تعریف هوش چیست؟

تعریف هوش چیست؟ اگر به تاریخچه هوش دقت کنید متوجه می شوید که تعریف هوش مانند بسیاری از کشفیات و نظرات علمی در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده است.کارشناسان و محققان، تعاریف متفاوتی از آن ارائه داده اند. اولین بار شخصی به نام وکسلر(۱۹۵۸)تعریف هوش را طوری بیان کرد که یک توانایی کلی فرض شد و به نظریه هوش یک عاملی معروف شد. در ادامه مقاله هوش چیست ؟به تعریف هوش و ذکر انواع آن می پردازیم.

تعریف هوش

 

تعریف هوش چیست؟

 

هوش مجموعه ای از استعدادهاست که حافظه، دقت، تمرکز، یادگیری، درک، سرعت پردازش و استدلال در آن دخیل هستند.

تعریف هوش از دیدگاه روانشناسان

در علم روانشناسی تعریف های متعددی از هوش شده است که روانشناسان آنها را در این ۴ دسته کلی طبقه بندی کرده اند: 

  • هوش یعنی سازگاری با محیط
  • هوش یعنی توانایی و استعداد کافی در یادگیری
  • هوش یعنی تفکر انتزاعی
  • هوش یعنی به کار انداختن توانایی های خود برای رسیدن به هدف مطلوب در زندگی و کسب و کار

 

انواع هوش

هوش اقسام مختلفی دارد که در ادامه اشاره ای به انواع هوش داریم.

هوش  جسمانی

 

تعریف هوش

 

هوش جسمانی به شما کمک می‌کند بدن سالم‌تری داشته باشید و از لحاظ جسمانی شادابی بیشتری داشته باشید. این هوش موجب میشود که شما از جسم خود مراقبت کنید، به آن احترام بگذارید و از آن به روش درست و سالمی استفاده کنید. هوش جسمانی به شما کمک می کند که علائم خطر در جسم خود را راحت‌تر و سریع‌تر تشخیص دهید و برای رسیدگی به آن اقدام نمایید. هوش جسمانی باعث میشود که شما علائم طبیعی بدن خود از جمله علائم گرسنگی، تشنگی و سیری را تشخیص دهید.

هوش جسمانی خود شامل سه بخش زیر است:

هوش جسمی و فیزیکی

هوش حسی

هوش جنسی

هوش جسمی(شما و بدنتان)

هوش جسمی توانایی استفاده درست از بدن و حرکات بدن است. جسم شما با شما ارتباط موثر برقرار می کند. در واقع جسم شما با شما حرف می زند. هر کس که از جسم و اندام خود برای انجام کاری استفاده کند از این هوش بهره می برد. ورزشکاران، بازیگران، پزشکان و جراحان بیش ترین استفاده از بدنشان و در نتیجه از این هوش را می برند. این هوش با هوش حسی و فضایی در ارتباط است و هر گاه شما به تقویت یکی از آنها می پردازید، دو مورد دیگر هم تقویت می شوند.

هوش حسی(شما و حواستان)

این هوش ارتباط مستقیمی با حواس پنجگانه دارد و توانایی استفاده از حواس را شامل می شود. 

هوش جنسی(شما و جنسیت تان)

بر خلاف تصور عموم مردم مهم ترین اندام جنسی شما میان دو گوش شما و مغز شماست این هوش دلیل وجود انسان است هوش جنسی شما حالت مردانه یا زنانه به بدن شما می دهد. این هوش یک هوش فوق العاده است که ترکیبی از تمام هوش ها آن را ساخته است.

 

هوش سنتی

در این بخش سه هوش قرار دارد:

هوش عددی

هوش فضایی

هوش کلامی

هوش عددی(شما و محاسبات عددی)

 

تعریف هوش

 

این هوش توانایی محاسبات ریاضی هر فرد است. دانشمنمدان، حسابداران و فیزیکدانان بیش از دیگران از این هوش بهره می برند. کسی که هوش عددی ضعیفی دارد همیشه به این فکر میکند که هیچ وقت در ریاضی خوب نیستم و خوب نخواهم شد و ریاضیات را دوست ندارد. حل معماها، رمزگشایی و کشف کدها، یادگیری علوم، حل مسائل و انجام محاسبات آماری و بازی‌ با اعداد از زمینه‌های مورد علاقه کسانی است که دارای هوش عددی بالایی هستند.

 

هوش فضایی(شما و درک فضاییتان)

 

تعریف هوش

 

به توانایی شما برای درک و دیدن روابط اشیاء و اشکال در ارتباط با یکدیگر، توانایی تجسم و عملیات فضایی هوش فضایی می گویند. صفحه آرایی ها، ساخت نمونه ها، ساختارها و طرح های گرافیکی به این هوش وابسته است. مهندسان، ملوانان، معماران، نقاشان، باغبانان و مجسمه سازان از این هوش بیشتر استفاده می کنند. درضمن توانایی شما برای مذاکره با محیط و دنیای پیرامون شما وابسته به این هوش می باشد. هوش فضایی در همه افراد وجود دارد و مانند هوش های دیگر قابل اندازه گیری است، اما برخی از افراد بر این باور هستند که این یک استعدادی است که بعضی ها دارند و بعضی ها ندارند.

 

هوش کلامی(شما و کلامتان)

 

تعریف هوش

 

توانایی استفاده و بکارگیری شفاهی یا کتبی کلمات در موقعیتهای گوناگون را هوش کلامی یا زبانی می گویند. آن چیزی که به شما کمک میکند تا زبان را برای مکالمه بیاموزید هوش کلامی شما بوده است. شاعران، نویسندگان،مجریان و سخنوران توانایی زیادی در بکارگیری این هوش دارند.  بدانید و باور داشته باشید که شما بدون این که دیگران چیزی درباره شما بگویند هوش کلامی بسیار قدرتمندی دارید به این علت که شما در ابتدای دوره ی زندگیتان به سرعت مکالمه را آموخته اید اما بعد ها در دوره های آموزشی و مدرسه با نوع آموزش نادرست و عدم استفاده از روش صحیح مطالعه شما را دل زده کرده اند. پس تمرکز ذهن خود را از روی حرف مردم بردارید و بدانید که رشد هوش کلامی عامل موفقیت شما در مدرسه، محل کار و ارتباطات اجتماعی است.

 

هوش عاطفی و خلاق

در این بخش سه هوش قرار دارد:

هوش هیجانی

هوش معنوی

هوش اجتماعی

 

هوش هیجانی

 

تعریف هوش

هوش هیجانی به توانایی درک، کنترل، ارزیابی و مدیریت احساسات در خود و در دیگران اشاره دارد. شما برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم بگیرید و بعد از تصمیم‌گیری اقدام کنید به هوش هیجانی نیاز دارید. هوش هیجانی به شما آموزش می‌دهد که چطور با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید و چطور عواطف و احساسات خود و دیگران را در روابط درک و مدیریت کنید. هوش هیجانی بیانگر این است که در روابط اجتماعی و شرایط خاص چه عملی مناسب و چه عملی نامناسب است. به عبارتی دیگر، EQ توانایی همدلی با دیگران و شنیدن احساسات آنان است. آنچه که برای موفقیت‌های اجتماعی، شخصی و اقتصادی شما لازم است هوش هیجانی و همچنین هوش اجتماعی است.

افراد می‌توانند هوش علمی-منطقی (IQ)بالایی داشته باشند اما این اصلا به معنای موفقیت همه‌جانبه آنها در زندگی نیست. افراد می‌توانند هوش مالی بالایی داشته باشند اما این لزوما به معنای موفقیت آنها نمی‌تواند باشد. به گفته وارن بافت (یکی از ثروتمند‌ترین مردان دنیا): «اگر نتوانید احساسات خود را کنترل کنید، نمی‌توانید پول خود را کنترل کنید.»

 

هوش معنوی

 

تعریف هوش

 

 این هوش توانایی به وجود آوردن زندگی متعادل با جهان، طبیعت و محیط اطراف تان است. یعنی توانایی زندگی هماهنگ با همه انسان ها و موجودات دیگر. هوش معنوی یعنی باورکردن قدرت خداوند، علاقه به انسانیت و پذیرش حضور یک قدرت والاتر. ثمره این هوش، عشق عالمگیر، مهربانی و ملاطفت به عنوان بخشی از ویژگی شخص است.  این هوش به شما کمک می‌کند تا درک کنید که هر ذره در هستی تقدس دارد و باید به آن احترام گذاشت. قبل از تقویت هوش معنوی لازم است که هوش هیجانی فرد تقویت گردد. آنچه که بسیاری از افراد را در مسیر معنوی با مشکلات زیاد یا حتی شکست مواجه می‌کند پایین بودن هوش هیجانی آنها است.

 

هوش اجتماعی

 

تعریف هوش

 

هوش اجتماعی در حقیقت میزان هوشمندی لازم برای ایجاد، حفظ و گسترش ارتباطات اجتماعی است. هوش اجتماعی سازگاری شما با محیط را افزایش می دهد و به شما در برقراری روابط موثر با دیگران و انجام مذاکره کمک می کند. باید بدانید که بخش وسیعی از هوش اجتماعی آموزشی است و اگر فرد نتواند به آنچه که می داند عمل کند در زندگی به موفقیتهای اجتماعی دست نمی یابد.

 

ویژگی افراد هوشیار از دیدگاه روانشناسان

 

تعریف هوش

 
– حساس و دقیق بودن به آنچه در اطرافشان اتفاق می افتد.
– تجسم و نگهداری
– تخیل ابداعی یا ابتکاری
– بصیرت یا بینش
– انتقاد از خود
– پشتکار و اعتمادبه نفس 
– انگیزش قوی

نتیجه گیری

در این مقاله با تعریف هوش آشنا شدید و همینطور هوش هایی که یک انسان می تواند داشته باشد را بررسی کردیم. بهتر است برای موفقیت تمرکز ذهن خود را بیشتر روی آن هوشی بگذارید که از همه قوی تر است و روی آن هوش سرمایه گذاری کنید. در این صورت چون راحت تر و سریع تر نتیجه می گیرید هم اعتماد به نفس در شما تقویت خواهد شد و هم می توانید مدیریت زمان را به دست بگیرید.

 

4 دیدگاه برای “تعریف هوش چیست؟

  1. گفته:

    واقعا عالی بود من بیشتر ان موارد رو داشتم وخدارو سپاسگزارم بابت اینهمه موهبت که بهم داد. هم چنین از مطالب زیبای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *