آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

روش صحیح درس خواندن چیست؟

روش صحیح درس خواندن چیست؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 21Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۴ دقیقه می باشد.

مقدمه

دانشمندان در زمینه ی روش صحیح درس خواندن تحقیقات فراوانی انجام دادند تا بهترین بهره وری را از مطالعه داشته باشند و روش صحیح درس خواندن کشف کنند.دو تن از دانشمندان سوئدی به نام های رابینسون و توماس روشی اختراع کردند که بر اساس فعالیت و اصول و قواعدی مغز و سیستم و ساختار عصبی بهترین روش درس خواندن را معین کردند.

مراحل روش صحیح درس خواندن و مطالعه

اولین قدم:

در شروع مطالعه باید از موضوع کلی متن با خبر شویم و یک تصویری از کل متن در ذهنمان داشته باشیم و بدانیم در متن دنبال چه موضوع و چه جوابی هستیم.بنابراین اولین قدم در مطالعه خواندن پیشگفتار می باشد که از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است به این دلیل وقت مناسبی برای خواندن پیشگفتار بگذارید تا فهم و درک مطلب برای شما آسان تر باشد.

دومین قدم:

برای خود در ذهنتان سوال ایجاد کنید و هنگام مطالعه در جستجوی جواب آن باشید.در این حالت مغز تحریک می شود که به هر نحوی جواب سوال را پیدا کند،بنابراین هم مغز سعی می کند سرعت مطالعه را بالاتر ببرد و هم این موضوع یک ارتباط موثر با تمرکز ذهن بیشتری در مطالعه دارد.بهتر است برای طرح سوال ها از سرفصل ها و پاراگراف ها استفاده شود و از کلمه های چیست؟ یا کدام است؟در سوال ها بکار ببرید.

سومین قدم:

در مطالعه پس از رعایت نکات بالا باید شروع به خواندن متن کنیم.بهترین راه برای خط بری از متن این است که با ابزار مطالعه و یا انگشت خود کلمات را دنبال کنیم تا تمرکز چشم برای دنبال کردن کلمات بیشتر شده و درک مطلب افزایش می یابد.

چهارمین قدم:

یادداشت برداری در مطالعه قدم بعدی می باشد که بهتر است این قدم را با مرحله قبل انجام دهید.باید بدانید که در این مرحله باید نکات مهم و کلیدی و همچنین جواب سوالات مطرح شده توسط خودمان را یادداشت کنیم این یکی از روش های تقویت حافظه و همین طور یکی از روش های تند خوانی می باشد.

پنجمین گام:

این قدم تصویر سازی از مطالب بدست آمده است که برای مطالعه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و باید با فکر کردن به کلماتی که به عنوان کلمات کلیدی بدست آوردیم و ربط دادن آنها و همچنین ربط دادن به اطلاعات قبلی در ذهنمان تصویری از متن مورد نظر در ذهنمان ایجاد کنیم.

روش صحیح درس خواندن

ششمین گام:

این گام در مطالعه بازنگری نام دارد؛به عبارت ساده تر امکان دارد برخی از مطالب چند بار تکرار شده باشد و یا امکان دارد که نکته ای جا مانده باشد در این مرحله به اصلاح آنها می پردازیم.

مرحله هفتم:

این قدم در مطالعه  تثبیت کردن اطلاعات خوانده شده می باشد.بدین صورت که مطالب خوانده شده را با صدای بلند بازگو می کنید به عبارت ساده تر مثل اینکه شما نقش معلم را دارید و باید برای دانش آموزان کلاستان درس بدهید.

مرحله آخر:

این گام در مطالعه که باعث می شود مطالب در حافظه بلند مدت تثبیت شود مرور کردن اطلاعات بدست آمده است.البته نه کل متن بلکه آن دسته از مطالبی که آنها را یادداشت برداری کردید.

دو نکته ی لازم برای مطالعه ی موفق

یکی از این نکته ها که باید قبل از مطالعه در نظر گرفته شود:باور می باشد اگر شما به متن مورد نظر خود باور داشته باشید نتیجه ای که از آن می گیرید بهتر می باشد،در واقع انسان اگر به فعالیتی که قصد انجام آن را دارد اعتقاد داشته باشد حتما نتیجه بهتری خواهد گرفت.

دومین نکته ای که باز باید قبل از مطالعه در نظر بگیریم،هدف از مطالعه می باشد،به طور کلی اگر برای انجام هر فعالیتی هدف های خودمان را تعیین کنیم مطمئنا به هدف خواهیم رسید،اما اگر بدون داشتن هدف اقدام به انجام کاری کنیم یا به نتیجه نمی رسیم و یا نتیجه بسیاربی کیفیتی خواهد بود.

طریقه نشستن برای مطالعه

باید طوری روی نیمکت بنشینیم که کمر کاملا صاف باشد و فقط در قسمت پایین کمر یک انحنای بسیار کوچک ایجا د کنیم کف پاها کاملا روی زمین باشد باسن روی صندلی موازی زمین قرار گیرد فاصله ی سطح صندلی با لبه ی میز تحریر حدود ۲۰ سانتیمتر باشد فاصله چشم از متن مورد نظر حدود 50 سانتیمتر باشد اگر از نور غیر طبیعی استفاده می کنید حتما از سمت مخا لف دستی که با آن می نویسید و از پشت شانه به متن بتابد.

نتیجه گیری

در روش صحیح درس خواندن و درکل روش صحیح مطالعه باید حتما عوامل ناراحت کننده را از محیط مطالعه خارج کنید.محیط مطالعه باید نه خیلی آرام باشد تا احساس خواب آلودگی کنیم و نه خیلی شلوغ باشد تا تمرکز حواس خود را از دست بدهید.البته یکی از راه های افزایش تمرکز هم آموزش تندخوانی می باشد.حتما به این علت که مغز برای یادگیری اکسیژن بیشتیر نسبت به حالت عادی احتیاج دارد تمرین تفس عمیق در اینجا می تواند مثل یک داروی تقویت حافظه باشد.با بینی عمل دم و با دهان بازدم را انجام دهید،با این کار اکسیژن بیشتری به مغز خواهد رسید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

با عرض پوزش تصویر فایل به درستی بارگذاری نشده است

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    لایک دارید