرستنده پیام علاوه بر گفته هایش یک سری ناگفته هایی هم دارد که  آنها را به شما نمی‌گوید و شما قرار است که با سوال پرسیدن آن ناگفته های طرف مقابلتان را بشنوید و پس از آن با او چک کنید که آیا شمااین پیام ها را به درستی متوجه شده اید.

وقتی که شما چیزی را می فهمید که طرف مقابلتان آن را به شما انتقال نداده است و سپس سعی می‌کنید که آنهارا به او انتقال دهید و از قضا درست هم ناگفته های او را متوجه شده باشید ، باعث می‌شود که طرف مقابل از اعماق وجود بفهمد که شما او را درک می‌کنید و این شرایط باعث خواهد که حرف‌های بیشتر ی را به شما بزند، چون به شما حس مثبتی دارد و می‌‌داند که شما او را درک می‌کنید. اگر هم طرف مقابل گفته های شما را تایید نکرد باز هم اشکالی ندارد چون که شما حداقل متوجه این موضوع شده اید که آن چیزی که در ذهن طرف مقابل است هنوز در ذهن شما نیست وشما باید به عنوان گیرنده پیام باید بیشتر تلاش کنید که طرف مقابلتان را درک کنید.

سوال پرسیدن تکنیک های مختلفی دارد که شما برای سوال پرسیدن باید انها را رعایت کنید و تمام تلاشتان را بکنید که به بهترین شکل ممکن از طرف مقابلتان سوال کنید و سعی کنید که او را به طور کامل درک کنید. ما سه نوع مختلف برای سوال کردن داریم: اولین مورد سوالات باز است که شما با استفاده از آن  می‌توانید اطلاعات بیشتری را از فرستنده اطلاعات و کسی که در حال صحبت کردن است بگیرید.

سوالات باز سوالاتی است که طرف مقابلتان کمی بیشتر توضیح می‌دهد و شما فضا را کامل در اختیار طر ف مقابلتان می‌گذارید که به راحتی صحبت کند. سوالات بسته یکی دیگر از انواع سوال پرسیدن است که به شما کمک خواهد که بتوانید برای آنکه کمی یخ طرف مقابلتان آب شود از آنها استفاده کنید.

سوالات بسته سوالاتی هستند که جواب‌های آنها به صورت بله یا خیر هستند و یا کمی فراتر از این کلمات و طرف مقابل برای شما کمی توضیح می‌دهد و همان‌طور که گفتیم این سوالات باعث خواهند شد که شما بتوانید کمی راحت تر با طرف مقابلتان ارتباط برقرار کنید.

سعی کنید در گفتگو های خودتان از ترکیبی از این سوالات استفاده کنید این ترکیبی استفاده کردن کمک خواهد کرد که طرف مقابل شما احساس خستگی نکند و بتواند با راحتی بیشتر و حوصله بیشتری به شما پاسخ دهد.

دومین عامل یادداشت برداری کردن است.

یادداشت برداری کردن به شما کمک می کند که دقیقا تمام صحبت‌های طرف مقابلاتان را بشنوید و چون که آنهارا یادداشت می‌کنید دیگر آن ها را فراموش نخواهید کرد. علاوه بر این فراموش نکردن صحبت‌ها، یادداشت کردن به فرستنده پیام احساس رسمی تر می‌دهد و به او نشان می‌دهد که شما مانند دیگران نیستید و صحبت‌های طرف مقابل برای شما مهم است که آنها را می‌شنوید و سعی می کنید که آنها را یادداشت هم کنید. پس وقتی که با دیگران صحبت می‌کنید سعی کنید که یک قلم و کاغذ هم با خودتان داشته باشید و صحبت‌های طرف مقابلتان را بنویسید. البته حواستان باشد که این نوشتن باعث نشود که اصلاً صحبت‌های طرف مقابلتان را نشنوید. شما قرار است که سعی کنید که فقط بخش‌های مهم صحبت‌های طرف مقابلتان را یادداشت کنید.

سومین عامل و شاید مهم‌ترین عامل کنترل و خاموش کردن ذهن شماست

همانطور که در بیشتر مقاله‌ها هم اشاره کردیم نیروی حال یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که باید به آن توجه کنید و تمام تلاشتان را بکنید که از آن به نحو احسنت استفاده کنید. منظور ما از خاموش کردن ذهن در واقع همان تمرین کردن نیروی حال است که به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به بهترین و موثر ترین شکل ممکن طرف مقابلتان را بشنوید. نیروی حال یعنی اینکه افسار ذهنتان را خودتان در دست بگیرید و اجازه ندهید که ذهنتان غرق در گذشته و یا آینده شود و تمام حواسش در زمان حال باشد. احتمالا برای شما هم پیش آمده که وقتی یک درسی را می‌خواندید تمام حواستان متوجه درس نبوده است بلکه مدام به آینده خودتان و یا گذشته خودتان فکر می‌کردید یا اینکه وقتی که نماز می‌خوانید حواستان به گذشته یا آینده پرت شود و به بدهی و قسط های خودتان فکر کنید. این موضوع نشان می‌دهد که شما در زمان حال نیستید و  ذهنتان مدام درگیر آینده یا گذشته است. رعایت نکردن نیروی حال در گفتگو های شما هم بسیار تاثیر خواهد گذاشت زیرا نبود آن باعث خواهد شد که تا طرف مقابلتان حرفی می‌زند شما یاد خودتان و زندگی خودتان بیوفتید و غرق در فکر کردن بشوید و وقتی که به خودتان آمدید ببینید که طرف مقابل بیشتر حرف‌هایش را زده و شما چیزی متوجه نشده‌اید و یا امکان دیگری که وجود دارد این است که شما طرف مقابلتان را قضاوت می کنید.

اما رعایت کردن نیروی‌ حال باعث خواهد شد که شما به جای غرق شدن در گذشته و یا آینده خود در صحبت‌های طرف مقابلتان غرق شوید و سعی کنید که او را به طور کامل بشنوید.

نیروی حال بحث مفصلی است و ما در این مقاله فقط دو تا از معروف ترین تکنیک‌های آنرا برای شما بازگو می‌کنیم که با استفاده از آنها تا حد زیادی بتوانید خودتان را در زمان حال نگه دارید. اولین تکنیک توجه به تنفس کردن است. هنگام نفس کشیدن به بینی خودتان توجه کنید. وقتی که شما دم را انجام می‌دهید و هوا را به درون خودتان می‌کشید هوای سردی در بینی شما می پیچد و وقتی که شما بازدم را انجام می‌دهید و هوا را از بینی خودتان خارج می‌کنید هوای گرمی در فضای بینی شما می پیچد. شما باید به این گرما و سرما توجه کنید و همین توجه کردن باعث خواهد شد که به بهترین شکل از پرت شدن در دره‌های آینده یا گذشته خودتان را حفظ کنید و تمام تمرکزتان را به طرف مقابلتان بدهید. تکنیک دومی که درباره شنیدن موثر وجود دارد این است که شما سعی کنید ذهن خودتان از بالا ببینید و سعی کنید که مثل یک ناظر ذهن خودتان را تماشا کنید. این مرحله در عین ساده بودن کمی پیچیدگی دارد و شما اگر آن را رعایت کنید و بتوانید به درستی هرچه تمام به آن توجه کنید می‌توانید که ذهن خودتان را در کوتاه ترین زمان ممکن خاموش کنید و در زمان حال باقی بمانید. هر آن که احساس کردید ذهن شما به گذشته یا آینده سفر کرده است کافی است که ذهنتان را مشاهده کنید. فقط حواستان باشد که فقط نظاره‌گر آن باشید و بگذارید که ذهنتان در آینده یا گذشته باقی بماند و شما فقط آگاه باشید که ذهن شما در  آینده یا گذشته است. این موضوع باعث می‌شود که ذهن شما پس از مدتی کوتاه بیاید و به عبارتی خجالت زده می‌شود و  دیگر رفتن به آینده یا گذشته یا قضاوت کردن درباره دیگران و …  را متوقف می‌کند و تمام حواسش را به زمان حال می‌دهد.

نکته‌مهمی که وجود دارد این است که شما در مواقعی هم که به طرف مقابلتان گوش می‌دهید سعی کنید در زمان حال باشید. برای اینکار بهتر است که از تکنیک دوم استفاده کنید. در این زمینه نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که فقط آگاه باشید به ذهن خودتان. برای مثال طرف مقابل به شما می گوید که در زندگی بین یک دوراهی بزرگی گیر کرده‌ام و نمی‌دانم که چه کاری باید انجام دهم. در این جا ناگهان ذهنتان شما را می‌برد به زندگی خودتان که از دوسال قبل بر سر یک دوراهی گیر کرده‌اید و هنوز هم نتوانسته‌اید برای خودتان تصمیم گیری کنید. اگر به ذهن خودتان آگاه نباشید ذهن شما غرق در این اتفاق می‌شود و تمام تلاشش را می‌کند که حواس شما را پرت در خودتان و فرصت‌هایی که به خاطر تصمیماتی که نگرفتید، از دست دادید پرت کند. اما اگر شما هر آن به ذهن خودتان آگاه باشید، متوجه می‌شوید که این ذهن شماست که دارد این حرف‌ها را می‌زند و شما نیستید و چون قرار است که فقط آگاه باشید ذهنتان را مشاهده می‌کنید و پس از چند ثانیه که ذهنتان متوجه شد  که شما به آن آگاه هستید و هیچ واکنشی هم به او نشان نمی‌دهید شرمنده شده و دست از سر شما بر می‌دارد.

البته شما باید همیشه به ذهن خودتان آگاه باشید چون ذهن شما دوباره باز می‌گردد تا حواس و فکر شما را به خودش درگیر کند. در آخر این نکته را بپزیرید که شما ذهنتان نیستید.

تا به اینجا بیشتر به دریافت اطلاعات توسط شما اشاره کردیم ولی برقراری ارتباط فقط دریافت اطلاعات نیست و قرار نیست که شما فقط به طرف مقابلتان گوش کنید و از او ارتباط بگیرید و سوال کنید بلکه قرار است که شما وقتی که فهمیدید طرف مقابلتان چه چیزی می ‌گوید و توانستید معناهایی که وجود دارد را همسان سازی کنید، نوبت آن است که شما هم صحبت کنید. اصولاً ذات گفتگو  دو طرف است. شما مواردی را می‌شنوید و مواردی را می‌گویید. فقط برای اینکه یک گفتگو به طور درست و اصولی به وجود بیاید شما باید تلاش کنید که وقتی نقشتان از گیرنده به فرستنده اطلاعات تبدیل شد، باز هم سعی کنید که در راستای صحبت‌هایی که شنید پیش بروید تا واقعا طرف مقابلتان به نتیجه‌ برسد. شاید با خودتان بگویید پس من کی حرف‌هایم را بزنم، می‌توانید پس از اینکه مشکل طرف مقابلتان تمام شدو حالش بهتر شد آنگاه شما اگر مشکلی داشتید درباره آن صحبت کنید، گاهی هم پیش ‌می‌آید که طرف مقابل دارد از اتفاق خوبی که برایش افتاده صحبت می‌کند شما در این شرایط هم به صحبت‌های او گوش دهید و پس از آن صحبت‌هایی که می‌کنید در راستای حرف‌های طرف مقابلتان باشد. مثلاً می‌گوید که من خیلی خوشحالم که به سفر رفتم در سفری که رفته بودم خیلی خوش گذشت، انواع بناهای تاریخی را دیدیم، دوستان جدیدی پیدا کردم و….

در این جا شما به جای این که به او بگویید آره من هم مسافرت رفتم و خیلی در این سفر به من خوش گذشت و شروع کنید از خاطرات خودتان تعریف کنید از او بیشتر درباره سفرش بپرسید و در نهایت به او بگویید که چه درسی از این سفر گرفتی و … . پس از آن اگر خواستید خودتان صحبت کنید.

این طرز ارتباط گرفتن اول از همه به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به بهترین شکل ممکن طرف مقابلتان را درک کنید  و طرف مقابل هم از هم صحبتی با شما لذت می‌برد.

یکی دیگر از مراحل ایجاد ارتباط ارائه پیام و صحبت کردن است. همان طور که گفتیم اگر شما در ابتدا گیرنده اطلاعات بودید، سعی کنید اطلاعاتی که به طرف مقابلتان می‌دهید در راستای صحبت های خودش باشد و ناگهان د رباره خودتان حرف نزنید. نکته‌ای که در بخش ارائه وجود دارد و باید سعی کنید که آن را رعایت کنید این است که سعی کنید به جای استفاده از عبارات منفی از عبارات مثبت استفاده کنید یعنی به جای اینکه بگویید به طرف مقابلتان بگویید از این راهی که می‌روی به خواسته‌ات نمیرسی و به کل عملکردت اشتباه است، به او بگویید که اگر عملکردت را کمی تغییر دهی و این چندکار را به کارهای روزانه‌ات اضافه کنی خیلی سریع‌تر به خواسته‌ات میرسی.

شما می‌توانید صحبت‌های خودتان را بعد از اینکه صحبت های طرف مقابل تمام شد و به یک نتیجه رسید، بیان کنید. در آن شرایط نقش شما از گیرنده به فرستنده تغییر خواهد کرد.

پس از اینکه مراحل مختلف ارتباطات را بررسی کردیم می‌خواهیم با مفهوم ارتباط موثر آشنا شویم.

ارتباط موثر چیست؟

تا به اینجای مقاله، بیشتر صحبت‌های ما برای وقتی بود که شما نقش گیرنده پیام را داشتید.

اما اگر شما فرستنده پیام بودید به چه نحوی باید عمل کنید؟ این جا کم کم بحث ارتباط موثر خودش را نشان می‌دهد. ارتباط موثر به این معناست که اگر شما نقش فرستنده پیام را داشتید و می‌خواستید به دیگران پیام بفرستید، طرف مقابل به طور تمام و کمال صحبت‌های شما را درک کند و بتواند در کم ترین زمان معانی را همسان سازی کنید.  شما در ذهنتان باید همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که طرف مقابل شما  از یک کشور دیگر و با فرهنگی متفاوت آمده است. تنها در این صورت است که شما قادر خواهید بود با طرف مقابلتان به بهترین شکل ممکن ارتباط بگیرید و بتوانید معانی مختلفی که در ذهن شماست را به درستی در عین اینکه با مفاهیمی که در ذهن طرف مقابل شماست متفاوت باشد به او انتقال دهید.

عوامل زیادی بر ارتباط موثر وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد که برای برقراری ارتباط موثر مانع شما می‌شوند و این موانع عبارتند از تفاوت سطح فرهنگی و اختلاف طبقاتی، میزان‌ درآمد و …. و به طور کلی انواع شرایط زندگی و… می‌تواند در برقراری ارتباط موثر بین شما و طرف مقابلتان اخلال ایجاد کند و دلیل آن موضوع‌ هم این است که بنا به تفاوت که وجود دارد تعابیر مختلفی از موضوعات مختلف دارد. برای مثال اگر شما خانه‌ای در مرکز شهر  داشته باشید و طرف مقابل شما در شمال شهر زندگی می‌کند ، به احتمال زیاد تعاریف شما از این موضوعات بسیار متفاوت است و شما از زندگی رویایی صحبت می‌کنید. شاید منظور شما از یک زندگی رویایی این موضوع است که بتوانید در زندگی خودتان یک ماشین مدل بالا و یک خانه در شمال شهر داشته باشید ولی طرف مقابل الآن تمام این شرایط را دارد و  در نتیجه زندگی رویایی از نظر او متفاوت است. به همین خاطر است که گفتیم سعی کنید طرف مقابلتان را به عنوان یک کسی که از خارج از کشور آمده است تصور کنید زیرا تنها در این صورت است که قادر خواهید بود تمامی آنچه را که می‌خواهید به راحتی به طرف مقابلتان انتقال دهید. این موضوع همان ایجاد ارتباط موثر با دیگران است.

تاثیر برون گرایی و درون گرایی در برقراری ارتباط

خیلی از کسانی که شخصیت درونگرایی دارند احساس می کنند که در برقراری ارتباط خیلی ضعیف هستند و به این دلیل مدام احساس  می‌کنند که هرگز نخواهند توانست مثل افراد برون گرا با دیگران رابطه برقرار کنند و برای برقراری ارتباط باید فرد برون‌گرایی باشند و کسانی که برون گرا هستند خیلی راحت تر می ‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. اما همان‌طور که تا به اینجای مقاله با یکدیگر بررسی کردیم، برای برقراری ارتباط شما هم باید بتوانید خوب بشنوید و هم خیلی خوب صحبت کنید. به همین دلیل است افرادی که برون‌گرا هستند باید سعی کنند که روی مهارت شنیدن خودشان کار کنند و کمی دست از شیطنت کردن برداردند می‌توانند به راحتی به گیرنده‌های خوبی تبدیل شوند. افرادی هم که درون‌گرا هستند، شاید نتوانند به خوبی منظورشان را به دیگران انتقال بدهند و در ارائه پیام به دیگران دچار مشکل شوند ولی در عوض آنها به خیلی خوب می‌توانند به دیگران گوش دهند و آنها را به طور کامل بشنوند و به دقت به آنها گوش کنند. افراد درون‌گرا اصولاً گیرنده‌های خوبی هستند  و باید بیشتر روی ارائه اطاعات کار کنند و  سعی کنند که آن را در خودشان تقویت کنند.

پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که هرگز روی خودتان برچسب نزنید بلکه به جای آن سعی کنید که مشکلات خودتان را برطرف کنید. برای مثال اگر فرد درون‌گرایی هستید هرگز به خودتان نگویید که تو هرگز قرار نیست بتوانی با دیگران ارتباط برقرار کنی، تو حتی نمی‌توانی با دیگران صحبت کنی چه برسد که بخواهید با آنها ارتباط بگیری، این در حالی است که شما در یکی از رکن‌های برقراری ارتباط عالی هستید و می‌توانید به خوبی به دیگران گوش دهید و فقط باید خودتان را در صحبت کردن و توانایی ارائه دادن تقویت کنید.

10 راه حل طلایی برای برقراری ارتباط 

یکی از آرزوهای بزرگی که هر کسی در زندگی خود دارد ُ ارتباط سازی و برقراری ارتباط با انسان هاست. شاید از نگاه شما این مساله آنچنان مهم و اساسی نباشد اما اگر کمی به جوانب مختلف زندگی خودتان دقت کنید به این نکته خواهید رسید که خیلی وقت ها برای مطرح کردن یک درخواست و یا انجام یک فعالیت ُ آن هم به کمک برقراری ارتباط ُ خودتان را از دیگران پنهان کرده اید و نتوانسته اید آنطور که باید و شاید به ارتباطی موثر دست پیدا کنید.

در این بخش از مقاله قصد داریم که شما را با ده راه حل طلایی در ارتباط سازی روبرو کنیم.

برقراری ارتباط : بهترین روش را برای انتقال پیام خود انتخاب کنید.

برقراری ارتباط یکی از دغدغه های اساسی در بحث ارتباط سازی و برقراری ارتباط با دیگران ُ مساله انتقال پیام است. اگر ما به درک درستی از مفهوم ارتباط دست پیدا کنیم ُ می توانیم بهترین روش انتقال پیام را نیز بیابیم. اما یک سوال اساسی این میان وجود دارد و آن این است که بهترین راه و روش انتقال پیام دقیقا چیست؟ مگر تفاوتی هم می کند که ما چگونه پیام خود را منتقل کنیم؟

باید بگوییم که بله ُ صد در صد تفاوت های بسیاری در این زمینه وجود دارد. بگذارید یک مثال برایتان بزنیم. فرض کنید که قرار است با مدیر جدید محل کارتان ارتباط بگیرید و با او در مورد مبحث افزایش حقوق صحبت کنید. فکر می کنید بهترین راه برای انتقال این پیام چیست؟ اگر شما یکی از افراد خجالتی و با اعتماد به نفس پایین باشید ُ یقینا راه حضوری را انتخاب نمی کنید ُ بلکه تلاش می کنید از طریق یک شخص دیگر این پیام را به گوش مدیر برسانید و یا اینکه اصولا حرفی نزنید.

اما اگر آموزش های این مقاله را به درستی مطالعه کرده باشید ُ می دانید که سکوت دردی از شما دوا نمی کند و شما نیاز به یک راه حل درست دارید. بهترین راه حل برای کسانی که قصد ارتباط سازی درست را دارند این است که از طریق یک کانال درست و حسابی این پیام را به مدیرتان برسانید. بهترین راه برای پیام رسانی به یک مدیر این است که از طریق یک نامه رسمی این کار را انجام دهید. چرا که شما می توانید با انتخاب این روش ُ تمامی استرس های لازم را دور کنید و در کمال آرامش هر چه که در سرتان دارید را بر روی کاغذ پیاده کنید و حتی این فرصت را هم دارید که یکبار یا چندین بار آن متن را بخوانید تا به عالی ترین شکل ممکن به دست مدیر برسد.

همیشه به مخاطب خود توجه نشان دهید

باید تمرین کنید که در هر شرایطی به مخاطب خودتان توجه نشان دهید. این موضوع باعث میشود اگر شما دریافت کننده اطلاعات باشید با این روش کاری می‌کنید که طرف مقابلتان با نهایت میل برای شما صحبت کند و همه چیز را به شما بگوید. اگر هم شما فرستنده اطلاعات هستید سعی می‌کنید طوری صحبت کنید که منظور شما را به طور کامل متوجه شود.

از گفتن کلمات سنگین پرهیز کنید

خیلی از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که اگر هر چه سخت و سنگین تر صحبت کنند بهتر است و با این شرایط است که می‌توانند به دیگران نشان دهند که خیلی از سطح سواد بالایی برخوردارند. ولی به یاد داشته باشید هرچه کلماتی که شما ذر توضیح دادن از آنها استفاده می‌کنید ساده تر باشد، طرف مقابل آن را بهتر متوجه خواهد شد.

ارتباط غیر کلامی را دست کم نگیرید

در خیلی از مو ارد نیاز نیست که شما خیلی صحبت کنید و یا خیلی سوال بپرسید. گاهی سکوت کردن و پاسخ دادن با بدن و یا تکان دادن سر می‌تواند کاری کند که طرف مقابل شما بیشتر به شما اعتماد کند و راحت‌تر با شما صحبت کند. پس سعی کنید زبان بدن را یاد بگیرید.

ارتباط چشمی را رعایت کنید

یکی از ابتدایی ترین اصول در برقراری ارتباط برقراری ارتباط چشمی است. تصور کنید شما در حال صحبت کردن با یک نفر هستید و او  به همه جا نگاه می‌کند به جز شما. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ احتمالاً شما احساس می‌کنید که حرف‌هایتان باد هوا هستند و طرف مقابل به هرجایی توجه می‌کند به جز صحبت‌های شما.

به همین خاطر است که وقتی با یک نفر دارید صحبت می‌کنید ویا به حرف‌های او گوش می‌دهید به چشم های او نگاه کنید و در و دیوار خیره نشوید.

فاصله را حفظ کنید

در مورد قبلی بررسی کردیم که در هنگام برقراری ارتباط باید به چشمان طرف مقابلتان نگاه کنید ولی اگر  فاصله شما با طرف مقابلتان از یه حدی کم‌تر باشد این کار باعث می‌شود که به طرف مقابل شما یک احساس نا امنی دست دهد. از طرفی اگر هم فاصله شما زیاد باشد باعث می‌شود که به راحتی صحبت های هم دیگر را نشنوید. پس سعی کنید فاصله مناسب را با دیگران حفظ کنید.

در این مقاله با مفهوم ارتباط و ارتباط موثر و برخی از مهارت‌های ارتباطی آشنا شدیم که از این طریق خواهیم توانست به بهترین شکل مممکن با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

سوالات متداول :

برقراری ارتباط به چه معناست؟

ارتباط به معنای انتقال پیام بین یک گیرینده و یک ارسال کننده است به شرطی که معناها در ذهن آن دو نفر همسان باشد. شاید این جمله بسیار کتابی باشد و درک آن کمی پیچیده به نظر برسد ولی اگر بخواهیم آن را ساده سازی شده تعریف کنیم می توانیم بگوییم شما یک نفر را تصور کنید که مقابل شما ایستاده و با شما صحبت می‌کند، در این شرایط می‌توانیم بگوییم که کسی که طرف مقابل شماست فرستنده پیام به حساب می‌آید، شما هم که در حال گوش دادن به او هستید گیرنده به حساب می‌آیید. منظور از پیام هم که صحبت های طرف مقابل است.

همسان بودن یک پیام به چه معناست؟

این قسمت یکی از مهم‌ترین قسمت های برقراری ارتباط است و همسان بودن یک پیام به این معناست که آن چیزی که در ذهن فرستنده پیام است با آن چیز که در ذهن شماست تفاوت‌هایی دارد که شما باید متوجه آن تفاوت ها باشید. راه پی بردن به این تفاوت های ذهنی و آگاه شدن از این که دقیقا منظور طرف مقابل چیست، این است که سعی کنیم که از مراحل مختلف برقراری ارتباط را رعایت کنیم. زیرا این مراحل باعث خواهند شد که ما به بهترین شکل ممکن بتوانیم گفت‌وگو را ادامه دهیم و سعی کنیم که طرف مقابلمان را به راحتی درک کنیم و سعی کنیم که دقیقا متوجه شویم وقتی که او یک موردی را تعریف می‌کند دقیقا منظور او چیست.

توانایی شنیدن تا چه میزان در ارتباط گیری موثر است؟

این مرحله یکی از مهم ترین قسمت‌ها در برقراری ارتباط است و ما به وسیله آن خواهیم توانست که به طور کامل به طرف مقابلمان گوش کنیم و سعی کنیم که او را به بهترین شکل ممکن درک کنیم. این مرحله است که اگر به طور کامل اتفاق بیوفتد به شما این امکان را خواهد داد که بتوانید معانی را به بهترین شکل ممکن شفاف کنید و مرحله همسان ساز ی پیام به درستی هرچه تمام رعایت شود. به عبارتی می‌توان گفت که شما با درست شنیدن و داشتن یک گوش شنوا قادر خواهید بود که طرف مقابلتان را به درستی هر چه تمام بشنوید و سعی کنید که به بهترین شکل ممکن معنا را بین خودتان همسان سازی کنید.

چگونه خاموش کردن ذهن ، به برقراری ارتباط کمک می کند؟

منظور ما از خاموش کردن ذهن در واقع همان تمرین کردن نیروی حال است که به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به بهترین و موثر ترین شکل ممکن طرف مقابلتان را بشنوید. نیروی حال یعنی اینکه افسار ذهنتان را خودتان در دست بگیرید و اجازه ندهید که ذهنتان غرق در گذشته و یا آینده شود و تمام حواسش در زمان حال باشد

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر به این معناست که اگر شما نقش فرستنده پیام را داشتید و می‌خواستید به دیگران پیام بفرستید، طرف مقابل به طور تمام و کمال صحبت‌های شما را درک کند و بتواند در کم ترین زمان معانی را همسان سازی کنید.  شما در ذهنتان باید همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که طرف مقابل شما  از یک کشور دیگر و با فرهنگی متفاوت آمده است. تنها در این صورت است که شما قادر خواهید بود با طرف مقابلتان به بهترین شکل ممکن ارتباط بگیرید و بتوانید معانی مختلفی که در ذهن شماست را به درستی در عین اینکه با مفاهیمی که در ذهن طرف مقابل شماست متفاوت باشد به او انتقال دهید.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

جادوی اثر مرکب در تکنیک های مذاکره

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد