ارز کاردانو

پروژه ارز کاردانو برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. بنیان گذار این ارز چارز هاسکینسون است. چارلز پیش از آن که درگیر پروژه کاردانو شود درگیر پروژه BIT SHARES بود. البته لازم به ذکر است که هاسکینسون بنیان گذار اتریوم نیز است. تیم چارلز هاسکینسون توانستند در طراحی بلاکچین اتریوم بسیاری از مشکلاتی که در بلاکچین بیت کوین وجود داشت را اصلاح کنند. اما این اصلاحات زیاد چشم گیر نبود. به همین دلیل چارلز تصمیم گرفت که تمامی این ایرادات را به سبکی نوین در پروژه ای جدید به نام کاردانو از بین ببرد. به عبارتی می توانیم کاردانو را نسل سوم بلاکچین بنامیم که تغییرات بنیادی در ساختار بلاکچین ایجاد کرده است. کاردانو نام زنجیره بلوکی است که اطلاعات این ارز از قبیل نحوه ارسال و دریافت، ارزش و…. در آن ذخیره شده است و ADA نماد ارز رمزنگاری شده ارز کاردانو است. با توجه به پروژه و خدماتی که ارز کاردونو قرار است ارائه بدهد آیده شفافی برای آن پیش بینی می شود.

نحوه کارکرد ارز کاردانو

 

نحوه کارکرد ارز کاردانو

 

کاردانو برخلاف بسیاری از بلاکچین بیت کوین و اتریوم از دولایه تشکیل شده است.

لایه محاسباتی:

این لایه بلاکچین کاردانو هنوز در حال توسعه پیدا کردن است. این لایه به کاربران این امکان را می دهد که قرارداد های هوشمند را تنظیم کنند و از آن در انواع معاملاتشان استفاده کنند. لایه محاسباتی ارز کاردانو به تمامی دولت ها، سازمان ها و افراد معمولی این امکان را می دهد که بتوانند برای معاملات روزمره خود از قراردادهای هوشمند و غیر متمرکز استفاده کنند.

لایه تسویه حساب:

در این لایه کاربران می توانند سکه های ADA را از یک کیف پول به سایر کیف پول ها ارسال کنید. سایر شبکه های بلاکچین نیز این لایه را دارند.

 

تصور کنید که شما می خواهید در فضای فیزیکی یک معامله بر پایه ارز دیجیتال انجام دهید. شما می توانید در لایه محاسباتی یک قرارداد هوشمند تنظیم کنید و در آن شرایط مختلف را ذکر کنید و در صورتی که طرف مقابل قرارداد را پذیرفت قرارداد وارد فاز اجرایی می شود. پس از آن که طرف مقابلتان این به تعهداتش عمل کرد، قرارداد وارد لایه تسویه حساب می شود و شما هزینه را به صورت ارز ADA به طرف مقابل پرداخت می کنید. نکته حائز اهمیت این است که در این قرارداد نیازی به حضور شخص ثالث نیست و همه چیز به صورت خودکار انجام می شود. به این صورت دو طرف امنیت بیشتری را در حین معامله تجربه می کنند.

ویژگی های ارز کاردانو

 

ویژگی های ارز کاردانو

 

ساختار بلاکچین بیت کوین برای تایید اعتبار یک معامله به ماینر های پر قدرت برای حل مسائل پیچیده ریاضی نیاز دارد. هر چه این مسائل ریاضی پیچیده تر باشند، این ماینرها برای حل آنها برق بیشتری مصرف می کنند. نام این سازوکار  سیستم اثبات کار است.

کاردانو از یک روش متفاوت برای اعتبار سنجی استفاده می کند و آن هم سیستم اثبات سهام است. در این روش اعتبارسنج‌ها تعدادی از سکه های ADA را مسدود می کنند که به این کارSTAKE میگویند . هنگامی اعتبارسنج به تایید یک معامله کمک می کند، تعدادی ارز ADA  پاداش میگیرید. هر چه STAKE بیشتری توسط اعتبارسنج مسدود شود، از آنطرف پاداش بیشتری دریافت می کند.

از آنجایی که این سیستم نیازی به برق ندارد، می تواند با صرف انرژی کم تر خدمت بزرگتری ارائه کند.

قابلیت مقایس پذیری کاردانو

 

قابلیت مقیاس پذیری کاردانو

 

منظور از مقیاس پذیری یک بلاکچین این است که چه تعداد معاملات بلاکچین می تواند در بازه زمانی یک ثانیه انجام شود. بلاکچین بیت کوین توانایی انجا 7 معامله در ثانیه را داشت. این آمار برای بلاکچین اتریوم حدود ۱۵ معامله در ثانیه است.

یکی از اهداف ارز کاردانو این است که این مقیاس را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. در سال 2017 این ارز ازمایشی را انجام داد و در این آزمایش بلاکچین کاردانو توانست تا ۲۵۷ معامله در ثانیه را پردازش کند که بسیار بیشتر از اتریوم و بیت کوین بود.

هدف اصلی تیم کاردانو پردازش بیش از ۱۰۰۰۰ هزار معامله است.

جالب است بدانید که در حال حاضر  سیستم ویزا که از پایگاه های داده استفاده می کند می تواند بیش از ۱۵۰۰ معامله و تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. این بدان معنی است که کاردانو با موفقیت در این پروژه خود می تواند بلاکچینش را به عنوان یک سیستم جهانی به تمامی بانک ها و… پیشنهاد کند و جایگزین پایگاه های داده اطلاعات شود.

به عبارتی اگر ارز کاردانو بتواند هدفی که برای مقیاس پذیری خود در نظر گرفته است را عملی کند، می تواند به راحتی وارد برنامه روزمره اکثر افراد جهان شود. به این علت که احتمال هک شدن این برنامه بسیار پایین است و از امنیت بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از چالش های بیت کوین این است که زمانی که معاملات آن تایید می شود، برای همیشه در دیتا های عمومی بلاکچین باقی میماند. و همین موضوع باعث می شود که پس از مدتی دفتر بلاکچین بزرگ و بزرگتر شود. این موضوع کاری می کند که هر استخراج کنند فقط یک نسخه از هر معامله را نگه دارد. اما ارز کاردانو در حال ساخت زنجیره بلاکچینی است که در آن اطلاعات فقط اطلاعات مروبط به هر معامله ذخیره می شود و نه کل اطلاعات بلاکچین.

آینده ارز کاردانو به چه صورت است؟

 

آینده ارز کاردانو

 

یکی از نکات حائز اهمیت که می تواند راجع به آینده ارزها اطلاعات ارزشمندی به ما بدهد، پروژه و ماموریتی است که تیم هریک از این ارزها قصد انجام آن را دارند. همانطور که در این مقاله هم به آن اشاره کردیم، پروژه و ماموریت ارز کاردانو بسیار ارزشمند است. از این رو می تواند آینده خوبی برای سرمایه گذاران در بلندمدت داشته باشد.

کلام آخر

ارز کاردانو از قابلیت های زیادی برای رشد کردن برخوردار است. این ارز اگر بتواند به هدف ۱۰۰۰۰ پردازش معامله در دقیقه برسد، پس از مدتی می توانیم انتظار داشته باشیم که ساختار بلاکچین این ارز به طور کلی جای پایگاه های داده اطلاعات را در سرتاسر دنیا بگیرد. در‌ این زمان است که می توان انتظار رشد چشمگیر قیمت را از این ارز داشته باشیم. با ماهان تیموری همراه باشید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید