مدیریت بازرگانی چیست

مدیریت بازرگانی چیست؟

سلام ماهانی عزیز.  میدونی مدیریت بازرگانی چیه و چه کاری انجام میده؟ از بازار کار و درآمد رشته‌ی مدیریت بازرگانی اطلاعی داری؟ اگر دوس داری جواب همه سوالاتتو بگیری، این مقاله بهترین گزینه برای توست.

  • مدیریت بازرگانی چیست؟
  • وظایف مدیریت بازرگانی
  • بازار کار مدیریت بازرگانی
  • درآمد مدیر بازرگانی

رشته‌ی مدیریت بازرگانی، یکی از رشته‌های نوظهور توی ایران محسوب میشه و میشه گفت که حدودا ده سالیه که کاملا شناخته شده هست و خیلی هم طرفدار داره. 

راستش رو بخواهید اگر بخوام به زبان ساده به شما بگم، مدیریت بازرگانی رابط میان مجموعه‌های اقتصادی و کاری با مشتریان هستش. اما این جمله خیلی از وجوه کاری این رشته رو به ما نشون نمیده و تعریف کاملی نیست.

پس بهترین راهی که به ذهن من رسید این بود که یه مقاله آموزشی براتون بنویسم و سعی کنم که تمامی جنبه‌های کاری و وظایف مدیریت بازرگانی رو براتون بگم و شما رو از این رشته و پتانسیل هاش آگاه کنم. چیزی که تو این مقاله برام مهمه اینه که:

” شما به شغل مدیریت بازرگانی آشنایی پیدا کنید و بعدش وظایف مدیریت بازرگانی در یک مجموعه رو بدونید و بعد با هم سر این بحث کنیم که اگر بخوایم این رشته رو در دانشگاه دنبال کنیم، باید چه کار کنیم و چطوری میتونیم بفهمیم که این رشته، یک رشته‌ی پولساز و خوب برای ماست؟ “.

مدیریت بازرگانی چیست؟

این جمله شاید اولین جمله‌ای باشه که در تعریف مدیریت بازرگانی گفته میشه: ” مدیر بازرگانی، مسئول موفقیت یک مجموعه‌ی کاری در زمینه‌ی ارتباطات و فروش است. “. اگر بخوام یه خرده بیشتر این جمله رو توضیح بدم باید بگم که:

مدیریت بازرگانی، بعد از مدیر کل، یکی از مهم ترین مدیران یک شرکت محسوب میشه. در واقع یک مدیر بازرگانی تمام مسئولیت‌های مربوط به خرید، فروش، ارزیابی تامین کنندگان، پیگیری قرار دادها و رسیدگی به امور مشتریان یک مجموعه رو انجام میده.

اما علاوه بر همه‌ی این کارها، یک مدیر بازرگانی، برنامه‌های تبلیغاتی یک مجموعه رو هم بر عهده داره. چون که تنها کسی که میتونه یک تصویر خوب و یک شمای تجاری از مجموعه بسازه و به مشتریان ارائه بده مدیر بازرگانی هستش.

و در کنار برنامه‌های تبلیغاتی، برنامه ریزی استراتژیک، طرح تجاری شرکت، ارتباط با مشتریان خاص، مدیریت ارتباطات بین المللی وانجام مذاکرات تجاری هم بر عهده مدیریت بازرگانی در یک مجموعه هستش. “

با این اوصاف میشه گفت که مدیر بازرگانی، یک آچار فرانسه در یک مجموعه محسوب میشه که حضورش میتونه سرنوشت یک برند رو عوض کنه و کاری کنه که یک کسب و کار، یک شبه راه صد ساله رو طی کنه و خب این نیاز به یک تخصص بسیار بالاست و ایجاب میکنه که مدیر بازرگانی به وظایف خودش آگاه باشه.

وظایف مدیر بازرگانی

وظایف مدیریت بازرگانی

بنیاد مدیریت بازرگانی در جهان، برای مدیران بازرگانی شرح وظایفی تعریف کرده که به نظر من نه تنها کامل ترین لیستی هستش که تا بحال از وظایف مدیران بازرگانی ارائه شده بلکه میتونه یه چک لیست خیلی دقیق برای همه کسانی باشه که تو حوزه مدیریت بازرگانی کار میکنن.

1) نخستین وظیفه‌ی مدیریت بازرگانی در هر مجموعه‌ای، نظارت بر تمامی برنامه‌هایی است که مدیر کل و یا مدیران ارشد برای شرکت وضع کرده‌اند. در واقع چشم انداز راهبردی مجموعه، تنها به دست مدیر بازرگانی کنترل و نظارت می‌شود و به ثمره می‌رسد.

2) مدیریت بازرگانی در هر مجموعه‌ای، وظیفه دارد برنامه‌های ارائه شده از سوی مدیران ارشد را تدوین کند. چرا که او با تمامی افراد مجموعه از سویی ارتباط نزدیک دارد و از سوی دیگر با مشتریان و مارکت هدف نیز ارتباط مستقیمی برقرار می‌کند.

3) پیگیری برنامه‌های خرید، تامین اقلام و مطالعات مربوط به دیتاهای سایر بخش‌ها نیز کاملا بر عهده مدیر بازرگانی می‌باشد.

4) ارزیابی تبلیغات و کنترل میزان اثر بخشی و نفوذ بر مخاطب، از عمده وظایف مدیریت بازرگانی در هر مجموعه ایه.

5) مطالعات تخصصی مربوط به رضایت مشتری‌ها و بررسی نحوه عمل کرد بخش‌های مختلف فروش نیز بر عهده مدیریت بازرگانی می‌باشد.

خب ماهانی‌های عزیز، فک می‌کنم که یه کلیتی در مورد مدیریت بازارگانی دستتون اومده و حالا باید بریم سراغ این که چجوری وارد رشته‌ی مدیریت بازرگانی بشیم و در این حوزه مشغول به کار بشیم.

از مدرک مدیریت بازرگانی چه انتظاری باید داشت؟

یکی از سوالای اساسی که برای ورود به هر رشته‌ای باید از خودتون بپرسید اینه که وقتی که یک مدرک رو گرفتید چه انتظاری از اون مدرک دارید؟ این سوال رو میشه به دو صورت پاسخ داد. یک باید ببینیم که وقتی که در طول گرفتن مدرک چه چیزی یاد می‌گیریم. و دو اینکه وقتی مدرک رو گرفتیم چه دستاوردی بدست میاریم؟

رشته‌ی مدیریت بازرگانی توی دانشگاه، برخلاف تصویری که همه از این رشته دارن، یک رشته تئوری نیست و کاملا عملی و تحقیقاتیه. یعنی شما برای یادگیری مدیریت بازرگانی، تنها نیاز به چند واحد از نظریات این رشته دارید و باقی وابسته به کار و تحقیق خودتونه.

اصولا وقتی از مدیریت بازرگانی صحبت میشه، در باب یک مدرک عمومی صحبت میشه که بسته به علاقه‌ی شما به عنوان کسی که دارید توی اون رشته تحصیل می‌کنید، گرایش‌های مختلفی به خودش میگیره و تخصصی تر میشه.

شما میتونید در مدیریت بازرگانی، تبدیل به یک استراتژیست قوی بشید و یا میتونید در مسائل مربوط به امور تجارت بین الملل اطلاعات خودتونو بالا ببرید و توی این زمینه فعالیت کنید. چیزی که مهمه علاقه شماست و تحقیقات و مطالعاتی که باید انجام بدید.

توصیه ی ما

اما اگر توصیه‌ی تیم ماهان تیموری رو در این زمینه می‌خواید باید بهتون بگیم که بهترین راه برای کسب بیشترین بازده از مدرک مدیریت بازرگانی اونم توی زمانی که دارید درسش رو میخونید اینه که به کار هم مشغول بشید.

یعنی بجای اینکه فقط کتاب بخونید و یا کلاس‌های دانشگاه رو با یه نمره‌ای پاس کنید، به این فکر باشید که فضای کار رو هم تجربه کنید. برای اینکار نیاز نیست حتی به این فکر کنید که حتما یه حقوقی هم داشته باشید، نه. بلکه مهم اینه که به یه سری سازمان‌ها و یا حتی شرکت‌های خصوصی به عنوان کارآموز برید و کار یاد بگیرید.

اما سوال بعدی‌ای که باید بهش پاسخ بدیم اینه که بعد از اینکه مدرکمون رو گرفتیم چه اتفاقی میفته؟ اگر بخوام راحت بهتون پاسخ بدم، بعد از گرفتن مدرک، شما پتانسیل این رو دارید که از یک کارمند معمولی گرفته تا یک متخصص درجه یک با حقوق بسیار بالا، برای خودتون کار پیدا کنید.

این دیگه بستگی به این داره که شما چقدر تجربه کسب کردید و از اون مهم تر بستگی داره که چقدر رزومه قوی‌ای داشته باشید. اکثر دانشجوهای مدیریت بازرگانی که در مراکز درجه یک و برندهای معتبر در حال کار هستن کسانی هستند که مقاله‌های متعددی دارند و در همایش‌های مختلفی شرکت کردند.

پس توی یه جمع بندی این رو باید بهتون بگم که انتظار شما از مدرک مدیریت بازرگانی فقط وابسته به یک چیزه و اون چیزی نیست جز تلاش شما. هر میزان که تلاش شما بیشتر باشه، هر مقدار که رزومه شما قوی تر باشه، سطح انتظارات شما هم میتونه بالاتر بره.

چجوری بفهمیم که رشته مدیریت بازرگانی برای ما مناسبه؟

هر چند که هیچ وقت تیم ماهان تیموری در حوزه‌ی مشاوره کاری و اقتصادی وارد نشده و حوزه فعالیتش در زمینه‌ی آموزشه، اما من این سوال رو اینجا مطرح کردم، به این دلیل که بعضیا بدون اینکه بدونن ایا علاقه‌ای به این رشته دارن یا نه، فقط برای شهرتی که این رشته داره واردش میشن.

اما اگر دوست دارید بدونید که این رشته بدرد شما میخوره یا نه؟ باید دو تا نکته رو بهش توجه کنید. یک اینکه بهش علاقه داشته باشید و علاقه از کجا میاد، از آگاهی. پس اگر میخواید برید و در رشته‌ی مدیریت بازرگانی شروع به تحصیل کنید، باید ببینید که اصلا دوس دارید در فضای مدیریتی باشید و استرس بالای مدیریت رو در کنار مزایای بسیار عالیش تحمل کنید؟

برای اینکه یه خرده بیشتر از این رشته سر در بیارید، کافیه یه چند باری به یک مشاور سر بزنید و یا در یکی از شرکت‌ها چند روزی با یک مدیر بازرگانی صحبت کنید و شرایط کارش رو ببینید و ببینید که آیا این همون چیزیه که شما بهش علاقه دارید یا که نه؟

البته مطالعه کردن هم میتونه خیلی به شما کمک کنه و میتونه اطلاعات خوبی به شما بده. اما دومین نکته اینه که ” شما باید خودتون رو آنالیز کنید و ببینید که آیا انرژی فعالیت‌های تحصیلی، تحقیقی و مدیریتی رو دارید یا نه؟ “.

یعنی چی؟ وقتی ما از مدیریت بازرگانی صحبت می‌کنیم به طور خیلی خلاصه داریم از تجارت، یادگیری زبان انگلیسی، اقتصاد، اصول مدیریت و… صحبت می‌کنیم. فردی که به رشته‌ی مدیریت بازرگانی ورودمیکنه باید خیلی انگیزه و انرژی داشته باشه که از همه لحاظ خودشو قوی کنه.

بازار کار

بازار کار رشته‌ی مدیریت بازرگانی

مدیریت بازرگانی تو ایران یه رشته‌ی نوپا و جوونیه و میشه گفت که در همین دهه اخیر با توجه به اینکه دانشگاه و مراکز زیادی دارن نیروهای مدیریت بازرگانی تربیت میکنن، اما باز هم نیروی متخصص کمی در این حوزه وجود داره و این تقاضا رو در شرکت‌ها، سازمان‌ها و ادارات بسیار افزایش داده.

من اگر بخوام یه جمله قطعی به شما بگم و خیالتون رو از این رشته و بازار کارش راحت کنم، باید بهتون بگم که اگر در یک دانشگاه خوب درس بخونید، اگر یه رزومه قوی داشته باشید و اگر بتونید برای خودتون یک تجربه‌ای هم دست و پا کنید، صد در صد بدون شک یه کار عالی در انتظار شماست.

اما اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که پتانسیل تون کمتره و در یه حد متوسط تری این شرایط رو دارید، نگران نباشید. اگر شما یه سری به آگهی‌های استخدامی در ادارات و سازمان‌های مختلف بزنید، می‌بینید که به تعداد شهرها و سازمان‌های کشور و همه‌ی شعبه هاشون نیاز به کارمند وجود داره و میتونید بدون شک یک پوزیشن کاری برای خودتون دست و پا کنید.

درآمد مدیر بازاریابی

درآمد مدیر بازرگانی

وقتی تقاضا در یک شغلی زیاد باشه، طبیعتا در آمد هم بالاتره. اما برای مدیریت بازرگانی و درآمد این رشته طبق تحقیقاتی که تیم ماهان تیموری انجام داده، نمیشه نرخ معینی روشن کرد. این بسته به انتخاب شما داره.

اگر شما در یک اداره دولتی مشغول به کار بشید، طبیعتا یک درآمد محدود دارید ولی این درآمد ثابت هم به مراتب از خیلی از ردیف‌های شغلی دیگه بالاتره. پس این برتری رو دارید که اگر وارد یک شرکت دولتی هم شدید به مراتب درامدتون از میانگین جامعه بالاتر باشه.

ولی از یه طرف دیگه اگر بخوایم بررسی کنیم باید بهتون بگم که شما میتونید در برندهای معتبر کار کنید و در آمد‌های میلیونی داشته باشید. چون اگر به ردیف‌های شغلی در برند‌های معتبر نگاه کنید، درآمد یک مدیر بازرگانی، با در آمد مدیران ارشد یکیه و این یعنی درآمد چند ده میلیونی.

اما اگر دوست نداشتید برای کسی کار کنید و خواستید که خودتون به سمت تجارت بین الملل برید و بازار خودتون رو داشته باشید، دیگه باید بگم که به فکر درامد‌های چند صد میلیونی و میلیاردی باشید. اما یقینا این رو بدونید که این‌ها یک شبه اتفاق نمیفته و باید سالها تلاش کنید و تحصیل.

اما اگه هنوز دو دل هستید که چه رشته ای رو در حوزه مدیریت دوس دارید و دوس دارید وارد چه رشته ای بشید ، کافیه مقاله انواع مدیریت رو که براتون قبلا آماده کردیم بخونید. تو این مقاله همه اطلاعات مورد نیاز برای ورود به رشته های مدیریت رو میتونید پیدا کنید.

ضمنا هر رشته ای که انتخاب کردید، حتما اصول مدیریت رو هم یاد بگیرید. برای یادگیری اصول مدیریت کافیه یه سر به آموزش رایگان و جامع اصول مدیریت توی سایت بزنید.

https://www.mba.com/articles-and-announcements/articles/mba/what-is-an-mba

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
نابغه مثل تونی رابینز

https://www.bschools.org/faq/what-is-an-mba

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *