آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

موفقیت با آموزش زبان بدن

موفقیت با آموزش زبان بدنReviewed by حسین تیموری on Mar 25Rating: 5.0

 

چگونه زبان بدن را بیاموزیم؟

زبان بدن را باید در مکانهایی آموخت که مردم با اشتیاق;عصبانیت،غم و اندوه، شادمانی و بی صبری با هم ملاقات میکنند.فرودگاه جای مناسبی است که در آن 2 ساعت بنشینید و اشاره های مردم را با اشارات خود مقایسه کنید; و رفتار بدنشان را آنالیز کنید. زمانی که افراد در اوج احساسات هستند میتوان زبان بدن را از این افراد آموخت;فعالیت های اجتماعی،جلسات،مهمانی ها و مکانهای رسمی نیز برای آموختن زبان بدن خوب است.

اگر دقت کرده باشید افراد ناشنوا خیلی خوب با زبان بدن آشنایی دارند; و به خوبی بدون شنیدن کلام پیام های غیر کلامی را متوجه میشوند.میتوانید این تمرین را از آنان بیاموزید و مثل افراد ناشنوا به وسیله تلویزیون انجام دهید;سعی کنید صدای آن را قطع کنید و با اولین  نگاه موضوع تصویر را بفهمید.

 

کف دست:

در سراسر تاریخ کف دست به معنای صداقت و روراستی بوده است .;همیشه برای ادای احترام کف دست را بر روی سینه قرار میدهند ،در دادگاه ها برای سوگند خوردن کتاب مقدس را در دست چپ و کف دست راست را به سوی افراد حاضر در جلسه میگیرند فردی که دروغ میگوید سعی بر این دارد که کف دستش را پنهان کند مثلا دست را در جیب خود فرو میبرد. یا دستها را طوری روی سینه میگذارد که کف دستش معلوم نباشد اگر دقت کنید خریدار معمولا در جستوجوی کف دست باز فروشنده است.

 

فریب دادن با بکار گیری عمدی کف دست:

این به آن معنا نیست که هرکس با کف دست باز دروغ بگوید کسی متوجه نخواهد شد اگرچه کف دستها باز باشد اما حالات دیگر بدن و سر آن را لو میدهد. هرچه شایادان این هنر رابه خوبی به کار ببرند و از پیام های غیر کلامی در دروغ ها بهتر استفاده کنند موفق تر هستند.

اگر میخواهید قابل اعتمادتر به نظر بیایید کف دست خود را در معرض دید طرف مذاکره خود قرار دهید. جالب توجه است که کمتر افرادی هستند که بتوانند با کف دست باز دروغ بگویند.

 

آموزش دست دادن:

از همان دوران انسانهای اولیه دستها نشانگر پیامی بود ;مثلا وقتی وارد میشدند بازو و کف دستشان را بالا میبردند تا نشان دهند سلاحی همراه ندارند. این پیام به مرور زمان تغییر یافت تا به حالتی در آمد که دست را روی سینه به منظور احترام میگذاشتند و امروزه تبدیل به دست دادن شده است، که در اول و آخر ملاقات ها در بیشتر کشورها صورت میگیرد دست دادنها امروزه به عنوان یک ابزار روانی در جلسات و مذاکره ها استفاده میشود به طوری که سلطه گری و سلطه پزیری و یا همسنگ بودن را اشاره میکند.در هنگام دست دادن اگر کف دست شما به طرف پایین باشد نشان دهنده سلطه گری است; و تسلط شما را بر طرف مقابل نشان میدهد و اگر برعکس این حالت باشد سلطه پزیری شما را نشان میدهد و شما زیر سلطه طرف مقابل قرار میگیرید پیش قدم شدن در دست دادن نشانه اعتماد به نفس است، تحقیقات بر روی 54 مدیر ارشد نشان داد که 42 نفر آنها برای دست دادن پیش قدم میشوند که هیچ از تکنیک سلطه گری نیز استفاده میکنند. هرگاه دو فرد سلطه گر با هم دست میدهند یک حالت رقابت پیش می آید ;طوری که هر دو سعی میکنند دست صرف مقابل را به حالت سلطه پذیری در آورند پس در آنها تعامل ایجاد میشود و دست ها صاف و مستقیم داده میشود. شما میتوانید هنگام دست دادن با پای چپ اولین قدم را بردارید و با پای راست دومین قدم را به سمت طرف مقابل بردارید،با این کار در قلمرو شخصی او قرار میگیرید و به سمت چپش حرکت کنید. شما فرد مقابل را با این حرکت در حالت سلطه پذیری قرار میدهید.

 

چه کسی در ابتدا برای دست دادن پیش قدم میشود؟

اگر چه مرسوم است که وقتی برای اولین بار کسی را ملاقات میکنید با او دست بدهید، اما در شرایطی این کار عاقلانه نیست، چرا که شاید شخص مقابل از ملاقات آنقدر خوشحال نباشد برای همین رفتار او را آنالیز کنید و سپس برای دست دادن پیش قدم شوید. به فروشندگان آموزش داده میشود که اجازه دهند مشتری برای دست دادن پیش قدم شود چرا که شاید دست دادن با او کاری دور از علایقش باشد.

 

سبکهای دست دادن:

 

کف دست رو به پایین

تهاجمی ترین نوع دست دادن است که معمولا مردان تجاوزگر و سلطه گر با بازوهای سفت و محکم از آن استفاده میکنند و دریافت کننده را مجبور به سلطه پذیری میکنند.

چند راه مقابله با این کار قدم گذاشتن به سمت راست طرف مقابل است و یا دست او را از مچ گرفتن و سپس دست دادن است. با این حرکت شما سلطه جو میشوید در این روش شما هم کنترل او را در دست دارید هم او را شرمنده کرده اید.

 

دست دادن دستکشی

دست دادن دستکشی را دست دادن سیاستمداران مینامند چرا که با این کار پیشقدم سعی میکند به دریافت کننده حس روراست بودن و صادق بودن را القا کند که بیشتر این عمل معکوس جواب میگیرد. مگر اینکه پیش قدم شناخته شده باشد.

دست دادن محکم و فشار دهنده این نوع دست دادن مربوط به افراد خشن است متاسفانه هیچ روشی برای این نوع دست دادن وجود ندارد.

 

دست دادن با هر دو دست

قصد و نیت دست دادن با هر دو دست نشانه صداقت و روراستی است به طوری که دست چپ را برای برقراری ارتباط به دست یا بازوی دریافت کننده بچسبانید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    مرسی نیاز به اضافه شدن توضیحات به صورت عکس و تصویر هم هستش .ممنون