تقویت ذهن کودک

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره ذهن کودک با شما صحبت کنیم و در ادامه مقاله راهکارهای را برای تقویت ذهن کودک به
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره ذهن کودک با شما صحبت کنیم و در ادامه مقاله راهکارهای را برای تقویت ذهن کودک به شما پیشنها کنیم.

همه کودکان ظرفیت این را دارند که بتوانند به قهرمان ورزشی، دانشمندی که بتواند سخت ترین مسائل را حل کند، بهترین موسیقدان و… تبدیل شود. اما تنها دلیلی که باعث می شود این اتفاق رخ ندهد، تربیت خانواده و محیطی است که کودک در آن رشد می کند. وقتی که کودک تازه به دنیا می‌ آید، هیچ مفهومی در ذهنش شکل نگرفته است. باورها و نگرشی که در دوران کودکی توسط خانواده در ذهن کودک شکل می گیرد و بعدها در مدرسه و دانشگاه از همنشینی با دوستان مختلف انجام می شود، می تواند سرنوشت یک کودک را تغییر دهد. برای آنکه باعث موفقیت فرزندان خودتان در آینده شوید باید دو کار را انجام دهید:

۱- تعریف کردن درست مفاهیم در ذهن کودکان

۲- تقویت ذهن کودک

در این مقاله قصد دارین درباره تقویت ذهن کودک صحبت کنیم:

در این مقاله قصد دارین درباره تقویت ذهن کودک صحبت کنیم:

از آنجایی تقویت ذهن کودک از همان سنین ابتدایی مهم است که وقتی که روی تقویت ذهن آنها کار می کنید باعث خواهید شد که در آینده راحت تر بتوانند اطلاعات را به خاطر بسپارند و بتوانند بیشتر از ظرفیت ذهنشان استفاده کنند.

 

 

پیشنهاد ما به شما : کتاب آموزش تندخوانی و تکنیک های خواندن سریع

 

 

راه های تقویت ذهن کودک:

کودکان را به ورزش کردن تشویق  کنید.

ورزش در واقع به افزایش ظرفیت یادگیری کمک می کند. ورزش مداوم همچنین جریان خون را تا 30٪ به بخشی از مغز که با یادگیری و حافظه سر و کار دارد افزایش می دهد. وقتی که شما کودکانتان را از کودکی به ورزش عادت می دهید، نه تنها باعث بهبود عملکرد مغز آنها می شوید بلکه به آنها کمک می کنید که خودشان را به بهترین شکل رشد دهند. البته لازم نیست که حتماً آنها را در باشگاه ثبت نام کنید. کودکتان را با خودتان به پیاده روی یا پارک ببرید و در آنجا ورزش کنید. برای ثبت نام در باشگاه اجازه بدهید که فرزندتتان خودش انتخاب کند که چه ورزشی را شروع کند.

زمان بازی کردن با فرزندانتان در نظر بگیرید:

بازی کردن و همراه شدن با کودک یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که می تواند بری تقویت ذهن کودک رخ دهد. خیلی از والدین به طور اشتباه کودک را در کلاس های مختلف ثبت نام می کنند و انتظار دارند که کلاس ها بتوانند موجب تقویت ذهن کودکشان بشود. درست است که این کلاس ها برای تقویت ذهن کودک لازم است، اما وقت گذراندن پدر و مادر با فرزندشان یکی از مهم ترین عوامل تقویت ذهن کودک به حساب می آید. زمان بازی کردن بهترین هدیه ای است که می توانید به فرزندان خود بدهید. از برنامه شلوغ خود وقت صرف کنید و به انجام کارهای داخل و خارج از خانه با فرزندان بپردازید. رفتن به پیک نیک در ساحل یا پارک تجربیات شخصی فرزند شما را شکل می دهد. به این ترتیب کودک می تواند با محیط پیرامون خود آشنا شود و با تعامل با محیط اعتماد به نفس پیدا کند. وقتی که شما در بازی کردن و تخیلات فرزندتان با او همراه شوید به او در رشد قوه تخیل که یکی از مهم‌ترین ارکان ذهن است کمک می کنید.

آموزش انضباط شخصی:

طبق عقاید رایج ، انضباط شخصی بسیار مهمتر از ضریب هوشی است. برخی تحقیقات نیز از این موضوع پشتیبانی می کنند. این نشان می دهد که برجسته ترین عامل در موفقیت دانش آموزان انضباط شخصی است.

به کودکان باید انضباط شخصی آموزش داده شود زیرا این امر زمینه را برای آینده ای بالقوه روشن فراهم می کند. به آنها بیاموزید که مراقب اولویت های خود باشند و نحوه تحقق آنها را چگونه انجام دهند. مدیریت زمان هنری است که باید در اسرع وقت فرا گرفته شود. لازم نیست برای یاد دادن انظباط شخصی به فرزندانتان بخواهید کارهای سخت انجام دهید. شما می توانید با او صحبت کنید که  بین کارهایش، چه کاری را دوست دارد. برای مثال دوست دارد که کارتون تماشا کند، نقاشی کند یا با اسباب بازی هایش بازی کند. بعد بگویید که برای اینکار ها ترتیب مشخص کند بر اساس علاقه اش. این کار باعث می شود که یاد بگیرید که اگر کارهایش را طبق اولویت بندی انجام دهد، هم به همه کارهایش می رسد، هم پاداش می گیرد. از طرفی انظباط فردی باعث می شود که ذهن طبقه بندی شود و عادت به طبقه بندی کردن ذهن از سنین کودکی در کودک شما شکل میگیرد.

افزایش تمرکز

با استفاده از چند فعالیت ساده می توان سطح حافظه و غلظت را بهبود بخشید. برای بچه های کوچک ، می توانید از اسباب بازی های آنها برای آموزش آنها استفاده کنید تا توجه آنها را حفظ کند. از آنها بخواهید که اسباب بازی های صف کشیده را بشمارند و سپس بعضی از آنها را به تدریج بردارید. از آنها بپرسید کدام یک به یک برداشته شده است. به آنها کمک کنید اشیا present موجود در خانه را نام ببرند و در مورد این اشیاiz آنها را امتحان کنید تا خاطرات بازیابی آنها تقویت شود.

 

اگر فرزندان بزرگتری دارید ، می توانید فعالیت فوق را برای سطح آنها نیز تطبیق دهید. یک دسته از اشیا different مختلف را نگه دارید و از بچه ها بخواهید که آنها را از حافظه ناب نام ببرند. تکرار بلند کلمات یا اعداد برای آنها می تواند حافظه شنوایی را تقویت کند.

 

خواب کافی

خواب نقش اساسی در شارژ مجدد عملکردهای مغز دارد. برخی تحقیقات پشتیبانی می کنند که خوابیدن در بعد از ظهر تقریباً برای یک ساعت می تواند توانایی یادگیری شناختی را به طور بنیادی تقویت کند. هنگام استراحت ، مغز هیچ اطلاعات جدیدی دریافت نمی کند ، بنابراین به “ذخیره” اطلاعاتی که در طول روز در معرض آن بود ، متوسل می شود.

کودکان به 10 تا 12 ساعت خواب نیاز دارند در حالی که در نوجوانان ممکن است به 8 تا 10 ساعت خواب داشته باشند.

با هم خواندن کتاب

اطمینان حاصل کنید که فقط برای بچه های خود نمی خوانید ، بلکه با آنها نیز می خوانید. خواندن با کودک عادت کتاب خواندن را در کودک ایجاد می کند. خواندن و بحث در مورد داستان های قبل از خواب به بیدار شدن تخیل و خلاقیت کودک کمک می کند. همچنین خواندن باعث می شود كنجكاوی و توانایی كودك در تصور همه چیز با توجه به برداشت كودك برانگیزد. این همچنین به عنوان یک تمرین اساسی موثر برای مغز عمل می کند.

تکرار و تمرین

قسمت خاصی از مغز ما اطلاعات قدیمی و جدید را ذخیره می کند. تکرار و مرور مطالب با استفاده از فعالیتهای حسی متعدد لازم است بنابراین قسمت مختلفی از عملکرد مغز با هم انجام شده و اطلاعات مناسب در زمان مناسب به یاد می آیند. مغز کودکان شما مسیرهای منحصر به فرد و متعددی را ایجاد می کند که به حافظه ذخیره شده منجر می شود. این بازیابی حافظه را آسان و کارآمد می کند. هر چه از طریق مطالعه کردن سعی کنید که مسیر های جدیدی در ذهن فرزندتان به وجود بیاورید تا زمانی که این مسیر ها را تقویت نکنید، هیچ فایده ای ندارد و به تقویت ذهن کودک نمی انجامد. برای انکه تقویت این مسیرهای عصبی تنها یک راه وجود دارد و آن هم تکرار کردن است. پس همیشه سعی کنید که به صورت دوره ای اطلاعات را تکرار کنید.

تقریباً مانند ورزش عضله است. به طور مداوم تمرین یا یادآوری یک خاطره خاص به ما در تقویت آن کمک می کند و عمل را بسیار بی دردسر می کند.

 

پیشنهاد ما به شما : کتاب آموزش تند خوانی و تکنیک های خواندن سریع

 

یادگرفتن دروس موسیقی

كودكان كوچكي كه در دروس موسيقي ثبت نام مي كنند ، نسبت به كساني كه در دروس موسيقي ثبت نمي شوند ، سطح نسبتاً بالايي از رشد مغز را نشان مي دهند.گفته می شود که موسیقی به بهبود عقل در کودکان چهار ساله کمک می کند. آشنایی آنها با موسیقی و ایجاد یك فضای خلاق می تواند به تقویت ذهن کودک کند. یکی از انواع هوش، هوش موسیقایی می باشد که وقتی که کودک را در کلاس موسیقی میگذارید این قسمت را تقویت می کنید و از این جهت موجب تقویت ذهن کودک می شوید. از طرفی از طریق موسیقی می توانند با دیگر کودکانی که موسیقی کار می کنند دوست شوند، با آنها شریک شوند و به آنها احترام بگذارند. همین دوستی نیز باعث تقویت ذهن کودک می شود.

 

برای اتمام یک هدف زمان تعیین کنید

 

زمان انجام یک هدف را تعیین کنید ، مانند ده دقیقه ، بیست دقیقه و غیره. این می تواند کودک را مجبور به تمرکز کند ، تا هدف را در محدوده زمانی به پایان برساند. با این حال ، باید مراقب این موضوع باشید، فقط حواستان باشد که بیش از حد به کودکان خودتان سخت نگیرید، هدف‌ آن است که ذهنش را عادت دهد که اگر برای هر کاری زمان تعیین کند می تواند آنکار را بهتر انجام دهد.

.

از تجربیات داستان بسازید

همیشه در سنین کودکی از تجربیات خودتان برای کودکتان از تجربیاتتان داستان تعریف کنید. به آنها آموزش می دهید که به اتفاقات روزمره خودشان توجه بیشتری کنند. بعد های وقتی که کودکان شما به مدرسه می روند می توانید از آنها بخواهید که داستان روزشان را برای شما تعریف کنند. داستان سرایی یکی دیگر از کارهایی است که موجب تقویت ذهن کودک می شود.

 

آجیل و دانه ها

کنجد، گردو، بادام، تخم کتان و دانه های روغنی را می توانید با اطمینان به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. آجیل و دانه ها پر از پروتئین و اسیدهای چرب ضروری برای افزایش حوصله کودک شما بوده و همچنین، سیستم عصبی کودک شما را سالم نگه داشته و به عملکرد بهتر آن کمک می کند.

ماهی

ماهی نیز از جمله بهترین مواد غذایی در نظر گرفته شده برای رشد مغز و تقویت ذهن کودکان است. ماهی هایی مانند ماهی آزاد و ماهی تن، منبع غنی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 می باشند. ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3، هر دو از مواد مغذی هستند که باعث جلوگیری از آسیب های حافظه ای در سنین بالاتر شده، و به طور کلی موجب تقویت حافظه و ذهن می شوند. همچنین، اسیدهای چرب امگا 3، سیستم ایمنی بدن کودک شما را تقویت می کند. بنابراین مطمئن شوید که شما حداقل 2-3 وعده از این ماده ی غذایی را در هر هفته، در برنامه غذای کودک خود قرار داده باشید.

 

عسل:

عسل یکی از مواد غذایی است که موجب تقویت ذهن کودک می شود. والدینی که مایل اند کودکانشان حافظه و رشد و نمو بهتری داشته باشند می توانند عسل طبیعی را بعد از یک سالگی در وعده غذایی کودکان خود قرار دهند.با اشاره به اینکه افرادی که از ابتدای دوره جوانی مصرف عسل را در وعده غذایی خود جای داده اند کمتر دچار پیری زودرس می شوند و عمر طولانی تر دارند باید بدانید که عسل برای جلوگیری از فشار خون بالا، ورم مفاصل، بی خوابی و افزایش مقاومت بدن بسیار مفید است.

به طور کلی برای تقویت ذهن کودک باید تلاش کنید تا با کودک خودتان تجربیات مختلفی خلق کنید و از این طریق به ذهن او اطلاعات مختلفی را ارائه کنید.

سوالات متداول :

آیا همه کودکان توانایی موفق شدن را دارند؟

همه کودکان ظرفیت این را دارند که بتوانند به قهرمان ورزشی، دانشمندی که بتواند سخت ترین مسائل را حل کند، بهترین موسیقدان و… تبدیل شود. اما تنها دلیلی که باعث می شود این اتفاق رخ ندهد، تربیت خانواده و محیطی است که کودک در آن رشد می کند.

راه های تقویت ذهن کودک چیست؟

کودکان را به ورزش کردن تشویق کنید- زمان بازی کردن را با فرزندانتان مشخص کنید- به آنها انضباط شخصی را آموزش دهید- با فرزندانتان کتاب بخوانید-

آیا ورزش کردن سبب تقویت ذهن کودک می شود؟

ورزش در واقع به افزایش ظرفیت یادگیری کمک می کند. ورزش مداوم همچنین جریان خون را تا 30٪ به بخشی از مغز که با یادگیری و حافظه سر و کار دارد افزایش می دهد. وقتی که شما کودکانتان را از کودکی به ورزش عادت می دهید، نه تنها باعث بهبود عملکرد مغز آنها می شوید بلکه به آنها کمک می کنید که خودشان را به بهترین شکل رشد دهند. البته لازم نیست که حتماً آنها را در باشگاه ثبت نام کنید. کودکتان را با خودتان به پیاده روی یا پارک ببرید و در آنجا ورزش کنید. برای ثبت نام در باشگاه اجازه بدهید که فرزندتتان خودش انتخاب کند که چه ورزشی را شروع کند.

چرا باید انضباط شخصی را به فرزندان آموزش داد؟

به کودکان باید انضباط شخصی آموزش داده شود زیرا این امر زمینه را برای آینده ای بالقوه روشن فراهم می کند. به آنها بیاموزید که مراقب اولویت های خود باشند و نحوه تحقق آنها را چگونه انجام دهند. مدیریت زمان هنری است که باید در اسرع وقت فرا گرفته شود. لازم نیست برای یاد دادن انظباط شخصی به فرزندانتان بخواهید کارهای سخت انجام دهید. شما می توانید با او صحبت کنید که  بین کارهایش، چه کاری را دوست دارد.

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد