آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

بررسی مهمترین نکات سیستم سازی

بررسی مهمترین نکات سیستم سازیReviewed by صابر خلیلی on Nov 30Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه ی این مقاله 4 دقیقه می باشد

 مقدمه

در این مقاله مهمترین نکات سیستم سازی را شرح خواهیم داد. نکاتی که به عنوان مهمترین نکات سیستم سازی تلقی می شوند ساده اما بسیار مهم می باشند. در مقالات پیشین برای سیستم سازی به این نکات پرداختیم که سیستم سازی ابتدا از خود مدیر آغاز شده و باید با تغییر دیدگاه و نگرش های خود این باور را در خود ایجاد کند که لازم نیست در همه ی کارها خودش دست به کار شده و حضور فیزیکی داشته باشد. از دیدگاه جان ماکسول مدیران سیستم ساز از همه ی کارها سر در نمی آورند بلکه افرادی را در کنار خود دارند که از تمامی کارها سر در می آورند. مدیر تا می تواند باید مسئولیت های غیر مرتبط را از خود دور کرده و تمرکز ذهن خود را برای پیدا کردن اهرم ها و سیستم سازی متمرکز کند. همچنین مدیر باید بتواند نتیجه گرایی را در خود افزایش داده و به افراد در انجام کارها آزادی عمل بدهد. پس از اینکه مدیر توانست این انقلاب را در خود ایجاد کند و نگرش خود را نسبت به کارها تغییر دهد سیستم سازی در افراد آغاز می گردد. سیستم سازی در افراد کلیه بخش های مختلف سازمان که با منابع انسانی سروکار دارند را شامل می شود. ما باید بتوانیم بهترین افراد را در سازمان خود استخدام کرده باشیم افرادی که شرکت را به یک شرکت جهشی تبدیل می کنند. این افراد با ایده های خلاقانه خود و همچنین ایجاد رشد و بهبود شخصی خود برای هر تغییری آمادگی لازم را داشته و هیچگاه به جایگاه فعلی خود قانع نیستند و پیوسته به دنبال پیشرفت می باشند. این افراد با آزادی عملی که به آنها داده شده کارها را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. سپس راه اندازی سیستم ارزیابی عملکرد برای کارکنان می باشد. سیستم ارزیابی عملکرد با تعیین معیارهایی دقیق برای عملکرد سازمان نحوه انجام کارها را به صورت ریز مورد ارزیابی دقیق انجام می دهد. این کار نه تنها موجب می شود که مدیر سازمان از گزارشات کاری و فعالیت های سازمان به طور کامل اطلاع داشته باشد، حرکت سازمان را به سمت اهداف مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد بلکه موجب می شود عملکرد کارکنان به شکل قابل توجهی بهبود یابد و درصد اشتباهات در انجام کارها به حداقل برسد.پس از اینکه انجام کارها به بهترین شکل ممکن انجام شد ما می توانیم بهترین دستور العمل ها را تولید کنیم.

مهمترین نکات سیستم سازی
نگاهی به مهمترین نکات سیستم سازی

برای سیستم سازی ما باید همیشه فعالیت هایی را انتخاب کنیم که برای ما سه پارامتر را داشته باشند. این پارامترها عبارتند از پرکاربردترین، مشکل سازترین و پول سازترین. این سه پارامتر از مهمترین نکات سیستم سازی می باشند. اگر فعالیتی این سه پارامتر را درخود داشته باشد سیستم سازی از همینجا آغاز می شود. سیستم سازی در سازمان باید به صورت مرحله ای صورت گیرد، ما نباید سعی کنیم که سازمان را یکجا تغییر دهیم بلکه باید این کار را کم کم انجام دهیم. در ابتدا می توانیم برای هر کارمند 2 معیار ساده تعریف کنیم. این ضرب المثل را همیشه به یاد داشته باشید که ذره ذره جمع گردد وانگهی دریا شود. پس از آنکه کارمندان به این معیارها مسلط شدند برای ماه بعد یک معیار دیگر به معیارهای آنان اضافه می کنیم. سیستم سازی ممکن است با توجه به اندازه سازمان سال ها به طول بیانجامد. همانطور که گفته شد سیستم سازی نیازمند بردباری و مدیریت زمان دقیق می باشد. اگر ما بخواهیم تمامی تغییرات را به صورت یکجا انجام دهیم با توجه به اینکه یک حرکت جدید و یک سری دستور العمل هایی به کارکنان ایفا می شود ما با مقاومت سخت مواجه خواهیم شد و این ممکن است کسب و کار ما را با مشکل جدی مواجه کند. برای سیستم سازی ما می توانیم از ایده 50 تغییر استفاده کنیم . مبنای این ایده این است که یک سال از 50 هفته تشکیل شده است. ما برای هر هفته 2 معیار را برای سازمان و کارکنان خود تعیین می کنیم. و پس از پایان هفته با گزارش گیری و سیست ارزیابی عملکرد نحوه اجرای این معیار را مورد سنجش دقیق قرار می دهیم. سپس برای هفته بعد یک سری معیار های جدید تعریف کرده و مدام پیشرفت کارها را مورد ارزیابی قرار می دهیم این معیارهای کوچک و کم در ابتدا به چشم نمی آیند ولی در پایان سال متوجه خواهیم شد که ما تغییرات اساسی بزرگی را در سازمان ایجاد کرده ایم. دوباره به شما تاکیید می کنم که به دنبال تغییرات به صورت ماکروویوی و سریع نباشید یک اشتباه حتی در شناسایی افراد می تواند زیان های جبران ناپذیری را برای سازمان به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری

از مهمترین نکات سیستم سازی این است که ابتدا ما باید از خود شروع کرده و سپس به سمت کارکنان پیشروی کنیم و تغییرات بنیادی را ایجاد کنیم. ابتدا این کار با مشکل همراه خواهد بود اما بردبار باشید و نتیجه گرا. بدانید آن چیز که در آینده بدست خواهیم آورد بسیار ارزشمندتر خواهد بود و نتایج آن برای ما تولید ماشین های پولسازی می باشد که در لحظه بدون اینکه ما دخالت چندانی در آن داشته باشیم ثروت را برای ما ابه ارمغان خواهند آورد. خود را از تفکر سنتی خارج کنید سخت کارکردن همیشه بیشترین بازده را برای شما به همراه ندارد. این نیست که اگر شما در روز 14 ساعت را مشغول به کار باشید کسب درآمد شما متحول شود. ماشین های پولساز موجب فعالیت 24 ساعته برای شما خواهد شد، درحالی که شما در حال گذراندن اوقات فراغت خود هستید این ماشین ها برای شما در حال کار کردن هستند و لحظه لحظه اعتبار و برند شما را مطرح می کنند. و رشد سازمان شما متوقف نخواهد شد.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، تعریف مدیریت

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    واقعا خوب بود مقاله