فهرست مطالب این مقاله

آیا سرمایه گذاری در بورس ایران خوب است؟

سلام ماهانی عزیز. یکی از بهترین سرمایه گذاری‌های سال 99، سرمایه گذاری در بورس هست. اما خیلی‌ها براشون جای سواله که چرا سرمایه گذاری در بورس ایران خوبه؟ من توی این مقاله کامل این مسئله رو بهتون توضیح میدم.

با کلیک بر روی هر بخش زیر می توانید آن را به صورت جداگانه مطالعه کنید :

 

سرمایه گذاری در بورس ایران

یکی از توصیه‌هایی که همیشه به اهالی دوره‌های هوش مالی و ماهانی‌ها دارم اینه که همیشه یه‌بخش از درآمدهاشون رو سرمایه گذاری کنن و پول رو در گردش نگه دارن. یکی از رایج‌ترین راه‌های سرمایه گذاری در ایران هم طبیعتا بورسه. اما چرا بورس از نظر من بهترین سرمایه گذاری سال 99 خواهد بود. چیزیه که میخام تو این مقاله حسابی بهش بپردازم.

 

مزیت سرمایه گذاری در بورس ایران

تا همین چند سال پیش همه فکر میکردن که سرمایه گذاری توی دلار، طلا، مسکن و خودرو، میتونه بهترین سرمایه گذاری باشه، اما هیچ وقت کسی به این فکر نبود که بورس رو هم تو سبد سرمایه گذاری خودش داشته باشه. من از دو سه سال پیش این مژده رو تو پیجم دادم که بورس میتونه راه صد ساله رو براتون تو یکسال طی کنه.

و همین طور هم شد، بورس ایران، تو یکسال اخیر، رشد یک میلیون واحدی در شاخص داشته و این یعنی هر سهم تقریبا بیش از پنج برابر سود تو یکسال اخیر به سهام داراش داده. این در حالیه که دلار با همه نوسان هاش تو بازار سرمایه، کمتر از صد در صد سود داده.

یا اگر بخوایم به طلا و مسکن و خودرو نگاه کنیم، می‌بینیم که هیچ کدوم نتونستن به اندازه‌ی بورس ایران، سود بدن. پس میشه گفت که اولین نتیجه‌ی ما همیشه بازدهی سرمایه گذاری در بورس ایران هست، اما خب این تنها دلیل هم نیست.

اگر شما هم تصمیم گرفتید که بیاید تو بازار بورس، باید بهتون بگم که وقتشه که در مورد مزایای سرمایه گذاری در بورس ایران اطلاعات کسب کنید. من این اطلاعات رو بهتون میدم و ثابت میکنم که بازار بورس، بهترین سرمایه گذاری سال 99 هست.

 

 

تورم را مهار کنید.

اولین مزیتی که بازار بورس داره اینه که شما میتونید یک قدم از تورم جلوتر باشید. یه مشکلی که خب همه‌ی مردم ایران این روزها باهاش دست و پنجه نرم می‌کنن اینه که باید بدون تا برسن به تورم. همیشه یک قدم از تورم عقب هستن و هر کاری میکنن که حداقل با تورم تو یه سطح باشن.

اما بورس به این فکر نمیکنه. در واقع سرمایه گذاری در بورس ایران به شما این امکان رو میده که علاوه بر اینکه شما ارزش دارایی خودتون رو حفظ می‌کنید، بلکه یک قدم هم از تورم جلوتر باشید و بتونید برای زندگیتون یک برنامه‌ریزی درست داشته باشید.

به زبان ساده بخوام بهتون بگم، بورس میتونه ثروت زیادی رو به شما هدیه بده. اما به یک شرط و اونم این که آموزش دیده باشین و با دید بازی بیاید تو این بازار. اگر فقط یه حساب سرانگشتی داشته باشید، می‌بنید که بورس در سال اخیر، سرمایه‌ها رو حداقل پنج برابر کرده.

این یعنی اگر شما صد میلیون پول تو بازار پارسال داشتی، الان باید حدودا ششصد میلیون تو حسابت باشه. و خب بازم ببین که خونه مگه چقدر گرون شده؟ ماشین چقدر گرون شده؟ نهایت دو برابر شدن. و تو حالا سه برابر بیشتر از تورم، میتونی با سرمایه گذاری در بورس ایران پول به دست بیاری.

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش:
بورس اینترنتی چیست

امنیت سرمایه و دارایی

اگه پیگیر اخبار بازار بوده باشید، حتما یادتون میاد که همین پارسال، وقتی که تو یه شب دلار قیمتش از نوزده هزار تومان رسید به دوازده هزار تومن، چه بلایی سر سرمایه گذار‌های دلار اومد؟ شاید این بهترین نشونه‌ای بود برای کسایی که میخواستن بورس رو برای سرمایه گذاری انتخاب کنن. چرا؟

به این دلیل که وقتی که شما دلار میخرید، یا طلا میخرید، از یه چیز، یعنی امنیت دارایی و سرمایه بی‌بهره هستید. این عدم امنیت به دو‌بخش تقسیم میشه. یه حمایتی که دولت میکنه و یه امنیتی که اون ارز یا طلای ما تو دست ما باید داشته باشه.

حفاظت در مقابل تورم

اگه بخام از حمایت دولت بگم باید از اینجا شروع کنم که وقتی که شما تو بورس سرمایه گذاری می‌کنید. قوانینی برای شما وضع شده که این قوانین از دارایی و سرمایه‌ی شما محافظت می‌کنه. خلاصه این قوانین اینه که وقتی کسی در بورس سرمایه گذاری میکنه، باید همه چیز معاملات براش شفاف باشه.

رو همین حساب، وقتی شما سرمایه گذاری می‌کنید، سازمان بورس ایران، به شما این تضمین رو میده که کسی نتونه با سرمایه شما بازی کنه، قیمت ناگهانی تغییر نکنه، شما در جریان همه اتفاقات شرکت باشید و کلی مسئله‌ی دیگه که خیالتون رو از سرمایه گذاری در بورس ایران راحت میکنه.

اما دلار و طلا طبیعتا این‌طوری نیست. هر لحظه ممکنه قیمت بالا پایین بشه و چون دلار و طلا معاملاتی نیست که توسط دولت حمایت بشه و قانونی براش باشه، طبیعتا حمایتی هم ازش نمیشه و همین باعث میشه که ریسک امنیتی خرید دلار و طلا حتی مسکن و خودرو، بالا باشه.

اما بحث بعدی امنیت سرمایه در برابر دزدی و یا مسائل دیگه است. شما وقتی دلار و طلا میخرید. باید خودتون نگهداریش کنید یا هزینه‌های گزافی بدید که تو یه صندوق امانات براتون نگهداری کنن. و طبیعتا ریسک خیلی بالایی در نگهداری دارید. اما بورس اینطوری نیست. سرمایه گذاری در بورس ایران، به شما این امکان رو میده که بدون حمل هیچ سندی، سهام دار یک شرکت باشید.

 

نقد شوندگی در سرمایه گذاری در بورس

ضریب نقد شوندگی بالا

وقتی ما سرمایه گذاری می‌کنیم، طبیعتا یه هدفی هم پشت سرمایه گذاری داریم. مثلا به این فکر می‌کنیم که وقتی سرمایمون چند برابر شد، بفروشیم، بریم یه چیزی مثل ماشین، خونه بخریم. یا مثلا بریم سر وقت بدهی هامون و اونا رو پرداخت کنیم.

پس هدف سرمایه گذاری، باعث میشه که ما سرمایمون رو هدفمند سرمایه گذاری کنیم و این انتظار رو هم داشته باشیم که هر وقت که به پولمون نیاز داشتیم، خیلی زود پولمون رو بتونیم نقد کنیم و بریم دنبال هدفی که از نقد کردن پول داشتیم.

حالا یه سوال بزرگ دارم. اگر امروز یه موقعیت عالی براتون پیش اومد و خواستید یه ملک بخرید یا یه ماشین درجه یک بخرید و نیاز به پول داشتید، فکر می‌کنید سریع‌ترین راه برای نقد کردن سرمایتون چیه؟ اگر دلار و طلا خریده باشید که کلی باید توی بازار بگردید تا کسی به قیمت روز دلار و طلا شما رو بخره. اما اگر مسکن یا خودرو رو برای سرمایه گذاری انتخاب کرده باشید، اونوقته که یکی دو هفته باید حداقل دنبال مشتری باشید تا سرمایتون نقد بشه.

اما وقتی سرمایه گذاری در بورس ایران رو انتخاب می‌کنید، میتونید در کسری از ثانیه، بفروشید تو 24 ساعت پول نقد به حسابتون واریز میشه. در واقع خوبی سرمایه گذاری در بورس ایران اینه که شما بدون اتلاف وقت میتونید خرید بزنید و بدون اتلاف وقت هم میتونید بصورت آنلاین سهمتون رو بفروشین.

قدرت سرمایه گذاری بر صنایع مختلف

دلار، طلا، مسکن و خودرو، همه بازارهای محدودی هستن که شما تنها میتونید بر روی یک یا نهایت دو گزینه سرمایه گذاری کنید. مثلا وقتی میخواید رو ملک سرمایه گذاری کنید نهایت یه خونه یا مغازه یا زمین رو بتونید معامله کنید.

اما وقتی سرمایه گذاری در بورس ایران رو انتخاب کنید، میتونید تو همه صنایعی که در کشور فعال هستن، سرمایه گذاری کنید. بزارید یه مثال ساده براتون بزنم و متوجه بشید که چقدر سرمایه گذاری در بورس ایران براتون به صرفه‌تر و راحت تره.

فرض کنید که شما میرید با قیمت صد میلیون تومان یه خودرو میخرید. و باید یکسال وایستید که این خودرو قیمتش دو برابر باشه (تازه اگر بشه)، اما همون مبلغ رو اگر بیاید داخل سهام یه گروه خودرو‌سازی سرمایه گذاری کنید، میتونید تو مدت زمان سه ماه تا چهار ماه سرمایتون رو هشت برابر کنید.

نمونه بارز این نوع سرمایه گذاری در همین امسال و در خرداد ماه روی سهام گروه خودرویی اتفاق افتاد. سهم شرکت ایران خودرو، سهم شرکت سایپا، در سه چهار ماهه ابتدایی سال، بیش از 8 برابر شدن. پس وقتی که گزینه‌ی سرمایه گذاری شما گسترده‌تر باشه، انتخاب شما هم راحت تره.

یه خوبی دیگه هم تو سرمایه گذاری در بورس ایران وجود داره، اونم اینه که شما میتونید هم بر روی صنایع مختلف و هم بر روی کالاهای مختلف سرمایه گذاری کنید. مثلا وقتی خبر گرون شدن مواد غذایی میاد، شما که نمیتونید برید یه انبار تن ماهی بخرید. یا یه انبار ماست ذخیره کنید.

هم نگهداریش سخته، هم فروشش سخته و هم اینکه امکان فاسد شدنش زیاده. در حالی که شما میتونید برید شرکتی که این محصولات رو تولید میکنه، خریداری کنید و توی سود روزانه‌اش شریک باشید. این یکی از مزیت‌های درجه یک سرمایه گذاری در بورس ایرانه.

معامله نوسانی | قدرت نوسان گیری

نوسان گیری یکی از راه‌های کسب در آمد از طریق سرمایه گذاری در بورس ایرانه. اگر شما به خوبی بازار رو بلد باشید و آموزش‌های لازم رو دیده باشید، میتونید در روز، از روی سهم‌های مختلف نوسان بگیرید.

نوسان گیری چیه؟ ما اصولا دو نوع معامله توی روش سرمایه گذاری در بورس ایران داریم. 1_ سهام داری و 2_ نوسان گیری. سهام داری که تکلیفش مشخصه. شما یه سهم میخرید و اون رو برای بلند مدت یا میان مدت، نگهداری می‌کنید و یه سود عالی کسب می‌کنید.

اما نوسان گیری، یعنی معامله نهایتا یکی دو روزه. یعنی شما میتونید تو یکی دو روز از سهم‌های مختلف نوسان بگیرید و روزانه 5 تا 7 درصد روی سرمایتون بیارید. این کار نیاز به آموزش بالایی داره. اما بهرحال امکانیه که تو هیچ کدوم از روش‌های سرمایه گذاری نیست و فقط در سرمایه گذاری در بورس ایران وجود داره.

و آخرین مزیتی که میتونیم برای سرمایه گذاری در بورس ایران بگیم، بحث اینترنتی بودن و ساده بودن سرمایه گذاریه.

آنلاین و آسان بودن سرمایه گذاری

این رو همه ما میدونیم که برای سرمایه گذاری کردن در روش‌هایی به جز سرمایه گذاری در بورس ایران، ما باید مدام به بنگاه‌های مختلف سر بزنیم. یا باید بریم صرافی ‌های مختلف و به نوعی هم انرژی و هم زمان زیادی رو از دست بدیم.

علاوه بر اینکه نیاز داریم زمان و انرژی زیادی روی کارمون بزاریم، باید کلی هم هزینه برای سرمایمون داشته باشیم. شما وقتی مسکن میخری، هزینه‌ی نگهداری داری. وقتی خودرو میخری باید مراقبت کنی و کلی هزینه باید پای سرمایه‌ای که گذاشتی داشته باشی.

اما توی بورس این‌طوری نیست. شما میتونید با داشتن یک کد بورسی، خیلی راحت و بی‌دغدغه از طریق بستر آنلاین به معامله بپردازید. هر زمان که خواستید سهم بخرید. هر زمان که خواستید سهم بفروشید. و نیازی هم نیست که هیچ واسطه‌ای این وسط داشته باشید.

ولی همه‌ی این‌ها یه طرف، سود کردن تو بازار یه طرف دیگه. سرمایه گذاری در بورس ایران، یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری در سال 99 هستش. اما مسئله اینجاست که وقتی ما میگیم یک بازاری، بهترین بازار برای سرمایه گذاریه، خیلیا فکر میکنن که هر پولی تو این بازار بزارن چند برابر میشه.

اما اینطور نیست. اگر شما می‌خواید در بازار بورس سود کنید، اول باید حسابی آموزش ببینید. آموزشِ که میتونه شما رو به سودهای چند برابری برسونه. شما وقتی میتونید به موفقیت در سرمایه گذاری در بازار بورس ایران برسید که تمامی مبانی تحلیل بورس رو بلد باشید.

اما مشکل اینجاست که یادگیری بازار، تو ایران مرجع خاصی نداره و اگر هم یه سری دوره‌های آموزشی برای سرمایه گذاری در بورس ایران هست، مطالب جامعی رو در اختیار شما قرار نمیده و به قولی به زبان ساده، از صفر تا صد ماجرا رو به شما نمیگه و همین باعث میشه که شما از یاد گرفتن سرمایه گذاری در بورس ایران زده بشید.

اما چاره چیه؟

تیم ماهان تیموری، یه دوره‌ای طراحی کرده به نام هوش بورسی که همه‌ی مردم ایران، با هر نگاهی به بازار سرمایه، با هر سطح سوادی و با هر سن و سالی میتونن ازش استفاده کنن و تبدیل به یک تحلیلگر بشن. این مجموعه ویژگیش اینه که هم به زبان ساده براتون مسائل رو توضیح داده و هم اینکه کاملا جامع هستش و کسی که این دوره رو ببینه دیگه از آموزش بی‌نیاز میشه.

این دوره رو همین حالا میتونید  از سایت ماهان تیموری خرید کنید و این مژده رو هم بهتون بدم که این دوره با این محتوایی که داره ارزون‌ترین دوره‌ی سرمایه گذاری در بورس ایران محسوب میشه.

تو این دوره هم شما تحلیل تکنیکال یا همون تحلیل نمودارها رو یاد میگیرید و هم یاد میگیرید که یک شرکت رو تحلیل کنید و برنامه‌های اقتصادی و رشدش رو با استفاده از تحلیل بنیادی پیش‌بینی کنید. خوبی دیگه این دوره اینه که علاوه بر آموزش بورس، شما هوش سرمایه گذاری رو هم یاد می‌گیرید.

یک جمع بندی دوستانه در مورد سرمایه گذاری در بورس

اگر بخام یک جمع‌بندی از این دوره بهتون بگم: “با شرکت تو این دوره، با یک تیر، دو نشون میزنید. شما پول یه عرضه اولیه پرداخت می‌کنید، اما مثل حرفه ای‌ها سود می‌کنید. علاوه بر اینکه سود می‌کنید. هوش سرمایه گذاری تو بازار رو هم بدست میارید و این قدرت رو خواهید داشت که به سرمایه‌های بزرگ‌تر و گزینه‌های بیشتری فکر کنید.”

همیشه این رو به خودم میگفتم اما حالا میخام به تو بگم دوست عزیز من. برای رسیدن به سرمایه‌های بزرگ، ثروت‌های کلان، فقط کافیه یک‌بار روی هوش مالی خودت کار کنی. هوش مالی سرفصل‌های مختلف داره و یکیش سرمایه گذاریه. اگر به بورس علاقه داری و سرمایه گذاری در بورس ایران رو یه فرصت خوب میدونی، پس شروع کن به آموزش دیدن.

توی بازارهای مالی، هر هزینه‌ای که برای آموزش می‌کنی، هزینه محسوب نمیشه، بلکه یه سرمایه گذاریه. شما میتونی با چندین ساعت آموزش، برای همیشه خودتو از بدهی، وام، قسط، عقب موندگی، تورم و هزار مسئله‌ی دیگه رها کنی. پس یک بار تصمیم درست بگیر.

5 پاسخ

 1. سلام خدمت عزیزان گرامی ، از بابت برنامه ها و لایوهای مفید شما عزیزان سپاسگزارم و قدردانی میکنم . من تازه میخوام وارد بازار بورس بشم و اطلاعاتم ضعیفه و متاسفانه ثبت نام میکرو تابستانی رو از دست دادم و یکی از لایوهای شما را در کانال مهندسین عمران دیدم که دوستان گذاشته بودن و الان یه هفته هست که از اون طریق آدرس شمارو دنبال کردم و اقدام کردم برای احراز هویت و منتظر دریافت کد بورسی هستم الان یه هفته هست که اقدام کرده ام ولی هنوز کد بورسی رو دریافت نکرده ام و خیلی ناراحت هستم که دیر با برنامه های شما آشنا شده ام و امیدوارم که خیلی دیر نشده باشه . آیا برای ثبت نام با تخفیف ویژه منتظر بمونم ؟ چنین فرصتی باز هم پیش خواهد آمد ؟ به راهنمایی و کمک های شما عزیزان نیاز دارم . سپاسگزارم

 2. توضیحات بسیار مفید مهم , سپاس گزارم . اما یک سوال ذهن منو مشغول کرده اگر من سهام شرکتی رو در اوج خریداری کردم و یک زمان رو به نزول بود بخواهم سهام خود رو بفروشم آیا کسی خریدار هست

  1. سلام، درود بر شما
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   بستگی به شرایط مختلفی داره.
   مثل نقدشوندگی و …
   اگر سهام خوبی رو انتخاب کرده باشید بله حتما
   رسالت ما هر چه ثروتمند تر شدن شماست
   سلامت ، شاد و ثروتمند باشید !

 3. سلام .خواستم بدونم این دوره که می‌فرمایید با اون فصلی که راجع هوش بورسی در هوش پلاس هست تفاوتی داره یا یکی هست .چون من هوش پلاس دارم ایا نیاز هست جداگانه این دوره خرید کنم یا نه ممنون

  1. سلام، درود بر شما
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   اگر دوره هوش مالی پلاس رو تهیه کردید ، دوره هوش بورسی به صورت هدیه در اون قرار خواهد داشت و میتونید از همون آموزش استفاده کنید.

   سلامت ، شاد و ثروتمند باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس