زبان بدن

خلاصه مطلب

زبان بدن یا تن گفتار چگونه شناخته شد؟ زبان بدن که به آن تن گفتار هم گفته می شود به عنوان یک زمینه تحقیقاتی
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

زبان بدن یا تن گفتار چگونه شناخته شد؟

زبان بدن که به آن تن گفتار هم گفته می شود به عنوان یک زمینه تحقیقاتی برای اولین بار در دهه 1960 معرفی شد و نقش اصلی آن ، حتی امروزه ، در مدیریت پرسنل ، فروش و عمدتا موضوعات ارتباطی و مطالعه است. از دهه 1960 ، در ایالات متحده ، سیاستمداران هنگام ارتباط با رای دهندگان اهمیت تصویر خارجی خود را درک کرده اند. به همین دلیل است که آنها به مدیریت زبان بدن و وضعیت بدنی خود توجه ویژه ای می کنند ، زیرا در آن زمان ، نمایش تلویزیونی و ابزار تبلیغاتی اصلی آنها بود .

زبان بدن سیاسی

زبان بدن سیاسی

 

تن گفتار شامل حرکاتی است که هنگام صحبت کردن با دیگران از خود نشان میدهیم در بعضی مواقع که در فکر فرو رفته ایم یا غرق در انجام کاری هستیم این مهارت همچنان کار خود را انجام میدهد یا بعضی مواقع نسبت به صحبت های کسی که روبروی ماست گوش میدهیم و حس بدی از جانب طرف مقابل به ما القا میشود در واقع ما زبان بدن او را دیده ایم و ذهن ما خود را آماده دروغ یا فریب کرده است. در ایران سیاستمداران زیادی هستند که بدون توجه به این موضوع وارد سیاست شده اند و مردم نیز بدون توجه به زبان بدن آنها رای خود را داده اند به همین دلیل بیشتر در مورد کشور هایی صحبت خواهیم کرد که اهمیت زبان بدن را بهتر درک کرده اند. به طور کلی حرکات بدن ما هنگام صحبت کردن از افکار عمیق تر ما نسبت به آنچه به زبان می آوریم سرچشمه میگیرد و میتوان گفت زبان بدن دروغ نمیگوید. اما زبان بدن سیاست مداران چگونه است آنها نیز مانند ما هستند؟یعنی میشود با کمی اطلاعات راجب زبان بدن جلوی تلوزیون خود بنشینیم و بفهمیم که سیاستمداران ما در سخنرانی های خود دروغ میگویند یا نه؟

 

چگونه میشود زبان بدن سیاست مدار ها را تشخیص داد ؟

با فرا گرفتن تکنیک های تن گفتار میتوانید نسبت به گذشته انسانهای اطراف خود را بهتر بشناسید اما تشخیص زبان بدن سیاست مداران پیچیده تر است. تا حدی میشود این مهارت را کنترل کرد ولی اینطور نیست که بطور کامل این مهارت را تحت کنترل گرفت . با این حال سیاستمداران از قدرتی که درتن گفتار وجود دارد نهایت استفاده را میکنند.

سیاستمداران میدانند که تن گفتار دروغ نخواهد گفت و اهمیت تصویر خارجی خود را دریافتند. سیاست مداران هماهنگ کردن تن گفتارشان با زبان گفتاری را می آموزند و تمرین میکنند به طور دقیق با فرا گیری زبان بدن آن را به خدمت خود میگیرند تا به هر شکلی که می شود خواسته ی خود را به طرف مقابل القا کنند. زبان بدن جنگ سردی را بین سیاستمداران به وجود می آورد که میتوانند در حالی که روبروی هم ایستاده اند و به یک دیگر لبخند میزنند منافع خود را خواستار شوند.
مثال هایی هم وجود دارند که خود سیاست مدار ها در آن خود را لو داده اند؛
از موارد کلاسیک تلاش ناموفق برای پنهان کردن حقیقت ، رسوایی واترگیت بود که در اوایل دهه 1970 آمریکا را شوکه کرد ، افشاگری های آن منجر به استعفای رئیس جمهور نیکسون شد. در مصاحبه ای که خود نیکسون با او تماس گرفته بود در لحظه ای که او گفت “من از این نوع مصاحبه استقبال می کنم ، زیرا جهان در شگفت است که آیا رئیس جمهور آنها کلاهبردار است” و بیانیه خود را با گفتن این جمله ادامه داد او گفت: “خوب ، آقایان ، من کلاهبردار نیستم.” او بلافاصله پس از بیانیه تکذیب ، دستان خود را از روی تریبون بیرون آورد و از جلوی سینه خود عبورداد ، آن حرکات تناقض بین گفتار و کردارش را نشان می داد. در حالی که او دخالت خود در رسوایی را نپذیرفت ، ولی تن گفتار او چیز دیگری را نشان میداد و به مشارکت خود در رسوایی اعتراف کرد.

 

پیشنهاد ما به شما : تکنیک های مذاکره

 

کاربرد تن گفتار در سیاست چیست؟

کاربرد تن گفتار در سیاست چیست؟

سیاستمداران به پشت تریبون میروند تا مردم و ملت خود را مجاب کنند که انتخاب خوبی را انجام داده اند .همچنین با دولت مرد های دیگر به گفتگو مینشینند تا راجع به منافع دولت خود صحبت کنند پس هیچ فرصتی را از دست نمی دهند. دموکراسی در زمان ما با دموکراسی هنگام تولدش کاملا متفاوت است و این در واقع فراتر از سیاستمداران است در نتیجه سیاستمداران پیروزی خود رادر پیروی از این راه می بینند.
سیاستمداران با توجه به زبان بدن رقبای خود و تحلیل حرکات آنها نسبت به سخنی که بر زبان می آورند میتوانند به شخصیت و احساس و فکری که رقبا یا همتا ی خود از کشور های دیگر را شناسایی کنند و سعی کنند از آن به نفع خود استفاده کنند. اگر چه زبان بدن و این که سیاستمداران چگونه آن را به خدمت میگیرند پیچیده تر از آن است که بخواهیم در یک پاراگراف یا یک مقاله توصیفش کنیم اما میتوانیم از تکنیک زبان بدن که سیاستمداران در کنگره ها برای پیشبرد اهدافشان استفاده کرده اند را بررسی کنیم. سیاستمداران همیشه هم از زبان بدن خود بعنوان سلاحی در مقابل دیگران یا راهی برای رسیدن به اهداف خود استفاده نمیکنند .گاهی زبان بدن خود را به کار میگیرند تا فرهنگ و شخصیت خود را به تصویر بکشند .
بعنوان مثال؛اوباما رئیس جمهور سابق ایالات متحده از تمام توان خود در ارتباط با دیگران استفاده میکند از حرکات دست ژست ایستادن تا حرکات صورت برای شکستن جو خشک در سمینار ها و سخنرانی خود استفاده میکند و در عین حال هم با جدیت کار خود را پیش میبرد و در نقطه ی مقابل او انگلیسی ها هستند که اکثرا سعی دارند ظاهر جدی و رسمی خود را به عموم نشان دهند و برای نشان دادن شخصیت جدی خود از زبان بدن استفاده میکنند

باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا به عنوان یک مرجع برای سیاستمداران در نظر گرفته می شود ، زیرا او یکی از ماهر ترین عاملان ارتباطات غیر کلامی است.اوباما در طول سفر خود به آتن ، سخنرانی بسیار مهمی را انجام داد؛ کسانی که در محل حضور داشتند یا سخنرانی وی را از تلویزیون مشاهده می کردند ، شیفته حضور او و نحوه صحبت او ، از جمله لحن ، شدت و لحن صدا شده بودند. همچنین تصادفی نیست که اوباما در سخنرانی های خود هرگز با دست خود صورتش را لمس نمی کند ، بدیهی است که این قانون را می داند که با لمس صورت خود با دست می توانید پیام های اشتباه را به جمعیتی که شما و تصویر شما را تماشا می کنند ، ارسال کنید.این حرکات در زبان بدن دروغ ، ناامنی و عدم ثبات و صداقت را نشان می دهد.

 

قدرت تن گفتار

قدرت تن گفتار

 

امروزه افراد زیادی بخصوص سیاست مداران از اهمیت زبان بدن آگاه هستند . آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نمونه ای بارزی برای مثال زدن است است که قدرت خود را در زبان بدن به نمایش میگذارد. قدرت آنجلا مرکل در زمانی که برای رسیدن به مقام صدر اعظم تلاش میکرد در صورت او کاملا مشهود بود.
در سال ۲۰۰۵ او سی و پنج درصد رای آورده بود و سوسیال دموکرات ها به رهبری گرهارد شرودر با سی و چهار درصد رای فاصله  کمی برای این مقام با مرکل داشتند. در سیستم پارلمانی آلمان هنوز گزینه های مختلف ائتلاف برای انتخاب خانم مرکل یا آقای شرودر باز بود. آقای شرودر شروع به سخنرانی کرد و تصمیم داشت واقعیت هایی را بر علیه رقیب خود یعنی خانم مرکل بیان کند. شرودر با یک رگبار گفتاری قوی سعی داشت که به بقیه القا کند تعدیل کننده ها در انتخاب خود تعصب به خرج داده اند و برنده ی اصلی خودش است.

در نهایت قطع کردن مکرر صحبت گفتگو کننده ها باعث به وجود آمدن یک دوئل لفظی در جلسه شد ولی در این میان واکنش آنجلا مرکل جالب بود،اوبا چهره ای خنثی در جای خود نشسته بود اما هیچ نشانه ای از عصبانیت نشان نداد .به آرامی سخنان خود را بر زبان می آورد اما هرگز بر علیه رقیب خود شرودر چیزی بر زبان نیاورد. در نهایت در روز های بعد مرکل به عنوان صدر اعظم انتخاب شد و رقیب او ناکام ماند و حتی مجبور شد ثابت کند که آن شب مست نبود.
یکی دیگر از سیاستمداران ، که با ظاهر عمومی عالی خود مشخص می شد و به عنوان یک مجری پیچیده زبان بدن شناخته می شد ، رونالد ریگان ، رئیس جمهور سابق آمریکا بود. قابل ذکر است که وی در ابتدا به عنوان بازیگر فعالیت می کرد و بعداً نامزد رئیس جمهوری شد. تجربه او با دوربین ها و راحتی او در برقراری ارتباط با دیگران به او این فرصت را داد تا بالاترین رأی را برای انتخابات در ایالت ها به دست آورد و او را به یکی از معتبرترین روسای جمهور آمریکا تبدیل کرد.
مارگارت تاچر ، نخست وزیر انگلستان در سالهای 1979-1990 ، همچنین مهارتهای تن گفتار را به کار گرفت ، که می توان آن را به عنوان حضور و لحن صدای او در طول تعامل با سیاست مشاهده کرد. اگر کسی مصاحبه های او را در ابتدای کار خود در سیاست هنگام نامزدی و بعداً در دوران نخست وزیری خود تماشا کند ، می تواند تفاوت را با تغییر شدت و لحن صدای او درک کند ، زیرا این تغییرات کاملا مشهود بوده است.

 

سوء استفاده از زبان بدن

عده ای از سیاست مداران سعی دارند با سوء استفاده از مهارت خود در زبان بدن مخاطبین خود که اکثرا مردم عادی هستند را تحت تاثیر قرار بدهند و احساس آنها را نشانه میگیرند تا اهداف خود را در نظر آنها منطقی جلوه دهند .این افراد در واقع معتقدند که میشود ذهن بقیه را دستکاری کرد و این به معنی تحقیر مردم است و برای دستکاری ذهن مخاطب از خود رفتار های ملودراماتیک نشان میدهند. کارشناسان زبان بدن میگویند که سیاستمداران کم صداقت ترین افراد هستند سیاستمداران بیشتر قدرت را می بینند و برای رسیدن به آن از دروغ استفاده میکنند و با بهره گیری از زبان بدن سعی میکنند دروغ خود را منطقی جلوه بدهند. جالب اینجاست که برای اینکه بتوانند حرف خود را منطقی جلوه دهند سعی میکنند اول موضوع را در خود به عنوان حقیقت بپذیرند.

کلام آخر

سیاست مدار ها تن گفتاررا میشناسند و با یاد گیری و تمرین و البته تجربه ی خود سعی میکنند از این مهارت خود برای تبدیل شدن به شخصیت محبوب بین مردم استفاده کنند. این مهارت به سیاست مداران کمک میکند که رقبای خود را بهتر بشناسند و راه حل های دقیق تری برای پیشرفت خود پیش بگیرند. شخصیت هایی مانند اوباما رئیس جمهور آمریکا و مرکل صدر اعظم آلمان مثال های خوبی از کسانی هستند ‌که از این مهارت به طور حرفه ای برای رسیدن به جایگاه خود و به قولی سفت کردن جای پایشان استفاده کردند. زبان بدن همه چیز نیست و به هر حال نمی شود تمام شخصیت یک انسان را پشت آن قایم نمود ولی اگر کسی که از این توانایی استفاده میکند خودش را به خوبی بشناسد زبان بدن مثل یک ابزار قدرتمند برایش مفید خواهد بود .
مانند تمام علوم و تکنیک هایی که انسان تا به امروز آموخته تسلط در  استفاده از ظرفیت های غیر کلامی  و بکار گیری آن در مسیر غلط مخصوصا از طرف یک سیاست مدار که امور مملکتی را بر عهده دارد می تواند هم برای جامعه و هم برای خود سیاست مدار ضرر های جبران ناپذیری داشته باشد در این مورد میشود به متخصصین که در آموزش و تحقیق در مورد تن گفتار فعالیت دارند و رفتار سیاست مردان دولت خود را زیر نظر میگیرند و بررسی میکنند اعتماد کرد.
با وجود اینکه همه ی ما خواسته یا ناخواسته از تن گفتار بهره میبریم ولی یاد گیری آن و شناختنش خالی از لطف نیست و حداقل سودی که برای ما به دنبال دارد این است که اطرافیان و از آن مهمتر شخصیت خود را بهتر میشناسیم.

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد