تفاوت رشته های MBA و DBA

خلاصه مطلب

این روز ها رشته های MBA و DBA طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و آموزشگاه و دانشگاه های معتبری در کشور برای این
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

این روز ها رشته های MBA و DBA طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و آموزشگاه و دانشگاه های معتبری در کشور برای این رشته ها به عنوان یکی از رشته های مهم و پر طرفدار دانشجو می پذیرند. مهمترین علتی که این رشته ها مورد توجه فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی قرار می گیرد به خاطر جنبه های کاربردی بودن این رشته ها می باشد. در این مقاله قصد داریم به جزئیات بیشتری در ارتباط با تفاوت رشته های MBA و DBA بپردازیم.

معرفی رشته MBA

معرفی رشته MBA

در رشته MBA دانشجویان با جدیدترین مطالب در زمینه مدیریت پروژه، مدیریت فناوری، مدیریت سرمایه و پیش بینی بازار آشنا می شوند. در رشته MBA است که دانشجویان با مشکلات پیچیده موجود در دنیای واقعی آشنا می‌شوند و تکنیک های لازم برای مواجه شدن با مشکلات و پیدا کردن راهکار برای حل کردن آن ها را می آموزند. رشته MBA شامل گرایش های متنوعی در حوزه کارآفرینی، اقتصاد، مالی و امور بین الملل می باشد.

معرفی رشته DBA

معرفی رشته DBA

دانشجویان مقطع رشته DBA یا مقطع دکترای مدیریت کسب و کار این امکان را پیدا می کنند که بتوانند مقاله های تهیه شده در ارتباط با نحوه برخورد با چالش های موجود در کسب و کار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نقاط قوت و نقاط ضعف آن را بیان نمایند. در واقع مطالعه مقالات تهیه شده در ارتباط با چالش های کسب و کار فرصتی است برای دانشجویان رشته DBA که از این طریق تجربه خود را در این زمینه ارتقا دهند و بنابراین توانمندی آنها در زمینه برخورد با چالش های روزمره کسب و کار و چگونگی حل مسئله در دنیای واقعی افزایش پیدا می کند. ویژگی دوره های DBA بر این است که به اندازه کافی انعطاف پذیری لازم را برای افراد شاغل نیز دارد که بتوانند در زمان مسئولیت داشتن در محیط کار خود نیز به تحصیلات خود ادامه دهند و در واقع این رشته می ‌تواند کمک خوبی برای ارتقای جایگاه آنها در شغلی که در آن فعالیت می نمایند نیز باشد. چنین ویژگی برای رشته MBA نیز کاملاً وجود دارد. اخیراً با راه‌ اندازی دوره ‌های آنلاین MBA و DBA ظرفیت بیشتری برای بهره مندی از مطالب ارائه شده در این دوره ها ایجاد شده است.

پیشنهد ما به شما : گرایش استراتژی Mba

 

تفاوت رشته های MBA و DBA

تفاوت رشته های MBA و DBA

افراد بسیاری که به دنبال ارتقای شغلی خود هستند از طریق من اخذ مدرک MBA و DBA قصد دارند توانمندی های خود را در زمینه مهارت های کسب و کار و ارتقا دهند و این رشته ها نیز تا حد زیادی دقیقاً با همین هدف طراحی شده اند. اما مهم ترین تفاوتی که به نوشته های MBA و DBA وجود دارد در چه زمینه هایی می باشد؟
در رشته MBA دانشجویان با آخرین مطالبی که در ارتباط با کسب و کارها ارائه شده و جنبه کاملاً کاربردی دارند آشنا می شوند و با توجه به گرایش هایی که در این رشته وجود دارد، این امکان به وجود می‌آید که مقاله ها و مطالبی که مورد مطالعه قرار ‌دهند که کاملاً در راستای علاقه مندی ها و نیاز های موجود در فضای کاری آنها باشد.
اما فارغ التحصیلان در رشته DBA علاوه بر افزایش دانش خود در زمینه برخورد با چالش های موجود در کسب و کار، در ارتباط با استفاده از این راهکارها برای سایر کسب و کارها نیز مطالبی را می آموزند. در ادامه به ارائه توضیحات بیشتری در ارتباط با تفاوت این دو رشته می پردازیم.
در رشته MBA آخرین مهارت‌ها و راهکارهای ارائه شده و به اثبات رسیده برای حل مشکلات فضای کسب و کار ارائه می‌شود. بنابراین دانشجویانی که در حال مطالعه مطالب ارائه شده در رشته MBA می باشند ساختار های قدیمی شکل گرفته در ذهن آنها از بین می رود و بر اساس راهکارهایی که امروزه در کسب و کارهای مختلف در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد خود را برای مواجه شدن با چالش‌های فضای کاری خود آماده می‌کنند. بنابراین از ترکیب راهکار های جدیدی که می آموزند و اجرای آن در فضای کاری خود این دانشجویان می توانند تجربه جدیدی را ارایه کنند که در دانشگاه دیگری مورد مشابه آن را نمی توان پیدا کرد و بنابراین این نتیجه جدید خود را می توانند به عنوان یک ایده و راهکار جدید و تجربه منحصر به فرد در قالب یک مقاله در اختیار سایر دانشجویان قرار دهند. بنابراین چنین فضایی در زمینه تولید و ارائه راهکار ها در فضای کسب و کارهای مختلف در برگزاری رشته های MBA وجود دارد.
در رشته DBA که دانشجویان در مقطع دکترای مدیریت کسب و کار تحصیل می نمایند، علاوه بر مطالعه در زمینه برخورد با چالش های موجود در کسب و کار نحوه انجام تحقیقات در این زمینه را نیز می آموزند و در واقع از این طریق نحوه تولید علم را نیز فرا می گیرند. در واقع در رشته DBA مطالب با عمق بیشتری مورد بررسی قرار گرفته و در زمینه بررسی امکان استفاده از راهکارهای ارایه شده جهت حل مشکلات چالش های دیگر مورد بررسی قرار می گیرد.
شرکت در رشته های MBA و DBA هر یک برای افراد خاصی مناسب است که با وجود بررسی هایی که در زمینه تفاوت رشته های MBA و DBA ارایه شد اشخاصی که تمایل دارند در این رشته ها ادامه تحصیل دهند با توجه به رشته تحصیلی خود در مقطع لیسانس و آینده شغلی که برای خود در نظر دارند در ارتباط با تحصیل در هر یک از دو رشته به بررسی بیشتری می پردازند.
رشته MBA معمولاً برای کسانی مناسب می باشد که در یک فضای کاری در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند و قصد دارند دانش و مهارت خود را در زمینه کسب و کار های مختلف و مدیریت آن ها افزایش دهند. فارغ التحصیل شدن در رشته MBA با این هدف انجام می شود که بتوانند خود مسئولیت مدیریت یک کسب و کار را به عهده گیرند. با این وجود بسیاری از سازمان ها به منظور اینکه بتوانند از نیروهای خلاقی در زمینه موضوع فعالیت خود استفاده نمایند از فارغ التحصیلان رشته MBA نیز استفاده نموده و آنها را استخدام می نمایند. اما در مجموع می توان گفت این رشته برای این کسانی که قضد قبول مسئولیت در پست مدیریت و یا رهبری یک سازمان را دارند بسیار مناسب می باشد و از آنجایی که در این رشته جنبه‌ های کاربردی مدیریت کسب و کار و نحوه حل مسئله در کسب و کار های مختلف ارائه می گردد هزینه تحصیل آن در دانشگاه ‌های مختلف و با توجه به سطح مطالبی که ارائه می گردد متفاوت می باشد.

اما در ارتباط با رشته DBA کسانی که در این مقطع قصد ادامه تحصیل دارند، مطالبی که می آموزند چیزی فراتر از ارائه راهکارها در زمینه برخورد با چالش های کسب و کار های مختلف می باشد و بنابراین آنها می ‌توانند در ارتباط با استفاده از چنین راهکارهایی در کسب و کار های مختلف ایده پردازی نمایند و از آنجایی که بخش عمده ‌ای از دانشجویان رشته DBA فارغ التحصیلان رشته MBA نیز بوده‌ اند با انواع راهکارهای ارائه شده در مقالات روز دنیا در ارتباط با کسب و کار های مختلف آشنایی خوبی دارند. بنابراین برای ایده پردازی در زمینه استفاده از راهکار ها در سایر کسب و کار ها به اندازه کافی آمادگی لازم را دارند.
بر اساس مطالبی که ارائه شد و با محوریت موضوع ارائه راهکار های روز دنیا در ارتباط با برخورد با چالش های موجود در کسب و کارهای مختلف در حال حاضر از رشته DBA مقطع بالاتری برای ادامه تحصیل وجود ندارد و در این مقطع فارغ التحصیلان باید در زمینه تولید علم در این حوزه فعالیت نموده باشند. شاید این نکته آخر به عنوان مهم ترین و بزرگترین تفاوت بین رشته DBA و رشته MBA قابل مطرح شدن باشد.

اما چگونه می توان تشخیص داد که کدام یک از این رشته ها تا حد زیادی می‌تواند برای شما مناسب باشد؟

مناسب بودن از این منظر است که کدام یک از این رشته ها با احتمال بیشتری می تواند شما را به اهداف شخصی خود نزدیک نماید. مهمترین توصیه ‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که در ابتدا باید هدف شخصی شما به اندازه کافی واضح و شفاف مشخص شده باشد و انتخاب یکی از این دو رشته تا حد زیادی متناسب با این موضوع است که هدف شما به صورت مشخص تعیین شده باشد که آیا شما تمایل دارید که خود را به عنوان یک مدیر و یا رهبر در یک سازمان و یا کسب و کار در آینده ببینید؟ و یا علاقه مندی شما در زمینه انجام تحقیقات در زمینه انتخاب روش های بهتر و به روز تر برای حل مشکلات موجود در کسب و کار می باشد؟ بنابراین علاقه شما می تواند تا حد زیادی در پاسخ به این سوالات تاثیر گذار باشد.

پیش نیاز ثبت نام در رشته DBA

برای اینکه شما بتوانید در رشته DBA ثبت نام نمایید الزامی بر اینکه حتماً باید در رشته مرتبط تحصیل کرده باشید وجود ندارد. اما طبیعتاً فارغ التحصیل بودن در رشته MBA می ‌تواند احتمال موفقیت شما را در رشته DBA بیشتر کند. همچنین داشتن سابقه تحصیل در سایر رشته های مرتبط نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در موفق شدن شما در رشته DBA داشته باشد.

فرصت درآمدزایی در بین فارغ التحصیلان رشته MBA رشته DBA

فرصت درآمدزایی در بین فارغ التحصیلان رشته MBA رشته DBA

فرصت درآمدزایی شما در مقایسه با سایر رشته ها تا حد زیادی به میزان تسلط شما به مطالب ارائه شده و اینکه چقدر به خوبی بتوانید از آموخته های خود در فضای کار استفاده نمایید بستگی دارد. اما به طور عمومی فارغ التحصیلان این دو رشته ها فرصت درآمدزایی خوبی را می توانند از طریق پذیرش مسئولیت مدیریت و رهبری یک کسب و کار داشته باشند در ارتباط با فرصت های درآمدزایی بین رشته MBA و DBA نیز باید این موضوع را بیان نمود که با توجه به اینکه ماهیت این دو رشته با یکدیگر مشابه بوده اما فعالیت هایی که فارغ التحصیل هر یک از این رشته ‌ها در ادامه فعالیت خود انجام می دهند با یکدیگر متفاوت است امکان اینکه به راحتی بتوان فرصت های درآمدزایی فارغ التحصیلان این دو رشته را با یکدیگر مقایسه نمود وجود ندارد.

جمع بندی

با توجه به اینکه در طی سال های اخیر تقاضا برای ادامه تحصیل در رشته های MBA و DBA تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است، در این مقاله تلاش کردیم ضمن معرفی هر یک از این رشته ها تفاوت های موجود بین این دو رشته را نیز ذکر نماییم. با توجه به شرایط اقتصادی و جذابیت هایی که در زمینه رشد و توسعه کسب و کار های مختلف همواره وجود داشته است، رشته های MBA و DBA برای پاسخگویی به نیاز هایی که در این زمینه وجود دارد طراحی شده است. هدف اصلی از ثبت نام دانشگاه‌ها در رشته های MBA و DBA آشنایی بیشتر دانشجویان با تفاوت رشته های MBA و DBA و آخرین راهکار ها برای برخورد با چالش های موجود در کسب و کار های مختلف می باشد. با این وجود در رشته DBA علاوه بر اینکه این مطالب مورد آموزش قرار می گیرد در ارتباط با انجام تحقیقات لازم برای چگونگی استفاده از این راهکار ها در سایر کسب و کار ها نیز آموزش های لازم ارایه می شود. در واقع می توان این گونه توصیف نمود که فارغ التحصیلان رشته MBA توانمندی لازم را برای مدیریت یک کسب و کار به دست می‌آورند در حالی که فارغ التحصیلان رشته DBA توانمندی لازم را در زمینه چگونگی استفاده از راهکار ارائه شده برای یک کسب و کار جهت استفاده در سایر کسب و کارها را مورد بررسی قرار می‌دهند. به طور کلی این دو رشته برای کسانی که در فضای کاری خود امادگی پذیرش مسئولیت در سطح بالاتر را دارند و یا قصد دارند تحقیقات کاربردی را در این ارتباط انجام دهند مناسب می باشد. اما اینکه از بین این رشته ها کدام یک را باید انتخاب نمایند تا حد زیادی به علاقه شخصی آنها بستگی دارد پذیرش مسئولیت در یک کسب و کار و یا انجام تحقیقات گسترده در ارتباط با استفاده از راهکار ها در محیط کسب و کار های مختلف. در پایان باید به این نکته نیز اشاره شود که هر دو رشته دارای انعطاف پذیری بالایی در زمینه برگزاری آن ها و پذیرش دانشجو از سایر رشته های مرتبط می باشند.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد