آموزش مدیریت پروژه از صفر تا صد

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز. امروز میخوایم تو این مقاله به زبان ساده، مبحث آموزش مدیریت پروژه رو با هم دوره کنیم. تو این مقاله یاد
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

سلام ماهانی عزیز. امروز میخوایم تو این مقاله به زبان ساده، مبحث آموزش مدیریت پروژه رو با هم دوره کنیم. تو این مقاله یاد میگیری که چطور یک پروژه رو مدیریت کنی و اون رو به ثمر برسونی.

  • پروژه چیست؟
  • آموزش مدیریت پروژه
  • چطور باید یک پروژه را مدیریت کنیم؟
  • برنامه ریزی مدیریت پروژه چیست؟

استانداردهای مدیریت پروژه

همه‌ی ما بارها و بارها واژه‌ی پروژه گرفتن و یا برون سپاری پروژه‌ها رو توی محل کارمون شنیدیم. در واقع پروژه‌های کاری بخشی از هر کسب و کاری محسوب می‌شوند و فرقی هم نداره که شما یک دانشجو باشید و یک پروژه داشته باشید یا اینکه یک کارمند و مدیر باشید و یک پروژه را مدیریت کنید، پروژه‌ها همیشه جایگاه ویژه‌ای در دنیای کسب و کار و بیزینس دارند.

اما مسئله اینجاست که بر اساس آماری که از سوی محققین ژاپنی در این حوزه ارائه شده است، چیزی که بسیاری از پروژه‌ها رو با شکست مواجه میکنه، اینه که اصول مدیریت پروژه در پروژه‌ها رعایت نمیشه. در واقع بسیاری از پروژه‌هایی که امروزه شکست خورده محسوب می‌شن، ایده‌های بسیار عالی‌ای داشتن، اما به این دلیل که مدیریت پروژه توی اون‌ها رعایت نشده، همه چیز خراب شده و این باعث شده که بهترین پروژه‌ها بدترین نتیجه‌ها رو بگیرن.

خب حالا ما تو این مقاله سعی میکنیم که به زبان ساده بهتون مدیریت پروژه رو یاد بدیم و اون کارهای اصلی‌ای که باید انجام بدین رو تک به تک مرور کنیم. این رو بدونید که اولین قدم برای مدیریت پروژه، این هستش که شما با چارچوب مفاهیم مدیریت پروژه آشنا بشید و قدرت این رو پیدا کنید که با توجه به یک سری از استانداردها، پروژتون رو به یک نتیجه عالی برسونید.

پروژه چیست؟

اولین چیزی که شما باید بدونید این هستش که پروژه چیه؟ شاید براتون عجیب باشه ولی خیلی از کسایی که مدیریت پروژه رو دست میگیرن، نمیدونن که پروژه دقیقا چیه؟ فکر میکنند که پروژه یک کاری هستش که روی دوش اونهاست و باید اونو انجام بدن، اما راستش رو بخواهید پروژه این نیست.

پروژه‌ها، در تمام دنیا اینطوری تعریف می‌شوند که به کارهایی که برای خلق و یا تولید یک محصول جدید انجام شده و در مدت زمان مشخص با امکانات مشخص به ثمر می‌رسد. در واقع اگر بخوام به زبان ساده براتون اینو توضیح بدم میتونم اینطوری بگم که:

” وقتی ما از پروژه صحبت می‌کنیم، منظورمون اینه که قراره یه کار جدید انجام بدیم که پیش از این انجام نشده و از سمت دیگه ما در مدت زمان محدود با امکانات محدود باید این کار رو انجام بدیم. بعنوان مثال شما فرض کنید که ما میخایم توی یه پروژه‌ای، پنکه‌ای درست کنیم که با نور خورشید کار کنه و نیاز به برق نداشته باشه.

خب  این پنکه رو باید بعد از طراحی کردن، با یه سری از امکاناتی که در اختیار ماست و با بودجه‌ای که داریم، به ثمر برسونیم. بعد از اینکه این پنکه ساخته شد و تمام استانداردهای لازم رو هم به ثمر رسوند، حالا نوبت اونه که بریم و پروزه رو به یک خط تولید بسپاریم.

در واقع فرق یک پروژه با خط تولید دقیقا همینه که ما در پروژه یک محصول جدید خلق میکنیم و خروجی ما متفاوته و منحصر بفرده. اما توی خط تولید که میریم، نتیجه همه کالاها کاملا یکسانه. پس پروژه‌ها با چنین تعریفی باید در ذهن شما ایجاد بشند.

اما اگر بخوایم یه جمع بندی کنیم و تمام نکته‌ها رو یک دور مرور کنیم، می‌تونیم اینطوری بگیم که هر پروژه‌ای که ما شروع می‌کنیم یک محدودیت زمانی داره، یعنی یه تاریخی شروع میشه و یه تاریخی تموم میشه. هر پروژه‌ای که شروع می‌کنیم به قصد ساخت یا ابداع یک چیز منحصر بفرد هستش. هر پروژه‌ای که ما شروع می‌کنیم با یک بودجه محدود راه اندازی میشه و هر پروژه‌ای که شروع می‌کنیم، ریسک شکست هم داره.

پیشنهاد ما به شما : کریس آرجریس

چطور باید یک پروژه را مدیریت کنیم؟

برای آموزش مدیریت پروژه، اون هم به شکل اصولی و صحیح، ما باید دو تا عامل رو در کارمون داشته باشیم. یک اینکه به خود پروژه و اتفاقاتی که برای خود پروژه میفته توجه کنیم و دو اینکه به فضای بیرون از پروژه توجه کنیم. خود پروژه که نیاز به برنامه ریزی مدیریت پروژه دارد که در بخش بعدی همین مقاله به شما کامل میگیم.

اما برای مدیریت فضای پروژه ما باید رو یه سری از عوامل تمرکز ویژه داشته باشیم. مثل چی؟ اولین چیزی که باید روش کار کنیم این هست که وقتی ما پروژه‌ای رو شروع می‌کنیم، طبیعتا نیاز به نیروی انسانی داریم و نیروی انسانی ما میتونه تعیین کننده جهت کار مجموعه ما باشه. با این حساب ما باید اول از همه بر روی جذب یک نیروی انسانی خوب در پروژه هامون تمرکز کنیم.

البته نکته اساسی اینجاست که ما اصولا در پروژه‌ها به جذب نیروی انسانی نمیپردازیم، به این دلیل که فرصت محدوده و بودجه هم نقش زیادی توی جذب داره، بهترین راه این هستش که ما از انتخاب نیروی انسانی استفاده کنیم. یعنی بریم سراغ کسانی که میدونیم کارشون خوبه و میتونیم با اون‌ها کار کنیم و هماهنگی لازم رو داریم.

دومین نکته‌ای که باید خیلی بهش توجه کنیم این هستش که ایجاد هماهنگی و انگیزه رو در گروه کاری خودمون در مسیر مدیریت پروژه داشته باشیم. ببینید، هر گروهی، زمانی میتونه به موفقیت بسیار بالا در زمینه‌ی کاری برسه که هم انگیزه داشته باشه و هم از هماهنگی بسیار عالی برخوردار باشه.

پس گروهی که انتخاب کردیم و اون‌هایی که باهاشون قبلا کار کردیم و یا از کارشون مطمئن هستیم رو جمع می‌کنیم و توی یه جلسه کامل، شروع میکنیم به تشریح همه اتفاقاات و اهدافی که توی پروژه هست و بعد از اون شروع می‌کنیم به ایجاد انگیزه در گروه برای اینکه بهره وری بالاتر بره. این که ما چطور پروژه رو شرح بدیم و چطور اعضا رو از اینکه حتما به نتیجه مطلوبی میرسیم، مطمئن کنیم، چیزی هستش که تو مبحث برنامه ریزی مدیریت پروژه بهش می‌پردازیم.

و آخرین کاری که باید انجام بدیم این هستش که بیایم تعامل رو در تیم ایجاد کنیم. اما ایجاد تعامل در یک تیم، خودش وابسته به شرایطی هست که باید خیلی خوب از اون آگاه باشیم. اول از همه اینو باید بدونیم که ما وقتی میخایم یه پروژه‌ای رو راه اندازی کنیم، باید به تخصص هر شخص در طول پروژه احترام بگذاریم و در عین حال یک سر رشته‌ای هم از اون تخصص داشته باشیم.

بهترین راه اینه که ما شرح وظایف و عملکرد هر شخص رو در طول پروژه بررسی کنیم و هر جا احساس کردیم که نکته گنگی برای ما وجود داره از اون شخص سوال بپرسیم و کاملا از زیر و بم قضیه مطلع بشیم. شما به عنوان کسی که مدیریت پروژه رو بر عهده دارید، باید توانایی کسب اطلاعات لازم رو در مورد بخش‌های مختلف پروژه داشته باشید.

مسئله‌ی بعدی‌ای که توی تعامل ایجاد کردن اون در سمت مدیریت پروژه اهمیت بسیاری پیدا میکنه اینه که شما باید قدرت تصمیم گیری داشته باشید و وحدت تصمیم گیری. یعنی چی؟ ببینید، اکثر گروه‌هایی که برای پروژه‌ها ایجاد میشه، همشون یک مدیر دارن ولی مدیریت پروژه قدرت این رو نداره که تصمیم درست رو در شرایط مختلف بگیره و از اون گذشته نمیتونه تصمیمش رو به کرسی بنشونه.

برای این کار بهتره همون اول، در جلسه‌هایی که برگزار میشه، به این نکته اشاره کنید که مدیریت پروژه دست چه کسی هستش و اعضای گروه طبق چه قاعده‌ای باید پیش برن و چطور باید دستورهایی که در طول مدیریت پروژه بنا میشه رو بشنون و بهش تعهد داشته باشن.

و در نهایت قدرت مشورت کردن رو از یاد نبرید. بهرحال شما در حوزه مدیریت پروژه، نمیتونید از همه جوانب به قضیه نگاه کنید و نیاز هستش که افراد مختلف هر کدوم نقطه نظرهاشون رو به شما بگن و بهترین راه اینه که شما نقطه نظرهای مختلف رو با آغوشی باز بشنوید ولی برای عملی کردن اون‌ها حتما تحقیق کنید.

برنامه ریزی مدیریت پروژه چیست؟

برنامه ریزی و تعیین هدف دو تا اصل بسیار مهم برای به ثمر رسیدن هر پروژه‌ای هستند. اما هر پروژه‌ای اصولا با یک هدف معین ایجاد میشه و نیازی نیست که ما وقتی برای تعیین هدف صرف کنیم، اما برای برنامه ریزی در مورد یک پروژه باید وقت بگذاریم و باید تا میتونیم روی جزئیات پروژه کار کنیم.

اما برای اینکه راحت تر بتونیم این جزئیات رو بررسی کنیم ما چند تا سوال اساسی باید از خودمون و تیممون بپرسیم تا بحث مدیریت پروژه به راحتی هر چه تمام تر انجام بشه. اولین سوالی که باید بپرسیم اینه که قراره چه کاری انجام بدیم و برای چی دور هم جمع شدیم؟

طبیعتا اولین چیزی که همه‌ی تیم رو به هم وصل میکنه و یک تیم متعهد میسازه اینه که همه اعضای گروه بدونن که در مسیر پروژه قراره چه کاری انجام بدن و هر کدوم چه وظیفه‌هایی رو دارن. دومین سوالی که باید بهش پاسخ بدیم اینه که ما برای چی  باید این کار رو انجام بدیم و این کار به چه دردی میخوره؟

و سومین سوالی که خیلی نقش مهمی ایفا میکنه اینه که ما چقدر زمان برای انجام این کار داریم و در قبال زمانی که می‌گذاریم چقدر دریافتی داریم؟ این رو یادتون باشه که در مسیر مدیریت پروژه اگر مسئله‌ی زمان و مقدار پولی که از کار دریافت می‌کنید و به همکارانتون میدید رو مشخص نکنید، بی برو برگرد با یک چالش بزرگ و یا حتی یه شکست روبرو میشید.

و آخرین سوال اینه که چه منابعی برای انجام کار در اختیار دارید. تو این مرحله یه خرده باید تمرکز بیشتری داشته باشید. به این دلیل که اگر هدف و میزان دستمزد و زمان بین همه، یه امره نسبتا مشترک باشه، تو بحث منابع و امکاناتی که در اختیار هر کس قرار میگیره، قضیه کاملا فرق داره.

اونی که کار نرم افزاری میکنه، با اونی که کار محاسباتی میکنه، با اونی که کار فنی میکنه، هر کدوم نیاز به منابع خودشون دارن و شما باید برای هر کدوم منابع جداگانه خودشون رو فراهم کنید. برای همین هم بهتره که یه لیست کامل از منابعی که هر کس نیاز داره در اختیار داشته باشید و خودتون مدیریت پروژه رو در بحث منابع به دست بگیرید.

استانداردهای مدیریت پروژه

طبیعتا برای اینکه یه متر و معیار درستی از مدیریت پروژه داشته باشیم، باید یک سری از استاندارد‌ها رو رعایت کنیم. ما در بحث آموزش مدیریت پروژه یه استانداردی داریم به نام PMBOK که ترجمه فارسیش میشه مجموعه جامع دانش مدیریت پروژه.

برای اینکه شما بدونید ایا در مسیر درستی حرکت می‌کنید یا نه؟ آیا همه‌ی کارهاتون رو بر اساس استانداردهای لازم انجام دادید یا نه؟ بهترین راه اینه که این استاندارد رو دنبال کنید. شما برای این که این استانداردها رو مطالعه کنید، لازم هست که ساز و کار دستورنامه‌ی این استاندارد رو بدونید که ما در سایت و در مقاله‌های بعدی بهش حتما می‌پردازیم.

اما چیزی که به طور خلاصه میشه از این استاندارد گفت این هستش که هر مدیر پروژه‌ای باید در بیش از چندین حوزه تخصص کافی داشته باشه. تخصص حوزه مدیریت پروژه فقط به برنامه ریزی و تامین نیرو و… منحصر نمیشه و یک مدیر پروژه باید عناصری چون کیفیت، کمیت، تامین و… هم مورد توجه قرار بده.

اگر به دنبال این هستید که این استاندارد رو یاد بگیرید، میتونید مقاله استانداردهای مدیریت پروژه رو از تیم استاد ماهان تیموری دنبال کنید.

پیشنهاد ما به شما : کریس ارجریس

حرف آخر

آموزش مدیریت پروژه پروژه کاری نیست که ما یک شبه به اون برسیم و کاری هم نیست که ما نتونیم اون رو انجام بدیم. در واقع مدیریت پروژه، نیازمند کسب دانش بسیار و همچنین تجربه هست. به همین دلیل، بهترین راه برای اینکه شما بتونید هم علم این کار رو بدست بیارید و هم تجربشو، این هستش که وارد صنعت بشید و پروژه‌های کوچیک رو مدیریت کنید.

سعی کنید با کسایی که با شما کار میکنن، پروژه‌های کوچک رو شروع کنید. پروژه‌هایی که زیاد برنامه پیچیده‌ای ندارن و محصولی که هم تولید میکنید، قرار نیست محصول حیاتی‌ای باشه. این کار به شما این روحیه رو میده که بهتر و با قدرت بیشتر، کار مدیریت پروژه رو یاد بگیرید.

از اون گذشته، اگر به دنبال یک منبع جامع هستید که بتونید هر چیزی که لازم هست رو در باب مدیریت پروژه یاد بگیرید و از سمتی دیگه مدیریت و علمش رو به خوبی فرا بگیرید، میتونید سری مقاله‌های مدیریت از تیم استاد ماهان تیموری رو دنبال کنید. ما بیش از ده‌ها مقاله در حوزه‌های مختلف مدیریت براتون آماده کردیم که هر کدوم میتونه راه جدیدی از بهترین متدهای موفقیت در حوزه‌ی مدیریت پروژه و سایر حوزه‌ها رو براتون آماده کنه.

سوالات متداول :

پروژه چیست؟

پروژه‌ها، در تمام دنیا اینطوری تعریف می‌شوند که به کارهایی که برای خلق و یا تولید یک محصول جدید انجام شده و در مدت زمان مشخص با امکانات مشخص به ثمر می‌رسد.

چطور باید یک پروژه را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت پروژه، اون هم به شکل اصولی و صحیح، ما باید دو تا عامل رو در کارمون داشته باشیم. یک اینکه به خود پروژه و اتفاقاتی که برای خود پروژه میفته توجه کنیم و دو اینکه به فضای بیرون از پروژه توجه کنیم. خود پروژه که نیاز به برنامه ریزی مدیریت پروژه دارد

برنامه ریزی مدیریت پروژه چیست؟

برنامه ریزی و تعیین هدف دو تا اصل بسیار مهم برای به ثمر رسیدن هر پروژه‌ای هستند. اما هر پروژه‌ای اصولا با یک هدف معین ایجاد میشه و نیازی نیست که ما وقتی برای تعیین هدف صرف کنیم، اما برای برنامه ریزی در مورد یک پروژه باید وقت بگذاریم و باید تا میتونیم روی جزئیات پروژه کار کنیم.

اما برای اینکه راحت تر بتونیم این جزئیات رو بررسی کنیم ما چند تا سوال اساسی باید از خودمون و تیممون بپرسیم تا بحث مدیریت پروژه به راحتی هر چه تمام تر انجام بشه. اولین سوالی که باید بپرسیم اینه که قراره چه کاری انجام بدیم و برای چی دور هم جمع شدیم؟

استاندارهای مدیریت پروژه چیست؟

طبیعتا برای اینکه یه متر و معیار درستی از مدیریت پروژه داشته باشیم، باید یک سری از استاندارد‌ها رو رعایت کنیم. ما در بحث مدیریت پروژه یه استانداردی داریم به نام PMBOK که ترجمه فارسیش میشه مجموعه جامع دانش مدیریت پروژه.

اما چیزی که به طور خلاصه میشه از این استاندارد گفت این هستش که هر مدیر پروژه‌ای باید در بیش از چندین حوزه تخصص کافی داشته باشه. تخصص حوزه مدیریت پروژه فقط به برنامه ریزی و تامین نیرو و… منحصر نمیشه و یک مدیر پروژه باید عناصری چون کیفیت، کمیت، تامین و… هم مورد توجه قرار بده.

مدیریت پروژه نیازمند چه اقداماتی می باشد؟

در واقع مدیریت پروژه، نیازمند کسب دانش بسیار و همچنین تجربه هست. به همین دلیل، بهترین راه برای اینکه شما بتونید هم علم این کار رو بدست بیارید و هم تجربشو، این هستش که وارد صنعت بشید و پروژه‌های کوچیک رو مدیریت کنید.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد