هوش مالی- هوش اقتصادی

هوش مالی یا اقتصادی چیست؟

هوش مالی یا اقتصادی ( Financial – Intelligence )

یکی از انوع هوش ها، هوش مالی یا اقتصادی نام دارد که مربوط به مسائل مالی می شود در واقع برای تشخیص و ارائه راه حل در جهت بهبود مشکلات اقتصادی و مالی از این نوع هوش استفاده می‌شود.

هوش ‌مالی بالا یا عالی

یعنی اینکه تصمیمات مالی شما هوشمندانه‌ تر بوده و اقدامات صحیح تری جهت بهبود شرایط مالی‌ خود انجام می‌ دهید.

هوش مالی پایین یا ضعیف

یعنی اینکه شما در برابر مسائل مالیتان اقدامات غیرمسئولانه ای اتخاذ می‌کنید. این مقاله در بردارنده روش ها و توصیه های رابرت کیوساکی ، سرمایه گذار بزرگ میلیاردر خودساخته و نویسنده کتاب ماندگار «پدر پولدار، پدر بی پول» است. اندیشه او درباره مفهوم هوش مالی یا اقتصادی به بسیاری از افراد در سرتا سر دنیا کمک کرده تا با استفاده از ایده های خلاقانه خود ثروت خلق کرده و پولدار شدن را در زندگی تجربه کنند.

به طور مثال: وقتی راهی برای افزایش درآمد ندارید و یا برعکس وقتی پول و سرمایه لازم و کافی دارید، اما اطلاع کافی برای بهره برداری از آن را ندارید با استفاده صحیح از “هوش مالی یا اقتصادی ” می توانید این مشکلات را مرتفع کرده و به راه حل مناسبی در جهت درآمد زایی برسید. این یک واقعیت است که پول و سرمایه از نیازهای هر فرد برای داشتن یک زندگی آرام می باشد.

به همین علت یکی از مسائل مهم در زندگی که باید به آن توجه شود، هوش مالی است .بنابراین، باید سعی شود هوش مالی را که درون هر کسی وجود دارد تقویت کرد تا قادر به درآمدزایی بیشتر و بهتر باشید.

با عرض پوزش، در بارگیری عکس مشکل رخ داده است.

به طور مثال:

یکی از کار هایی که افراد دارای هوش مالی بالا انجام می دهند را بیان می کنم.

فرض کنید که شما در حال خرید و فروش کالای خاصی هستید، در این صورت تاجر نامیده خواهید شد. تجار کمیسیون بیشتری به دلالان می پردازند، در این بین افراد و اداره دارائی قسمتی از سود معامله را طبق قانون به خود اختصاص می‌دهند. اگر شما هوش مالیاتی خوبی داشته باشید می توانید از این هزینه ها درصد قابل توجهی کم کنید .

اگر در یک جریان مالی، مفهوم سرمایه، بدهی، درآمد و هزینه را به درستی درک کنید، شانس شما برای ثروتمند شدن به شدت افزایش می یابد. “رابرت کیوساکی”در روانشناسی نوین، هوش انسان را به چند بخش تقسیم کردند.یکی از هوش های انسان که اخیرا هم اساتید زیادی در سر تا سر جهان اهمیت و کاربری آن را بسیار پر رنگ کرده اند، هوش مالی است.

هوش مالی یا اقتصادی یا به زبان خودمان شم اقتصادی

 تعریف هوش مالی از نگاه آقای رابرت کیوساکی “عبارت است از مجموعه تشخیص، تصمیم و اقداماتی که یک فرد در جهت مدیریت مالی زندگی خود و کسب و کارش بکار می گیرد”

کیفیت شرایط مالی امروز شما بستگی مستقیم به کیفیت رشد و پرورش هوش مالی شما از کودکی تا کنون دارد. جالب است بدانید هوش مالی کودک، کپی هوش مالی والدین و نزدیکان است. بعد ها هوش مالی و اقتصادی سرمایه گذاری فرد در واکنش به تجربیات پیش رو دست خوش تغییر و تحول مثبت و یا منفی می شود که نهایتا در بزرگسالی شکل و فرم شخصی و خاصی به خود می گیرد. یعنی هرکدام از ما در هر سنی شخصیت مشخص مالی در خود داریم و بر اساس نظام باورهای مالی خود عمل می کنیم.

Image result for ‫هوش اقتصادی‬‎

تعریف هوش مالی یا اقتصادی 

رابرت کیوساکی در کتاب « هوش مالی یا اقتصادی خود را افزایش  دهید » می نویسد:” املاک و مستغلات، سهام، صندوق های پس انداز، کسب و کار یا پول، افراد را ثروتمند نمی کنند. بلکه این اطلاعات، دانش، عقل و فکر یا به عبارتی دیگر این هوش مالی است که افراد را ثروتمند می کند . “

او یادآور می شود که برای مثال اگر بخواهید در انجام فعالیت ورزشی خاصی مهارت کافی کسب کنید. خرید تجهیزات آن کمکی به شما نمی کند بلکه شما باید برای موفقیت آموزش دیده باشید. آموزش نقش بسیار مهمی را در این روند ایفا می کند.

شما را دعوت می کنیم که در آزمون هوش مالی وب سایت ما شرکت کنید. امید داریم آموخته های این مقاله و دوره جامع هوش مالی پلاس استاد ماهان تیموری و تیم آموزشی ایشان بتواند در زمینه افزایش هوش مالی، راهنمای شما عزیزان باشد. شما می توانید با شرکت در تست هوش مالی میزان این هوش را در خود بسنجید.

تقسیم بندی هوش مالی یا اقتصادی :

رابرت کیوساکی هوش مالی یا اقتصادی را به ۵ مورد تقسیم می کند که از شما می خواهیم تا به این موارد توجه فرمایید:

1- کسب درآمد بیشتر:

این مورد با توجه به مقدار پولی که بدست می آورید سنجیده می شود. اگر در آمد سالانه شما ۳۰ میلیون تومان باشد، هوش مالی شما نسبت به فردی که در سال ۱۰ میلیون تومن درآمد دارد، بالاتر است.

2- حفظ پول : 

زمانی که درآمدی را کسب کردید، باید آن را حفظ کنید. حفاظت پول مخصوصاً در مقابل مالیات دومین جنبه هوش مالی یا اقتصادی می باشد

3- بودجه بندی پول : 

کیوساکی می نویسد” توانایی داشتن زندگی خوب و در عین حال سرمایه گذاری بدون توجه به اینکه چقدر درآمد کسب می کنید، نیاز به سطح بالایی از هوش مالی دارد .” این حوزه از هوش مالی یا اقتصادی براساس مقدار پولی که پس از پرداخت هزینه ها برای شما باقی می ماند، اندازه گیری می شود.

4- اهرم سازی برای پول : 

این حوزه از هوش مالی یا اقتصادی براساس بازده سرمایه گذاری اندازه گیری می شود. ” چگونه مازاد پول خود را به کسب ثروت بیشتر اختصاص داده اید؟ “

5- بهبود اطلاعات مالی :

 اطلاعات مالی تنها به معنای دانش مفاهیم مالی نیست – بلکه شامل اطلاعات دقیق و جزئی از سرمایه گذاری های شما نیز می شود. هوش مالی یا اقتصادی پلی به سوی ثروتمند شدن است. آیا شما هوش مالی یا اقتصادی دارین؟آیا پول شما را ثروتمند می کند؟

همه‌ ی ما می‌ دانيم افرادی كه هر روز خيلی سخت كار می‌ كنن پول بيشتری در می‌ آورند، اما هرگز ثروتمند نمی‌ شوند! حتی بسياری از آنها بيشتر از قبل بدهكار می‌شوند و مشكلات مالی بيشتری پيدا می‌كنند. همه‌ی ما داستان‌ هايی برای برنده شدن در مسابقات قرعه كشی را شنيده ايم كه افراد كاملا تصادفی ثروتمند می شوند.

برخی ديگر هم با خريدن خانه يا خريداری اماكن گوناگون در مدت زمان كوتاهی سود می‌ كنند و ثروتمند می شوند. در مقابل نيز می‌ شنويم كه افراد زيادی با خريد اوراق بهادار يا سكه های طلا ضرر می كنند و همه سود و سرمايه‌ ی خود را به يک باره از دست می‌دهند. اما بسياری ديگری از افراد هستند كه هر روز كه می‌گذرد بر دارايی آن‌ها افزوده می‌شود.

با آنكه شايد حتی زمان كمتری هم نيز صرف كار خود كنند اما ثروت آن‌ها هر روز بيشتر شده و زندگی‌هايشان رو به رونق و تجمل بيشتر سوق پيدا می‌كند.چه عواملی باعث می‌شود كه بعضی افراد اينگونه و با شتاب خيلی بيشتری نسبت به بقيه افراد پيشرفت كنند چيست؟

هوش مالی جواب تمام اين پديده‌ها و اين پيشرفت هاست. كسانی كه به يک باره زندگيشان عوض می‌شود جادو يا سحری نكردند

آن‌ها فقط خود را كشف كرده‌اند و شروع به تقويت و گسترش هوش خود كرده‌اند

در اين مقاله می‌خواهيم شما را با هوش مالی خود بيشتر آشنا كنيم. تا بتوانيد كارهای بزرگی انجام دهيد و به جامعه‌ی ثروتمندان خوش آمد بگيد. بسياری از افرادی كه دنبال پول و ثروت هستند فكر می‌كنند كه پولدار شدن يک جادو است يا روش‌ها و فرمول‌های جادويی دارد اما من به شما می‌گويم اصلا اينجوری نيست.

تنها چيزی كه باعث می‌شود شما ثروتمند شويد هوش مالی شماست كه چقدر و چه ميزان آن را شناخته‌ ايد و توانسته‌ ايد آن را تقويت كنيد. تقويت هوش مالی راه‌ های مختلفی دارد كه در هر فرد بسته به نوع شرايط زندگی و مهارت‌ های شخصی آن فرد متفاوت می‌باشد.

 • اما اين راه‌های تقويت كردن هوش مالی چيست واقعا ؟
 • آيا می‌توان به آن اعتماد كرد ؟
 • آيا هوش مالی كافی است براي ثروتمند شدن ؟

حوزه اول هوش مالی: کسب درآمد بیشتر

رابرت کیوساکی می گوید :“بسیاری از مردم نتوانستند ثروتی برای خود بسازند و درآمد بیشتری را کسب کنند، زیرا آن‌ها پول را بدون کار می خواهند. آنچه که بسیاری از مردم نمی فهمند، این است که این فرآیند آن‌ها را به ثروت می رساند، نه پول “

 تنها با یادگیری روش های کسب درآمد می توانید پول خود را افزایش دهید.

برای هر فرد، این روند متفاوت خواهد بود. هر کدام از ما هدف ، رویا و جاه طلبی های متفاوت داریم. مهم این است که بهترین راه برای کسب درآمد بیشتر را پیدا کنید و هدف گذاری های خود را بر آن اساس انجام دهید.برای کسب درآمد بیشتر، شما همچنین باید احساسات خود را کنترل کنید.

شما باید بیاموزید که رضایت خاطر را به خود تحمیل کنید. آینده مالی خود را برای چند تومان پول تباه نکنید. هرگز تسلیم نشوید.پیشروی شاید بعضی اوقات بسیار سخت بنظر برسد، اما اگر در مسیر اعتماد به نفس داشته باشید،  مشکلات خود را نیز می توانید حل کنید. ذهن خود را بر روی هدف خود متمرکز کنید و راهی برای رسیدن به آن پیدا کنید.

حفظ پول - هوش مالی یا اقتصادی

حوزه دوم هوش مالی: حفظ پول

هنگامی که شروع به کسب درآمد کرده اید، باید آن را از “شکارچیان مالی” محافظت کنید. کیوساکی می گوید که شما باید در مقابل این ۶ مورد از پول خود محافظت کنید:

1. ماموران دولتی

رابرت کیوساکی به ضرورت پرداخت مالیات (به صورت قانونی) با ماموران دولتی اذعان دارد. تأکید او تنها بر این است که تا حد ممکن مالیات کمتری را بپردازیم.

2. بانکداران

بانک ها به طور مداوم سعی می کنند ذره ذره پول شما را به عنوان سپرده از چنگ شما در بیاورند.

3. کارگزاران بورس

به طور مشابه، پرداختی های کارگزاران بورس می تواند به ثروت شما ختم شود.اغلب  هدف از خرید و فروش سهام برای کارگزاران کسب کمیسیون بیشتر می باشد.

4. کسب و کارها

کیوساکی می گوید “همه کسب و کارها همیشه چیزی برای فروش به شما دارند”.وظیفه آن‌ها این است که شما را از پولتان دور کنند و وظیفه شما این است که پول خود را حفظ کنید. رابرت کیوساکی به شما توصیه می کند که زمان خرید یک وسیله از خودتان بپرسید: آیا داشتن آن شما را فقیرتر می کند یا ثروتمندتر ؟! ” 

5. روابط

پول نقش کلیدی را در هر رابطه ای ایفا می کند. شما باید به طرف مقابل خود اعتماد کنید و به درک متقابلی از امور مالی دست یابید.

6. وکلا

  در نهایت، مهم است که پول خود را از مشکلات قانونی دور نگه دارید.

چند روش تضمینی برای تقویت هوش مالی

بیشتر افراد تا در زندگی به بن‌بست نخورند، شروع به تلاش نمی‌کنند. مثل همان عبارت معروف که می‌گوید: « تا چیزی را از دست ندهی قدر آن را نمی‌دانی » من هم یکی از این افراد هستم. معمولاً تا مشکلی به وجود نیاید به فکر آن نخواهم بود.

به یاد دارم در زمان تحصیل تا شب امتحان درس نمی‌خواندم. شب امتحان برایم کابوس بود، باید تا نیمه‌شب بیدار می‌ماندم و درس می‌خواندم. سال دوم دبیرستان، وقتی کارنامه تحصیلی را دریافت کردم، در چندین درس مردود شده بودم. یادم هست در تابستان همان سال حسابی درس خواندم تا توانستم نمرات خوبی را کسب کنم. پدرم بعد از دیدن نتایج رو به من کرد و گفت تو که می‌توانستی چنین نمراتی بگیری، چرا همان خرداد ماه این نتایج را نگرفتی؟ حق با پدرم بود، من دور اندیش نبودم.

حوزه سوم هوش مالی: بودجه بندی پول 

برای حل بحران بودجه بندی دو راه وجود دارد:

1- شما باید مخارج خود را کاهش دهید

2- درآمد خود را افزایش دهید

هر دو روش کسری بودجه را برطرف می کنند. اما مانند خیلی از افراد اعتقاد رابرت کیوساکی بر این است که در بلند مدت، افزایش درآمد راه حل بهتری است.

رابرت توضیح می دهد که اختصاص مبلغی از بودجه به هزینه ثابت از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر تصمیم بگیرید 10٪ از درآمد خود را پس انداز کنید، سپس این 10 درصد را مبلغی ثابت در بودجه بندی خود قرار دهید. ابتدا مبلغی را به خودتان اختصاص دهید.

کیوساکی می نویسد: “شما می توانید با نگاه کردن به میزان وقت و پولی که افراد صرف می کنند، آینده ی آن ها را حدس بزنید“. او در ادامه می گوید : “زمان و پول دارایی های بسیار مهم شما هستند. آنها را عاقلانه  مصرف کنید”. او یادآور می شود که وقتی اوضاع به وفق مراد افراد پیش نمی رود، آنها به جای هزینه کردن، تصمیم می گیرند که پول خرج نکنند.

اما اگر برای خرج کردن پول اولویت بندی درستی داشته باشند، می توانند وضعیت را بهبود ببخشند.خرج تنقلات و هزینه های اضافی خورد و خوراک خود را کم کنید و به جای آن به هزینه های آموزش و  ارتقاء دانسته های خود بیافزاید.

حوزه چهارم هوش مالی: اهرم سازی برای پول

در کتاب افزایش هوش مالی رابرت کیوساکی این فصل طولانی ترین و حساس ترین بخش در کل کتاب است .این بخش نشان دهنده اصلی ترین بخش فلسفه مالی او را تشکیل داده است.

اهرم سازی

قرض گرفتن پول برای افزایش قدرت نقدینگی خود ، در صورت داشتن قدرت کنترل سرمایه گذاری به گفته رابرت کیوساکی کار بسیار خوبی است. اما اگر در کنترل سرمایه گذاری ضعیف عمل کنید، اهرم سازی بسیار خطرناک خواهد شد. او می نویسد: “بسیاری از افرادی که با سقوط املاک و مستغلات، با شکست رو به رو می‌شوند.افرادی بودند که بر روی افزایش ارزش ملک های خود از طریق بازار املاک حساب کرده بودند”.

آنها در برابر ارزش بالای خانه خود پول قرض گرفتند اما هیچ کنترلی بر روی بالا و پایین رفتن بازار مسکن ندارند.این موضوع نشان دهنده هوش مالی ضعیف است. در عوض، او استدلال می کند که باید از اهرم سازی برای سرمایه گذاری کم خطر استفاده کنید، طوری سرمایه گذاری کنید که بر آن تسلط داشته باشید.

4 راه تضمینی برای بهبود هوش مالی یا اقتصادی شما

 1. بیایید صادق باشیم، اکثر ما که کاری در زمینه امور مالی مان آغاز نکردیم
 2. به زودی چنگالی را در چشم خود فرو خواهیم کرد پس باید در مورد امور مالی یاد بگیریم.
 3. شما یک متخصص در زمینه کسب و کارتان هستید، پس چرا مضطرب هستید؟
 4. شما به احتمال زیاد می گویید: اگر امور مالی جز نقاط ضعف من باشد، چرا به پیشرفت نقاط قوت من توجه نمی شود؟

حوزه پنجم هوش مالی یا اقتصادی: بهبود اطلاعات مالی

وارن بافت موفق ترین سرمایه گذار تمام دوران است. اما او هرگز قمار نکرد. بافت (و شریکش، چارلی مونگر ) تحقیقات گسترده ای را برای تصمیم گیری‌های خود انجام می دهند. قبل از اینکه سهام شرکتی را بخرند، آن‌ها باید همه چیز را در مورد آن بدانند. بدست آوردن این اطلاعات به آن‌ها اجازه می دهد تا با اطمینان سرمایه گذاری کنند.

در مقابل، رابرت کیوساکی برخی از سرمایه گذاری های خود را از روی نادانی انجام داده است. او سهام هایی را خریده بود که امیدوار به بالا رفتن آن بود. این نوع تصمیمات بر اساس اطلاعات نیستند، بلکه مبتنی بر احساسات هستند.

برای بهبود اطلاعات مالی خود، مهم است که:

واقعیت را از تفکرات جدا کنید. بسیاری از بزرگان با رضایت کامل نظرات خود را ارائه می دهند” قیمت طلا در حال بالا رفتن است” اما این احمقانه است که تصمیمات مالی خود را بر اساس اینها اتخاذ کنیم. تصمیمات خود را بر اساس واقعیت بگیرید. اطلاعات را تأیید کنید. فقط یک منبع اطلاعات را باور نداشته باشید و از جوانب دیگر آن را تأیید کنید.

قوانین را بشناسید. اگر نمی دانید که سرمایه گذاری شما چگونه است، آن را انجام ندهید. کیوساکی در کتابش می نویسد: “قوانین منابع ارزشمندی از اطلاعات در مورد نحوه بازی با پول هستند.” گرایشات را درک کنید. روند ها و گرایشات حقایق با اهمیتی هستند.

 سرمایه گذاران هوشمند می توانند از روندها و گرایشات برای تصمیم گیری آگاهانه خود استفاده کنند. 

با این حال، توجه داشته باشید که این روند به واقعیت های آینده منجر نمی شود؛ با این حال، منابع با ارزش اطلاعات مالی به حساب می آیند.

رابرت کیوساکی می نویسد: ” در نهایت ، این دارایی های شما نیست که شما را ثروتمند می کند، بلکه اطلاعات شما را غنی می کند.” در ادامه به برخی از نقل قول های رابرت کیوساکی اشاره خواهیم داشت:

رابرت کیوساکی در کتاب جدیدش به نام « شانس دوم : پول شما، زندگی شما، دنیای ما » بار دیگر به اهمیت هوش مالی اشاره می کند و می گوید: وقتی شما دچار مشکلات متعدد مالی هستید باید سراغ آن کالاهایی بروید که شما را در جهت ثروتمند شدن هدایت می کند. نه آن دسته کالاهایی که موجب ایجاد هزینه های دیگری می شوند.

بنابراین دنبال محصولات ثروت‌ساز باشید. رابرت کیوساکی در خصوص اشخاصی که برای گرفتن ثروت خود به دادگاه ها وارد می شوند

توصیه های مهمی کرده که بد نیست به تعدادی از آنها اشاره شود:

۱- اسناد دارائی خودتان را در مکانی بسیار امن نگهداری کنید .

۲- موقعی که قراردادی را می نویسید : تمام پیش بینی های لازم و ضروری را برای انصراف از آن قرار داد و خارج شدن از آن داشته باشید .

۳- به جای دریافت یک حقوق ثابت، اگر از هوش مالی بالایی برخوردار هستید

سعی کنید در کار سهیم شوید و از سود سهام خودتان استفاده کنید و یا از حق امتیاز ها برای خودتان سهم بردارید. چراکه در این صورت به شما مالیات بر درآمد تعلق نخواهد گرفت .

۴- این محقق معتقد است که اموال باارزش را نباید به اسم خودتان بکنید. او میگوید که به علت بالا رفتن آمار طلاق در جوامع افرادی که دارای هوش مالی هستند بهتر است که اموال با ارزش خود را بنام خود نکنند.

یک توصیه مهم برای بکار گیری آن در کسب و کار

عوض کردن سیستم تجارتی که سالهاست پیشرفت نداشته و در جا زده است کار مفیدی نخواهد بود؛ باید در این صورت آموزش های لازم را دید تا خومان را تغییر دهیم. از افکار و عادت هایی که در کودکی داشتیم تا خصوصیات دیگر که این کار به هیچ عنوان محال نیست.

دوره جامع هوش مالی پلاس

بنابراین آموزش دیدن در هر کاری از رمز و راز‌های موفقیت خواهد بود. در حقیقت نا آگاهی افراد یک جامعه از مواردی است که روز به روز باعث ثروتمند شدن ثروتمندان می‌شود. پس برای موفق شدن در زمینه مالی ابتدا استعداد خود را شناسایی کنید و بدانید که توانایی های شما در کدام زمینه می باشد، سپس محیط کاری مناسب با آن را فراهم کنید و اجازه رشد در آن زمینه را به خودتان بدهید. این از ویژگی های افراد با هوش مالی بالا می باشد .

نتیجه گیری:

هر کسی می‌تواند هوش مالی‌ خود را افزایش دهد و برای انجام این ‌کار نیازی نیست.در دانشگاه هاروارد آموزش دیده باشد، تنها کافیست کاملاً به بهبود وضعیت مالی‌ متعهد و پیگیر باشید. صرف‌ نظر از این‌که چگونه درآمد کسب می کنید، از همین حالا می‌توانید هوش مالی‌تان را افزایش دهید. این‌ توصیه‌ها به شما قدرت بالای مالی می‌بخشند. آماده هستید؟

در چه جایگاهی از هرم هوش مالی قرار دارید؟

هرم هوش مالی که یکی از تحقیقات میدانی انجام شده تیم آموزشی ماهان تیموری بر روی صدها تن از افراد جامعه می باشد. طبق اطلاعات بدست آمده این افراد در دسته های مختلفی در این هرم قرار گرفتند.

در این مقاله شما به این درک خواهید رسید که به طور دقیق در کدام سطح از هوش مالی قرار دارید. این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانید سطح هوش مالی خود را بالاتر برده و اگر جز هوشیاران مالی هستید از سطح هوشیاری شما کمتر نشود.

در ادامه سطح هوش مالی خود را به دقت بیابید، موانع بر سر راه خود را پیدا کرده و به راهکارهای ارائه شده توسط تیم آموزشی ماهان تیموری توجه کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که بدانید در چه سطحی از هوش مالی قرار دارید تا خود را به بالاترین سطح از لحاظ درک مالی برسانید. در ادامه به دسته بندی های هرم هوش مالی توجه داشته باشید:

ناهوشیاران مالی در هرم هوش مالی:

 افراد بیکار و بی درآمد:

اولین دسته که در این مرحله به آن ها خواهیم پرداخت ناهوشیاران مالی هستند، بیشتر این افراد در حال حاضر در کشور ایران بیکار هستند که هیچگونه درآمدی ندارند. متولدین دهه های 60 و 70 اکثراً در این دسته قرار می گیرند. دلیل عمده این موضوع هم این است که آن ها توسط خانواده به افرادی ضعیف و بی اراده و بی اعتماد به نفس تبدیل شده اند.

خصوصیات ناهوشیاران مالی:

 • با خانواده خود مشکل و درگیری دارند.
 • این افراد بسیار تخریب و تحقیر می شوند.
 • خیلی از این افراد به شدت سردرگم اند.
 • آن ها هنوز حتی استعدادهای خود را پیدا نکرده اند.
 • هدف گذاری را آموزش ندیده اند.
 • بر روی بهبود فردی خود کار نکرده اند.
 • ایده مناسب ندارند و همیشه می گویند: «کار نیست، سرمایه نداریم.»
 • غالباً این افراد ناامید و افسرده هستند.
 • از تحقیر شدن بیشتر می ترسند و چون اقدامی نکرده اند تنبل و تن پرور شده اند.
 • رؤیای این افراد استقلال مالی است  و دوست دارند انسان ارزشمند و بی نیازی باشند.
 • آن ها حتی موانع رشد خود را هم تشخیص می دهند، برای مثال طبق گفته ناهوشیاران مالی 1) تمرکز و ذهن باز ندارند 2) اطلاعات ندارند 3) شریک ندارند 4) انگیزه ندارند و ذهنشان محدود است 5) اعتماد به نفس ندارند.
 • ناهوشیاران مالی دیگران را مقصر بیکاری و درآمد پایین خود می دانند.

راهکارهای ارائه شده برای ناهوشیاران مالی:

 • مسئولیت پذیری را بیاموزید.
 • لیستی از تمام توانایی های خود یادداشت کنید.
 • راههای کسب درآمد را از طریق استعدادها و توانایی های خود کشف کنید.
 • قدر توانایی های خود را بدانید و سعی کنید از آن ها درآمد کسب کنید.
 • اگر توانایی های کمی دارید، آن ها را درون خود ایجاد و از آن ها استفاده کنید.

هوش مالی ، اقتصادی متوسط:

درآمد بین 1 تا 5 میلیون تومان:

اکثر افرادی که در این گروه قرار می گیرند یا کارمند هستند یا کسب و کار آنها مثل راننده تاکسی هست. درآمد آن ها بین 1 تا 5 میلیون تومان می باشد. این افراد بزرگترین گروه در هرم هوش مالی هستند. غالب این افراد در مدت زمان طولانی مشغول کارهای تکراری هستند و در یکجا کار می کنند. این دسته از افراد پول خلق می کنند اما خیلی کم.

مشکلات این افراد عادت به شرایط فعلی آن ها است و دچار روزمرگی شده اند و همیشه کارها برایشان تکراری است. اکثر این افراد برای خودشان کار نمی کنند و کارمند دیگران هستند و فقط کارهای تکراری را به صورت تکراری دائماً انجام می دهند. افراد با هوش مالی متوسط اکثراً از درآمد خود راضی نیستن و از برآورده نشدن نیازهای خود نا امیدند.

این افراد حتی امنیت کاری هم ندارند، هر روز ترس از بیکار شدن آن ها را تهدید می کند. رویای این افراد غالباً این است که جزء افراد ثروتمند باشند و در محیط بهتری زندگی کنند. افراد با هوش مالی متوسط دوست دارند مدیر خود باشند و برای دیگران کار نکنند.

خصوصیات افراد با هوش مالی متوسط:

 • افرادی که هوش مالی ، اقتصادی متوسط دارند تصور می کنند که هنگام شروع کسب و کار باید همه شرایط عالی باشد و از روی کمال طلبی تصمیم گیری می کنند.
 • غالباً آن ها با متخصصین و مشاوران حرفه ای مالی مشورت نمی کنند و اگر تصمیمات خود را هم به افراد معمولی در میان بگذارند، مانع آن ها خواهند شد.
 • این افراد همیشه ترس از تحقیر شدن و شکست خوردن را دارند.
 • قدرت ریسک در بین این افراد بسیار کم است.

راهکارهایی برای افراد با هوش مالی ، اقتصادی متوسط:

راهکار اول این است که اگر کارمند هستید، یاد بگیرید چطور برای خودتان شغل دومی دست و پا کنید. قدرت ریسک را در خود بالا ببرید؛ راهکار این موضوع این است که ریسک کاری که برای انجام در نظر دارید را کمتر کنید. برخلاف تصور خیلی از این دسته افراد کارآفرینان بزرگ و میلیاردر های خودساخته هیچ گاه ریسک های خطرناکی نکردند.

در عوض آن ها ریسک را برای کار خود کم می کردند. برای این کار از تکنیک هایی مثل افزایش اطلاعات در کسب و کار خود استفاده کنید، قصد راه اندازی هر کسب و کاری را که دارید در آن زمینه اطلاعات خود را کامل کنید. درباره کار خود از افراد حرفه ای که مشغول به شغل مورد نظر شما هستند پرس و جو کنید.

اگر آن ها به شما گفتند که کسب و کار بد است، قطعاً بد نیست فقط باید بیشتر برای کار زحمت بکشید.  دلیل این جواب آن است که آن ها درآمد الان خود را با گذشته پر رونق کاری مقایسه می کنند و اینکه هیچگاه کار خود را گسترش ندادند. راهکار دیگر برای کمک به شما این است که حتی اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید.

برای راه اندازی کسب و کار تا جایی که ممکن است هزینه های خود را کاهش دهید. ترس ها و تردیدها به شما خیانت می کند. اجازه ندید ترس جلوی رشد و پیشرفت شما را  بگیرد؛ کمال طلب باشید.

هوش مالی یا اقتصادی

هوش مالی خوب

 درآمد بین 5 تا 20 میلیون:

این دسته از افراد درآمد خوبی دارند و به طور متوسط دریافتی آن ها بین 5 تا 20 میلیون تومان است. در هرم هوش مالی جایگاه مناسبی دارند و افراد خودساخته ای هستند. میزان درآمد آن ها بستگی زیادی به شرایط بازار دارد. اگر این افراد تجربه زیادی داشته باشند، شرایط بهتری نسبت به تازه کارها خواهند داشت.

خصوصیات افراد با هوش مالی یا اقتصادی خوب:

افرادی که در هرم مربوط به هوش مالی یااقتصادی در رده خوب قرار دارند، بیشتر به شکل سنتی و قدیمی کار می کنند.هنوز کسب و کار خود را نوین و به روز نکرده اند. بین افراد عموماً بین 3 تا 15 نیروی کار دارند و به نحوی کارآفرینی هم کرده اند. خیلی از این افراد هم، به تنهایی مشغول به کار هستند.

گاهی افراد با هوش مالی یا اقتصادی خوب، مدریت پرسنلی خوبی ندارند و با تیم کاری مناسبی کار نمی کنند. این افراد از رکود بازار ترس دارند. بازار کشور ما اقتصاد سکته ای هست. یک روز بسیار عالی و پررونق و روز بعدی ضعیف و بد است.

نقاط مشترک 

نقطه مشترک افرادای که هوش مالی ، اقتصادی خوب با افرادی که هوش مالی ، اقتصادی عالی دارند این است که تعطیلات به دلایل مختلف کار آن ها را دچار اختلال می کند. این افراد همیشه می گویند: «کاش دو نفر دیگه مثل خودم رو داشتم اونوقت کل ایران توی دست من بود».

مشکل دیگر این است که در درآمدشان احساس ناامنی می کنند. مشکل ذهن آن ها این است که فکر می کنند ممکن است درآمد خوبشان همیشگی نباشد. رؤیای این افراد این است که دوست دارند درآمدشان حداقل دو یا سه برابر شود.

اکثر این افراد به فکر داشتن یک زندگی لوکس هستند. این افراد دوست دارند به سرعت به هدف خود در استقلال و موفقیت مالی برسند و روزی کسب و کار خود را از راه دور هم مدیریت کنند و به چنین قدرتی برسند.

نقطه مشترک دیگری که هوش مالی خوب و هوش مالی یا اقتصادی عالی دارد این است که:

در هر دو صورت، افراد می خواهند برندی را به نام خود داشته باشند.این افراد اصولاً برای رشد کار خود طرح یا ایده خاص و اطلاعات کافی ندارند. افراد با هوش مالی اقتصادی خوب بودجه ای در تبلیغات و سیستم سازی درست در کسب و کار خود ندارند.

راهکارها برای افراد با هوش مالی خوب:

این افراد باید به شدت درباره مسائلی مثل نحوه استخدام، اخراج، دادن انگیزه به کارکنان، اطلاعات کسب کنند. از هوش مالی یا اقتصادی مدیران مطلع باشند و بتوانند فرآیند کاری خود را بر روی اصول خاصی پیش ببرند. باید تا جای ممکن آموزش ببینید و تا جای ممکن برای کار خود تبلیغات کنند.

از ایده های کارکنان خود نیز استفاده کنید، حتی اگر ایده آن ها خیلی عالی هم نبود اما حرف آن ها را بشنوید ولی تصمیم نهایی را خودتان بگیرید. از استعفای کدام یک از کارمندان و پرسنل خود خوشحال می شوید، هر کدام را که انتخاب کردید از همین حالا به صورت اصولی اخراج کنید. بر روی پرسنل خود سرمایه گذاری کنید و هوای آن ها را دشته باشید.

هوش مالی یا اقتصادی درآمد بالا

هوش مالی یا اقتصادی عالی

درآمد بین 20 تا 70 میلیون:

افرادی که هوش مالی یا اقتصادی بسیار عالی دارند، غالباً بیش از 20 نیروی کار داشته و بین 20 تا 70 میلیون درآمد دارند. این میزان درآمد بستگی به بازار دارند.

مشکل اصلی این افراد آن است که موقعیت سرمایه گذاری برای آن ها محدود شده و دیگر نمی دانند در چه جاهایی پول خود را سرمایه گذاری کنند. این افراد زمان و انرژی زیادی را صرف می کنند. یکی از مشکلات آن ها این است که نگرانند. نگران این هستند که درآمدشان ثابت و پایدار نباشد و روزی کم شود . تعطیلات در تقویم تأثیر بسیار منفی بر روی کارکرد این افراد دارد.

خصوصیات افراد با هوش مالی یا اقتصادی عالی:

افردی که در هرم هوش مالی یا اقتصادی در دسته عالی قرار دارند، تقریباً شرایط بهتری نسبت به بقیه افراد دارند. این دسته از هوشیاران باید مهارت های مدیریتی را در خود تقویت کنند، مخصوصاً مدیریت مالی. خیلی از این افراد احساس می کنند که تا به حال نتوانسته اند به طور کامل از نبوغ خود استفاده کنند مخصوصاً افراد زیر 40 سال، آنها نیروی وفادار خیلی کمی در اختیار دارند. حتی حاضراند حقوق های خیلی خوبی را بپرداند.

اما در ازای آن نیرو های وفاداری را برای کسب و کار خود داشته باشند. یکی از مشکلات این افراد این است که دائماً رقبای خود را به میان می کشند. برای مثال اگر قیمت ها جا به جا شود رقبای خود را مقصر می دانند. رؤیای این افراد این است که به اهداف خود در سطح هوشیاران مالی برسند و جایگاه خود را در هرم هوش مالی ارتقاء دهند. 

به اهرم های درآمدی وابسته هستند، یعنی اگر برای مثال فروشگاه یا نمایشگاه آن ها دیگر رونق نداشته باشد کسب و کارشان هم ضعیف خواهد شد. بعد از مدتی خلاقیت این افراد کم می شود و استراتژی های آن ها قدیمی می شود.آن ها اغلب تیم کاری فوق حرفه ای ندارند و از این موضوع آسیب می بینند و رنج می برند.

راهکارها برای افراد با هوش مالی یا اقتصادی عالی

تا جای ممکن از مشاورانی استفاده کنند تا سیستم کاری خود را بهبود بخشیده و استراتژی هایی را برای ارتقاء در هرم هوش مالی یا اقتصادی پیاده کنند. افرادی که هوش مالی یا اقتصادی عالی دارند باید بتوانند کسب و کار خود را رشد داده و تعادل در زندگی خود و کار خود ایجاد کنند. برای کمتر شدن وابستگی ها این دسته از افراد باید بتوانند بیشتر اهرم سازی کنند. آن ها باید با استفاده از قدرت برقراری ارتباط مؤثر وابستگی خود را به تنها یک اهرم درآمدی از بین ببرند.

 • این افراد باید از هوشیاران مالی الگو برداری کنند.

هوش مالیهوشیاران مالی:

 درآمد بیش از 50 میلیون

درآمد این دسته از افراد بیش از 50 میلیون تومان است. آن ها در هرم هوش مالی یا اقتصادی بالاترین جایگاه را دارند.مشکلات آن ها این است که به دنبال پروژه های خیلی بزرگ هستند و درآمد های میلیاردی را در ذهن خود می پرورانند. این مدیران همیشه در پی استخدام مدیران لایق دیگری هستند که بخش های مختلف کسب و کار خود را به آن ها بسپارند.

آن ها کاریزما بسیار بالایی دارند و از ظاهرشان می توان به درآمد بالایشان پی برد. دغدغه این افراد در دنیای کسب و کار دیگر پول نیست، آن ها تنها برای قدرت بیشتر کار می کنند. برای اینکه دچار بحران هویت نشوند باید حتماً هدف داشته باشند. رویای این افراد این است که از خودشان نامی به جای بگذارند و اکثراً به دنبال انجام کارهای خیر هستند.

13 دیدگاه برای “هوش مالی یا اقتصادی چیست؟

 1. profile avatar
  سعید میهمی گفته:

  سلام وقتتون بخیر.من میخواستم دوره ی هوش بورسی رو بخرم ولی برام خیلی گرونه دانشجو هستم پولش برام جور نمیشه، نمیدونم چطوری بگم امکانش هست با قیمت پایین تری بخرم؟

  • profile avatar
   محمدحسین شفاعی گفته:

   سلام دوست من
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   می تونید از دوره بورس برای آماتور ها استفاده کنید به صورت رایگان در وب سایت ماهان تیموری قابل استفاده است :
   برای دیدن آموزش می تونید روی لینک زیر کلیک کنید :
   https://mahanteymouri.com/?p=46902

  • profile avatar
   محمدحسین شفاعی گفته:

   سلام و درود
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   خوش حالیم که این ماله مورد توجه شما قرار گرفته است.
   رسالت ما هر چه ثروتمند تر شدن مردم عزیز ایران است.

 2. profile avatar
  مریم طالب گفته:

  با سلام
  مطالب سایت شما بسیار عالی و مفید هست.
  حتما از مطالب شما در پیج اینستاگرام خود استفاده خواهم کرد.خصوصا مبحث هوش مالی . خوشحال می شوم من را در اینستاگرام دنبال بفرمایید.
  مریم طالب
  مشاور بیمه های زندگی و سرمایه گذاری پاسارگاد

 3. profile avatar
  سعید گفته:

  سلام و عرض ادب
  چطوری میتونم فایل صوتی هوش مالی را دریافت کنم؟هزینه هم داره؟دوره و یا فایل کمکی رایگان ندارید؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 4. profile avatar
  مسعود گفته:

  با سلام
  ممنون از تلاش مجددانه شما در راه ترویج فرهنگ هوش مالی و آموزش . سوالی داشتم هوش مالی پلاس در چه مدت زمانی تموم میشه یعنی حداقل زمان لازم برای طی این دوره چه قدر هست. سوال دوم آیا برای تهیه این مجموعه روش یا تخفیف ای در نظر گرفته شده؟

  • profile avatar
   محمدحسین شفاعی گفته:

   سلام دوست من ، با شرکت تماس بگیر . کارشناس های ما راهنماییت می کنن :
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۷
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۸
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *