زبان بدن و هوش هیجانی

بر اساس فرهنگ لغت کمبریج، هوش هیجانی به عنوان توانایی درک احساسات ، واکنش افراد و استفاده از این مهارت برای قضاوت صحیح و اجتناب از مشکلات یا حل آن‌ها تعریف می شود. این تعریف خوبی از هوش هیجانی است زیرا در زبان بدن خود را به خوبی نشان می دهد.
خیلی از افراد زمان زیادی را صرف درک مفاهیمی مانند هوش هیجانی EQ می کنند تا بتوانند از آن‌ها در محل کار و حتی زندگی خود استفاده کنند تا بتوانند به فرد بهتری تبدیل شوند ، به همین خاطر قصد داریم در این مقاله زبان بدن و هوش هیجانی و ارتباطی که این دو با هم دارند را مورد بررسی قرار دهیم.
نکته ای که باید بدانید این است که زبان بدن و هوش هیجانی دست به دست هم می دهند تا در نهایت رفتارهای ما را شکل دهند. شینا یاپ چان، سخنران آمریکایی در این باره می‌گوید: «گاهی اوقات می‌توان خلق و خوی افراد را فقط با زبان بدنش تشخیص داد. برای افراد حرفه ای یادگیری سیگنال های مهم زبان بدن مفید است تا بتوانند ارتباط بهتری با همکاران و مشتریان خود برقرار کنند.

هوش هیجانی چیست؟

لوری آن مورابیتو، کوچ تجارت و استراتژیست بزرگ آمریکایی در این باره بیان می کند که :
“هوش عاطفی ، چگونگی تفسیر جهان و نشان دادن خود به دیگران است. در محل کار، باید مطمئن باشید که پیام‌های مناسبی را برای دیگران ارسال می‌کنید تا احساس کنند می‌توانند به شما اعتماد کنند، به شما نزدیک شوند و همچنین روابط خوبی با شما ایجاد کنند . با این حال این اتفاق زمانی خواهد افتاد که شما با زبان بدن درست با افراد برخورد کنید.
به گفته او، آنچه شما به آن فکر می کنید نه تنها به طور خودکار در بدن شما ظاهر می شود، بلکه سیگنال های ناخودآگاهی را نیز ارسال می کند که دیگران آن را به راحتی دریافت می کنند:
«به عنوان مثال، اگر احساس اعتماد به نفس ندارید ، بدن شما قبل از اینکه حرف های شما گفته شود، لپ مطلب را به دیگران نشان می دهد. ممکن است تماس چشمی برقرار نکنید، شانه هایتان افتاده باشد، وقتی سؤال پرسیده می شود به دور نگاه کنید و از پاسخ دادن طفره بروید که در این صورت، مردم این پیام ها را دریافت می کنند و به راحتی شما را قضاوت می کنند.
بنابراین با این توضیحات آیا آماده اید تا هوش هیجانی خود را با استفاده از زبان بدن تقویت کنید؟ در ادامه به روش هایی اشاره می کنیم که شما می توانید به کمک آن زبان بدن و هوش هیجانی خود را به خوبی تقویت کنید.

خودآگاهی

 

خودآگاهی

 

آگاهی از احساسات خود اولین گام در درک زبان بدن و هوش هیجانی و ایجاد تغییرات است. هرچه بیشتر از احساسات خود، نوسانات آن‌ و میزان مناسب بودن آن‌ها با زمینه های مختلف آگاه باشید، بیشتر می توانید نحوه نشان دادن آن‌ها را از طریق زبان بدن خود کنترل کنید.
یک راه حل برای خودآگاهی وجود دارد به طور مثال ساعت خود را به گونه ای تنظیم کنید که الارم های خاص را در زمان های مختلفی به صدا در بیاورد تا شما در آن زمان ها از خود بپرسید هم اکنون چه احساسی دارم اگرچه این فرآیند ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما بسیار مؤثر است و می تواند تا حد زیادی باعث شود در بحث کنترل زبان بدن و هوش هیجانی موفق باشید.

آگاهی از زبان بدن و هوش هیجانی دیگران

آگاهی از زبان بدن و هوش هیجانی دیگران نیز یک ابزار ارتباطی قدرتمند است. «بهره‌گیری از این نوع اطلاعات می‌تواند به شما در نحوه برقراری ارتباط با افراد در محل کار کمک کند. این یک موضوع مهم است زیرا می تواند به شما اجازه دهد قبل از اینکه چیزی بگویید یا قبل از اینکه برای یک جلسه آماده شوید، رفتار دیگران را از طریق زبان بدن مشاهده کنید.
فرض کنید رئیس شما مشغول کاری است شما چگونه این موضوع را درک می کنید؟ یا به طور مثال شما یک مشتری دارید اما چگونه می توانید تشخیص دهید که او چه چیزی نیاز دارد؟ پاسخ به این گونه سوالات در زبان بدن فرد و هوش هیجانی افراد نهفته است.

ایجاد اعتماد در سازمان

 

ایجاد اعتماد در سازمان

 

ایجاد اعتماد در سازمان از دو حوزه کلیدی یعنی ارتباطات و یکپارچگی، به ویژه در مواقع عدم اطمینان تشکیل‌شده است و وقتی صحبت از برقراری ارتباط مؤثر به عنوان یک رهبر به میان می آید، باید بتوانید وضعیت عاطفی تیم خود را از طریق زبان بدن آن‌ها درک کنید.
بنابراین در زمان‌های بلاتکلیفی بهتر است بیش از حد با تیم خود ارتباط برقرار کنید، به همه سؤالات آن‌ها پاسخ دهید و به ترس‌هایی که ممکن است به صورت شفاهی بیان کنند یا اصلا آن ها را به زبان نیاورند ، رسیدگی کنید.
امی کدی در 19 سالگی دچار سانحه رانندگی می شود که این سانحه منجر به آسیب مغزی او شد . این موضوع باعث شد امتیاز ای کیو IQ او به عدد 30 کاهش پیدا کند زیرا قبل از تصادف امی کدی ضریب هوشی نزدیک به سطوح افراد نابغه داشت. با این حال ضریب هوشی او پس از تصادف بسیار کاهش یافت.
کاهش قابل توجه ضریب هوشی او باعث شد که او احساس ناتوانی و عدم اعتماد به نفس کند. با وجود آسیب مغزی، او به آرامی راه خود را در کالج طی کرد و حتی در در دانشگاه پرینستون پذیرفته شد.
زمانی که امی کدی در پرینستون بود، با تلاش های زیاد متوجه شد این عدم اعتماد به نفس او است که مانع او شده است، نه اینکه قدرت مغزی اش کاهش یافته است. این امر به ویژه در مکالمات دشوار، ارائه ها و سایر لحظات پرفشار و بسیار مهم صادق بود.
این کشف باعث شد او به یک روانشناس بزرگ در دانشگاه هاروارد تبدیل شود زیرا مطالعات خود را به تأثیر زبان بدن و هوش هیجانی بر اعتماد به نفس و در نهایت موفقیت اختصاص داد و به همین خاطر یافته های او بر روی تأثیرات قدرتمند زبان بدن و هوش هیجانی متمرکز است.
زبان بدن مثبت شامل مواردی مانند تماس چشمی مناسب، تعامل ، گوش دادن فعال و حرکات هدفمند است که پیامی را که می‌خواهید منتقل کنید، برجسته می‌کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که از زبان بدن مثبت استفاده می کنند دوست داشتنی تر، شایسته تر، متقاعدکننده تر و از نظر احساسی باهوش تر هستند.

زبان بدن و هوش هیجانی چگونه کار می کند؟

 

زبان بدن و هوش هیجانی چگونه کار می کند؟

 

1. زبان بدن مثبت می تواند نگرش شما را تغییر دهد و در نتیجه روی هوش هیجانی شما نیز تأثیر بگذارد.

امی کدی دریافت که تنظیم آگاهانه زبان بدن برای مثبت‌تر کردن ذهن، نگرش شما را بهبود می‌بخشد، زیرا تأثیر قدرتمندی بر هورمون‌های شما و در نهایت هوش هیجانی شما دارد .با این حال بر عکس این موضوع نیز صادق است. فرض کنید شما نتوانید هوش هیجانی و احساسات خود را کنترل کنید، چه اتفاقی می افتد؟ اولین جایی که این عدم کنترل خود را نشان می دهد صورت و زبان بدن شماست ک باعث می شود احساسات شما مشخص شود.

2. هوش هیجانی باعث افزایش تستوسترون می شود.

تستوسترون با، تمرکز ، ورزش و رقابت ترشح می شود، اما اهمیت تستوسترون بسیار بیشتر از ورزش کردن است. چه مرد باشید چه زن، تستوسترون اعتماد به نفس شما را بهبود می بخشد و باعث می شود دیگران شما را قابل اعتمادتر و مثبت تر ببینند. تحقیقات نشان می دهد که زبان بدن مثبت سطح تستوسترون شما را 20 درصد افزایش می دهد و حتی می تواند بر هوش هیجانی شما تأثیر بگذارد.

3. زبان بدن و هوش هیجانی کورتیزول را کاهش می دهد.

کورتیزول یک هورمون استرس است که عملکرد شما را مختل می کند و در طولانی مدت اثرات منفی بر سلامتی ایجاد می کند. کاهش سطح کورتیزول استرس را به حداقل می رساند و شما را قادر می سازد تا واضح تر فکر کنید، به خصوص در موقعیت های دشوار و چالش برانگیز که ممکن است هر لحظه با آن روبرو شوید. تحقیقات نشان می دهد که زبان بدن مثبت سطح کورتیزول را تا 25 درصد کاهش می دهد و در نهایت باعث می شود شما بتوانید هوش هیجانی خود را بهتر کنترل کنید.

4. زبان بدن و هوش هیجانی ترکیبی قدرتمند ایجاد می کند.

در حالی که کاهش کورتیزول یا افزایش تستوسترون به خودی خود عالی هستند، اما این دو با هم ترکیب قدرتمندی را به وجود می آورند که معمولاً در بین افراد در موقعیت‌های عالی دیده می‌شود. این ترکیب باعث ایجاد اعتماد به نفس و وضوح ذهن می شود که برای مقابله با ضرب الاجل های فوری، تصمیمات سخت و حجم عظیم کار ایده آل است. افرادی که به طور طبیعی دارای تستوسترون بالا و کورتیزول پایین هستند، تحت فشار رشد می کنند. البته، می‌توانید از زبان بدن مثبت استفاده کنید تا خودتان را به این شکل سازگار کنید، حتی اگر به طور طبیعی این اتفاق نیفتد.

5.ترکیب زبان بدن و هوش هیجانی شما را فردی دوست داشتنی تری می کند.

در مطالعه‌ای در دانشگاه تافتز، محققان فیلم های بی‌صدا از پزشکانی را که با بیمارانشان تعامل داشتند، تماشا می کردند. آن ها فقط با مشاهده زبان بدن پزشکان، می‌توانستند حدس بزنند که بیماران از کدام پزشکان شکایت می‌کنند. زبان بدن عامل بزرگی در نحوه درک شما است و می تواند مهم‌تر از لحن صدای شما یا حتی آنچه می گویید باشد. یادگیری استفاده از زبان بدن مثبت باعث می شود مردم شما را دوست داشته باشند و بیشتر به شما اعتماد کنند.

6. شایستگی افراد

در مطالعه ای که در دانشگاه پرینستون انجام شد، محققان دریافتند که یک کلیپ یک ثانیه ای از نامزدهای انتخاباتی کافی است تا مردم بتوانند به طور دقیق پیش بینی کنند که کدام یک از این نامزدها انتخاب خواهند شد. این موضوع نشان می دهد که درک شایستگی افراد با زبان بدن و هوش هیجان افراد بستگی دارد.

7. زبان بدن ابزار قدرتمندی در مذاکره (حتی به صورت مجازی) است.

شکی نیست که زبان بدن نقش مهمی در توانایی شما برای متقاعد کردن دیگران به طرز فکرتان دارد. محققانی که این پدیده را در ارتباطات مجازی مطالعه کردند دریافتند که زبان بدن به کمک هوش هیجانی در ویدئو کنفرانس نقش مهمی در نتیجه مذاکرات ایفا می کند.

8. زبان بدن به تنهایی هوش هیجانی شما را بهبود می بخشد.

توانایی شما در برقراری ارتباط مؤثر با احساسات و ایده هایتان در هوش هیجانی شما نقش اساسی دارد. افرادی که زبان بدن منفی از خود نشان می دهند، تأثیر مخرب و مسری بر اطرافیانشان می گذارند. بنابراین تلاش برای بهبود زبان بدن تأثیر عمیقی بر هوش هیجانی شما دارد.

کلام آخر

زبان بدن و هوش هیجانی دو عنصر جدا نشدنی از یکدیگر هستند که تقویت هر یک از آن ها می تواند تأثیر مثبتی روی دیگری داشته باشد به همین خاطر این دو همیشه از هم تأثیر می گیرند. با این حال شما می توانید با تکرار و تمرین روی زبان بدن خود فردی تأثیرگذار تبدیل شوید و ارتباطات خوبی را به وجود آورید.
با این توضیحات به نظر شما زبان بدن و هوش هیجانی چه تأثیرات دیگری روی زندگی ما دارد؟
لطفاً نظر ارزشمند خود را با ماهان تیموری در میان بگذارید.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید