آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکیReviewed by Marjan on Nov 24Rating:

ایام عید و تعطیلات تابستانی ، دوره هایی هستند که در آن اغلب مردم رو می آورند به وام گرفتن از بانک ها و سایر موسسات مالی . خیلی از این وام ها ، وام های بدون سپرده هستند و گاهی مبالغ خیلی بالایی هم دارند . حتی اگر سود بانک ها هم خیلی بالا نباشد ، باز هم می توانند وام گیرندگان را در باتلاقی از بدهی های بی پایان فرو ببرند و دلیلش هم این است که وام دهنده ها ، بدون اینکه توان مالی وام گیرنده ها را برای پرداخت قسط های بدهی شان در نظر بگیرند ، به آن ها وام می دهند و از طرف دیگر ، میزان بهره این وام ها هم بین 4 تا 30 درصد است .

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی

 

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی7

 

از طرف دیگر ، موسسه های مالی ، تبلیغات رنگارنگ و تحریک کندده ای را تحت عنوان وام دادن آسان به راه انداخته اند و گهگاه باعث فریب مشتری های خودشان می شوند و به همین ترتیب ، بسیاری از آن ها را با خطر بدهکار شدن و مشکلات ناشی از آن ، رو به رو می کنند .وضعیت ایده آل هر خانواده ای از نظر اقتصادی ، این است که بدهی نداشته باشد ، اما در حقیقت هیچ وقت نمی توانیم یک دنیای بدون بدهی را تصور بکنیم . هر بدهی ای قابل پرداخت است البته به شرطی که اصول زیر را به درستی رعایت کنید:

درست خرج کنید

وقتی که مقدار بدهی ای که دارید به سطح خیلی بالایی رسیده است ، آن چیزی که برای شما در اولویت قرار دارد ، پرداخت بدهی تان است پس درک کنید که در شرایطی اضطراری قرار دارید و از خرج های غیر ضروری ، خودداری کنید .

منظم باشید

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی6

 

یک دفترچه یا یک فایل داشته باشید و در آن ، تاریخ پرداخت همه قسط ها و بدهی هایتان را بنویسید . می توانید از تقویم های جیبی هم برای این کارتان استفاده کنید و علاوه بر تاریخ موعود ، از یک هفته قبل با علامت گذاری هایی که می کنید ، کاری کنید که تاریخ موعد پرداختتان را به یاد بیاورید .حواستان باشد که گذشتن حتی یک روز از تاریخ سر رسید بدهی تان ، باعث می شود که مجبور به پرداخت جریمه به خاطر دیر کرد آن بشوید .

 

چند قسط را به طور یکجا بدهید

اگر بتوانید طوری پول هایتان را پس انداز کنید که چند قسط خودتان را یکجا پرداخت کنید ، ممکن است که مشمول جایزه خوش حسابی و تخفیف بشوید ؛ بنابراین به نفعتان است که هر چه سریعتر اقساط خودتان را بپردازید ؛ از طرف دیگر شما نمی دانید که در آینده چه اتفاقی قرار است بیافتد و شاید با پیش آمدن یک خرج پیش بینی نشده ، دستتان خالی بشود و دیگر پولی برای پرداخت بدهی بانکی تان در آن ماه نداشته باشید ، بنابراین از همه نظر به سودتان است که زمانی که دستتان بازتر بود ، تا آن جا که می توانید ، بار قرض خودتان را سبک تر کنید .

گرفتن وام جدید ممنوع !

 

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی4

 

وقتی مبلغی را به بانک بدهکار هستید ، اولویت شما باید پرداخت بدهی تان باشد بنابراین ، هوش مالی تان را به کار بیاندازید و از وارد کردن بار یک بدهی جدید به خودتان ، خودداری کنید و فقط وقتی به بدهی تراشی جدید فکر کنید که وضعیتتان به مرحله ثبات مناسبی رسیده باشد .

بدهی های شما ، دارایی شما نیستند !

بعضی از افراد ، بدهی تراشی را یک جور سرمایه گذاری و افزایش دارایی هایشان تصور می کنند در صورتی که اصلا این طور نیست . در حقیقت ، بدهی باعث می شود که شما مجبور به کار سخت و دوری از افزایش سرمایه بشوید . بنابراین ، اگر هدفتان پولدار شدن و سرمایه داری است ، باید کمترین میزان بدهی را داشته باشید .

هزینه هایتان را یادداشت کنید

 

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی3

 

اگر به دنبال این هستید که مشکلات مالی تان را حل کنید ، باید بدانید که حقوق ماهیانه تان صرف چه چیزهایی می شود . سعی کنید با صداقت ، از خرج هایی که دارید ، یک لیست تهیه کنید . دقت کنید که قسمت بیشتر لیست شما به چه چیزی اختصاص داده شده است . آیا بیشتر درآمدتان صرف خواروبار یا هله هوله می شود یا اینکه خیلی از آژانس استفاده می کنید ؟ آیا هزینه زیادی برای باشگاه ورزشی ای که می روید می پردازید ؟ این کار ، به شما در دراز مدت کمک می کند که به مقدار زیادی از مشکلات مالی خودتان کم کنید .

خرید اعتباری ، ممنوع !

یکی از عواملی که باعث می شود بدهی جدیدی روی بدهی های قبلی شما بیاید ، خرید های چکی ، اعتباری و یا گرفتن وام است . اگر به این کارتان ادامه بدهید ، هیج وقت نمی توانید از بدهی هایتان خلاصی پیدا بکنید . سعی کنید که خریدهایتان را به صورت نقد و بر اساس بودجه بندی ای که کرده اید ، انجام دهید .

بدهی های بزرگ تر را زودتر تسویه کنید

 

 

بدهی هایتان را اولویت بندی کنید و آن ها را بر حسب میزان بهره ، مدت زمانی که به تعویق افتاده اند و حجمی که دارند ، مرتب کنید و سپس ، بدهی هایی که مبلغشان بیشتر است را زودتر از بقیه برگردانید . به این ترتیب می توانید بقیه بدهی هایتان را با سرعت بیشتری پرداخت بکنید .

 

وسایل بلا استفاده تان را بفروشید

این کار می تواند بخشی از پول نقدی را که برای باز پرداخت بدهی های بانکی تان احتیاج دارید ، برایتان تامین کند . در خانه همگی ما ، وسایلی وجود دارد که اصلا از آن ها در طول سال حتی یک بار هم  استفاده نمی کنیم . با فروش این وسایل ، با یک تیر دو نشان زده اید ؛ هم فضای خانه تان بازتر می شود و هم به شما کمک می کند که بخشی از بدهی تان را بپردازید و با پول اضافی ای که برایتان می ماند هم چیزهای ضروری ای برای خانواده تان تهیه کنید .

به حساب دخل و خرجتان پایبند باشید

 

 

یک حساب دخل و خرج ماهیانه بنویسید و به آن پایبند باشید . هزینه های مختفی مثل خوار و بار و قبض آب و برق و … را در آن یادداشت کنید و برای آن سقف مشخصی بگذارید و حواستان باشد که اگر بیشتر از سقفی که تعیین کرده اید خرج بکنید ، به مشکل برمی خورید .

پول هایی که به طور پیش بینی نشده ای به دستتان می رسد را به پرداخت بدهی هایتان اختصاص دهید

ممکن است در بانک ، جایزه ای برنده بشوید یا این که حقوقتان اضافه شود و یا پاداش کاری ای بگیرید. به محض این که چنین پولی دریافت کردید ، آن را بر حسب اولویت بندی ای که کرده بودید ، برای باز پرداخت بدهی تان کنار بگذارید . این طوری می توانید مقدار قابل توجهی از قرضتان را بپردازید و از برنامه ای که داشتید ، جلوتر بیافتید .

به خودتان جایزه بدهید

 

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی5

 

اگر موفق شدید که آن چه را که تا این جا گفتیم ، مو به مو رعایت کنید و در باز پرداخت بدهی هایتان موفق شدید ، برای تشویق کردن خودتان ، هدیه ای بخرید . شما الگوهای رفتاری خودتان را تغییر داده اید و قدم در مسیر جدیدی گذاشته اید که نیازمند صرف انرژی روانی زیادی است . اگر خودتان را تشویق نکنید ، این امکان وجود دارد که به روش های نادرست قبلی برگردید .

بیشتر کار کنید

اگر بیشتر کار کنید و علاوه بر شغل اصلی تان یک کسب و کار کوچک هم راه بیاندازید و درآمد ماهیانه تان را مثلا دو برابر کنید ، بدهی هایتان خیلی سریع تر پرداخت می شوند ؛ البته اصلا مهم نیست که چقدر پول از این کار در می آورید بلکه مهم این است که با این کار دوم ، تسویه حسابتان سرعت می گیرد .

 

پس انداز کنید

 

راهکارهای خلاصی از بدهی بانکی2

 

سعی کنید که هر ماه 10 درصد از درآمد خودتان را پس انداز کنید . اگر می بینید که با توجه به خرجی که می کنید ، چیزی از درآمدتان باقی نمی ماند ، بیایید 10 درصد از خرجتان کم کنید و آن مبلغ صرفه جویی شده را در یک حساب ، پس انداز کنید . وقتی که ماه به ماه شاهد رشد این پس اندازتان باشید ، احساس خوبی را تجربه خواهید کرد و با این پول می توانید در دادن قسط های بانکی خودتان جلو بیافتید.

نتیجه گیری

هیچ کس بدون سختی کشیدن و از خود گذشتگی نمی تواند به ثروت برسد و پولدار بشود ؛ اما با کمی سختی دادن به خود و جلوگیری از خرج های غیر ضروری ، می توانید وضعیت مالی خودتان را خیلی بهتر بکنید . بهترین راه برای خلاص شدن شما از بدهی های بانکی ، وام نگرفتن است اما اگر به خاطر یک احتیاج حیاتی و ضروری ، وامی گرفته اید و حالا نیاز دارید که آن را تسویه کنید ، باید به آن چه که گفتیم .

قدم به قدم عمل کنید و هر زمان که انجام این روش ها برایتان سخت و عذاب آور شد ، به این فکر کنید که وقتی که همه بدهی هایتان را پرداخت کردید و هر چه از آن به بعد پول به دست آوردید برای خودتان باقی ماند ، چه احساس خوبی به شما دست می دهد . کلام آخر اینکه ، هرگز گول تبلیغات وام های بانکی مختلف را نخورید و هیچ وقت برای تسویه حساب یک بدهی قبلی ، خودتان را درگیر یک بدهی جدید نکنید .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. اشرف سیدمحمودی کاربر می‌گوید

    عالی بود . من هم باید این کار را انجام بدم و از ب هی های بانک خلاص بشم. متشکرم

  2. مهدی زینعلیان کاربر می‌گوید

    ممنون از مطلب بسیارزیبا