فهرست مطالب این مقاله

تقویت ذهن ناخودآگاه

تقویت ذهن ناخودآگاه

 

سلام ماهانی عزیز، امروز می خواهیم با هم درباره ذهن ناخودآگاه و راه های تقویت ذهن ناخودآگاه صحبت کنیم.

 

ذهن خودآگاه و ناخودآگاه

ذهن ما از دو قسمت خودآگاه  و ناخودآگاه تشکیل شده است. بخش خودآگاه همانطور که از نامش پیداست بخش آگاه وهوشیار ذهن است که همانطور که از نامش پیداست مربوط به زمانی است که ما کارهای خودمان را قرار است به صورت آگاهانه انجام دهیم. اما ذهن ناخودآگاه بخش ناهوشیار ذهن ما به حساب می‌آید و مخصوص کارهایی است که ما بدون فکر کردن و خیلی عدی و راحت و بدون صرف انرژی انجامشان می دهیم. همچنین ذهن ناخودآگاه بخش تاریک ذهن ما را می سازد، به این علت به ذهن ناخودآگاه بخش تاریک می گویند که محتویات زیادی در آن وجود دارد که ما به آنها آگاه نیستیم و این محتویات شامل تمامی شکست‌ها و موفقیت های ما و تمام تجربیات ما این قسمت را تشکیل داده اند. همین محتویات ذهن ناخودآگاه ما هستند که باورهای ما را می سازند و این باور های ما هستند که اعمال و رفتار ما را مشخص می کند.عقده‌های حل نشده، رویاها و امیال سرکوب شده به ناخودآگاه رفته و اگر بیش از حد بشوند، انسان را به سمت اختلالات روانی هدایت می کنند.

مطالب پیشنهادی: تندخوانی

زیگموند فروید

نظر فروید درباره ذهن ناخودآگاه و خودآگاه:

از نظر فروید روانشناس اتریشی اعتقاد دارد که فقط ۱۰ درصد از فعالیت ما مربوط به ذهن خودآگاه می باشد و ۹۰ درصد کارها و فعالیت های ما ناشی از ذهن ناخودآگاه ما هستند. فروید ذهن را به یک کوه یخ تشبیه می کند و می گوید که همانطور که قسمت اعظمی از یک یخ در زیر آب قرار دارد و فقط قسمت کوچکی از آن قابل مشاهده است، قسمت کوچکی از ذهن قابل مشاهده است و آن همان ذهن خودآگاه است.

 

وظیفه ضمیر ناخودآگاه

اصلی‌ترین وظیفه ضمیر ناخودآگاه حفظ ثبات و ایجاد پایداری در وضعیت روانی شما می باشد. در حقیقت ناخودآگاه انسان هر چیز که باعث بروز تنش و اضطراب می‌شود را از دسترس ذهن خودآگاه انسان دور می‌کند تا به روان او آسیبی نرساند. با این حال زمانی که بار هیجانات منفی در زندگی افزایش می‌یابند و فرد بیش از حد معمول از مکانیزم های دفاعی استفاده می‌کند، محتوای ناخودآگاه از مجاری مختلف و اغلب به صورت نمادین سرریز شده و به صورت تغییر شکل یافته‌ای در معرض آگاهی قرار می‌گیرند

ذخیره اطلاعات

ویژگی‌های ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه ویژگی‌هایی دارد که برای تقویت ذهن ناخودآگاه بهتر است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱- ذخیره اطلاعات:

شاید اصلی ترین ویژگی ذهن ناخودآگاه این است که اطلاعات را در ذهن ذخیره می کند. ذهن ناخودآگاه هر اتفاقی که احساسی عمیق در شما به وجود بیاورد را به همراه احساس به وجود آمده در خودش ذخیره می کند. برای مثال اگر شما معمولاً به موسیقی‌های غمگین گوش کنید و احساس غم در شما به وجود بیاید، تمامی این موارد را در خود ذخیره می کند و در مرور زمان باعث می شود که شخصیت شما به شخصیت غمگینی تبدیل شود.

اسان سازی کار ها

۲-آسان سازی کارها:

یکی دیگر از وظایف مهم ذهن ناخودآگاه آسان سازی کارها می باشد. شما تصور کنید اگر تنفس کردن به صورت خودآگاه انجام می شد. یعنی برای هر نفس که قرار بود به بدن ما وارد شود و یا از آن خارج شود ما فکر می کردیم و در نهایت برای آن تصمیم می گرفتیم، چه اتفاقی می افتاد؟ یکی از بزرگترین مشغله های فکر ما که تمرکز ما را به هم میزد همین نفس کشیدن بود. یا مثلاً قرار بود مدام به فرآیند پلک زدن خودمان فکر کنیم. چقدر زندگی سخت می شد. هر زمان که شما یک کار را به کرات تکرار کنید، این کار از سطح خودآگاه شما وارد ذهن ناخودآگاه شما می شود و مانند تنفس، هنگام انجام دادن آن کار دیگر به آن فکر هم نخواهید کرد. رانندگی یکی دیگر از همین کارها می باشد. اکثر افراد وقتی برای اولین بار رانندگی می کنند، ابتدا فکر می کنند که چه زمانی باید دنده را عوض کنند و مدام حواسشان است که به اندازه به پدال گاز فشار بیاورند و … اما پس از اینکه چند ماه رانندگی می کنند دیگر برای انجام کارها به آن فکر نمی کنند.

 

 

۳-در طول زمان شکل می گیرد:

یکی از مهم‌ترین ویژگی های ذهن ناخودآگاه این است که ناخودآگاه این است که یک شبه شکل نمی گیرد و فرآیند شکل گیری ذهن ناخوآگاه زمان بر است. این گستره روانی از لحظه تولد در حال رشد و گسترش است و تا آخرین لحظات عمر نیز فعالیت خود را ادامه می‌دهد. حتی در مواقعی که عقل رو به زوال می‌رود و یا انسان درگیر آشفتگی‌های روانی شدید است، ناخودآگاه هم چنان فرایندهای خود را پیش می‌برد.

اخودآگاه غیر قابل دسترس نیست

4. ناخودآگاه غیر قابل دسترس نیست:

درست است که ناخودآگاه همواره تلاش می‌کند تا مفاهیم و موضوعات ناخوشایند را از دسترس ما دور نگه دارد، با این حال محتوای موجود در ناخودآگاه کاملاً غیر قابل دسترس نیست. چراکه موضوعات ثبت شده در ناخودآگاه از مجرای  خاصی تلاش می‌کنند تا به بیرون درز کنند. از جمله این مجاری می‌توان به خواب‌هایی که می‌بینیم یا همان محتوای رؤیاها و اشتباهات لپی اشاره کرد. هم چنین فروید معتقد بود که با استفاده از فرایند روانکاوی و به کارگیری تکنیک‌هایی نظیر تداعی آزاد به کمک یک درمانگر می‌توان سطح دسترسی به ناخودآگاه را افزایش داد و به بینشی کلی در مورد آن دست یافت. برای مثال ناخوداگاه گاه به صورت حس ششم خود را نشان می دهد.

 

5. ناخودآگاه، ذهن را سازمان‌دهی می‌کند:

ضمیر ناخودآگاه دارای دستورالعمل‌ها و وظایف خاصی است. دستورالعمل‌های اصلی ذهن، الگوها یا شیوه‌های تفکر هستند و واکنش‌های طبیعی انسان بر اساس این الگوها انجام می‌پذیرد. در واقع ضمیر ناخودآگاه خاطرات ما را سازمان‌دهی می‌کند و می‌تواند آن‌ها را مانند یک فیلم یا جدول زمانی مخصوص ذهن ما، ثبت کرده و برای اتفاقات روزمره زندگی از تجربیاتی که قبلاً ذخیره شده بهره ببرد.

 

تقویت ذهن ناخودآگاه

تا به اینجای مقاله با ذهن ناخودآگاه آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم راه های تقویت ذهن ناخودآگاه را با هم بررسی کنیم.

اتفاقات مثبت

اتفاقات مثبت:

یکی از مهم ترین مواردی که می توان به تقویت ذهن ناخودآگاه کمک کند این است که سعی کنید خودتان را در معرض اتفاقات مثبت قرار دهید. وقتی که شما به موسیقی مثبت گوش می دهید، فیلم‌های خوبی می بینید که در آن به جنبه های انسانی و مثبت اشاره می شود، وقتی که با دوستان خودتان به جای رفتن از ایران راجع به ماندن و ساختن آینده صحبت کنید، وقتی که با وجود مشغله کار وزندگی به خودتان اهمیت بدهید و به یک باشگاه بروید و ورزش کردن را شروع کنید و از هر بهانه ای برای خندیدن کنار دوستان و همکارنتان استفاده می کنید، ذهن ناخودآگاه شما مدام در حال دریافت فرکانس و افکار مثبت و حال خوب است و همه این موارد را در خود ثبت می کند و پس از مدتی مثبت بودن به یکی از بارز ترین صفات شخصیتی شما تبدیل می شود. پس تا جایی که می توانید برای تقویت ذهن ناخودآگاه خودتان تلاش کنید که برای خودتان اتفاقات مثبت ایجاد کنید و از تمام فرصت هایتان استفاده کنید. برای مثال شما می توانید با نوشتن یک نامه قدردانی برای دوستتان یا یکی از اعضای خانوادتان، یک اتفاق مثبت برای خودتان و طرف مقابل ایجاد کنید.

تلقین کردن:

ذهن ناخودآگاه ما برعکس ذهن خودآگاه ما، هوش زیادی ندارد. ذهن ناخودآگاه مانند کودکی است که هر حرفی که به او بزنید و یا هر اتفاقی را که مشاهده کند، آن را ثبت می کند. در نتیجه پس از مدتی اطلاعات مثبتی که در این قسمت تاریک ذهن ثبت می شود تعدادش زیاد تر می شود. خواندن مطالب انگیزشی هم به نوعی تلقین کردن به حاسب می ‌اید. برای مثال شما عاشق ماشین بنز هستید، وقتی که مدام به خودتان تلقین می کنید که من بنز دارم، ناخودآگاه شما این مورد را باور می کند و به علت این باور حال شما بهتر می شود و  همین موضوع باعث خواهد شد که شما احساس کنید واقعاً سوار بنز هستید. البته تلقین کردن چیزی فراتر از حرف زدن است. شما اگر واقعاً می خواهید باور کنید، باید تلاش کنید روکش بنز را بخرید، تا روزی بتوانید ماشین آن را هم بخرید.

زندگی در زمان حال:

یکی دیگر از عواملی که به تقویت ذهن ناخودآگاه شما کمک می کند، زندگی در زمان حال است. وقتی که شما به آینده و خواسته‌های خودتان نگاه می کنید و سپس به حالت فعلی خودتان می نگرید و فاصله‌ای که با چشم انداز ده ساله خودتان دارید، شما را نا امید می کند. متأسفانه یکی از مشکلاتی که اغلب مردم دارند این است که می خواهند به خواسته‌ای برسند تا پس از آن بتوانند از زندگی لذت ببرند. تصور کنید یک کارمند از کودکی دوست داشته است که تبدیل به یک بازگیر مشهور سینما شود. به همین دلیل وقتی که فاصله خودش را می بیند باعث می شود که از این کار فعلی خودش هم رضایت داشته باشد. چنین شخصی اگر روزی بازیگر شود باز هم از شرایط لذت نخواهد برد و در آن زمان هم مدام دوست دارد که به یک جای دیگری و در آینده موفق شود و یا در خاطرات گذشته خودش می شود. سعی کنید که در هر موقعیتی هستید از آن موقعیت لذت کافی را ببرید. لازمه تقویت ذهن ناخودآگاه زندگی در زمان حال و لذت بردن از آن است.

تجسم اهداف

تجسم اهداف:

ضمیر ناخودآگاه شما روی افکار وابسته به خواسته ها و امیال قوی شما بسیار تاثیر می گذارد. ناخودآگاه شما با قدرت گرفتن از خواسته ها و امیال شما ، هر کاری برای رسیدن به آنها انجام می دهد و تمامی مسیرهای لازم برای برای ضمیر خودآگاه باز می کند تا اطلاعات لازم برای چگونگی انجام این کارها را به آن منتقل کند. پس تا می توانید به طور شفاف اهدافتان را تجسم کنید. تجسم اهداف یکی از راه‌های تقویت ذهن ناخودآگاه است.

 

 

تقویت ذهن ناخودآگاه به وسیله درمانگر:

معمولا دسترسی به ناخودآگاه توسط خود فرد به تنهایی امکان پذیر نیست. در مواقعی که احساس می کنید در زندگی مشکلات زیادی دارید و همیشه آشفته هستید بهتر است که از یک درمانگر استفاده کنید. درمان روانکاوی اصول خود را برپایه بیرون کشیدن عقده‌ها از ناخودآگاه قرار داده است. اما این فرایند گاهی شدیدا آزار دهنده و طولانی مدت بوده و ممکن است فرد سال‌ها درگیر آن بماند. اما وقتی درمان اتفاق می‌­افتد، فرد نهایت سلامتی روان خود را به دست خواهد آورد.ذهن انسان به وسیله مکانیسم های دفاعی، جلوی ورود محتویات ناخوشایند ناخودآگاه را به هوشیاری می‌گیرد. این مکانیسم‌ها سعی می­‌کنند که آرامش و سلامت انسان را حفظ کنند؛ اما در صورت فعالیت بیش از حد، زمینه اختلالات روانی را فراهم می‌کنند

روان درمانگران به وسیله تحلیل خواب، هیپنوتیزم و تداعی آزاد سعی دارند که سدهای دفاعی ذهن را شکسته و مسائل آزاردهنده‌ی موجود در آن را بیرون بکشند. به این طریق، تخلیه هیجانی ایجاد شده و درمان اتفاق می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هیپنوتیزم کلیک کنید.

 

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه بر موفقیت

تا به اینجا با ذهن ناخودآگاه و راه‌های تقویت ذهن ناخودآگاه اشنا شدیم. در نهایت می خواهیم تاثیر بنرمه ریزی صحبت کنیم. ضمیر ناخودآگاه انسان از قدرت بسیار بالایی برخوردار است که اگر بتوانید به بهترین شکل با آن ارتباط برقرار کنید و کامل آن را بشناسید قادر خواهید بود به موفقیت های بزرگی برسید. همانطور که در قسمت تلقین مقاله  گفتیم جملات مثبت تاثیر بسیار زیادی بر روی ناخودآگاه انسان گذاشته و زمینه را برای موفقیت و شادکامی ایجاد می‌کنند.

 

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه تصمیم گیری:

دانشمندان از طریق تحقیقاتی که روی مغز و ذهن انجام شده است  به مفهوم  پردازشگر ناخودآگاه رسیده اند در راستای همین پژوهش‌ها، بسیاری از دانشمندان و فعالان در حوزه روانشناسی دریافته‌اند که تنها ۵ درصد از فعالیت‌های شناختی ما (تصمیم‌گیری‌ها، احساسات، اعمال و رفتار) آگاهانه شکل می‌گیرند در حالی که ۹۵ درصد باقیمانده توسط ضمیر ناخودآگاه انجام می‌شوند.

 

در این مقاله راه های تقویت ذهن ناخودآگاه را با هم بررسی کردیم. تقویت ذهن ناخودآگاه اگر به درستی انجام شود، به شما قدرتی روز افرون می بخشید که می توانید به وسیله آن خودتان را رشد دهید.

مقالات مرتبط

اموزش رایگان اینستاگرام

آموزش اینستاگرام

آموزش اینستاگرام     فروش، قلب کسب و کار است و شما هر چه به سلامت این قلب بیشتر توجه داشته باشید می توانید

هدف گذاری و تصمیم گیری

هدف گذاری و تصمیم گیری

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره هدف گذاری و تصمیم گیری با شما صحبت کنیم و ارتباط میان این دو حوزه را با

راز موفقیت استیو جابز

راز موفقیت استیو جابز

سلام ماهانی عزیز . امروز می‌خواهیم باهم دیگر درباره یکی از افراد موفق یعنی استیو جابز صحبت کنیم و راز های موفقیت استیو جابز

یادداشت برداری از سخنرانی

یادداشت برداری از سخنرانی

سلام ماهانی عزیز یکی از مشکلاتی که اکثر دانش آموزان و دانشجویان با آن درگیر هستند، حواس پرتی سرکلاس است. امروز می خواهیم در

اعتماد به نفس مدیران

اعتماد به نفس مدیران

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم درباره تعریف اعتماد به نفس و افزایش اعتماد به نفس در مدیریت با شما صحبت کنیم و با شما

مدیریت زمان مدیران

مدیریت زمان مدیران

  سلام ماهانی عزیز. یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران سازمانها و ارگانها با آن روبرو هستند ، مبحث مدیریت زمان است. در این

مدیریت زمان کارمندان

مدیریت زمان کارمندان

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم درباره مدیریت زمان کارمندان و باورهای اشتباهی که درباره آن وجود دارد و همچنین درباره تاثیر مدیریت زمان بر

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم مفهوم شادی در زندگی را با هم بررسی کنیم  و همچنین به سوال چگونه شاد زندگی کنیم پاسخ دهیم.

برقرار کردن ارتباط با مدیر

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم روش‌هایی را بررسی کنیم که از طریق آنها می‌توانیم روش برقرار کردن ارتباط با مدیر را با هم بررسی

ارتباط با کارمندان

سلام ماهانی عزیز. امروز می ‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که یک مدیر چطور می ‌تواند با کارمندان خود ارتباط بگیرد و بتواند

در مورد موفقیت

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم به طور کلی در مورد موفقیت صحبت کنیم. در این مقاله می‌خواهیم با هم نکاتی ساده از موفقیت را

راز موفقیت

راز موفقیت

سلام ماهانی عزیز. توی این مقاله قراره در مورد راز موفقیت صحبت کنیم. اگر شما هم دلتون میخواد که با راز موفقیت آشنا بشید

کنترل مخارج زندگی

سلام ماهانی عزیز. اگر دخلت به خرجت نمیخوره و اگه هر چی پول در میاری، همه رو خرج می‌کنی و هیچ مدیریت مخارجی نداره،

آمیخته‌ی بازاریابی چیست؟

آمیخته‌ی بازاریابی چیست؟

سلام ماهانی عزیز . تا حالا چیزی در مورد راز آمیخته‌ی بازاریابی شنیدی؟ این آموزش رو دنبال کن و چند برابر در فروش و

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

سلام ماهانی عزیز. اگه دوس داری ارزش پول خودتو از دست ندی، باید اون رو سرمایه گذاری کنی. اما اگر گرفتاریات زیاده و نمیتونی

مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد؟

مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد؟

سلام ماهانی عزیز. تا حالا به این فکر کردی که چطوری میتونی مشتری بیشتری جذب کنی؟ یا تا حالا به این فکر کردی که

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

سلام ماهانی عزیز. آیا تا به حال در مورد تحلیل تکنیکال چیزی شنیدی؟ من امروز میخوام رازی رو بهت بگم که تنها حرفه ای‌های

آموزش تبلیغات | چگونه یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کنیم؟

آموزش تبلیغات

سلام ماهانی عزیز. آموزش تبلیغات یکی از کلیدهای طلایی رسیدن به موفقیت توی هر کسب و کاریه. اگر دوس داری با کمترین هزینه تبلیغات

ارز دیجیتال چیست؟ | چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

سلام ماهانی عزیز. میدونستی ارز دیجیتال یکی از بازارهای پر طرفدار برای سرمایه گذارهای جهانیه؟ اگه چیزی در این بازار نمیدونی ولی دلت میخواد

اصول مدیریت

اصول مدیریت

سلام ماهانی عزیز. هر مدیری برای موفقیت در کارش باید اصول مدیریت رو بلد باشه. شاید از خودت بپرسی که اصول مدیریت چیه؟ چه

وظایف مدیریت چیست ؟

وظایف مدیریت چیست ؟

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خوام در مورد وظایف مدیریت در یک مجموعه اقتصادی و کسب و کارهای مختلف باهاتون صحبت کنم و بهتون بگم

مدیریت صنعتی

مدیریت صنعتی

سلام ماهانی عزیز. می‌دونستید یکی از بزرگترین مشکلاتی که ما در حوزه‌ی کسب و کار داریم، عدم وجود مدیریت صنعتی در مشاغلِ؟ و جالبه

برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک

سلام ماهانی عزیز. تا به حال چیزی در مورد برنامه ریزی استراتژیک و تاثیرش روی کسب و کارهای کوچک شنیدی؟ دوس داری با یه

سازمان رسمی و سازمان غیر رسمی

سازمان رسمی و سازمان غیر رسمی

 سلام ماهانی عزیز. خیلی‌ها از من سوال پرسیدن که فرق سازمان رسمی و غیر رسمی دقیقا چیه؟ اگه این سوال شما هم هست، این

مدیریت استراتژیک چیست؟

مدیریت استراتژیک چیست؟

سلام ماهانی عزیز. تا حالا به این فکر کردید که پشت پرده‌ی موفقیت شرکت‌ها و برندهای بزرگ، چه کسی برنامه ریزی و مسیر موفقیت

2 پاسخ

    1. سلام دوست عزیز هوش داشتن درسته که عامل تاثیر گذاری هستش اما به تنهایی کافی نیست برای اینکه بتونی خوب پول دربیاری باید سعی کنی که همزمان ذهنیت و شخصیت و مهارت خودت رو ارتقا بدی. نمی دونم درآمدت چقدره و لی بهت پیشنهاد می دم مقالات راجع به سرمایه گذاری رو بخونی و سعی کنی درآمد خودت رو از طریق سرمایه گذاری انجام بدی.

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف ویژه

50 درصد تخفیف

با تغییر باور های مالی درامدت رو افزایش بده

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد