آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

این 4 مانع مصنوعی باعث شده اند که هنوز کسب و کارتان را راه اندازی نکنید

این 4 مانع مصنوعی باعث شده اند که هنوز کسب و کارتان را راه اندازی نکنیدReviewed by حسین تیموری on Apr 23Rating: 5.0

امروزه اغلب مردم به آن درجه از کنجکاوی و خلاقیت رسیده اند که دائماً در ذهنشان این فکر چرخ می زند که یک کسب و کار جدید را شروع کنند . درسته که چیزی که در ذهنش دارد را بیشتر از کار فعلی‌اش دوست دارد ، اما متاسفانه موانع فراوانی باعث می‌شود تا این رؤیایش فقط در همان ذهن باقی بماند و هیچ‌ وقت به مرحله عمل نرسد . حتما برایتان جالب است که بشنوید خیلی از کارمندان در اروپا و آمریکا بعد از 5 تا 9 سال کار کردن ، اداره خودشان را ترک می‌کنند و به دنبال کار و رؤیای خودشان می‌روند. بعضی از افراد هم سعی می کنند که به طور هم‌زمان ، کار و رؤیای خودشان را در کنار کار اصلیشان آغاز می‌کنند و امیدوارند بتوانند به هدف‌های که در ذهنشان دارند برسند.

یک کارآفرین بزرگ بشوید

 

این 4 مانع مصنوعی باعث شده اند که هنوز کسب و کارتان را راه اندازی نکنید3

اگر که شما هم رویای بزرگی در سرتان دارید و می‌خواهید که یک کارآفرین بزرگ بشوید و در کار مورد علاقه‌تان تلاش کنید اما فکر می کنید که موانع زیادی برای شروع کردن یک کسب و کار جدید بر سر راهتات قرار گرفته و مانع شروع کار شما شده است و در نهایت به جایی رسیده که به طور کامل رؤیای خودتان را کنار گذاشته اید ،در ادامه مطلب با ما همراه باشید و با به کار بستن چیزهایی که برایتان می گوییم ، به شغل رؤیایی خودتان مشغول شوید .

اولین مانعی که در ذهن دارید : منفی گرایی

 

نگرش مثبت ، یک امر ضروری برای موفقیت در کسب و کار و فروش است. این مطلبی است که تحقیقات مختلف نیز آن را به اثبات رسانده است: در تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد بر روی ۴۳۷۵ نفر که کار خود را به علت عدم انجام وظایف از دست داده بودند انجام شد ، مشخص شد که تنها یک سوم آنها مشکل مهارت یا عدم دانش نسبت به کار داشته اند و علت شکست دو سوم دیگر نگرش منفی بوده است. در تحقیقاتی که توسط دکتر مارتین سلیگمن پدر روانشناسی مثبت گرا در دانشگاه پنسیلوانیا بر روی فروشندگان بیمه انجام شد این نتیجه حاصل شد که افراد خوش بین در سال اول کار خود ۳۷ درصد بیشتراز افراد بد بین فروش داشته اند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که چگونه می توانیم ذهن خودمان را مدیریت کنیم و از ایجاد و رشد نگرش منفی در ذهن خودمان پیشگیری کنیم .

دشمن نگرش مثبت ، ۲ چیز است:

اولی : افراد منفی

برخی از افراد هستند که نگاهی بدبینانه به دنیا و زندگی دارند و هر قدمی که می خواهید بردارید سعی می کنند با تاکید بر نکات منفی شما را منصرف کنند . ساده ترین و بهترین کار دوری از این افراد است ؛ اما ممکن است همیشه هم دوری مقدور نباشد مثلا اگر یکی از بستگان درجه اول شما منفی باف باشد امکان دوری گزیدن از او کار ساده ای نیست. اما سخنانی که افراد منفی باف بر زبان می آورند نتیجه افکار منفی آنهاست. بنابراین اگر راه مقابله با افکار منفی را یاد بگیریم مقاومت خود را در مقابل حرفهای افراد منفی نیز بالا برده ایم .

دومی : افکار منفی

افکار منفی افکار ناخواسته ای است که از ذهن می گذرد. جلوی آمدنش را نمی توان گرفت اما خوشبختانه می توان جلوی نشستن و ماندگار شدنشان را گرفت. انسان خودآگاهی دارد یعنی می تواند افکار خود را بررسی کند و درستی یا نادرستی آنها را تشخیص بدهد.

 

دومین مانعی که در ذهن دارید : پول ندارید

کلیه افرادی که می‌خواهند کار مورد علاقه‌شان را راه‌اندازی کنند اولین چیزی که ذهنشان می‌آید این است که: من پول این کار را ندارم. برای حل این مشکل باید ابتدا بدانید، هنگامی که شما می‌خواهید کار رؤیایی را در کنار کار فعلی خود راه‌اندازی کنید باید سایز کار را به شدت کوچک کنید تا جایی که نیاز زیادی به پول نداشته باشد. این کار ، ریسک سرمایه گذاری در کار جدیدتان را هم کمتر می کند .

پس در مرحله اول سعی کنید که نقشه بیزینسی تان را به کوچک‌ترین شکل ممکن بکشید ، سعی کنید که
همه مخارج را کم کنید تا هزینه خاصی روی دستتان نگذارد . حتی اگر پول هم دارید باز هم توصیه می‌کنیم که کار کوچک را با هزینه پایین و ریسک کم آغاز کنید تا ضرر کمتری متوجه شما شود. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید ، پیدا کردن یک شریک اقتصادی است، شریکی که هم بتواند در تأمین سرمایه به شما کمک کند و هم بتواند در انجام کار همراهتان باشد. حتی می‌توانید یک تیم 4-5 نفر از اطرافیان باشید. داشتن یک گروه کاری هم پیشبرد کار را آسان‌تر می‌کند و هم ریسک مالی آن را کاهش می‌دهد. برای شروع کار جدید به هیچ وجه به دنبال قرض یا وام نروید، بخصوص هنگامی که هنوز از نتیجه دادن آن مطمئن نیستید. سعی کنید نقشه کار را به گونه‌ای طراحی کنید که از خود کار بتوانید درآمد حتی خیلی کم را دریافت کنید.

 

سومین مانعی که در ذهن دارید : کمال گرایی

 

این 4 مانع مصنوعی باعث شده اند که هنوز کسب و کارتان را راه اندازی نکنید4

 

واقعیت داستان کمال گرایی به دوران کودکی ما بر می گردد . بیشتر افرادی که ازمشکل کمال گرایی رنج میبرند ، احتمالا در کودکی یاد گرفته اند که احساس ارزشمندی آنها با توجه به میزان کارآیی و انجام دادن هرچه بهتر کارها صورت گیرد و دریافت این پیام که “ فرزند خوب ، فرزندی است که کامل و بی عیب و نقص باشد ؛ باعث دریافت محبت مشروط از والدین می شود “ . این موضوع در نظامهای آموزشی هم تکرار می شود . جایی که احساس ارزشمندی دانش آموزان بر اساس نمرات آنها ومقایسه شدن نمرات آنها با یکدیگر تعریف می شود و کودک انسان این پیام را از محیط دریافت می کند که در صورت گرفتن نمرات عالی( مثلا نمره ۲۰ ) فرد ارزشمندی است و اگر اشتباه کرد از احساس ارزشمند بودن او کاسته می شود. برای شناخت بیشتر موضوع کمال گرایی ابتدا باید نمونه رفتارهای حاکی از این موضوع را درزندگی خود شناسایی کنیم و بعد از شناخت این مشکل در قدم بعدی نسبت به رفع تدریجی آن اقدام کنیم.

کمال گرایی با چند نشانه اصلی در رفتار نمایان می شود :

 

۱ ) تعیین معیارها و استانداردهای سطح بالا برای انجام کارها

۲ ) داشتن یک ذهنیت ایده آل گرا و در انتظار زمان مناسب بودن

۳) به تاخیر انداختن کارها به جهت کسب آمادگی لازم

۴ ) وحشت بیش از اندازه از شکست و خراب شدن کارها

۵ ) ترس بیش از حد از بازخورد و انتقاد دیگران

۶ ) سرزنش خود به خاطر از دست رفتن فرصت ها و اشتباهات

۷ ) عادت کردن به الگوی اجتناب از موقعیتهای دشوار

۸ ) اضطراب بیش از حد در زندگی روزمره

۹ ) تفکر سیاه و سفید یا تفکر هیچ یا همه چیز

الگوی اجتنابی ، مهمترین و مخربترین پیامد میل به کامل گرایی است . فرد کمال گرا ، از روبرو شدن با موقعیت هایی که او را دچار اضطراب می کند ( مثل سخنرانی یا جلسه مذاکره ) اجتناب می کند . همین الگوی اجتنابی ، باعث شدت اضطراب درونی فرد و در نهایت احساس افسردگی در او می شود . اجتناب از شروع کارها ، از پیامدهای دیگر کمال گرایی است . علت این موضوع ، میل شدید فرد به کسب آمادگی بیشتر یا فرارسیدن زمان مناسب برای شروع کار است.

چهارمین مانعی که در ذهن دارید : خود کم بینی

 

این 4 مانع مصنوعی باعث شده اند که هنوز کسب و کارتان را راه اندازی نکنید2

 

مشکل خود‌ کم‌ بینی ، یکی از مشکلات‌ شایع در روان‌شناسی است که حد و مرز مشخصی ندارد . اما لازم است بین آگاهی از نقطه ضعف و احساس خود کم بینی ، تمایز قائل شویم . فرض کنیم من می‌دانم که نسبت به « بیل گیتس » از نظر مالی ضعیف‌ترم یا نسبت به « استفان هاوکینگ » از نظر نبوغ و نسبت به میلیون‌ها نفر دیگر از نظر زیبایی ؛ اما آگاهی نسبت به این ضعف‌ها ، به‌اندازه‌ی سر‌سوزنی مرا آزار نمی‌دهد .

پس آگاهی از این که گاهی در مقایسه با دیگران در برخی زمینه‌ها کمتر هستیم با احساس خود‌ کم‌ بینی متفاوت است . آگاهی از توانایی کمترمان در برخی از زمینه‌ها، برای ما یک درک و شناخت درونی نسبت به خودمان ایجاد می‌کند. سعی در وانمود کردن به اینکه همه‌ی ما در همه‌ی زمینه‌ها به‌خوبی و شایستگی یکدیگر هستیم احمقانه به‌نظر می‌رسد . پس مشکل خود کم‌ بینی ، با پذیرش برتری دیگران تفاوت دارد و حتی خود کم‌ بینی ممکن است فردی را که بهتر از دیگران است نیز گرفتار کند زیرا وی دچار برداشت اشتباه نسبت به خودش شده است. مثلا فردی را در نظر بگیرید که علی‌رغم تحصیل در بهترین دانشگاه‌ و کسب رتبه‌ی برتر باز هم احساس می‌کند نسبت به همشاگردی‌هایش عقب‌تر است. چنین‌ فردی با مشکلِ بد نمایش دادن واقعیت روبه‌روست.

به ضعف های خودتان واقع بینانه نگاه کنید. داستان جوجه اردک زشت «هانس کریستین اندرسون» را به‌خاطر بیاورید. یادتان هست که قوی کوچک (جوجه اردک زشت) به‌عنوان یک اردک احساس شکست می‌کرد؛ چرا؟ چون او واقعا یک اردک نبود پس چطور می‌توانست در کالبدی که واقعا نیست موفق باشد. اگر نسبت به دیگران احساس حقارت می‌کنید ، لحظه‌ای به نیازهایی بیندیشید که اگر از آنها برخوردار بودید این احساس در شما از بین می‌رفت و اما آیا در صورت برخورداری از آنها شبیه خود واقعی‌تان می‌شدید یا اینکه مثل یک قو در جایگاه اردک قرار می‌گرفتید؟

نتیجه گیری

خود‌ کم‌ بینی طعمه‌ی خودش را در دام «تفکر همه یا هیچ» گرفتار می‌کند. خیالبافی یک نوع از این تفکر هیجانی و احساسی است که به‌صورت گفتمان «اگر فقط …» بیان می‌شود. اما زندگی واقعی براساس این اگرها نمی‌چرخد؛ بسیاری از چیزهایی که باعث ایجاد احساس حقارت در ما می‌شوند در واقع ساخته‌ی ذهن خود ما هستند . اگر از مقایسه‌ خودتان با دیگران دست بردارید و با تکیه بر ظرفیت‌های خودِ واقعی‌تان مسیر زندگی را به جاده‌ی مطمئن‌تری هدایت کنید، رضایت خاطر بیشتری خواهید داشت و در دام خود‌ کم‌ بینی گرفتار نمی شوید .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. Saeed Beygi کاربر می‌گوید

    سلام و وقت به خیر
    آقای تیموری عزیز بنده از این مقاله استفاده کردم و دارم تلاش می کنم جلوی منفی گرایی رو با روش هایی بگیرم. اگر موفق بشم کارم ساده تر می شه. از لطفتون سپاس گزارم.