آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

بهترین روش های بهبود انضباط شخصی

بهترین روش های بهبود انضباط شخصیReviewed by مدیر سایت on Sep 4Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 6 دقیقه 30 ثانیه می باشد

مقدمه انضباط شخصی :

انضباط شخصی یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در موفقیت است. داشتن نظم و انضباط در تمام‌کارهای روزانه را جدی بگیرید تا موفق شوید. زندگی بدون نظم به یک آشفته‌بازار تبدیل می‌شود و… . جملاتی که خواندید نکات کلیشه‌ای بود از انضباط شخصی ! و اما آیا با دانستن این موارد می‌توان تبدیل به کسی شد که منظم است؟ می‌توان تغییری در شیوه‌ی زندگی ایجاد کرد؟ چند نفر شما دوست دارید انسان منظم‌ تری باشید؟ چند نفر شما دوست دارید کارهای روزانه‌ تان را با برنامه‌ی دقیق‌ تری پیش ببرید؟ چند نفر شما آثار منفی بی‌نظمی یا نداشتن انضباط شخصی را در زندگی خود دیده‌اید؟ داشتن انضباط شخصی فرای این جملات زیباست.

 

می‌خواهیم در این مقاله به موضوع ریشه‌ ای‌ تری بپردازیم. چرا یک شخص باوجوداینکه به انضباط شخصی  معتقد است و می‌داند برای کسب موفقیت‌های بیشتر باید با برنامه‌ی دقیقی کار کند، اما نمی‌تواند؟ چرا بعد از مدتی دوباره به تکرار روزهای قبل از تغییر برمی‌گردد؟ البته قطعاً دلایل زیادی وجود دارد، ما می‌خواهیم به یکی از مهم‌ترین عوامل نداشتن انضباط شخصی  بپردازیم.

 

« همه‌ی ما دو ثروت ارزشمند ولی موقت در زندگی خودداریم: زمان و انرژی. اگر می‌خواهید در زندگی به اهداف شخصی و معنوی خود دست‌یابید و به تعهدتان مبنی برساختن دنیایی جدید عمل کنید، باید این دو سرمایه را در مسیری هدایت کنید که باارزش‌های شما هماهنگ است. برای این کار باید صبر داشته باشید تا بتوانید به بلوغ و کمال لازم برسید و بتوانید عالی را جایگزین خوب کنید.

 

به همه‌ی ما این موهبت داده‌ شده است که بتوانیم هرآن چه می‌خواهیم را آرزو کنیم. ما در قبال این موهبت مسئولیت داریم و باید انتخاب‌های عاقلانه‌ای داشته باشیم. با انتخاب‌های بهتر در مورد اینکه چگونه از زمان و انرژی خود استفاده کنید یا استفاده نکنید، چشم‌انداز بهتر و دقیق‌تری از زندگی خودخواهید داشت و نتیجه می‌گیرید که اغلب کمتر انجام دادن بهتر از بیشتر انجام دادن است و کیفیت خیلی مهم‌تر از کمیت است. همچنین تشخیص خواهید داد ازآنجاکه زندگی بیرونی بازتابشی مستقیم از زندگی درونی شماست، باید در قبال آنچه در زندگی خود انجام می‌دهید، صبر و تأمل و تفکر بیشتری داشته باشید و هدف از زندگی شما مشخص باشد.

 

انضباط شخصی

 

هنگامی‌که از جایگزین کردن عالی به‌جای خوب سخن می‌گوییم، از مسائل مادی که سیری‌ناپذیر است، صحبت می‌کنیم. اصولاً تشنه‌ی چیزهای بیشتر بودن، از فقر و محرومیت معنوی نسبت به آن چیز نشئت می‌گیرید و باعث می‌شود آرزوهای دورو دراز و غیرمنطقی داشته باشیم. از موارد و عظمتی حرف می‌زنیم که به‌طور مستقیم با ارزش‌ها و معیارهای معنوی شما در ارتباط موثر است. معیارهایی که شرایط و محیط جسمی و روحی مورد نیاز شمارا فراهم می‌کند تا بتوانید بهترین باشید. خواستن بهترین‌ها هرگز به معنای خودخواهی نیست، بلکه نتیجه‌ی اعتماد به نفس و درک عمیق این واقعیت است که همه‌ی ما حق‌داریم در بهترین کیفیت زندگی کنیم.

 

 

هیچ مورد غیراخلاقی با خودخواهانه‌ای در مورد رعایت و داشتن بالاترین معیارها وجود ندارد. در حقیقت، هنگامی‌که یاد می‌گیرید عالی را جایگزین خوب کنید باعث تحریک خواسته‌ها و تقویت قدرت شما می‌شود تا دیگران را نیز به انجام همین کار تشویق کنید. محرومیت، به ترس و خودخواهی منجر می‌شود درحالی‌که غنا، به ایجاد عشق و سخاوت و تمایل به دیگر انسان‌ها می‌انجامد.

 

 

هر چه ارزشی که برای خودتان قائل هستید عمیق‌تر باشد، می‌بینید سزاوار زندگی ارزشمندتری هستید و تلاش خواهید کرد به آن دست‌یابید و دیگر به کم قانع نخواهید بود و این به دید شما نسبت به شخصیت شناسی بر میگردد. اگرچه انجام این کار مستلزم پذیرفتن خطراتی نیز هست، ازجمله ناامیدی و ترس از دست دادن بعضی چیزها و نیز ممکن است زمانی که مسیر جدید و متفاوتی را نسبت به اطرافیان و نزدیکان خود انتخاب می‌کنید، خود را تنها و حتی در تقابل با دیگران احساس کنید.

 

درواقع همین خطرها و ترس‌هاست که بسیاری از ما را از داشتن توقع‌ها و آرزوهای بزرگ بازمی‌دارد و باعث می‌شود منتظر بنشینیم یا کاری را انجام دهیم که دیگران از ما انتظار دارند. نمونه‌ی بارز آن فردی است که از شغلش راضی نیست و نمی‌تواند استعدادهایش را در آن نشان دهد اما بازهم به کارش ادامه می‌دهد. معروف است که می‌گویند: شیطانی که می‌شناسی خیلی بهتر از شیطانی است که نمی‌شناسی.»

 

 

زمانی که با خود و ارزش‌های وجودی خود آشنا شدی و نسبت به خودت شناخت بیشتری پیدا کردی انتخاب‌ها و تصمیماتی که می‌گیری آگاهانه است. به نظر من زمانی که شخصی تصمیم به کاری می‌گیرد هیچ دلیل و بهانه‌ای برای سرباززدن از آن وجود ندارد. انسان‌ها طبق اولویت‌های خود کارهای روزانه‌ شان را انجام می‌دهند. اگر کاری در اولویتشان باشد، انجام می‌دهند و اگر نباشد، انجام نمی‌دهند و یا با تأخیر انجام می‌دهند؛ بنابراین هیچ صحبتی دراین‌باره نداریم. اولویت‌هایتان را مشخص کنید.

 

 

لیستی از اولویت‌های خود آماده کنید و طبق آن پیش بروید. توجه کنید طبق ارزش‌هایتان باشد، چون در غیر این صورت خیلی زود از انجام آن منصرف خواهید شد. انضباط شخصی زمانی آسان می‌شود که بدانی واقعاً چه می‌خواهیم؟ انضباط شخصی زمانی آسان می‌شود که خواسته‌ هایت ر ا به‌ درستی انتخاب کرده باشی و از درون انگیزه‌ی انجامش را بگیری. در این صورت داشتن شخصیت شناسی سخت نیست. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی تعهد و کلیپ تعهد را در سایت ببینید.

 

 

مطلب مهم بعدی در رابطه با معیارهای معنوی انسان است. به معیارهای معنویتان بها بدهید. در این صورت می‌توانید نسبت به مسائل زندگی خود انتخاب‌های بهتری داشته باشید و آن‌ها را گزیده‌ تر انتخاب کنید.

 

« معیارهای معنوی، قواعد یا راهنماهایی هستند که به کار بردن آن‌ها به معنویات و جوهره‌ ی وجودی خود معنا می‌دهید. آن‌ها در واقع معیارهای طلایی شما هستند. با بکار بردن آن‌ها به‌ عنوان راهنما، کیفیت بسیار عالی‌تری را برای زندگی خود تأمین می‌کنید و زمانی که این ارزش‌ها محترم شمرده شوند، در هر موقعیتی می‌توانید به بهترین شکل ممکن خود را اظهار کنید و علاوه بر آن با انتخاب‌های بهتر، از وقت و انرژی خود بیشتر محافظت کنید.

 

 

البته ممکن است تا حدودی ناخوشایند باشد که نسبت به قبل توقعات بیشتری از خودتان داشته باشید، چراکه اکثر ما عادت داریم از پذیرفتن مسائل و کارهای بزرگ در زندگی، عقب بکشیم، به کم راضی باشیم، وقت و فضای خود را با حجم زیادی از کارها پرکنیم و به همان حد متوسطی که هست وفادار بمانیم تا مبادا با ترس از دست دادن چیزی که داریم روبرو شویم. درحالی‌که هرگاه شهامت و شجاعت کافی به انتخابی بهتر اقدام کنیم، معمولاً نتیجه‌ی تلاش خود را نیز خواهیم دید.

 

 

برای جایگزین کردن عالی با خوب، شما نیاز دارید صبر و قدرت روحی خود را تقویت کنید تا بتوانید هنگام رویارویی با موردی خوب، مانند شغلی جدید، به آن راضی نشوید و به فکر بهتر از آن باشید، مانند شغلی که باعث به‌کارگیری استعدادها و مهارت‌های شما می‌شود. این کار می‌تواند در ابتدا چالش‌ برانگیز باشد. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که فقط لذت‌های لحظه‌ای را تقویت می‌کند و به آن اهمیت می‌دهد؛ اما خوشبختانه هر چه صبورتر باشید، راحت‌تر می‌توانید تحمل‌کنید تا به آن چیزی که واقعاً می‌خواهید دست پیدا کنید.

 

همچنین با یادگیری جایگزین کردن عالی به‌جای خوب، این شانس را خواهید داشت که ایمان خود را نسبت به نیروی قوی‌تری از خودتان تقویت کنید. مواقع زیادی پیش می‌آید که لازم است از انتخاب چیزهای خوب اجتناب کنید، حتی اگر ندانیم مورد بهتری وجود دارد یا نه. بااینکه در ابتدا مشکل به نظر می‌رسد، این فرصت مهم را به وجود می‌آورد تا خودسری‌های خود را رها کنید و ایمان قوی‌تری به وجود قدرت الهی در کارها داشته باشید.»

بسیار تأکیددارم با تمرکز ذهن از بنیان خود را بسازید تا بتوانید قوی‌تر عمل کنید. زمانی که از درون احساس قدرت کنید می‌توانید به هر آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید. می‌توانید تمام خواسته‌هایتان را برای خود خلق کنید. قدرت خلق بزرگ‌ترین قدرتی است که خداوند در وجود انسان قرار داده و ما وظیفه‌ داریم این قدرت را در درون خود پیدا کنیم و از آن برای خلق زندگی بهتر استفاده کنیم.

انسان موجودی منحصربه‌ فرد است و ارزش‌های منحصربه‌ فرد خود را دارد اما به‌ طورکلی هر شخص می‌تواند معیارهایی برای خود داشته باشد تا از زندگی بهتری برخوردار باشد:

 

 

 1. می‌خواهم زندگی‌ام حول ارزش‌هایم قرار بگیرد.

 2. با افرادی ارتباط موثر برقرار کنم که به ارزش‌هایشان پایبند باشند.

 3. تلاشم این است به‌گونه‌ای زندگی کنم که پندار، گفتار و کردارم باارزش‌هایم در یک راستا باشند.

 4. کارهایی را انجام دهم که ارزش‌هایم را منعکس می‌کند و کمکم می‌کنند هرروز بهتر از قبل باشم.

 5. به دیگران احترام بگذارم و هیچ‌وقت آن‌ها را با معیارهای خودم قضاوت نکنم.

 6. عهد می‌بندم طوری زندگی کنم که به اهداف بالاتری برسم.

 7. به‌سلامت جسم، روح و روانم اهمیت می‌دهم و برای رشد و تقویت آن‌ها تلاش می‌کنم.

 

من می‌دانم توجه به خود و ارزش‌های خود به‌ طور ناخودآگاه بر روی عملکردم و هر چه‌ بهتر زندگی کردنم تأثیرگذار است. من می‌دانم داشتن یک زندگی موفق و از هر نظر عالی، نیازمند رشد شخصی و توجه به ارزش‌های وجودی من است. من می‌دانم برای داشتن انضباط شخصی در زندگی باید به ارزش‌هایم و میزان خواسته‌هایی که از خود وزندگی‌ام دارم توجه کنم. در این صورت است که می‌توانم کنترل کامل زندگی‌ام را در دست بگیرم و درست عمل کنم.

نتیجه گیری :

زمانی که به ارزش‌های وجودی خودت واقف شدی، تلاش می‌کنی بهتر از قبل زندگی کنی و با برنامه‌ی دقیق‌تری عمل کنی. زمان مهم می‌شود و رسیدگی به برنامه‌هایی که تنظیم می‌کنی در اولویت کارها قرار می‌گیرد. زندگی فرصتی است که باید غنیمت شمرد و طوری زندگی نکرد که به روزمرگی دچار شد. برای داشتن یک زندگی  درست باید در انجام فعالیت‌های روزانه نظم و برنامه‌ای حساب‌شده داشت. در این صورت است که می‌توان مطمئن بود به‌ درستی زندگی کرده‌ایم. زمانی که برای خودمان ارزش قائلیم هر کاری می‌کنیم تا بهتر زندگی کنیم. داشتن انضباط شخصی نیز یکی از این‌ کاره است که باید داشته باشیم. در این مقاله خواستم از دیدگاهی متفاوت به این موضوع بپردازم و مطمئنم اگر به‌ درستی این مطالب را بخوانید و درک کنید تحولی بزرگ در شیوه‌ی زندگی کردنتان ایجاد خواهید کرد و قدر زندگی و فرصت خود را بیشتر از قبل خواهید دانست. در ادامه احادیث ارزشمندی با این موضوع برایتان جمع‌آوری کرده‌ام که می‌توانید هرکدام که دوست دارید و بیشتر به دل‌ وجانتان نشسته را بنویسید و جلوی دیدتان قرار دهید تا هر زمان که دچار تردید شدید که به برنامه‌ریزی که داشته‌اید برسید یا نه انگیزه‌ای تازه بگیرید و به راه خود ادامه دهید.

گزینه است.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده  خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، مدیریت زمان 

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. عزیزی کاربر می‌گوید

  من خودم از معتقدین به نظم و انضباط هستم و آشفتگی انرژی رو ازم میگیره . به نظرم برای هر کسی که یه ذره به خودش با دید بهتر نگاه میکنه نظم داشتن تو کارها و زندگی مثل اکسیژن براش می مونه. سپاس از مطلب مفیدتون.

 2. علیرضا کاربر می‌گوید

  سلام
  خوب حرف زدن توی جامعه ما از قدیم الایام مد بوده و هست و همه خوب حرف میزنن، ولی موقع عمل که میشه همه پا پس میکشن، همه خوب گذشته رو نقد میکنند ولی هیچ راه حلی ارائه نمیدن برای بهبود اوضاع. همه دوست دارن که یک شبه میلیونر بشن و اوضاع شون از این رو به اون رو بشه. نظم و انضباط شخصی چیزی نیست که بشه یک شبه بهش رسید، نیازمند صبر و پشتکار و تحمل سختی هاست. کسی هم که بخواد صبر و پشتکار زیاد داشته باشه باید یا پول زیاد از قبل داشته باشه یا اعصاب آهنین که بتونه خرچنگ صفتان کم صبر و حوصله اطرافش رو تحمل کنه.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.