آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

مهم ترین نکات تند خوانی

مهم ترین نکات تند خوانیReviewed by رضا عبدالوهابی on Jul 12Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله 3 دقیقه می باشد


با عرض پوزش از اینکه در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است

مقدمه

نکات تند خوانی از مواردی است که فرایند مطالعه را بسیار شیرین و جذاب میکند.نکات تند خوانی در این قرن که انسان با حجم زیاد اطلاعات مواجه است،بسیار ضروری است؛مخصوصاً که روز به روز هم این اطلاعات در حال افزایش می باشد و سیستم سنتی مطالعه به این حجم از اطلاعات جواب نمی دهد .آ

طبق یکی از تحقیقات اخیر میانگین سرعت مطالعه در کشورمان بین 100 تا 150 کلمه در دقیقه است .این در حالی است که  آمارکمترین سرعت مطالعه در جهان بین 250 تا 300 کلمه در دقیقه می باشد به همین علت تصمیم گرفتیم که در مقاله ی نکات تندخوانی کلیدی ترین نکات را برای آموزش تندخوانی به شما ارائه دهیم. برای اینکه یک تند خوان محسوب شویم باید بدانیم چه عواملی سرعت مطالعه را پایین می آورد که به شرح زیر می باشد :

 

 نکات تند خوانی

 

نکات تند خوانی و سرعتگیر های آن;

 • ایست چشمی :

  برای اینکه چشم بتواند یک محدوده ای را ببیند ایست های متناوبی دارد که حدود یک چهارم ثانیه میباشد که اگر این ایست نباشد چشم قادر به درک مطالبی که میبیند نیست.پس از یک سو ایست چشمی لازم است واز یک سو ما برای بالا بردن سرعت مطالعه باید این ایست های چشمی را کاهش دهیم .برای این منظور ایست چشمی راکه تقریباً 6 عدد در هر سطر است را بهیا ایست کاهش میدهیم که یکی از روش های تند خوانی محسوب میشود.

 • مکث چشمی:

  گاهی اوقات چشم فرد اینقدر روی یک کلمه تمرکز می کند تا خسته شده و پلک ها به پایین می افتد برای رفع این موضوع سرعت حرکت چشم از روی کلمات را افزایش میدهیم تا این مشکل رفع شود و به سرعت تند خوانی کمک می کند.

 • برگشت چشم:

  وقتی چشم یک جمله یا کلمه رامی خواند گاهی اوقات بر این باور است که درک مشخصی از این موضوع ندارد ومجددا مطلب را مطالعه میکند در صورتی که این کار ادامه داشته باشد منجر به عارضه ای به نام گم کردن خطوط میشود که از سرعت تند خوانی ما کم میکند.

 • پرش چشمی:

  بعضی اوقات وقتی در حال خواندن مطلبی هستیم ناگهان چشم روی یک کلمه توقف کوتاهی کرده و با پرش از تعدادی کلمه یا واژه آنها را نمیبیند و از نقطه ای دیگر به خواندن ادامه می دهد که باعث می شود حجمی از مطالب به چشم ما نیایند و برای درک مطلب مجددا به ابتدای متن رفته و دوباره خوانده شود واین عارضه از سرعت تند خوانی ما می کاهد.

 • محدودیت دید:

  هرچه فضای دیدمان کاهش پیدا کند سرعت مطالعه کاهش پیدا خواهد کرد.باید این را بیاموزیم که به جای یادگیری به صورت کلمه به کلمه باید متن را عبارت عبارت بخوانیم .در واقع فضای دید را از یا کلمه به 30 کلمه افزایش دهیم.

 • لب خوانی:

  باید بدانید که اگر یتوانید با لب خوانی 10کلمه بخوانید با چشمهایتان قادر به خواندن 100کلمه و با مغزتان قادر به خواندن 1000 کلمه خواهید بود.پس نتیجه میگیریم که سرعت حرکت چشم از لب های شما بیشتر است و سرعت حرکت دریافت مغز شما از سرعت دریافت چشم شما بیشتر میباشد.حتی اگر در درون لب خوانی کنید که اصطلاحا تو دل خوانی گفته میشود سرعت مطالعه را کاهش خواهد داد.

 • حرکت گردن موقع مطالعه:

  در صورت حرکت دادن گردن موقع مطالعه زاویه دید تغییر خواهد کرد و همین امر باعث کاهش سرعت مطالعه می شود.  

   

  نتیجه

  امروزه با پیش رفت انسان حجم عظیمی از اطلاعات وجود دارد که هر لحظه به آن افزوده می شود و برای استفاده از  آن به روش های نوین مطالعه نیاز است.تند خوانی باعث افزایش تمرکز حواس می شود و با توجه به کمتر بودن سرعت مطالعه ی ما ایرانیان از خط فقر جهانی نیاز شدید به آموزش تند خوانی که یکی از راه های افزایش تمرکزاست احساس می شود.

  در روش صحیح مطالعه باید به جلوگیری از موارد زیر توجه کرد:1-ایست چشمی زیاد 2-مکث چشمی 3-برگشت چشم 4-پرش چشمی 5-محدودیت دید 6-لب خوانی و درون خوانی 7-حرکت گردن موقع مطالعه

  با رعایت نکات فوق تمرکز ذهن بالا می رود.

   

  نکات تند خوانی مهم ترین مسئله در افزایش تمرکز هنگام مطالعه

               چنانچه موفق به اتمام مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید ، به سایت  تست تندخوانی مراجعه نمایید.

   

  امیدواریم از مقاله نکات تند خوانی مهم ترین مسئله در افزایش تمرکز هنگام مطالعه لذت برده باشید … 

   

  خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مقالات یاری نمائید.

   

  ارائه دهنده آموزش های : کسب وکار، کارآفرینی ، هوش مالی

   

  دانلود PDF این مقاله

  تست تندخوانی تیم آموزشی ماهان تیموری

  با عرض پوزش تصویر فایل به درستی بارگذاری نشده است

   

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. حسن فکری کاربر می‌گوید

  عالی مثل همیشه