آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان

ساده ترین تکنیک های مدیریت زمانReviewed by صابر خلیلی on Nov 22Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه ی این مقاله 4 دقیقه و 30 ثانیه می باشد

مقدمه

این مقاله به بررسی ساده ترین تکنیکهای مدیریت زمان برای یک مدیر می پردازد. همانطور که می دانیم یکی از ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان و اتخاذ تصمیمات درست داشتن 3 دفتر می باشد. این 3 دفتر که از واجبات دارایی های یک مدیر موفق می باشند در همه حال همراه مدیر هستند. ما با استفاده از تاکتیک 3 دفتر به شما می آموزیم که چگونه با استفاده از آن بتوانید زمان خود را به راحتی مدیریت کرده و به خلق ایده های نو بپردازید و همیشه ذهن خود را برای داشتن ایده های خلاقانه به کار ببرید.

معرفی ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان

سه دفتر تهیه کرده و برای آنها نام های دفتر ایده ها، دفتر یادگیری و دفتر برنامه ریزی را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که این دفاتر باید دارای تاریخ بوده تا بتوانیم مطالب خود را به صورت روزانه و به طور دقیق در آنها یادداشت کنیم، با اینکار دسترسی به آنها نیز برای ما آسان خواهد شد

•    دفتر ایده ها

از ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان دفتر ایده ها می باشد. در دفتر ایده ها ما ایده های خود را یادداشت می کنیم، تمامی ایده های ما در این دفتر ثبت می گردد. به یاد داشته باشید تمامی ایده های ما حتی اگر خیلی سطحی باشد. در این دفتر هیچ جای خط خوردگی وجود ندارد ما فقط حق ثبت ایده های خود را در این دفتر داریم. راهکاری برای ثبت ایده ها، یادداشت آنها در لحظه می باشد. گاهی به تنهایی در محل کار خود، گاهی توسط کارکنان و گاهی هم توسط مشتریان ایده هایی مطرح می شود که وظیفه ما این است که به سرعت آنان را یادداشت نماییم. با این کار ما دو هدف را دنبال می کنیم یکی اینکه ذهن خود را از ایده های خود خالی کرده ایم و هروقت که نیاز باشد به دفتر خود مراجعه کرده و به آن ایده دسترسی داریم. بنابراین دیگر نیازی نیست زمان بگذاریم تا ایده های خود را به یاد بیاوریم. دوم اینکه این کار موجب خلق ایده های ناب می شود. ذهن ما دیگر به ایده های قبلی مشغول نمی باشد بنابراین تمام ذهن خود را برای خلق ایده های جدید متمرکز می کنیم.

•    دفتر یادگیری

یکی دیگر از ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان دفتر یادگیری می باشد، که برای مدیریت زمان به ما کمک شایانی می کند دفتر یادگیری می باشد. مطالعه کتابهای گوناگون بدون داشتن دفتر یادگیری هیچ فایده ای ندارد. به خاطر بسپاریم هر کتابی را که مطالعه می کنیم باید خلاصه ی آن کتاب و یا نکته ای که از آن کتاب برای ما جالب می باشد را داخل دفتر یادگیری یادداشت نماییم. دفتر یادگیری به ما این امکان را می دهد که هروقت که به مطالبی نیاز داشته به سرعت سراغ این دفتر رفته و مقصود خود را از آنجا بیابیم. بنابراین دیگر لازم نیست به سراغ کتابهایمان رفته و با تلف کردن وقت زیاد به دنبال مطالب مورد نظر خود بگردیم. همچنین می دانیم که ما اساسی ترین نکات را در این دفتر یادداشت کرده ایم که می تواند به ما در هر شرایطی کمک شایانی کند پس دارای ارزش بسیار می باشد.

•    دفتر برنامه ریزی

سومین راه از ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان دفتر برنامه ریزی می باشد. برای داشتن برنامه ای دقیق ما از دفتر برنامه ریزی استفاده می کنیم. بهتر است ما در این دفتر برای یک هفته آینده خود برنامه ریزی کرده باشیم. محتوای این دفتر باید اینگونه تنظیم شود. در ابتدا سه فعالیت اصلی که قرار است در روز آنها را انجام دهیم یادداشت می نماییم. این کار موجب می شود که برای انجام آنها با نگاهی به دفتر بتوانیم به سرعت روی آنها متمرکز شویم. سپس فعالیت هایی که قرار است دیگران انجام دهند را یادداشت می نماییم. با این کار لیستی از کارهایی که قرار است توسط دیگران انجام شود را در اختیار داریم و پس از حاضر شدن در محل کار وظایف افراد را به سرعت به آنها ابلاغ کرده و وقت خود و دیگران را تلف نمی کنیم، زمانی را یادآوری کار ها نمی گذاریم و اینکار مانع گیج شدگی و سردرگمی ما خواهد شد.

ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان
نحوه استفاده از دفاتر

این دفاتر اگر قرار باشد فقط در آنها یادداشی صورت گیرد و استفاده ای از آنها نگردد هیچ ارزشی نخواهند داشت. همانطور که در کتاب ایده عالی مستدام می خوانیم ایده ها زمانی به درد ما خواهند خورد که آنها را به عمل تبدیل نماییم. بنابراین تا نتوانیم ایده های خود را عملی کنیم خلق ایده کاری بس بیهوده و یادداشت آن چیزی جز اتلاف وقت نخواهد بود. برای این کار بهتر است ما در هفته جلسه ای را برای خود در نظر بگیریم، یک جلسه انفرادی.باید در این جلسه تمامی تمرکز حواس خود را روی اینکار بگذاریم که بتوانیم یک ایده از دفتر ایده ها را به دفتر برنامه ریزی منتقل کنیم و آن را به قدم های اجرایی تبدیل نماییم. نترسید اعتماد به نفس داشته باشید و اینکار را با تمام وجود انجام دهید. ایده انتقالی باید متناسب با نیاز سازمان و امکانات موجود ما باشد. سعی کنید ایده هایی که به وقت و سرمایه بالایی نیاز دارد را در زمان مناسب منتقل کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله ساده ترین تکنیک های مدیریت زمان را شرح دادیم. همراه توجه داشته باشید که برای تبدیل ایده ها به برنامه های اجرایی فرد باید دارای ریسک بالایی باشد. انسان های کارآفرین وقتی به کاری دست می زنند هیچوقت از آن دست نمی کشند و همیشه به سمت جلو پیش می روند با اینکه تصویری از آینده ندارند. آنها تنها راه پیشرفت را در این می دانند که باید به سمت جلو حرکت کرد. اگر در رابطه با برنامه اجرایی ایده های خود چیزی نمی دانیم باید برای آن آموزش ببینیم. توصیه من به شما این است که کارهای کم ارزش و غیر مدیریتی را رها کرده و حواس خود را روی ایده ها و اهرم های خود متمرکز نمایید و برنامه ای دقیق و سازماندهی شده برای خلق قدم های اجرایی طراحی کنید. عملی کردن ایده ها موجب افزایش انگیزه ما خواهد شد. اصول مدیریت را بشناسید. تنها در این صورت است که خواهید توانست به رهبری موفق تبدیل شوید. بدانید اگر نتوانید ایده های خود را عملی کنید، زمان خود را از دست داده اید و عدم تسلط بر زمان مدیریت فردی شما را زیر سوال می برد. کسیکه نتواند خود را مدیریت کند قطعا نمی تواند مدیر موفقی باشد. هیچگاه نمی تواند به اهداف عالی دست پیدا کند و آن چیز که در انتها باقی می ماند معمولی بودن است.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، آموزش مدیریت سایت

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. بهنام ناصری کاربر می‌گوید

  درودبرشما استادگرانقدرواعضای تیم محترم مقاله ای بسیارکاربردی واموزنده بود

 2. حسن فکری کاربر می‌گوید

  عالی بود استاد مرسی

 3. حسن فکری کاربر می‌گوید

  بسیار خوب بود ممنون

 4. فاطمه نوروزی کاربر می‌گوید

  واقعا عالی عالی است.با تمام وجودم از زحماتتون تشکر وقدردانی میکنم