تفاوت مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار

تفاوت مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار: مشاوران کسب و کار معمولاً برای شرکت ها به صورت قراردادی یا دائمی کار می کنند تا تخصص و تشویق را برای اهداف تجاری خود ارائه دهند. آنها از تخصص خود در کار در تجارت یا یک صنعت خاص استفاده می کنند تا در مورد اهداف کوتاه و بلندمدت شرکت و روش های موفقیت استراتژیک کنند. وظیفه آنها کمک به شرکت ها برای دریافت وام یا بودجه برای ثبات مالی، شناسایی زمینه هایی برای بهبود ارتباطات و رویه ها و بررسی داده های بازار برای تعیین حوزه های جدید برای رشد شرکت است. آنها همچنین ممکن است برای ایجاد روش‌های آموزشی مؤثرتر برای کمک به مشتریان خود تلاش کنند تا استعدادهای بالاتری را برای بخش‌های خود کسب کنند.

معمولاً مشاوران کسب و کار در زمان راه اندازی یک کسب و کار می توانند به افراد خدمت رسانی کنند. در ادامه برخی از اتفاقاتی که پس از استفاده از یک مشاور کسب و کار برای شما رخ می دهد را بررسی خواهیم کرد. با درک وظایف مشاور کسب و کار و آشنا شدن با وظایف یک مشاور مدیریت، به سادگی می توان تفاوت مشاور مدیریت و مشاور کسب و کار را درک کرد.

مشخص کردن هدف گذاری

 

مشخص کردن هدف گذاری

 

یکی از مهم‌ترین مواردی که در ابتدای کسب و کار باید به آن توجه داشته باشیم، این است که برای کسب و کار هدف گذاری کنیم و چشم انداز تعیین کنیم. تعیین چشم انداز گام بسیار مهم و حیاتی است. اگر شما چشم اندازی نداشته باشید، در نتیجه نخواهید توانست برای رسیدن و محقق کردن آن چشم انداز، هدف گذاری کنید. مشاور کسب و کار در ابتدای کار در کنار شما قرار می گیرد و به شما این امکان را می دهد که برای کسب و کارتان چشم انداز تعیین کنید و این چشم انداز را ثبت کنید.

داشتن چشم انداز به تک تک حرکات شما جهت می دهد و در تصمیم گیری‌های شما می تواند به شما کمک کند تا راحت تر میان راه‌هایی که نباید بروید، انتخاب کنید.

بررسی بازار و رقبا

 

بررسی بازار و رقبا

 

یکی دیگر از وظایف مشاور کسب و کار که توجه به آن در درک تفاوت میان مشاوره کسب و کار و مشاوره مدیریت می تواند تاثیر گذار باشد، بررسی بازار و رقبا است. مشاور کسب و کار در ابتدای کار به شما کمک می کند که تمام رقبایی که به نحوی در صنعت شما مشغول به فعالیت هستند را بررسی کنید. بررسی رقبا به شما این امکان را می دهد که مشکلات آنها در ارائه خدمات استخراج کنید و در ارائه خدمات خودتان آنها را اصلاح کنید و علاوه بر اصلاح کردن میتوانید موارد جدیدی به خدمات اضافه کنید.

اما در صورت بررسی نکردن دقیق رقبا به ناچار تمام اشتباهات آنها را تکرار خواهیم کرد.

مشخص کردن بازار هدف

مشخص کردن بازار هدف نیز یکی تفاوت های مشاوره کسب و کار و مشاوره مدیریت است. مشاوره کسب و کار در ابتدای راه اندازی به شما این امکان را می دهد که بازار هدف خود را پیدا و مشخص کنید. اما شما زمانی از مشاوره مدیریت استفاده می کنید که در ادامه مسیر کسب و کار می خواهید برای برطرف کردن نیازهای بازار هدفتان خدمات جدید یا محصولی جدید به خودتان اضافه کنید.

شناسایی بازار هدف از مهم‌ترین گام های راه اندازی کسب و کار به حساب میاید. شما در صورت مشخص نبودن بازار هدف، نخواهید توانست برای طراحی خدمات و محصولات و عرضه کردن آن به مخاطبان و مشتریان برنامه ریزی درستی داشته باشید و احتمال شکست تان افزایش پیدا خواهد کرد.

پیدا کردن ارزش‌ها

 

پیدا کردن ارزش‌ها

 

هر کسب و کاری باید برای خودش ارزش داشته باشد. داشتن ارزش نیز مانند چشم انداز به شما در تصمیم گیری هایتان کمک می کند تا بین راه‌ها بهتر و شفاف‌تر انتخاب کنید. برای مثال تصور کنید یکی از ارزش های شما این است که محصولات با کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار دهید. اگر این موضوع یک ارزش واقعی برای شما باشد در هر شرایطی که شده سعی می کنید که مواد اولیه با کیفیتی برای تولیدتان، تهییه کنید. همچنین برای بسته بندی و رساندن سالم محصولات به دست مشتری زمان می گذارید.

در طرفی دیگر صاحب کسب و کاری را تصور کنید که سود بیشتر و تعداد مشتریان زیاد برایش از اولویت بیشتری برخوردار است. در این صورت می توانیم این احتمال وجود دارد که برای تحقق این ارزش صاحب کسب و کار تصمیم بگیرید که در تصمیم گیری های خود استراتژی ارزان ترین قیمت را برگزیند. طی این استراتژی صاحب کسب و کار تلاش می کند که از مواد اولیه ارزان استفاده کند. زیرا در این صورت قیمت تمام شده بسیار کاهش پیدا می کند و در نهایت می توانید مشتریان بیشتری را جذب کسب و کارتان کنید.

کلام آخر

مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار هر دو یک هدف را دنبال می کنند. اما برخی از افراد این دو مشاوره را از هم جدا می دانند. از این رو در این مقاله سعی کردیم تفاوت مشاوره مدیریت و کسب و کار را با هم بررسی کنیم. به طور کلی مشاوره مدیریت در ادامه راه به مدیران ارشد و صاحب کسب و کار کمک می کند و مشاوره کسب و کار در ابتدای راه اندازی کسب و کار به کسی که قصد راه اندازی دارد، کمک کند

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید