وظایف مدیر بازاریابی | آنچه که شاید تابحال نمی دانستید!

سلام ماهانی عزیز. به عنوان یک مدیر بازاریابی، میدونی که باید چه کارهایی انجام بدی؟ محدوده وظایف مدیر بازاریابی رو میدونی؟ این آموزش میتونه بهت کمک کنه که حدود اختیارات و وظایفت رو بدونی و بهتر کارتو انجام بدی.

مقدمه

بازاریابی، یکی از پروسه‌های حساس و صد البته تاثیر گذار در هر کسب و کاریه. هر کسب و کاری که می‌خواد روند درستی رو در زمینه‌ی فروش طی کنه باید پروسه‌ی بازاریابی رو به درستی انجام بده و از سمت دیگه بازاریابی نیاز به یک مدیر بازاریابی داره.

اگر شما مدیر بازاریابی هستید و یا اینکه صاحب یک کسب و کارید که می‌خواید یک مدیر بازاریابی استخدام کنید، بهترین کار اینه که اول به وظایف مدیر بازاریابی تسلط کامل داشته باشید و بعد این کار رو شروع کنید و یا کسی رو به کار بگیرید.

در واقع، از اونجایی که بازاریابی یک کار کاملا نتیجه گرا هستش، تا وقتی که چارچوب کاری و وظایف یک مدیر بازاریابی مشخص نباشه، محدوده‌ی نتایج هم هیچ وقت روشن نمیشه و طبیعتا نمیشه قضاوت کرد که کار شما در زمینه‌ی بازاریابی درست بوده یا نه؟

من تو این سالها، با بازاریاب‌ها و مدیران بازاریابی مختلفی نشست و برخاست داشتم و حاصل این نشست و برخاست‌ها شده چندین اصل اساسی در باب وظایف مدیر بازاریابی که می‌خوانم تو این مقاله تک تک اونها رو بهتون آموزش بدم.

خوبی‌ای که این آموزش داره اینه که شما میتونید تمام وظایف مدیر بازاریابی رو در همین مقاله به عنوان یک چک لیست ببینید و هر بار که خواستید کارتون رو شروع کنید و یا کسی رو به کار بگیرید، اول این لیست رو چک کنید و بعد شروع کنید به کار بازاریابی.

پیشنهاد ما به شما : روش بازاریابی حضوری

وظایف مدیر بازاریابی

هر بازاریاب، با توجه به مسئولیتی که بهش داده میشه یه سری از کارها رو باید انجام بده، اما مدیر بازاریابی، باید کل مسئولیت‌های بازاریابی یک مجموعه رو مدیریت کنه و این ایجاب میکنه که تسلط کاملی بر روی همه‌ی وظایف یک بازاریاب داشته باشه. به همین خاطر نیازه که یک مدیر بازاریابی پیش از هر چیزی وظایف خودش رو به طور کامل بدونه.

دسته بندی مشتریان

 • دسته بندی مشتریان

اولین وظیفه مدیر بازاریابی اینه که یه دسته بندی کامل از مشتریان داشته باشه. وقتی صحبت از دسته بندی می‌کنیم، یعنی سن، جنسیت، مقدار خرید، شهر و کشور محل خرید و… تمام آن چیزی که برای روند‌های بعدی بازاریابی نیازه. این کمک میکنه که داده‌های مجموعه قوی باشه و بر اساس اون پروسه‌ی بازاریابی صورت بگیره.

 • بررسی موانع خرید

دومین وظیفه از وظایف مدیر بازاریابی اینه که موانع خرید رو بررسی کنه. طبیعیه که ما اگر هزار تا مشتری جذب کنیم، همه‌ی این هزار نفر از ما خرید نکنن. اما برای یک مدیر بازاریابی باید مهم باشه که چرا یه سری از مجموعه خرید نکردن. این کار کمک میکنه که موانع خرید پیدا شه و در استراتژی‌های بعدی کاملا اصلاح شه.  

 • رضایت سنجی مشتریان

از دیگر وظایف مدیر بازاریابی اینه که کار رضایت سنجی مشتریان رو انجام بده. خیلی‌ها روی این مسئله مانور نمیدن، اما بدونید که رضایت مشتری بزرگترین سرمایه هر برند و هر کسب و کاره. اما از اون مهم تر اینه که ما بدونیم مشتری برای چی از ما راضی بوده. این باعث میشه نقاط قوت خودمون رو مدام تقویت کنیم.

 • شناخت رقبا

شناخت رقبا هم از مجموعه وظایف مدیر بازاریابی هستش. بازار بدون رقیب، بازار بدون انگیزه و ملال آوریه. اما بازار با داشتن رقیب‌های سرسخت هم کار ما رو برای رسیدن به فروش سخت تر میکنه. پس این وسط مدیر بازاریابی باید همیشه رقبا رو زیر نظر بگیره تا که مجموعه از روند پیشرفت عقب نمونه.  

 • شناخت پتانسیل ها

هر شرکتی یک پتانسیل داره و هر بازاری یک ظرفیت و موفق ترین مجموعه‌های کسب و کار، کسانی هستند که بتونن پتانسیل خودشون رو به حد نهایت ظرفیت بازار نزدیک کنن.  این از وظایف مدیر بازاریابی هستش که بتونه شناخت ظرفیت‌ها رو با پتانسیل‌های مجموعه هماهنگ و همخوان کنه.

 • بررسی خریداران بزرگ

صنف‌ها، سازمان‌ها، ادارات، مجموعه‌های بزرگ و ارگان‌ها، بهترین فروش‌ها رو برای یک مجموعه ارمغان میارن و از وظایف مدیر بازاریابی اینه که حتما با هر کدوم از این نهادها، ارتباط بزنه و نیازهاشونو بررسی کنه و در مقابل محصولات رو با شرایط اون‌ها عرضه کنه. حتی در این مورد میتونه به سابقه‌ی مشتریان هم سر بزنه و بررسی‌های لازم رو داشته باشه.  

 • ایجاد ارتباط موثر

یکی از ضعف‌های هر مجموعه اینه که ارتباطات موثر نداشته باشه. ارتباطات موثر یعنی چی؟ وقتی که شما نگاهتون به هر مشتری و یا به هر شخص، صرفا یک اسکناس باشه، این ارتباط یک بار مصرفه و خیلی زود قطع میشه. اما وقتی نگاهتون روی برند سازی و کسب سرمایه‌ای به نام مشتری باشه، ارتباطات موثر میسازین و این از وظایف مدیر بازاریابی هستش که ارتباطات موثر برای کسب و کارها فراهم کنه.

 • سابقه فروش

هشتمین بخش از وظایف مدیر بازاریابی اینه که سابقه فروش رو بررسی کنه و استراتژی بچینه. سابقه فروش رو میشه به ماه، سال و حتی روزهای خاص مثل روز عید هم تقسیم کرد. این باعث میشه که اقبال مردم به محصولات بر اساس بازه زمانی پیدا بشه و تو اون بازه مانور بیشتری روی محصولات و خدمات ارائه بشه.

 • تخمین فروش

نهمین وظیفه از وظایف مدیر بازاریابی ارائه‌ی یک تخمین فروش برای هر مجموعه است. تخمین فروش به عوامل مختلفی بستگی داره اما یک مدیر بازاریابی باید بر اساس هزینه‌هایی که شرکت در زمینه‌ی بازاریابی و فروش داره انجام میده، یک تخمین فروش ارائه کنه که تارگت مجموعه مشخص بشه. درصد موفقیت هر مجموعه بسته به نیل به تارگت هاست.

 • تمرکز بر روی تنوع تولید

نیازهای بازار هر روز در حال تغییره و سلیقه‌ی مشتریان هم هر چند وقت یکبار عوض میشه. از وظایف مدیر بازاریابی اینه که جریان نیازها و جریان سلیقه‌های مردم رو کشف کنه و به مدیر تولید انتقال بده. حتی این وظیفه هم بر روی دوش بازاریاب هست که به مدیر تولید گرا بده که چه محصولی در چه بازه‌ای از زمان میتونه فروش بیشتری داشته باشه و دستاورد بهتری برای مجموعه محسوب بشه.  

فروش رقبا

 • روانشناسی فروش رقبا

علاوه بر تحلیل رقبا، یکی دیگه از وظایف مدیر بازاریابی اینه که روانشناسی فروش رقبا رو زیر نظر بگیره. یعنی چی؟ هر کسب و کاری سعی میکنه ذهن مشتری هاش رو با مسائل مختلفی تحت تاثیر قرار بده. یکی روی بسته بندی کار میکنه، یکی روی تبلیغات و یکی هم ممکنه روی قیمت. خب این وظیفه بر دوش مدیر بازاریابی هستش که بره و این تکنیک‌های روانشناسی‌ای رو که رقبا توی فروششون استفاده می‌کنن رو پیدا کنه و به مدیر ارائه بده.

 • منع و یا تغییر وضعیت تولید

این نکته رو برای مدیران میگم که یکی از وظایف مدیر بازاریابی اینه که بتونه آزادانه نظرشو مطرح کنه و بگه که کدام محصول باید از خط تولید خارج بشه و کدام محصول باید در یک قالب دیگه‌ای ارائه بشه. این آزادی عمل اگر باشه، مجموعه هر روز با چالش‌های صعودی جدید روبرو میشه.

 • نظارت بر روند تولید

یکی از وظایف مدیر بازاریابی اینه که همیشه با بخش تولید ارتباط مستقیم داشته باشه. چرا؟ چون که تمامی داده‌هایی که یک بازاریاب و مدیر بازاریابی در اختیار میگیره، بازخوردهایی هستن که به طور مستقیم روی محصولات تولیدی داده شدن و اگر یک بازاریاب ارتباط مستقیم با بخش تولید داشته باشه، میتونه خیلی راحت با طرح‌های جذاب تر، روند تولید رو با نوآوری‌های جدید مثل یک بسته بندی جدید یا یه طرح جدید روبرو کنه.

 • نظارت بر سیستم توزیع

سیستم توزیع، یکی از داده‌های اصلی در بازاریابی هستش و از وظایف مدیر بازاریابی هم اینه که روی سیستم‌های توزیع کار کنه. سیستم‌های توزیع به دو صورت هست. ارسال مستقیم  به مردم، ارسال به فروشگاه‌ها و فروش غیر مستقیم. برای کم کردن هزینه‌ها و سهولت در هر کدام از این روش‌ها، یک مدیر بازاریابی باید دست به تصمیمات بزرگی بزنه.

 • ارتقای سطح رضایت مشتریان

هر مشتری یک سرمایه‌ی گران بها برای هر کسب و کار محسوب میشه. اگر مشتری‌ها از محصولات راضی نباشن، طبیعتا روند روند فروش هم نزولی خواهد شد. قبلا گفتیم که یکی از وظایف مدیر بازاریابی اینه که موانع رو بررسی کنه و سطح رضایت مشتریان رو مکتوب کنه. و حالا اینم داشته باشید که بعد از یه مدتی که اصلاحاتی در روند شرکت و تولیدات انجام شد، مدیر بازاریابی باید روی ارتقای سطح رضایت کار کنه و به مشتری‌ها این اطمینان رو بده که خواسته هاشون برآورده شده.

 • شناخت فرصت‌های جدید

علاوه بر ظرفیت‌های موجود در هر بازاری، یک سری فرصت‌های جدید هم مطرح هستش که باید یک بازاریاب اون‌ها رو شناسایی کنه و به مدیران شرکت انتقال بده. هر فرصت جدید میتونه یک سقف جدید برای ظرفیت‌های یک بازار باشه و شناخت ظرفیت‌های جدید طبیعتا فروش بیشتر رو برای یک شرکت فراهم میکنه.

 • طرح ریزی استراتژی تبلیغاتی

یکی از اصلی ترین وظایف مدیر بازاریابی، طراحی استراتژی‌های تبلیغاتی است. مدیر بازاریابی به این دلیل که به همه اطلاعات و داده‌های مربوط به بازار و فروش دسترسی داره، میتونه به بهترین شکل ممکن، یک استراتژی تبلیغاتی برای شرکت طرح ریزی کنه. البته این رو فراموش نکنیم که استراتژی تبلیغاتی با تبلیغ نویسی خیلی فرق داره. استراتژی تبلیغاتی پروسه‌ی عرضه‌ی تبلیغات هست و تبلیغ نویسی، تولید یک تبلیغه. اگر در یک مجموعه مدیر بازاریابی و تبلیغ نویس کنار هم قرار بگیرن، بهترین دستاوردها رقم میخوره.

راه اندازی کمپین تبلیغاتی

 • راه اندازی کمپین فروش

کمپین فروش، کاملا در دست یک مدیر بازاریابی هستش. خیلیا فکر می‌کنن که یک مدیر باید تصمیم  به راه اندازی یک کمپین فروش بگیره، اما مسئله اینجاست که یک مدیر داده‌های فروش رو در دست نداره و نمیتونه تسلط کاملی بر روی این مسئله داشته باشه و طبیعتا این بر عهده‌ی وظایف مدیر بازاریابی هستش که کمپین‌های فروش رو راه اندازی کنه.

 • برنامه ریزی برای سایت و شبکه‌های مجازی

کار یک بازاریاب و مدیر بازاریابی، تنها تمرکز بر روی جامعه نیستش. چرا؟ به این دلیل که این روزها بیشتر جامعه، کسایی هستن که توی فضای مجازی و اینترنت دارن دنبال اجناسشون میگردن و اگر یک مدیر بازاریابی زرنگ باشه، میدونه که بهترین مرجع برای رشد فروش صد در صد فضای مجازی و سایت هستش. پس این هم از وظایف مدیر بازاریابی هستش که برای سایت‌ها و شبکه‌های مجازی برنامه ریزی‌هایی داشته باشه و مجموعه رو به سمت جلو هدایت کنه.

 • شکار بازار‌های خارجی

این آرزوی هر مجموعه‌ای توی کشور ماست که بتونه در آمد دلاری داشته باشه. اما خب طبیعتا مجموعه‌ها به این دلیل که نمیدونن این مسئولیت به دوش کی هستش، نمیرن سراغ بازارهای خارجی. ولی من توی این آموزش بهتون میگم که این از وظایف مدیر بازاریابی هستش که بازارهای خارجی برای محصولات یک کسب و کار رو پیدا کنه و با استفاده از تکنیک‌های ارتباط موثر راه رو برای تجارت خارجی محصولات باز کنه.

پیشنهاد ما به شما : بازاریابی حضوری

و حرف آخر

یادتون باشه که یک مجموعه زمانی درست کار میکنه و زمانی میتونه به موفقیت برسه، که تمام اجزای اون بتونن درست مثل یک چرخ دنده ساعت، به هم پیوسته و دقیق با همدیگه کار کنن. اگر هر کدوم از اجزای یک مجموعه وظیفشون رو به درستی انجام ندن، کسب و کار اون مجموعه با مشکل مواجه میشه.

اما در مورد بازاریابی، بعنوان ردیف شغلی‌ای که واسط تولیدات و فروش یک مجموعه است، قضیه کاملا فرق میکنه. بازاریابی علاوه بر اینکه خودش در یک چرخ دنده بزرگ تر به نام پروسه‌ی تولید و فروش قرار داره، در درون خودش هم یک چرخ دنده داره که هر کدوم باید وظایف و کارهای خودشون رو به درستی انجام بدن. 

پس من توصیه می‌کنم که حتما به عنوان یک بازاریاب سواد خودتون رو به روز نگه دارید و چارچوب کاری خودتون و وظایف خودتون رو بشناسید و روی یک خط منظم کارتون رو به ثمر برسونن. در مقابل به مدیران کسب و کارها هم اینو میگم که اگر میخواید نتایج بهتری از فروش بگیرید، حتما روی آزادی عمل بازاریاب‌ها تمرکز کنید و بگذارید که ایده‌های نویی بدن و تصمیمات چالش برانگیزی برای کسب و کار شما بگیرن.

موفقیت در یک کسب و کار همیشه زمانی اتفاق میفته که یه سری از قوانین نوشته شده شکسته بشه و یه سری از قوانین نانوشته، برای شما تبدیل به اصول موفقیت بشه. پس تا میتونید اطلاعات بدست بیارید و خلاقیت داشته باشید. این رو هم بگم که خلاقیت، از وظایف مدیر بازاریابی هستش. 

 

سوالات متداول :

از وظایف مدیر بازاریابی اینه که موانع خرید رو بررسی کنه. طبیعیه که ما اگر هزار تا مشتری جذب کنیم، همه‌ی این هزار نفر از ما خرید نکنن. اما برای یک مدیر بازاریابی باید مهم باشه که چرا یه سری از مجموعه خرید نکردن. این کار کمک میکنه که موانع خرید پیدا شه و در استراتژی‌های بعدی کاملا اصلاح شه.

علاوه بر تحلیل رقبا، یکی دیگه از وظایف مدیر بازاریابی اینه که روانشناسی فروش رقبا رو زیر نظر بگیره. یعنی چی؟ هر کسب و کاری سعی میکنه ذهن مشتری هاش رو با مسائل مختلفی تحت تاثیر قرار بده. یکی روی بسته بندی کار میکنه، یکی روی تبلیغات و یکی هم ممکنه روی قیمت. خب این وظیفه بر دوش مدیر بازاریابی هستش که بره و این تکنیک‌های روانشناسی‌ای رو که رقبا توی فروششون استفاده می‌کنن رو پیدا کنه و به مدیر ارائه بده.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید