آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

مدیریت کسب و کار یا MBA و موقعیت های شغلی آن

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 2 دقیقه می باشد

مقدمه

مدیریت کسب و کار مهمترین عامل برای رشد سازمان می باشد. مدیریت کسب و کار یعنی یکارگیری تمامی اصول برای موفقیت در بازار. مدیریت کسب و کار دربرگینده هدایت قوی، رفتار مثبت، دانش کسب و کار و مهارتهای فردی می باشد. مدیریت کسب و کار فرآیند سازماندهی موثر منابع جهت دستیابی به اهداف مشخص سازمان است. مدیریت کسب و کار شامل مدیریت بازاریابی و مدیریت فروش می باشد. برای داشتن کسب و کار موفق باید یکسری عملکردها را مد نظر قرار داد.

روی لینک کلیک کنید و فرم دوره های بیزینس کوچینگ رو پر کنید تا با شما تماس گرفته شود 

عملکردهای مدیریت سازمان شامل برنامه ریزی، سازماندهی، کنترل و بودجه بندی می باشد.

1 برنامه ریزی در مدیریت کسب و کار

موفقیت هر کسب و کار به چگونگی برنامه ریزی برای رسیدن اهداف سازمان بستگی دارد. هدفگذاری و برنامه ریزی شاکله اصلی هر سازمان را تشکیل می دهد، بدون برنامه ریزی دقیق کارها به نتیجه نخواهد رسید و رشد سازمان متوقف خواهد شد.

2 سازماندهی در مدیریت کسب و کار

پس از مشخص شدن اهداف، مدیر باید مسئولیت های مورد نظر را تشخیص داده و افراد مورد نیاز برای آن را آنالیز کند. مدیر وظیفه دارد افراد را با توجه به شایستگی هایی که دارا می باشند انتخاب کرده و برای افراد کاری متناسب با تخصصشان در نظر  بگیرد.

مدیریت کسب و کار
3 کنترل

یک مدیر با مقایسه کارهای درحال اجرا و نقشه استراتژک انحراف از اهداف را به حداقل می رساند. کنترل روزانه فعالیت ها موجب می شود که کارها طبق برنامه زمانبندی شده صورت پذیرد و رسیدن به اهداف محقق گردد.

4 بودجه بندی

دنبال نمودن بودجه سازمان از عوامل بسیار مهم موفقیت هر مدیر می باشد. این کار را مدیر توسط  فاینانس، محاسبات و نرم افزارهای محاسبه بودجه  انجام می دهد. مدیریت کسب و کار داری سندی مکتوب می باشد که به جزئیات کسب و کار را مشخص می کند. و همچنین به تشریح موقعیت کنونی سازمان ، نیازها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده می پردازد.

لوازم داشتن کسب و کار موفق

1.    اهداف کلی
2.    تعریف و توصیف کسب و کار
3.    تحلیل استراتژی بازار

4.    مدیریت زمان
5.    تحلیل مالی

مدیریت کسب و کار و موقعیت های شغلی آن
هنر و علم تدوین ، اجرا ، ارزیابی تصمیمات وظیفه اي چندگانه که سازمان را قادر می سازد به هدفهاي بلند مدت خود دستیابد. همانطور که از این تعریف استنباط می شود در مدیریت حرفه ایی کسب و کار براي کسب موفقیت سازمانی بر چندین عامل تأکید می شود که عبارتند از هماهنگ کردن مدیریت، بازاریابی، امورمالی حسابداري، تولید(عملیات)، تحقیق و توسعه و سیستمهاي اطلاعات رایانه اي.بنابراین مدیریت حرفه ایی کسب و کار فعالیتهاي مربوط به بررسی، ارزشیابی و انتخاب استراتژيها، اتخاذهر گونه تدابیر درون و بیرون سازمانی براي اجراي این استراتژيها و در نهایت کنترل فعالیتهاي انجام شده را در برمی گیرد
مدیریت کسب و کار (MBA)

 

 با توجه به اهمیت فراوان مدیریت کاربردی در سازمان های مختلف برای رشد و ارتقاء، این رشته اهمیت بسزایی در دنیا پیدا کرده است. اگر محبوبیت رشته های دانشگاهی در مقطع تحصیلات تکمیلی را در کشورهای پیشرفته براساس استقبال عمومی رتبه بندی کنیم، در نهایت سه رشته محبوب عبارتند از: حقوق، پزشکی و MBA که رشته MBA اولویت اول را به خود اختصاص داده است. رشته MBA ابتدا در کشور آمریکا و بعد از آن در کشورهای پیشرفته در دانشگاه های مهمی نظیر هاروارد راه اندازی شد. MBA مخفف کلمه (Master Of Business Administration) می باشد.

 اگر به بازار کار MBA در ایران نگاه کنیم، ایران حداقل تا 10 سال آینده نیازمند متخصصین این رشته خواهد بود. این پیش بینی با توجه به تراکم زیاد مهاجرت فارغ التحصیلان این رشته از کشور برای کار یا ادامه تحصیل در خارج کشور و نیاز شدید سازمان های بزرگ و اقتصادی و شرکت های دولتی و خصوصی که تعدادشان کم هم نیست، صورت گرفته است.

 

هدف مدیریت کسب و کار

 

 مدیریت کسب و کار با توجه به نیاز جامعه رو به رشد امروزی کشور و با هدف تربیت مدیرانی که کارکردهای کلان مدیریتی در سطوح مختلف را به گونه ای رشد یافته به اجرا درآورند، در زمره گزینه های موجود برای انتخاب در مقطع کارشناسی ارشد قرار گرفته است. تحلیل مسائل و ارائه راهکارهای قابل اجرا برای انواع واحدهای تولیدی و خدماتی، سیستمهای اطلاعات مدیریت (MIS) ، مباحث رفتار سازمانی و مدیریت موثر منابع انسانی و در نهایت برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک گوشه ای از موضوعات مورد بحث در مدیریت کسب و کار هستند که در مقطع کارشناسی ارشد به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرند.

مدیریت کسب و کار و موقعیت های شغلی آن

طول دوره MBA

 
این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
 
شغل های پر درآمد ایران کدامند و چطور میتوانیم آنها را به دست بیاوریم
 

 

به طور کلی در زمینه مدیریت کسب و کار نحوه تحصیل از این قرار می باشد که شامل دو سال تحصیلی یعنی چهار نیمسال بوده و مطابق آیین نامه هایی که توسط وزارت علوم صادر و ابلاغ می گردد پیش می رود.

همچنین افرادی که برای تحصیل در چنین رشته هایی مشتاق هستند، می‌بایست از طریق شرکت در آزمون‌های سراسری اقدام به ثبت‌نام در رشته های مدیریت کسب و کار ( MBA) بپردازند.

 

تاثیر MBA در مدیریت مالی

 

در زمینه مدیریت کسب و کار افراد به یادگیری روش‌های مختلفی برای آنکه سرمایه مورد نظرشان در جهتی درست و مطمئن بهسودآوری منتهی شود می‌پردازند. ولی در زمینه مدیریت مالی در واقع افراد به یادگیری مواردی که موجب جمع آوری و افزایش سرمایه می‌شود می پردازند.

به عبارت دیگر مدیریت کسب و کار موجب می شود که فرد بتواند روش های مختلفی را که موجب تربیت و توانمند سازی سرمایه های مورد نظر در جهت هدفی که مد نظر میباشد را بیاموزد تا بتواند سرمایه ای را که از طریق مدیریت مالی برای بهبود وضعیت شرکت و افزایش ارزش سهام به دست آورده است را در جهتی مطمئن و پر سود سوق دهد.

 

گرایش های مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار نیز مانند بسیاری از رشته های دیگر دارای گرایش های مختلف است که برخی از آن ها را معرفی میکنیم:

 

کارآفرینی

 

یکی از مهم ترین و کار آمد ترین گرایش های مدیریت کسب و کار مبحث کارآفرینی می باشد. به طوریکه بسیاری از کشورها، کار آفرینی را مهره ی اصلی برای رشد اقتصادی دانسته اند. چرا که فرد کار آفرین بر اساس ایده ای که در ذهنش می باشد شرایط لازم برای رشد و ترقی خود فراهم می کند و بر اساس روشهای مدیریتی که یاد گرفته است به پیاده سازی ایده ی خود در مسیری درست و پر بازده اقدام می نماید.

 

بازاریابی

 

در گرایش بازاریابی از مدیریت کسب و کار، دانش آموخته ی مورد نظر به بررسی شرایط بازار، کیفیت محصولات خدماتی و شرایطی که موجب می شود ، در شرایط سخت نیز منجر به سودی ایده آل گردد می پردازد؛ همچنین در این گرایش به دانش پرژوهان نحوه ی شناسایی بازار هدف را نیز آموزش می دهند.

 

اهمیت بازاریابی در مدیریت کسب و کار

 

 به کار گرفتن و آشنایی با معنای بازاریابی از جزییات مهم هر کسب و کاری شمرده می شود. بازاریابی به انتقال، مبادله و حرکت کالا یاری می رساند. در روش بازاریابی به انتقال، مبادله و حرکت کالا بسیار سودمند است. کالا و خدمات به وسیله واسطه های مختلف به دست مشتریان می رسند. بازاریابی این امکان را می دهد که هم برای تولید کنندگان مفید است هم برای مشتریان سودمند. MBA مخفف کلمات Master of Business Administrationکه به مدیریت کسب و کار معروف است. MBA یک روش کاربردی است. در اصل تمرکز MBA روی یادگیری مدیریتی نمی باشد و بیشتر روی به کارگیری دانش برای تحلیل مسایل محیط کسب و کار تمرکز دارد. در واقع این دوره راهکارهای بازاریابی به علاقمندان رشته مدیریت کسب و کار MBA را می آموزد. و کسانی که می خواهند وارد بازار کار حرفه ای مدیریت یا به عنوان کارآفرین مشغول به کار شوند و مسیر شغلی خود را توسعه دهند یا بهبود ببخشند .

 

موقعیت های شغلی MBA

 

 برخورداری از توانمندی و دانش مدیریت در هر سازمانی از عوامل مهم موفقیت محسوب می‌شود. از این رو دانش‌آموختگان رشته مدیریت کسب و کار می‌توانند در اغلب سازمان‌ها مشغول به کار شوند. کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی)، جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد. همین امر باعث می‌گردد تا سطح در آمد و میزان ارتقاء شغلی دانش‌آموختگان بسیار متفاوت باشد.

 

یک مدیریت مالی خوب در کنار آشنایی با مدیریت کسب و کار است که معنا می یاید. فردی که با آگاهی در عرصه ی کسب و کار قدم می گذارد می تواند موفقیت های مالی چشم گیری را کسب نماید. اما عدم آگاهی و سرمایه گذاری کورکورانه در کسب و کارها موجب از دست رفتن اموال شما خواهد گشت. گرایش های مختلفی که در مدیریت کسب و کار یا همان (MBA) وجود دارد موجب شده است تا یک مجموعه کاری برای آینده ای درخشان و نتیجه گیری مطلوب خود حتماً به یادگیری آن بپردازد.

 

 

نتیجه گیری

برای داشتن کسب و کاری موفق باید بدانیم که بازاریابی چیست؟ مدیریت زمان چیست؟ چگونه می توانیم به پیش بینی بازار بپردازیم ؟ این سوالات را می پرسیم زیرا مهم ترین عامل موفقیت ما در کسب و کار به شناخت بازار و پیش بینی آن بستگی دارد. باید بتوانیم علایق مردم را شناسایی کرده و مطابق به نیاز آنان کالای خود را تولید کنیم . ایده های نو ارائه دهیم و با این کار می توانیم مهمترین دغدغه کارکنان و سازمان یعنی ثروت را افزایش دهیم.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

 

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزش ماهان تیموری

نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، بازاریابی شبکه ای

 

برای دانلود فایل PDF روی لینک زیر کلیک کنید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.