روتین چیست

وقتی به دنبال تعریف روتین هستیم و اینکه زندگی روزمره ما برای زندگی خود به چه معناست ، متوجه می شویم که ما می توانیم برای هر روز از هفته یک برنامه هفتگی ، یک برنامه یا برنامه های مختلف داشته باشیم. کارهای بسیار زیادی وجود دارد که برای رسیدن به اهدافمان باید آنها را انجام دهیم. اگر تلاش کنیم که این کار ها را به روتین زندگیمان تبدیل کنیم پس از مدتی می توانیم نتیجه آن را در زندگیمان ببینیم. در این مقاله تلاش کرده ایم به سوال روتین چیست پاسخ دهیم و راهکارهایی را به شما بگوییم که به وسیله آنها بتوانید در زندگیتان روتین ایجاد کنید.

روتین چیست؟

برای تعریف روتین ، در اساسی ترین شکل آن ، مجموعه ای از اقدامات (یا فقط یک عمل) است که به طور منظم یا در فواصل زمانی خاص انجام می شود. به عنوان مثال ، ممکن است معمول باشد که هر شنبه با یک دوست تنیس بازی کنید. این یک اقدام است که هر هفته تکرار می شود. شخص دیگری ممکن است یک برنامه صبحگاهی پیچیده داشته باشد که شامل بیدار شدن در 6 صبح ، خواندن 15 صفحه از کتاب ، دوش گرفتن 10 دقیقه ای ، خوردن صبحانه سالم و غیره است. برنامه های روتین می توانند ماهانه ، هفتگی ، روزانه یا حتی ساعتی باشند ، اما ایده این است که به شما کمک می کند تا سازماندهی شده ، مولد و متمرکز بر اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود باشید. در اینجا نحوه ایجاد یک کار معمولی برای شما آورده شده است.

 

پیشنهاد ما به شما : اهمال کاری چیست

روتین چیست؟ | فرصت آزمایش کردن را به خودتان بدهید:

یکی از مواردی که در هنگام ایجاد کردن عادت ها وجود دارد این است که به خودتان فرصت دهید.
در زمان ایجاد یک روتین باید به این نکته توجه کنید که در چه ساعاتی بهتر از سایر ساعت‌ها می توانید آن کار را نجام دهید، چطور آنکار را انجام دهید برایتان بهتر است و…
که همه این کارها نیاز به زمان دارند. برای مثال شما تصمیم می گیرید که هر روز ۱ ساعت به پارک بروید و بدوید. شما ساعت ۹ تا ۱۰ شب را تعیین می کنید که این کار را انجام دهید. شاید چند روز اول سر ساعت این کار را انجام دهید. اما پس از گذشت چند روز دیگر نمی توانید به پارک بروید و این کار را انجام دهید. در چنین موقعیتی باید ببینید که چه ساعات دیگری وجود دارد که می توانید به پارک بروید و شروع به دویدن کنید. پس از چند روز آزمون و خطا می توانید بهترین عملکردتان را کشف کنید و در نهایت آن زمان را تبدیل به روتین زندگیتان بکنید.

-روتین چیست؟ | آن را شخصی کنید

روال عادی شما باید فقط برای شما کار کند. شما این کار را برای خودتان انجام می دهید نه برای شخص دیگری. برای مثال اگر می خواهید موفق شوید ، همه به شما می گویند که باید ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید زیرا این تنها زمانی است که آرامش بیشتری دارید. اما فردی را تصور کنید که یک فرد در جایی زندگی می کند که تقریباً در تمام طول روز سکوت وجود دارد. ، بنابراین این توصیه کاربرد خاصی برای او ندارد. یا فردی را در نظر بگیرید که شب‌ها دیر وقت می خوابد. در چنین شرایطی او نیز نمی تواند که صبح‌ها زود بیدار شود. در عوض می تواند در ساعای که شب‌ها بیدار است برای خودش برنامه‌ای را در نظر بگیرد.

– روتین چیست؟ |هر روز این کار را انجام دهید

اگر می خواهید یک کار به روتین شما تبدیل شود سعی کنید که هر روز آن را انجام دهید. زمانی که شما یک کار را به صورت روزانه و مرتب انجام می دهید آن کار به روتین روزانه شما تبدیل می شود و در نهایت شما به صورت خودکار می توانید این کارها را انجام دهید. سعی کنید که یک کار را انتخاب کنید و هر روز به مدت یک ماه آن را انجام دهید. پس از گذشت یک ماه آن کار به روتین شما تبدیل خواهد شد.

برای ایجاد روتین در زندگی از دیگران الگو برداری کنید.
بسیاری از افراد نمی دانند که چه کاری را باید به روتین زندگیشان تبدیل کنند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید می توانید از دوستانی که احساس می کنید در زندگیشان به موفقیت و دستاوردهای بزرگی رسیده اند الگو برداری کنید. علاوه بر آن کتاب های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که عادت انسان های موفق را بررسی کرده است که می توانید از آن ها نیز الگو برداری کنید.
از طرفی این امکان نیز وجود دارد که برنامه و روتین برای خودتان ایجاد کنید، اما پس از مدتی احساس کنید که این روتین نمی تواند آن طور که باید و شاید برای شما مفید باشد. در این صورت نیز می توانید از برنامه دیگران کمک بگیرید تا این روتین را بهبود دهید.

روتین چیست؟ | یک چک لیست ایجاد کنید

مغز ما اشتباه پذیر است و به راحتی چیزها را فراموش می کند ، اما اگر یک چک لیست ایجاد کرده و آن را روی کاغذ داشته باشید آن را به صورت مکتوب و خارج از ذهن خود دارید . بنابراین یک چک لیست برای کارهای روزمره خود تهیه کنید و آن را از سرتان بیرون کنید. احتیاجی نیست که خیلی سخت بگیرید و داستان را پیچیده کنید.

با زمان انعطاف پذیر باشید ، اما در اجرا دقیق باشید
اشتباهی که بسیاری از افراد در زمانی که قصد ایجاد یک روتین مرتکب می شوند، این است که آنها می‌خواهند یک کار را به میزان یکسانی در هر روز انجام دهند. برای مثال آنها تعیین می کنند که در یک مدت زمان مشخص ۲۰ صفحه بخوانند. اما پس از مدتی متوجه می شوند اما از آنجایی که در بعضی از روزها نمی توانند این کار را انجام دهند، پس از مدتی نا امید می شوند و به طور کلی آن کار را رها می کنند. برای آنکه دچار این شکل نشوید به شما پیشنهاد می کنیم که مقدار یکسانی برای یک کار در نظر نگیرید. برای مثال به جای این که بگویید ساعت ۸ تا ۹ شب ۲۰ صفحه کتاب می خوانم، بگویید که ساعت ۸ تا ۹ شب کتاب می خوانم.
نکته ای که در هنگام ایجاد روتین باید به آن توجه داشته باشید این است که آن کاری که قرار است به روتین زندگیتان تبدیل شود، باید طوری باشد که کیفیت زندگی شما را بالا ببرد. به عنوان مثال ، قبل از اینکه هر روز سر کار بنشینید ، شاید کمی قدم بزنید و یک فنجان قهوه بنوشید. این به شما کمک می کند تا ساعات روز را راحت تر سپری کنید.

روتین چیست؟ | اهمیت داشتن روتین

فقدان ناگهانی ساختار

بسیاری از مردم یا در خانه کار می کنند یا با چشم انداز بیکاری دوره نامعلومی روبرو هستند. کسانی که در خانه کار می کنند ممکن است به سرعت دریابند که انزوای مداوم و نداشتن یک برنامه عادی می تواند از نظر ذهنی خسته کننده باشد. وقتی افراد یک روتین معمول در روز خود ندارند ، می تواند باعث افزایش استرس و اضطراب و همچنین احساسات شدید ، عدم تمرکز شود.
فقدان ساختار و روال معمول می تواند احساس ناراحتی را تشدید کند و شما را مجبور کند به منبع مشکلات خود توجه بیشتری داشته باشید. همانطور که راشل گلدمن ، دکترای روانشناسی و استادیار بالینی در دانشکده پزشکی NYU توضیح می دهد: “اگر افراد روتین ندارند و با تمرکز کمتری در اطراف خود نشسته اند ، احتمالاً در مورد استرس زا نیز فکر می کنند که همچنین می تواند منجر به استرس و اضطراب بیشتر شود. ” یکی از راههای خروج از این چرخه که باعث نشخوار فکری بر استرس شما می شود ، حفظ روتین در طول روز است. تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که کارهای روزمره می توانند نقش مهمی در سلامت روان ایفا کنند. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که روتین می تواند به افراد در مدیریت بهتر استرس و اضطراب کمک کند. داشتن یک برنامه منظم به موارد زیر کمک میکند:

سطوح استرس پایین تر
عادات خوب روزانه را شکل دهید
بیشتر مراقب سلامتی خود باشید
احساس بهره وری بیشتری داشته باشید
تمرکز بیشتری احساس کنید
کنار گذاشتن کارهای ضروری می تواند به شما در یافتن زمان بیشتر برای رفتارهای سالم مانند ورزش کمک کند و زمان بیشتری را برای لذت بردن از فعالیت ها و سرگرمی های سرگرم کننده به شما اختصاص دهد.

روتین چیست؟ |تمرکز بر چیزهایی که می توانید کنترل کنید
مدیریت رفتارهای شخصی شما می تواند به شما در کنترل بیشتر موقعیت کمک کند. گلدمن توصیه می کند بر مواردی تمرکز کنید که در کنترل شما هستند. برای مثال تنظیم زمان بیداری و خواب و همچنین زمان غذا همگی جز کارهایی هستند که کنترلش دست خودتان خواهد بود.
نکته اصلی ایجاد روال معمول است که ساختار و حس پیش بینی پذیری را به روز شما اضافه می کند. البته ممکن است بسته به روز هفته برنامه شما تا حدودی تغییر کند ، اما رعایت یک ساختار اساسی برای بیدار شدن ، خوردن ، کار ، انجام فعالیتها و خواب می تواند به شما کمک کند استرس کمتری داشته باشید و سازماندهی بیشتری داشته باشید. ساختاربندی روز شما همچنین این اطمینان را می دهد که وظایفی اساسی را که باید انجام دهید ، انجام می دهید ، علاوه بر آن به شما این فرصت را می دهد تا برای کارهای دیگری که می خواهید یا باید انجام دهید برنامه ریزی کنید. با یک برنامه منظم احساس سازماندهی و بهره وری بیشتری خواهید کرد ، که به شما کمک می کند در مواجهه با شرایط استرس زا احساس کنشگری و کنترل بیشتری داشته باشید.

روالي را دنبال كنيد كه از سلامت شما حمايت مي كند
مواردی وجود دارد که می توانید بخشی از برنامه روزانه خود را برای کمک به مدیریت سطح استرس در نظر بگیرید. این شامل:
فعال بودن و ورزش منظم روزانه
اطمینان ازاستراحت کافی
خوردن وعده های غذایی سالم با برنامه منظم
تعیین اهداف واقع بینانه
تلاش برای مثبت اندیشی
آماده شدن برای چالش ها اما در مورد چیزهایی که نمی توانید آنها را کنترل کنید ، نشخوار نکنید
ارتباط با دوستان و اعضای خانواده
زمانی را برای لذت بردن اختصاص دهید
البته موقعیتی که شما شخصاً با آن کنار می آیید نیز می تواند بر سهولت یا سختی پایبندی به یک برنامه روزانه تأثیر بگذارد. بسیار مهم است که چیزهایی را برای پر کردن زمان خود بیابید تا در نهایت به رفتارهای مفید و ناسالم روی نیاورید.

کلام آخر

پس از آنکه به سوال روتین چیست پاسخ دادید ، باید بدانید که ایجاد روتین به آزمایش و همچنین فداکاری نیاز دارد. ممکن است ماه ها طول بکشد تا نتایج یک عادت معمول ظاهر شود ، بنابراین صبور باشید و انتظار تغییر از یک روز به روز دیگر را نداشته باشید. فقط به این باور داشته باشید که تغییر در راه است.
برخی از افراد دوست دارند یک برنامه روزانه ثابت داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر از تصور داشتن یک برنامه قابل پیش بینی می لرزند. با این حال ، در زمان استرس زیاد ، حفظ ساختار و روتین می تواند به شما کمک کند احساس نظم و کنترل بیشتری داشته باشید. داشتن یک برنامه معمول می تواند در هر زمان مفید باشد ، به ویژه اگر سعی می کنید عادات سالم را ایجاد کنید ، اما این روالها می توانند در مواقعی که جنبه های زندگی شما نامشخص است ، بسیار مهم باشند.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز