آموزش تبلیغات

سلام ماهانی عزیز. آموزش تبلیغات یکی از کلیدهای طلایی رسیدن به موفقیت توی هر کسب و کاریه. اگر دوس داری با کمترین هزینه، بیشترین بازده رو از کمپین‌های تبلیغاتی بگیری، کافیه این آموزش رو دنبال کنی.

 

کمپین تبلیغات چیست؟

ما وقتی در مورد تبلیغات صحبت می‌کنیم، به طور مشخص داریم در مورد دنیای کسب و کار صحبت می‌کنیم. چون تبلیغات در وهله‌ی اول، یعنی معرفی کردن کسب و کاری که نیاز به معرفی دارد. حالا این بحث معرفی کردن توی شرایط مختلف، رویکردهای مختلفی هم داره. بگذارید براتون یه مثال ساده بزنم که کامل مسئله‌ی تبلیغات رو درک کنید. 

فرض کنید که شما یک کسب و کار جدید راه اندازی کردید و حالا آماده‌ی این هستید که وارد بازار بشید و محصولات و خدمات خودتونو ارائه بدید. خب اولین کاری که باید بکنید اینه که دیگران رو از حضور خودتون آگاه کنید و اینجا نیازه که تبلیغات داشته باشید.

مثلا فرض کنید که شرکت کاله، تصمیم می‌گیره محصولات جدیدش رو که ترکیبی از ماست و میوه هستش رو به دیگران معرفی کنه. اینجاست که شرکت کاله نیاز داره که یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کنه تا محصول جدیدشو، در ذهن مردم جا بندازه.

پس بعبارت ساده تر، وقتی ما به  تعریف‌های علم آموزش تبلیغات سر میزنیم، به این تعریف می‌رسیم که کمپین تبلیغاتی، به سلسله تبلیغ‌های گسترده‌ای گفته میشه که ما برای معرفی و ایجاد یک ذهیت در ذهن مخاطب انجام میدیم.

اما مسئله اینجاست که همه‌ی ما که به اندازه‌ی شرکت‌های بزرگ مثل کاله، پول نداریم و اصلا کسب و کارمون هم اونقدر بزرگ نیست. خب حالا باید چطور یک کمپین تبلیغاتی داشته باشیم؟ اینجاست که پای آموزش وسط میاد. اگر شما آموزش تبلیغات ببینید، تمام نیازهاتون برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی برطرف میشه.

اگر به دنبال این هستید که یک کمپین تبلیغاتی راه بندازید و میخواید خیلی عملی از طریق آموزش تبلیغات، این مسئله رو یاد بگیرید، کافیه نکاتی رو که توی ادامه این آموزش بهتون میگم، رعایت کنید. در واقع این آموزش به شما یاد میده که چطوری وارد حوزه‌ی تبلیغات بشید و از طریق علم آموزش تبلیغات، به درآمدهای بالا برسید.

10 تکنیک کمپین تبلیغاتی

10 تکنیک طلایی برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی

اگر بخوایم بر اساس علم آموزش تبلیغات پیش بریم و بخوایم شرایطی رو مهیا کنیم که همه‌ی مردم و کسانی که کسب و کار دارن، فارغ از پول و هزینه‌ای که می‌خوان برای این کار خرج کنند، به یک کمپین تبلیغاتی درجه یک برسن، باید ده تا اصل رو رعایت کنیم:

  • هدف خودمون رو از تبلیغات تعیین کنیم

اولین اصلی که توی بحث آموزش تبلیغات به همه مدیران یاد میدم اینه که اول از همه هدف خودتون رو از تبلیغتون مشخص کنید. یعنی چی هدفمون رو مشخص کنیم؟ ببینید، تبلیغ کردن این نیست که شما برید به آژانس تبلیغاتی پول بدید که براتون بیلبورد بزنه. نه این نیست. این یعنی اشتباه رفتن. این یعنی هزینه‌ی بیخود کردن.

تبلیغات بر اساس چیزی که توی علم آموزش تبلیغات بهش پرداخته میشه، یعنی شما هدفی داری که میخوای اون رو به گوش مردم برسونی. پس تبلیغات، قبل از اینکه یه بیلبورد باشه، یه هدفی توی ذهن مدیر مجموعه داره که اون هدف میره روی بیلبورد.

حالا هدف رو چجوری باید تعیین کنیم؟ خیلی ساده است. کافیه بدونید الان کسب و کارتون توی چه مرحله‌ای قرار داره. یعنی چی؟ یعنی اینکه الان تازه کارتون رو شروع کردید؟ یا میخواید مخاطب رو بالا ببرید؟ یا قصد دارید محصول جدیدی معرفی کنید؟ یا می‌خواید برند سازی کنید؟

همه‌ی این‌ها نوع تبلیغشون بر اساس چیزی که ما توی آموزش تبلیغات میگیم، فرق میکنه. اگر می‌خواید کسب و کارتون رو شروع کنید باید یه جور تبلیغ کنید، اگر می‌خواید برند بشید، باید یه جور تبلیغ کنید. اگر می‌خواید محصول تبلیغ کنید، باید یه نوع دیگه تبلیغ داشته باشید و در یک نگاه کلی، هر هدفی، یک تبلیغ مخصوص به خودش داره.

پس بشینید یک برگه بردارید و سعی کنید قبل از هر هزینه‌ای برای تبلیغ کردن، هدف خودتون از تبلیغ رو مشخص کنید. از طرفی آشنایی با انواع تبلیغات در کسب و کار می‌تونه در مشخص کردن هدف خیلی تاثیر گذار باشه. 

 

روی نقاط قوت کار خودتون تمرکز کنید

وقتی میخوایم تبلیغ کنیم، باید چه چیزی رو به مردم نشون بدیم؟ این سوال بزرگ در مبحث آموزش تبلیغات، میتونه کلا نتیجه‌ی کار شما رو عوض کنه. هر کسب و کاری یه سری از نقاط قوت رو داره که برای اونها داره کار میکنه و به لطف اون نقاط قوت سر پاست.

پس شما باید در راه اندازی کمپین تبلیغاتی ، بر اساس اصولی که ما توی آموزش تبلیغات میگیم، اول از همه روی نقاط قوت خودتون کار کنید. فرقی هم نمیکنه که برای برند سازی اومدید تبلیغ کنید یا میخواید محصول خودتون رو تبلیغ کنید، مهم اینه که نقاط قوت شما همیشه تو چشم باشه.

مثلا اگر یه رستوران گیاهی زدید، میتونید یه عنوان بزنید که: ” یک بشقاب زندگی سالم تر. “. و یا اگر یه خودرو تولید کردید که مصرف سوختش کمتره، باید بیاید رو این تمرکز کنید. پس سعی کنید برای هر تبلیغ، نقاط قوتتون رو بزرگ تر جلوه بدید. این راز موفقیت شما بر اساس علم آموزش تبلیغات هستش. اگه به تبلیغاتی که در فضای مجازی منتشر میشه دقت کنیم، متوجه میشیم که خیلی از کسانی که در این فضا تبلیغات انجام می دهند، از اصول تبلیغات در فضای مجازی برای بیان کردن نقاط قوتشون پیروی می کنند. 

مخاطب هدف

  • مخاطب هدف خودتون رو مشخص کنید

چیزی که تبلیغ نویس‌ها تو ایران بهش توجه نمیکنن، بحث اینه که مخاطب هدف در تبلیغات مشخص نیست. خیلی مهمه که شما بدونید برای کی دارید تبلیغ می‌کنید، کیا قراره تبلیغ شما رو ببینن، چه جوری باید باهاشون حرف بزنید که قانع به خرید از شما بشن؟

این چیزیه که علم آموزش تبلیغات بهش میگه: ” تبدیل مخاطب به مشتری. “. شما اگر مخاطب هدف برای خودتون مشخص نکنید، یک هزینه‌ی گزافی رو صرف آدمهایی کردید که کاری با کسب و کار شما ندارند. اگر مثلا یک نوشابه جدید تولید کردید، این رو هیچوقت نباید برید تو باشگاه‌های ورزشی تبلیغ کنید. طبیعیه که مخاطب هدف شما اونجا نیست. باید توی رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها و پیج‌های آشپزی تبلیغ کنید.

ولی حالا اگر یه نوشابه انرژی زا زدید، نباید برید تو رستوران تبلیغ کنید. باید برید تو باشگاه‌های ورزشی و پیج‌های سلامت تبلیغ کنید. چون مخاطب این نوشابه اونجاست. پس مخاطب هدف خودتون رو مشخص کنید و بعد اقدام کنید.

  • راه مناسب تبلیغات رو پیدا کنید

چهارمین تکنیکی که شما باید توی راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی بهش توجه کنید، اینه که راه مناسب تبلیغ رو پیدا کنید. یا اگر بخام بهتر براتون بگم: ” شما بر اساس علم آموزش تبلیغات، باید بدونید که کجا تبلیغ کنید که بیشترین بازدهی رو براتون داشته باشه. “.

البته یه مقدارشو توی تکنیک قبل بهتون گفتم، اما اگر بخام یه مقدار دقیق تر بهتون بگم، شما باید بین تمامی روش‌های تبلیغاتی‌ای که وجود داره، بهترین گزینه رو برای کسب و کار خودتون انتخاب کنید. یعنی چی؟

به نظر شما، توی دنیای تبلیغات، بیلبوردها بهتر هستن یا تبلیغ توی اینستاگرام؟ این جوابیه که شما باید بهش فکر کنید؟ به نظرتون برای کسب و کار شما بهتره توی تلویزیون تبلیغشو انجام بدید یا که برید توی تلگرام تبلیغ کنید؟ یا بازاریابی اینترنتی، یا شایدم تراکت؟ کدومش برای شما مناسب تره؟

علم آموزش تبلیغات میگه، یک مدیر و یا کسی که داره توی حوزه  راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی کار میکنه، باید بسنجه که کجا و توی چه روشی و با چه راهی میتونه بیشترین بازدهی رو داشته باشه. خیلی وقت‌ها ما محصول خوبی داریم، کمپین خوبی رو هم راه اندازی کردیم، ولی نمیدونیم که از کدوم فرصت تبلیغاتی و کدوم ابزار استفاده کنیم که بهترین نتیجه رو میده و اینجاست که خیلیا ضرر میکنن.

یه مثال ساده بخوام براتون بزنم باید بگم که وقتی شما می‌خوای محصول غذایی تبلیغ کنی، بهترین راه اینه که بری توی تبلیغات محیطی. جایی که مردم دسترسی به فروشگاه براشون راحت تره و با تبلیغ شما وسوسه به خرید میشن. ولی وقتی که میخوای یک گوشی هوشمند تبلیغ کنی، بهترین جا برای تبلیغ اینترنته. چون اکثر کسایی که از نت استفاده می‌کنن، مخاطب سر سخت گوشی‌های هوشمندن. پس به این نکته از آموزش تبلیغات هم توجه کنید.آموزش تبلیغات

  • زمان مناسب برای کمپین تبلیغاتی خود انتخاب کنید

یکی از اشتباهاتی که توی حوزه تبلیغات وجود داره و خیلی هم دیده میشه، اینه که فرد در بدترین زمان ممکن، بهترین محصول خودش رو تبلیغ میکنه و به جای اینکه یک کمپین درست حسابی داشته باشه، با شکست عجیبی روبرو میشه.

اگر مباحث آموزش تبلیغات رو از پیج ماهان تیموری دنبال کرده باشید، همیشه بهتون گفتم که برای رسیدن به یک فروش خوب و برای رسیدن به یک رشد عالی در کسب و کار، باید زمان بندی رو به بهترین شکل ممکن رعایت کنید.

مثال ساده براتون میزنم. توی همین دوران کرونا، طرف کمپین تبلیغاتی رفته بر روی مبحث مهاجرت. خب این یعنی یه زمان نامناسب، برای یه کمپین مناسب. این طبیعیه که وقتی که اوضاع اقتصادی کشور یه خرده بهم میریزه، خیلیا دوس دارن مهاجرت کنن و به این فکر میفتن. اما این رو نباید فراموش کنیم که وقتی تو تایم کرونا هستیم و همه مرزها بستس و اوضاع دنیا هیچیش مشخص نیست، ما داریم هزینه خودمون رو کاملا سوخت می‌کنیم.

پس توجه کنید که اگر ما اصول آموزش تبلیغات رو رعایت کنیم، میتونیم توی بهترین زمان ممکن، یه محصول ساده رو به یک فروش عالی برسونیم و در یک اشتباه و با رعایت نکردن زمان بندی تبلیغات، ما بهترین محصول خودمون رو میتونیم کاملا سوخت کنیم.

  • یک بودجه برای تبلیغات داشته باشید

مبحث بودجه بندی روی تبلیغ یکی از سرفصل‌های آموزش تبلیغات هستش. خیلیا اصلا به این فکر نمی‌کنن که تبلیغات هزینه داره و فقط هدفشون اینه که تبلیغات کنن و کمپین راه اندازی کنن. حتی بارها شنیدم که طرف میگه: ” مهم نیست چقدر خرجش میشه، فقط یه تبلیغ خوب بریم. “.

و از همین جا به شما میگم که این یه اشتباه بزرگه. حتی خود من، وقتی برای مجموعه خودم تبلیغ میرم، به این مسئله فکر میکنم که چقدر باید پای تبلیغات هزینه کنم؟ این که شما پولدار هستید یا وضع برندتون خوبه اصلا به این معنی نیست که میتونید بی حساب و کتاب تبلیغ برید.

شما باید یه دفترچه بردارید و شروع کنید به حساب کردن که اگر ایکس تومان پول تبلیغ میدید، چند برابر ایکس تومان میتونید بازدهی داشته باشید؟ اگر شما برای یک رستوران، یک میلیارد کمپین تبلیغاتی برید، چند پرس غذا باید بدید که این یک میلیارد تومن در بیاد؟ اصن چند تا میز دارید توی رستورانتون که همچین تبلیغی براش میکنید؟ چقدر مخاطب دارید؟ پس این اصل آموزش تبلیغات که میگه: ” اول به جیبت نگاه کن. ” رو هیچوقت فراموش نکنید.

  • یک برنامه ریزی تبلیغاتی داشته باشید

وقتی که تمام نکته‌های بالا رو بهش توجه کردید، وقتشه که یه برنامه ریزی تبلیغاتی داشته باشید.  برنامه ریزی تبلیغاتی چیه؟ تو مبحث آموزش تبلیغات ما میگیم که یک تبلیغ از چندتا عنصر تشکیل شده. اول از همه کسی که محتوای تبلیغ رو مینویسه.

دوم کسی که گرافیکش رو کار میکنه و سوم کسی که برای تبلیغ استراتژی میچینه. خب حالا شما به عنوان کسی که می‌خوای کمپین تبلیغاتی بری، باید بین این سه تا یه هماهنگی ایجاد کنی و یه برنامه ریزی برای هر کدوم داشته باشی که بتونی با کمترین هزینه، در درست ترین زمان ممکن، تبلیغت رو آماده کنی و به نتیجه برسی.

اگر برنامه نداشته باشی، محتوا یه چیز مینویسه، گرافیست یه سازی میزنه و استراتژیست هم بی حساب و کتاب برات تبلیغ میزنه و این میشه یه شکست. پس این اصل از آموزش تبلیغات رو جدی بگیر و سعی کن پیش از هر کمپینی خودت پای کار باشی و برنامه ریزی درستی برای خودت بریزی.

پیشنهاد ما به شما:‌ برنامه ریزی استراتژیک

  • روی محتوا و گرافیک هزینه کن

تنها جایی که میتونم بهت بگم: ” هزینه کردن و وقت گذاشتن هیچ مانعی نداره، مبحث محتوا و گرافیک تبلیغ هستش. “. روی این یه مورد هر چقدر هزینه کنی و وقت بگذاری، میارزه. چون اگر تبلیغ تو نتونه مخاطب رو جذب کنه، هیچ منفعتی برات نداره.

اما چند تا نکته رو توجه کن. اولین نکته اینه که تو مبحث آموزش تبلیغات بهت گفتم که ببین کجا میخوای تبلیغ کنی و برای کی میخوای تبلیغ کنی؟ بعد تصمیم بگیر که تبلیغت رو بر اساس این دو تا اصل طراحی کنی.

اگر قراره تو اینترنت تبلیغ کنی، یادت باشه که فقط چند ثانیه وقت داری که مخاطبت رو جذب کنی. اگر میخوای تو اینستاگرام تبلیغ کنی، یادت باشه که نهایت یک دقیقه وقت داری که مخاطبت رو جذب کنی. پس روی محتوا و گرافیک کار کن که نتیجه بگیری.

دومین اصلی که آموزش تبلیغات تو بحث محتوا و گرافیک بهت یاد میده اینه که: ” قالب خودت رو انتخاب کن. “. وقتی مشخص شد که کجا و به چه روشی میخوای تبلیغ کنی، اونوقت باید تمرکزتو بزاری بر روی این قضیه که تو چه قالبی میخوای طراحی کنی؟

میخوای ویدیو درست کنی یا میخوای عکس نوشته برای تبلیغت فراهم کنی؟ میخوای محتوا محور تبلیغ کنی یا شعار محور؟ این‌ها همه گزینه‌هایی هستش که تو رو به موفقیت در زمینه‌ی تبلیغات نزدیک تر میکنه. یادت باشه که تمامی اصول آموزش تبلیغات حاصل سالها تجربه است و هر کدوم رو که بهش توجه نکنی، بخشی از منفعت کار خودتو از دست دادی.

  • نتایج رو بررسی کنید

توی مبحث آموزش تبلیغات، یه اصلی وجود داره که میگه: ” قرار نیست که اولین تبلیغ شما بهترین تبلیغ شما باشه “. یا قرار نیست که همه‌ی تبلیغات شما موفق باشه. یه وقتایی هستش که ما باید آزمون و خطا کنیم.

یه وقتایی ما تمام موارد رو رعایت می‌کنیم ولی بازخورد خوبی نمی‌گیریم. نباید نا امید بشیم و نباید خودمون رو ببازیم. بلکه باید تحلیل کنیم. باید ایراد کارمون رو بگیریم که به موفقیت توی تبلیغات برسیم. پس نتایج رو تحلیل کنید و سعی کنید اشکالات خودتون رو برطرف کنید تا یه کمپین بهتر داشته باشید.

  • به خودتون و کسب و کارتون اعتماد داشته باشید

نکته‌ی آخری که میخوام بگم به طور مستقیم به مبحث آموزش تبلیغات مربوط نیست اما این رو برای موفقیت کسب و کارتون بهتون میگم. اگر می‌خواید موفق شید و اگر می‌خواید یه کسب و کار درجه یک داشته باشید، اول از همه باید به کسب و کار خودتون اعتماد داشته باشید.

اگر یک بار تبلیغتون شکست خورد، ناامید نشید. این اتفاق برای هر کسی و هر مجموعه‌ای ممکنه بیفته، مهم اینه که شما باید هر روز بهتر بشید و هر روز قوی تر به اهدافتون فکر کنید. این نکته رو از من بشنوید که همه‌ی کسب و کارها حتی اونایی که سالیان ساله که دارن کار می‌کنن هم گاهی اشتباه میکنن.

این اشتباهات به شما درس‌های بزرگی در مبحث آموزش تبلیغات میده تا بتونید روزی با بیشترین بازده ممکن تبلیغ کنید. پس به نتایج ایمان داشته باشید و سعی کنید که تا میتونید قدرتمند عمل کنید. این مسئله باعث میشه که موفقیت بی نظیر بدست بیارید.

 

سخن آخر

تبلیغات، توی ذهن خیلی از برندهای معتبر بازار ایران یک پروسه یک طرفه است که مشتری اون رو میبینه و اگر ازش خوشش اومد و تونست ذهنشو تحریک کنه، میاد و از محصولات خریداری میکنه. در حالی که این کاملا یه باور غلطه.

در آموزش تبلیغات مدرن، تبلیغات زمانی موثره که شما بتونید بیشترین میزان تاثیرگذاری رو از تبلیغ خودتون برای مشتری بگیرید. حالا سوال اینجاست که ما چطور میتونیم بفهمیم که این تاثیر گذاری رو گرفتیم یا نه؟ جوابش خیلی ساده است.

شما باید ببینید که چقدر روی تعامل با مشتری کار کردید و چطور تونستید بازخوردهای لازم رو نسبت به مشتری خودتون دریافت کنید؟ اکثر برندهای معتبر جهانی، این روزها دنبال این هستند که از مخاطبانشون بازخورد بگیرن.

در واقع اونا به این نتیجه رسیدن که تبلیغی موثره که بتونه با مشتری حرف بزنه و مشتری به اون جواب بده. پس برای همین هم شما باید دنبال راهی باشید که تعامل بیشتری رو توی تبلیغاتتون داشته باشید. میتونید به ازای کامنت برتر، یک کد تخفیف بدید.

میتونید سوال بپرسید و از مخاطب هاتون نظر بخواید که محصول بعدیشون چی باشه. و اینم یادتون نره که بهترین راهنما برای شما، یادگیری اصول بازاریابی و آمیخته‌ی بازاریابی هستش که میتونه تو بخش تبلیغات به شما کمک کنه که بیشترین تعامل رو از مشتری هاتون بگیرید و اون‌ها رو به یک خریدار تبدیل کنید.

 

سوالات متداول :

در کمپین های تبلیغاتی می بایست در ابتدا هدف خودتان را از تبلیغات مشخص کنید و سپس باید بر روی نقاط قوت خودتان تمرکز کنید ،حال مخاطب هدف خودتان را شناسایی کنید و سپس به دنبال یک راه مناسب برای تبلیغات باشید.

یکی از اشتباهاتی که توی حوزه تبلیغات وجود داره و خیلی هم دیده میشه، اینه که فرد در بدترین زمان ممکن، بهترین محصول خودش رو تبلیغ میکنه و به جای اینکه یک کمپین درست حسابی داشته باشه، با شکست عجیبی روبرو میشه.

برای رسیدن به یک فروش خوب و برای رسیدن به یک رشد عالی در کسب و کار، باید زمان بندی رو به بهترین شکل ممکن رعایت کنید.

 

همین حالا شروع کن!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید