آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

علت افزایش قیمت رب و گوجه

علت افزایش قیمت رب و گوجهReviewed by باقری on Oct 1Rating: 5.0

 

دوستان من سلام امیدوارم حالتان عالی و پر از انرژی باشید یک تهدید جدید در اقتصاد ایران وارد شده است  که خود این تهدید فرصت‌هایی را به وجود آورده است و من امروز هم این تهدید را و هم فرصت‌هایش را می‌گویم. پس چند بار این مطلب را ببینید که به خوبی درک کنید که چه می‌گویم.

تهدیدی که وارد اقتصاد ایران شده است

علت اصلی این تهدید افزایش بی رویه قیمت ارز است. قیمت ارز در منطق اقتصاد باید قیمت تعالی باشد. یعنی کسب و کار‌ها باید بتوانند با ان بچرخند یعنی کسانی که می‌خواهند وارد کنند بتوانند به راحتی وارد کنند و کسانی که می‌خواهند صادر کنند هم بتوانند به راحتی صادر کنند. در حال حاضر با این قیمت ارز واردات دیگر توجیه اقتصادی ندارد و صادرات است که خیلی خوب است و من در یک ماه گذشته کلیپی داشتم و در آن گفتم که صادرات خیلی عالی است.

[btnForPushNotification]

اگر بخواهم یک مقدار عمومی‌تر بگویم صادرات خیلی خوب است اما یک سری از چیزها دارد صادر می‌شود که مایحتاج زندگی آدم‌ها است مانند گوجه فرنگی یا سیب زمینی که مثلاً قیمت گوجه فرنگی تا 7-8 هزار تومان هم بالا رفت. خدا را شکر دولت این موضوع را فهمید و جلوی آن را گرفت. من شنیدم که گوجه فرنگی به کویت و سیب زمینی به عمان صادر می‌شد که دولت جلوی این کار را گرفت.

قاچاق معکوس در اقتصاد ایران

ما با این کار وارد یک پروسه جدیدی در اقتصاد ایران شدیم و این حرفی را که میزنم در هیچ خبرگزاری نخواندم و نکته‌ای است که خودم به ان رسیده‌ام. ما در ایران وارد پدیده جدیدی شدیم به نام قاچاق معکوس. یعنی تا دیروز یک سری از چیز‌ها به داخل کشور قاچاق می‌شدند که مورد استفاده قرار بگیرند ولی امروز یک سری از چیز‌ها دارد به بیرون از کشور قاچاق می‌شود. مانند گوجه، رب و اینطور اقلام که خدا را شکر دولت در حال مقابله با این موارد است و توانسته جلوی این موضوع را بگیرد.

[btnForPushNotification]

خواهشاً از چیز‌های که به زیر ساخت کشور مربوط می‌شود و به مردم آسیب می‌زند پول در نیاورید چرا که این پول برای شما ارزش درونی نخواهد داشت به ای حالت صرفاً سواستفاده گفته می‌شود. این پدیده قاچاق یک سری مسائل را در بر می‌گیرد که اگر به درستی انجام نشود اتفاقات بدی خواهد افتاد.

منطق اقتصادی و قیمت دلار

 منطق اقتصاد می‌گوید که قیمت دلار نمی‌تواند اینقد بالا باشد. 17-18-20 نمی‌تواند قیمت دلار باشد. راهکار این است که نقطه نظر بیزینسی و منطق اقتصادی می‌گوید که این قیمت باید تعادل پیدا کند که همه بتوانند هم صادرات و هم واردات انجام بدهند و اینکه چه زمانی تعادل پیدا می‌کند یک ارزش ده هزار میلیاردی دارد که ما هم در فکر این هستیم که چه زمانی قیمت دلار تعادل پیدا می‌کند. برای آنکه تعادل پیدا کند باید قیمت دلار یک مقدار پایین بیاید.

در این شرایط وضعیت چه کسب و کار‌هایی خوب است

قبلاً گفته‌ام که صادرات خیلی خوب می‌شود و بیزینس‌های صادرات محور و تعمیر محور وضعیت خوبی پیدا می‌کنند. بیزینس‌های صادرات محور را که شاهد بودید و اگر بیزینس‌های تعمیر محور را هم ببیینید مانند کسانی که کارشان تعمیر موبایل است خواهید دید که در همین شرایط بد اقتصادی چقدر درآمد‌های خوبی را کسب می‌کنند. مورد بعدی سرمایه‌گذاری در مسکن و بورس است. بورس خیلی وضعیت خوبی دارد و در همین ماه نزدیک به 42% تا الان سود داده است که دلار این سود 42% را نداده است امیدوارم از بورس استفاده کرده باشید.

نتیجه‌گیری

ببینید دوره دوره‌ای است که باید هوش مالیتان را تقویت کنید و اگر بر روی هوش مالیتان سرمایه‌گذاری نکنید و آن را افزایش ندهید آسیب خواهید دید. خیلی‌ها هوش مالیشان را تقویت نکردند و آسیب دیدند مثلاً ارزش پولشان از دست رفت. حتما مطالب قبلی را ببینید و حتماً این مطلب را برای یکی از عزیز‌ترین افراد زندگیتان بفرستید و به او کمک کنید که در مورد مسائل اقتصادی به صورت خیلی عمومی آموزش ببیند و او هم بتواند از مسائل مالی زندگی‌اش نتیجه بگیرد. این مطلب را باید چند بار ببینید تا درکش کنید.

[btnForPushNotification]

دوستانی که عضو پروژه باهوش شو نشده‌اند پروژه باهوش شو تا الان بیش از 200 هزار کاربر دارد و خیلی به شما کمک خواهد کرد پس حتماً از آن استفاده کنید. خدا را شاکرم که توانستیم این پروژه را خوب و مفید برای شما راه بیاندازیم. امیدوارم این مطالب به شما کمک کند و می‌دانم کسانی که دنبال یادگیری هستند یاد می‌گیرند و عمل می‌کنند و نتایجشان را برای ما می‌فرستند. برای شما بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. شاد باشید و خدانگهدار.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.